Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 16 lutego 2022 r., sygn. I GSK 203/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Hanna Kamińska po rozpoznaniu w dniu 16 lutego 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Prezydenta Miasta Krakowa na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 31 maja 2021 r. sygn. akt I SA/Kr 244/21 w zakresie odrzucenia skargi w sprawie ze skargi [...] na rozstrzygnięcie Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 14 grudnia 2020 r., nr: [...] w przedmiocie odmowy rozliczenia dotacji celowej z budżetu gminy postanawia: oddalić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie postanowieniem z 31 maja 2021 r., sygn. akt I SA/Kr 244/21 odrzucił skargę [...] na rozstrzygnięcie Prezydenta Miasta Krakowa z 14 grudnia 2020 r., nr: [...] w przedmiocie odmowy rozliczenia dotacji celowej z budżetu gminy.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.

[...] – dalej: strona - wniosła skargę na rozstrzygnięcie Prezydenta Miasta Krakowa z 15 stycznia 2021 r., w przedmiocie odmowy rozliczenia dotacji celowej z budżetu Gminy Miejskiej Kraków w ramach rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Uzasadniając odrzucenie skargi strony WSA w Krakowie podkreślił, że skarga jest niedopuszczalna albowiem jej przedmiot nie należy do właściwości sądu administracyjnego.

Sąd I instancji podniósł, że bezspornym w sprawie jest, że pismo Prezydenta Miasta Kraków z 14 grudnia 2020 odnosi się do przepisów uchwały Rady Miasta Krakowa z 26 lutego 2020 r., nr XXXVI/915/20 w sprawie przyjęcia Programu rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarze Gminy Miejskiej Kraków, która została uchwalona na podstawie art. 400a ust. 1 pkt 22 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2019 r., poz. 1395 ze zm.; dalej: u.p.o.ś.). Zgodnie z tym przepisem finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej obejmuje wspomaganie wykorzystania lokalnych źródeł energii odnawialnej oraz wprowadzania bardziej przyjaznych dla środowiska nośników energii. W myśl art. 403 ust. 4 u.p.o.ś finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej, może polegać na udzielaniu dotacji celowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych z budżetu gminy lub budżetu powiatu na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00