Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.726.2023.2.AWO
Możliwość ujęcia w kosztach uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego, którym jest pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych przedstawionego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 20 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 12 stycznia 2024 r. (wpływ 12 stycznia 2024 r.) Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan działalność gospodarczą. W ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych ma Pan wpisaną nieruchomość, która stanowi budynek mieszkalny jednorodzinny. W ramach prowadzonej działalności wynajmuje Pan tę nieruchomość na zasadach najmu krótkoterminowego i z tego tytułu osiąga Pan przychody.
Zamierza Pan zamontować pompę ciepła (pompa powietrzna) wraz z niezbędną do jej funkcjonowania instalacją i bojlerem. Pompa ma zapewnić ogrzewanie budynku oraz podgrzewanie wody. Pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem to system samodzielny - samodzielne urządzenie. Sama pompa znajduje się na zewnątrz budynku, gdzie pobiera ciepło z powietrza. Konstrukcja całego urządzenia umożliwia jego odłączenie i zamontowanie w innym miejscu bez uszkodzenia oraz bez naruszenia bryły budynku.
W uzupełnieniu wniosku:
•nadmienił Pan, że zamierza Pan wywieść skutki podatkowe w postaci zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia środka trwałego, stanowiącego pompę ciepła wraz z instalacją i bojlerem.
Wskazanie to stanowi Pana odpowiedź na następującą część wezwania:
Aby uzupełnić wniosek prosimy, żeby Pan:
Wyjaśnił jakie skutki podatkowe zamierza Pan wywieść z zaklasyfikowania pompy ciepła wraz z instalacją i bojlerem jako odrębnego środka trwałego bądź jako ulepszenie budynku?
•doprecyzował Pan opis okoliczności sprawy, tj. wskazał Pan, że:
•budynek mieszkalny jednorodzinny stanowi środek trwały w Pana działalności od (...) czerwca 2021 r.,
•budynek mieszkalny został sklasyfikowany pod symbolem KŚT: 110,
•pompa ciepła i bojler, co do zasady, stanowią osobne urządzenia, jednak w tym wypadku przeznaczone są do działania wspólnego - pompa ciepła zasila bojler,
Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na pytanie, czy pompa ciepła i bojler stanowią odrębne urządzenia techniczne mogące działać samodzielnie?
•instalacja jest związana z funkcjonowaniem pompy ciepła i bojlera. Stanowi połączenie między tymi jednostkami, jej celem jest wspólne działanie pompy ciepła i bojlera,
Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na pytanie, czym jest instalacja, jakim celom służy, czy jest związana z funcjonowaniem:
•pompy ciepła,
•bojlera
•pompy ciepła i bojlera?
•nieruchomość przed zainstalowaniem pompy ciepła wraz z instalacją i bojlerem jest ogrzewana piecem węglowym, woda podgrzewana jest bojlerem zasilanym elektronicznie,
•konstrukcja całego urządzenia obejmuje pompę ciepła, bojler oraz instalację łączącą bojler z pompą,
Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na pytanie, co (jakie elementy) obejmuje „Konstrukcja całego urządzenia”?
•pompa ciepła i bojler, co do zasady, to dwa odrębne urządzenia techniczne, jednak nie można traktować ich odrębnie w zadaniu inwestycyjnym, jakiego Pan się podjął. Pompa ciepła i bojler, połączone instalacją, mają spełniać wspólny cel - ogrzania budynku i wody. Do spełnienia tego celu niezbędne jest współdziałanie pompy i bojlera połączonych instalacją,
Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na pytanie, czy pompa ciepła i bojler są osobnymi urządzeniami technicznymi?
•w omawianym przypadku pompa ciepła i bojler połączone instalacją stanowią jedno urządzenie ze względu na ich przeznaczenie. Poszczególne elementy są częściami składowymi całości, która jedynie połączona może spełniać zamierzone przez Pana funkcje,
Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na pytanie, czy pompa ciepła instalacja i bojler jako całość są jednym urządzeniem technicznym?
•te składniki zostały sklasyfikowane pod symbolem KŚT 669,
Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na pytanie, Jeśli odpowiedź na pkt 4 lit. f) bądź g) jest twierdząca – pod jakim symbolem KŚT sklasyfikował Pan te składniki? Czy stanowią one odrębne obiekty w klasyfikacji?
•pompa ciepła, instalacja i bojler nie stanowią urządzeń pomocniczych obsługujących budynek,
Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na pytanie, czy pompa ciepła, instalacja i bojler są urządzeniem pomocniczym obsługującym budynek?
