Wyrok NSA z dnia 16 lutego 2022 r., sygn. I FSK 84/18
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk (spr.), Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA del. Maja Chodacka, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 16 lutego 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej O. sp. z o.o. z siedzibą w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 18 lipca 2017 r. sygn. akt I SA/Gd 581/17 w sprawie ze skargi O. sp. z o.o. z siedzibą w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 27 stycznia 2017 r. nr [...], [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2011 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od O. sp. z o.o. z siedzibą w L. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. kwotę 5.400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.
1.1. Wyrokiem z 18 lipca 2017 r., sygn. akt I SA/Gd 581/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę O. sp. z o.o. z siedzibą w L. (dalej skarżąca spółka) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z 27 stycznia 2017r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do grudnia 2011 r.
2. Uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.
2.1. Sąd pierwszej instancji w uzasadnieniu wyroku ustalił, że decyzją z 27 stycznia 2017 r. Dyrektor Izby Skarbowej w G. (dalej także organ odwoławczy, organ drugiej instancji) utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w G. (dalej organ pierwszej instancji) z 12 sierpnia 2016r. określającą skarżącej spółce zobowiązanie w podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do grudnia 2011 r.
2.2. W ocenie Sądu pierwszej instancji prawidłowe były ustalenia, w których przyjęto, że opisane w zaskarżonej decyzji faktury VAT, dokumentujące otrzymanie zaliczek na poczet przyszłych dostaw oraz korekty do tych faktur, jak również faktury VAT dokumentujące wpłatę zaliczek na poczet przyszłych nabyć i faktury je korygujące, a także faktury dokumentujące dostawy od rolników ryczałtowych, nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Podkreślił, że organy podatkowe dokonały powyższych ustaleń na podstawie wyczerpująco zgromadzonego materiału dowodowego, ocenionego z poszanowaniem zasad przewidzianych w Ordynacji podatkowej.