Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 8 lutego 2022 r., sygn. II SA/Ol 888/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Tadeusz Lipiński po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 8 lutego 2022 r. sprawy ze skargi A. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie skierowania do domu pomocy społecznej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia "[...]" działający z upoważnienia Prezydenta A Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (organ I instancji) skierował T. D. do domu pomocy społecznej przeznaczonego dla osób przewlekle somatycznie chorych.

W uzasadnieniu podjętego rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, iż w analizowanym przypadku w związku z zaistnieniem okoliczności, o których mowa w art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej wystąpiła konieczność umieszczenia T. D., zgodnie z jej wnioskiem, w domu pomocy społecznej. Ze względu na stan zdrowia, T. D. wymaga całodobowej opieki.

Od wskazanej decyzji odwołanie złożyła A. Z. (strona, skarżąca). Nie zgadzając się z treścią podjętego rozstrzygnięcia strona zarzuciła organowi I instancji:

1. błąd w ustaleniach faktycznych, poprzez błędne przyjęcie, iż T. D. jest osobą uprawnioną do korzystania z domu pomocy społecznej oraz, że jest osobą somatycznie chorą,

2. naruszenie art. 106 ust. 1, art. 54 ust. 1, art. 56 pkt 2, art. 59 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej,

3. naruszenie przepisów art. 8, art. 9, art. 10 ust. 1, art. 80 oraz art. 81 k.p.a. poprzez uniemożliwienie stronie zapoznania się z aktami sprawy przed wydaniem decyzji i złożenia wniosków dowodowych oraz przyjęcia za ustalone fakty, co do których strona nie mogła się wypowiedzieć, a także naruszenie zasady swobodnej oceny dowodów i zastąpienie jej oceną dowolną.

Strona podniosła, że stan zdrowia T. D. nie jest na tyle zły, aby kwalifikowała się do pobytu w DPS dla osób somatycznie chorych. W jej ocenie z znajdującego się w aktach orzeczenia o niepełnosprawności wynika okoliczność wręcz odmienna, iż takiego pobytu ona nie wymaga i nie wymaga stałej opieki osób trzecich. W jej ocenie organ ustalił błędnie powyższą okoliczność, a dokładny stan zdrowia powinien zostać potwierdzony przez lekarza specjalistę z zakresu ortopedii i rehabilitacji. Zawróciła uwagę, że w chwili obecnej dostępne są w ramach NFZ sposoby leczenia i rehabilitacji osób ze schorzeniami kręgosłupa oraz stawu biodrowego, tak aby przywrócić im w zasadzie pełną sprawność. Z akt sprawy nie wynika natomiast, aby T. D. poddana była leczeniu lub rehabilitacji. Wyraziła również zastrzeżenie do informacji z 21.04.2021 r. o wpisaniu T. D. na listę oczekujących na przyjęcie w DPS A.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00