•przewidywany okres użytkowania pompy ciepła, instalacji i bojlera to 15 lat,
•omawiane składniki majątku zostaną przyjęte do użytkowania w lipcu 2024 r.
Pytanie sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku
Czy ma Pan prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia środka trwałego, na który składa się pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem?
Pana stanowisko przedstawione w uzupełnieniu wniosku
Pana zdaniem ma Pan prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środka trwałego, którym jest pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem.
Wskazał Pan, że pompa ciepła (pompa powietrzna) wraz z instalacją niezbędną do jej funkcjonowania i bojlerem powinna stanowić odrębny środek trwały, nie stanowiąc tym samym ulepszenia innego środka trwałego, tj. budynku mieszkalnego.
Zaznaczył Pan, że zgodnie z treścią art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2)maszyny, urządzenia i środki transportu,
3)inne przedmioty
‒o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Podkreślił Pan, że urządzenie, o którym mowa, stanowić będzie Pana własność. Pompa wraz z instalacją i bojlerem jest urządzeniem kompletnym i zdatnym do użytku, a przewidywany okres użytkowania będzie dłuższy niż rok.
Stanowi również urządzenie samodzielne, którego konstrukcja umożliwia odłączenie i zamontowanie w innym miejscu bez uszkodzenia oraz bez naruszenia bryły budynku. Podał Pan, że wszystkie elementy składowe, tj. pompa, instalacja i bojler łącznie umożliwiają funkcjonowanie urządzenia zgodnie z przeznaczeniem.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.
Aby wydatek poniesiony przez Podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą zostać spełnione następujące warunki, tzn. dany wydatek:
·został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność Podatnika przez osoby inne niż Podatnik),
·jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została Podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
·pozostaje w związku z prowadzoną przez Podatnika działalnością gospodarczą,
·poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
·został właściwie udokumentowany,
·nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 wskazanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Kosztami uzyskania przychodów prowadzonej przez Podatnika działalności gospodarczej są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z tą działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów wskazanej ustawy nie podlegają wyłączeniu z tych kosztów. Przy czym związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.
Na podstawie art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2)maszyny, urządzenia i środki transportu,
3)inne przedmioty
‒o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Z przytoczonych przepisów wynika, że środki trwałe podlegają amortyzacji, o ile spełniają następujące warunki:
•stanowią własność lub współwłasność podatnika,
•są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania,
•przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok,
•są wykorzystywane przez podatnika m.in. na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
Na podstawie pierwszego zdania art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a‑22o, z uwzględnieniem art. 23.
Zgodnie z art. 22d ust. 2 wskazanej ustawy:
Składniki majątku, o których mowa w art. 22a-22c, z wyłączeniem składników wymienionych w ust. 1, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 4.
Stosownie do art. 22f ust. 1 powołanej ustawy:
Podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b.
W myśl art. 22h ust. 1 pkt 1 tej ustawy:
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których, zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Co jednak istotne, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych
‒wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d, oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.
W celu udzielenia odpowiedzi na Pana pytanie konieczne jest także przywołanie treści art. 22c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten od 1 stycznia 2022 r. ma następujące brzmienie (nadane ustawą z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (t. j. Dz. U. z 2021, poz. 2105 ze zm.)):
Amortyzacji nie podlegają budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy
‒zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi.
Przedmiotem Pana pytania jest określenie, czy ma Pan prawo do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia środka trwałego, na który składa się pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem?
Mając na uwadze zakres Pana żądania zaznaczam, że zgodnie z objaśnieniami szczegółowymi do Grupy 1 (Budynki i lokale oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego) Klasyfikacji Środków Trwałych (załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 3 października 2016 r. (t. j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1864)):
Granicę budynku stanowią zewnętrzne powierzchnie ścian oraz górna powierzchnia najwyższego stropu, posadzka piwnic w budynkach podpiwniczonych lub poziom terenu przy budynkach niepodpiwniczonych. W przypadku budynków występujących w zabudowie zwartej, granice pomiędzy poszczególnymi obiektami stanowią płaszczyzny styku ścian szczytowych, a jeżeli występuje wspólna dla dwóch obiektów ściana to granica pomiędzy budynkami przebiega przez jej środek.
Granice instalacji, należących do wyposażenia budynku, stanowią w zależności od rodzaju instalacji, przykładowo mufy, studzienki rewizyjne, zawory zamykające dopływ wody, gazu, czynników grzewczych.
Do wyposażenia budynku zalicza się wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcje budynku na stałe, przykładowo instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe oraz normalne wyposażenie budynku takie jak wbudowane meble.
