Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 8 lutego 2022 r., sygn. I SA/Bd 423/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Olesińska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Leszek Kleczkowski Sędzia WSA Urszula Wiśniewska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 8 lutego 2022 r. sprawy ze skargi J. B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2018 r. oraz odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2018 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Wyrokiem częściowym z dnia [...] lutego 2018 r. sygn. akt [...] Sąd Okręgowy w L. I Wydział Cywilny zasądził od Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego numer [...] w L. na rzecz J. B. (Skarżąca) kwotę [...]zł tytułem zadośćuczynienia z ustawowymi odsetkami za opóźnienie liczonymi od kwoty [...]zł od dnia [...] lipca 2006 r. do dnia [...] grudnia 2015 r. do dnia zapłaty oraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od kwoty [...]zł od [...] kwietnia 2016 r. do dnia zapłaty.

Następnie Sąd Apelacyjny w L. I Wydział Cywilny wyrokiem z [...] lipca 2018 r. sygn. akt [...] na skutek apelacji Skarżącej i pozwanego, od wyroku częściowego z [...] lutego 2018 r. sygn. akt [...] Sądu Okręgowego w L. I Wydział Cywilny, zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że kwotę [...]zł podwyższył do kwoty [...]zł i kwotę [...]zł do kwoty [...]zł, ponadto oddalił apelację Skarżącej w pozostałym zakresie i apelację pozwanego w całości.

Orzeczeniem lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] grudnia 2004 r. Skarżąca została uznana za całkowicie niezdolną do pracy i samodzielnej egzystencji. Z powyższego wyroku wynika, że w chwili zdarzenia wywołującego szkodę Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr [...] w L. miał zawartą z Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń Społecznych Spółka Akcyjna umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej związanej z prowadzeniem działalności leczniczej, do kwoty [...]zł, przy limicie odpowiedzialności za jedno zdarzenie do kwoty [...]zł. Do dnia wyrokowania pozwany Szpital nie przekazał Skarżącej żadnych środków tytułem zadośćuczynienia. Skarżąca nie otrzymała też żadnych środków od ubezpieczyciela. Z treści uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego wynika, że podstawę prawną zadośćuczynienia stanowi treść art. 445 w związku z art. 444 Kodeksu cywilnego. Zgodnie ze wskazanym przepisem, w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Ponadto w ww. wyroku wskazano, że zadośćuczynienie jest sposobem naprawienia krzywdy ujawnionej jako cierpienia fizyczne (ból i inne dolegliwości) oraz cierpienia psychiczne (negatywne uczucia przeżywane w związku z cierpieniami fizycznymi lub następstwami uszkodzenia ciała czy rozstroju zdrowia). Celem zadośćuczynienia jest przede wszystkim złagodzenie tych cierpień. Winno ono mieć charakter całościowy i obejmować wszystkie cierpienia fizyczne i psychiczne, zarówno już doznane jak i te, które zapewne wystąpią w przyszłości. Odnosząc powyższe do ustalonego stanu faktycznego Sąd Apelacyjny stwierdził, iż bez wątpienia w następstwie przeprowadzonego zabiegu Skarżąca doznała bardzo dużych cierpień fizycznych oraz psychicznych i uznał zakres cierpień jako maksymalny. Bezterminowy charakter roszczenia o zadośćuczynienie oznacza, że jego spełnienie powinno nastąpić niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania (art. 455 Kodeksu cywilnego). Odsetki za opóźnienie Sąd Apelacyjny uznał za należne od daty wezwania do zapłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00