Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 lutego 2022 r., sygn. II SA/Wa 2407/20

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Maciejuk, Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska (spr.), Sędzia WSA Andrzej Góraj, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 15 lutego 2022 r. sprawy ze skargi B. D. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] września 2020 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem rozpoznania w niniejszej sprawie była skarga B. D. na decyzję (rozkaz personalny) Komendanta Głównego Policji Nr [...] z dnia [...] września 2020 r. w przedmiocie zwolnienia ze służby.

Skarga została złożona w następującym stanie faktycznym sprawy:

W dniu [...] czerwca 2020 r. do Komendanta Miejskiego Policji we [...] (zwany dalej: KMP) wpłynął meldunek, dotyczący zatrzymania dwóch funkcjonariuszy tej jednostki organizacyjnej Policji, w tym B. D. (zwany dalej: skarżący, policjant, funkcjonariusz).

Z treści meldunku wynikało, iż w dniu [...] czerwca 2020 r.

funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Policji na podstawie postanowienia prokuratora Prokuratury Rejonowej [...] wydanego w postępowaniu o sygn. [...] dokonali zatrzymania dwóch funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji we [...] (zwana dalej także: KM) w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, stypizowanego w art. 286 § 1 Kodeksu karnego i art. 231 § 1 i 2 Kodeksu karnego w zw. z art. 11 § 2 Kodeksu karnego.

Jednocześnie w dniu [...] czerwca 2020 r. Sąd Rejonowy [...] i [...] w [...] wydał postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania w stosunku do funkcjonariusza, podejrzanego o to, że w dniu [...] maja 2020 r. w [...], działając wspólnie i w porozumieniu z K. C., J. S., A. G., J. G., D. S. oraz z dwoma innymi nieustalonymi osobami, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadzili W. L. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy w kwocie 100 000 zł, po uprzednim wprowadzeniu go w błąd co do zamiaru wywiązania się z umowy sprzedaży papierosów, w ten sposób, że podczas przekazywania przez pokrzywdzonego pieniędzy K. C., na miejsce przyjechało czterech mężczyzn podających się za funkcjonariuszy Policji, którzy dokonywali czynności legitymowania, przeszukania oraz upozorowali zatrzymanie K. C. oraz posiadanych przez niego pieniędzy pokrzywdzonego, przy czym podczas tej czynności przekroczył swoje uprawnienia podając się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji, użył swojej legitymacji służbowej funkcjonariusza Policji KM, czym działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w kwocie 10 000 zł, tj. o przestępstwo z art. 286 § 1 Kodeksu karnego i art. 231 § 1 i 2 Kodeksu karnego w zw. z art. 11 § 2 Kodeksu karnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00