W skład budynku, jako pojedynczego obiektu inwentarzowego, wlicza się także obiekty pomocnicze obsługujące dany budynek, przykładowo chodniki, dojazdy, podwórka, place, ogrodzenia, studnie.
Zauważam też, że za podstawową jednostkę ewidencji przyjmuje się w Klasyfikacji Środków Trwałych pojedynczy element majątku trwałego spełniający określone funkcje w procesie wytwarzania wyrobów i świadczenia usług. Może być nim budynek, maszyna, pojazd mechaniczny, itp. Jedynie w nielicznych przypadkach dopuszcza się w ewidencji przyjęcie za pojedynczy obiekt - obiektu zbiorczego, którym może być zespół przewodów rurociągowych lub zespół latarni jednego typu, użytkowanych na terenie zakładu, ulicy, osiedla, zespoły komputerowe, itp.
We wniosku wskazał Pan, że:
•zamierza Pan zamontować pompę ciepła (pompa powietrzna) wraz z niezbędną do jej funkcjonowania instalacją i bojlerem,
•pompa ma zapewnić ogrzewanie budynku oraz podgrzewanie wody,
•nieruchomość przed zainstalowaniem pompy ciepła wraz z instalacją i bojlerem jest ogrzewana piecem węglowym, woda podgrzewana jest bojlerem zasilanym elektronicznie.
Zgodnie z przedstawionymi przez Pana informacjami:
•pompa ciepła, instalacja i bojler nie stanowią urządzeń pomocniczych obsługujących budynek,
•pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem to system samodzielny - samodzielne urządzenie,
‒pompa znajduje się na zewnątrz budynku, gdzie pobiera ciepło z powietrza,
‒konstrukcja całego urządzenia umożliwia jego odłączenie i zamontowanie w innym miejscu bez uszkodzenia oraz bez naruszenia bryły budynku,
‒„konstrukcja całego urządzenia” obejmuje: pompę ciepła, bojler oraz instalację łączącą bojler z pompą,
•przewidywany okres użytkowania pompy ciepła, instalacji i bojlera to 15 lat,
•wskazane składniki majątku zostaną przyjęte do użytkowania w lipcu 2024 r.
Ponadto, wskazał Pan również, że:
•pompa ciepła i bojler połączone instalacją stanowią jedno urządzenie ze względu na ich przeznaczenie,
‒poszczególne elementy są częściami składowymi całości, która jedynie połączona może spełniać zamierzone przez Pana funkcje,
•pompa ciepła i bojler, co do zasady, stanowią osobne urządzenia, jednak w tym wypadku przeznaczone są do działania wspólnego - pompa ciepła zasila bojler,
•pompa ciepła i bojler, co do zasady, to dwa odrębne urządzenia techniczne, jednak nie można traktować ich odrębnie w zadaniu inwestycyjnym, jakiego Pan się podjął,
‒pompa ciepła i bojler, połączone instalacją, mają spełniać wspólny cel - ogrzania budynku i wody,
‒do spełnienia tego celu niezbędne jest współdziałanie pompy i bojlera połączonych instalacją,
•instalacja jest związana z funkcjonowaniem pompy ciepła i bojlera,
‒stanowi połączenie między tymi jednostkami,
‒jej celem jest wspólne działanie pompy ciepła i bojlera,
•wskazane składniki zostały sklasyfikowane pod symbolem KŚT 669.
Opierając się więc na podanych przez Pana informacjach, przyjmuję, że nabyte przez Pana urządzenie (pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem) stanowi odrębny (od opisanego we wniosku budynku) środek trwały podlegający amortyzacji.
W świetle powyższego, Pana stanowisko, zgodnie z którym ma Pan prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środka trwałego, którym jest pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem, uznaję więc za prawidłowe.
Informacje dodatkowe
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Końcowo zaznaczamy, że:
•przedstawiany przez Pana zakres żądania (zadane pytanie) zakreśla granice w jakich możemy wydać interpretację indywidualną. Przedmiotowe rozstrzygnięcie dotyczy więc tylko wyznaczonego przez Pana przedmiotu wniosku - zakresu Pana pytania,
•niniejsza interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości dokonanej klasyfikacji opisanego środka trwałego. Obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania środka trwałego do właściwej grupy spoczywa na Podatniku,
•przedmiotem interpretacji indywidualnej może być wyłącznie sam przepis prawa. Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Nie prowadzimy również postępowania dowodowego. Z wyżej wskazanych powodów, niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o informacje podane we wniosku.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a,
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
•Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right