Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 16 lutego 2022 r., sygn. III SA/Łd 686/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Alberciak Sędziowie: Sędzia WSA Małgorzata Kowalska Asesor WSA Anna Dębowska (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 lutego 2022 r. sprawy ze skargi U. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] r. nr [...], wydaną na podstawie art. 156 § 1, art. 157 § 1 i art. 158 § 1 k.p.a., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. po rozpatrzeniu wniosku U.D., odmówiło stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji Prezydenta Miasta Ł. z [...] r., nr [...], znak: [...].

W uzasadnieniu Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. przedstawiając stan faktyczny i prawny sprawy podniosło, że Prezydent Miasta Ł. decyzją z [...] r. nr [...], znak: [...] umorzył z urzędu postępowanie (wszczęte także z urzędu) w sprawie uchylenia w trybie art. 154 k.p.a. decyzji własnej z [...] r. nr [...] o odmowie wydania U.D. zezwolenia na zajęcie pasa drogowego drogi powiatowej – ul. A., o powierzchni 22,32 m2, w okresie od 1 grudnia 2014 r. do 28 lutego 2015 r. w celu umieszczenia w nim całorocznego obiektu handlowego – kiosku. Decyzja ta została doręczona skarżącej 13 stycznia 2017 r. i wobec niezłożenia przez nią odwołania stała się ostateczna 28 stycznia 2017 r.

26 marca 2021 r. wpłynął wniosek skarżącej z 23 marca 2021 r. o stwierdzenie nieważności wskazanej wyżej decyzji z [...] r. Według skarżącej decyzja ta została wydana z rażącym naruszeniem zasad ogólnych postępowania administracyjnego. Organ pozostawał w bezczynności i przewlekłości. Rażąco naruszył art. 105 k.p.a. oraz art. 107 § 3 k.p.a. Wszczęcie postępowania administracyjnego gdy nie istniała decyzja jest błędem, którego nie wolno usunąć w trybie art. 105 k.p.a. Organ winien wydać decyzję "o odmowie postępowania w trybie art. 154 k.p.a." i uzasadnić ją w sposób przewidziany art. 107 § 3 k.p.a. Uzasadnienie decyzji winno spełniać przesłanki uzasadnienia faktycznego i prawnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00