Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 15 lutego 2022 r., sygn. II SA/Wr 233/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Olga Białek (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia NSA Halina Filipowicz-Kremis Sędzia WSA Wojciech Śnieżyński Protokolant: asystent sędziego Grzegorz Dubaniowski po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 15 lutego 2022 r. sprawy ze skargi J. O. na decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia 31 marca 2021 r. znak SOC-OP.6231.2.2021.AB w przedmiocie odmowy sprostowania aktu małżeństwa I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; II. zasądza od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz strony skarżącej kwotę 100 (słownie: sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
J. O. (dalej: "skarżący") w dniu 4 stycznia 2021 r. złożył do Urzędu Stanu Cywilnego w S. wniosek o sprostowanie w akcie małżeństwa o numerze [...] - dotyczącym jego siostry przyrodniej K. O. - oczywistej omyłki pisarskiej polegającej na błędnym wpisaniu nazwiska "O." zamiast "O.(1)". Wyjaśnił, że sprostowany akt małżeństwa jest mu niezbędny w postępowaniu przed Sądem Rejonowym w Ś. o stwierdzenie nabycia spadku po A. O. i J. O.(1). Do wniosku załączył nieuwierzytelnione kopie odpisu skróconego aktu zgonu A. O., odpisu skróconego aktu małżeństwa K. O. i J. C.; odpisu skróconego aktu małżeństwa J. O.(1) i A. O. oraz kserokopię poświadczenia zameldowania pod adresem Ż. [...] ([...]) z którego wynika, że pod tym adresem od 1951 do 1970 r. zamieszkiwali: J. O.(1) (ojciec), A. O. (matka), O. A. (brat), O. J.(2) (brat) i O. K.(1) (siostra).
Po analizie dokumentów znajdujących się w aktach zbiorowych aktu małżeństwa wnioskowanego do sprostowania, oraz po weryfikacji danych znajdujących się w ww. akcie małżeństwa z danymi w akcie urodzenia K. O. oraz w dokumentacji A. O. (wskazanej jako matka wnioskodawcy i matka jego przyrodniej siostry), Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w S. (dalej: "organ I instancji") decyzją z dnia 14 maja 2021 r. odmówił sprostowania aktu małżeństwa nr [...] sporządzonego w Urzędzie Stanu Cywilnego w S. na imiona i nazwiska: C. J. i O. K. W uzasadnieniu wskazano, że w przedmiotowym akcie małżeństwa figuruje nazwisko "O." jako nazwisko kobiety która zawarła związek małżeński (nazwisko i nazwisko rodowe) jak również w danych rodziców kobiety wpisano: "M. O. i A. nazw. rod. O.". Po analizie wszystkich dokumentów organ stwierdził, że nazwisko "O." figurujące w akcie małżeństwa jest zgodne z danymi zawartymi w aktach zbiorowych do tego aktu a także z aktem urodzenia tej osoby. Stwierdził również, że nikt wcześniej nie składał wniosku o ewentualne sprostowanie błędu pisarskiego dotyczącego pisowni tego nazwiska.