Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 8 lutego 2022 r., sygn. II SA/Ol 842/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Tadeusz Lipiński po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 8 lutego 2022 r. sprawy ze skargi W. G. na decyzję Dyrektora Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z dnia [...] nr [...] w przedmiocie opłaty za pobór wód powierzchniowych 1/ uchyla zaskarżoną decyzję; 2/ zasądza od Dyrektora Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie na rzecz skarżącego W. G. kwotę 100 zł (sto złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. WSA/wyr.1a – sentencja wyroku (tryb uproszczony)

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z "[...]", Dyrektor Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (dalej jako: "organ") określił podmiotowi - Małej Elektrowni Wodnej A (dalej jako: "skarżący") opłatę podwyższoną za pobór wód powierzchniowych za okres II kwartału 2021 r. w wysokości 720 zł.

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że w dniu 3 sierpnia 2021 r. doręczył skarżącemu informację o ustaleniu przedmiotowej opłaty i obowiązku jej uiszczenia

w terminie 14 dni. W dniu 9 sierpnia 2021 r., z zachowaniem 14 - dniowego terminu określonego w art. 273 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo Wodne (t. j. Dz. U.

z 2021 r. poz. 624, dalej jako: "P.w."), skarżący wniósł reklamację, podnosząc, że posiadał pozwolenie wodnoprawne na pobór wody do celów energetycznych do 31 grudnia 2020 r. W dniu 24 lipca 2020 r. wystąpił do organu o wydanie nowego pozwolenia wodnoprawnego na piętrzenie rzeki A za pomocą stopnia wodnego

w km 0+530 i korzystanie z wody rzeki A do celów energetycznych. Odnosząc się do stanowiska skarżącego, organ stwierdził, że skarżący korzystał z danej usługi wodnej na podstawie decyzji Wojewody z dnia "[...]". Decyzja ta wygasła w 2005 r. na podstawie art. 11 ustawy z dnia 3 czerwca 2005 r.

o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005 r. poz. 1087 ). Wobec tego skarżący korzysta z usługi wodnej od 2005 r. bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego. Wskazano, że zgodnie z art. 273 ust. 6 P.w., w razie nieuznania reklamacji właściwy organ Wód Polskich albo wójt, burmistrz lub prezydent miasta określają wysokość opłaty za usługi wodne w drodze decyzji. Organ podniósł, że w toku rozpatrywania reklamacji ustalono, iż dnia 20 sierpnia 2020 r. Dyrektor Zarządu Zlewni wszczął postępowanie w sprawie udzielenia skarżącemu pozwolenia wodnoprawnego. Jednak w toku postępowania o wydanie nowego pozwolenia wodnoprawnego ustalono, iż wniosek wymagał wyjaśnień i uzupełnień. Pismem z dnia 15 września 2020 r. organ wezwał wnioskodawcę do przedstawienia wyjaśnień do informacji zawartych w operacie wodnoprawnym. Uzupełnienie zostało złożone do Zarządu Zlewni dnia 30 października 2020 r. Natomiast dnia 1 grudnia 2020 r. organ wezwał wnioskodawcę o wyjaśnienia do pisma złożonego 30 października 2020 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00