Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 lutego 2022 r., sygn. I SA/Gl 1247/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Kornacki, Sędziowie WSA Beata Machcińska (spr.), Anna Rotter, Protokolant sekretarz sądowy Paulina Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lutego 2022 r. sprawy ze skargi J. L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za I, II i III kwartał 2013 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję; 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach na rzecz strony skarżącej kwotę 1.024 (tysiąc dwadzieścia cztery) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi J.L. (dalej "podatnik" lub skarżący") jest decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach wydana w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Stan sprawy przedstawia się następująco:

1. W wyniku kontroli podatkowej dotyczącej prawidłowości rozliczenia przez podatnika, prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą A, z siedzibą w W., podatku od towarów i usług za okres od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2014 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w W. (dalej "organ pierwszej instancji") ustalił, iż podatnik w I, II i III kwartale 2013 r. zaniżył podatek należny z tytułu importu usług - nie opodatkował wszystkich rachunków wystawionych przez firmę B reprezentowaną przez T.H. oraz firmę C. Organ pierwszej instancji uznał również, że w kontrolowanym okresie podatnikowi nie przysługiwało zwolnienie z podatku od towarów i usług w zakresie prowadzonych usług szkolenia personelu w ramach opieki nad osobami starszymi, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji czego, świadczenie przedmiotowych usług zakwalifikowano jako podlegające opodatkowaniu podstawową stawką 23%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

2. Organ pierwszej instancji po przeprowadzeniu postępowania podatkowego decyzją z dnia [...], wydaną na podstawie art. 207 i art. 21 § 1 pkt 1 oraz § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm., dalej również "o.p.") oraz przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 2174 ze zm., dalej "u.p.t.u."), określił podatnikowi kwoty zobowiązania w podatku od towarów i usług za:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00