Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 lutego 2022 r., sygn. II FSK 1516/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka Sędziowie Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz Sędzia WSA del. Sylwester Golec (spr.) Protokolant Dominika Kurek po rozpoznaniu w dniu 4 lutego 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A.R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 27 marca 2019 r. sygn. akt I SA/Bd 26/19 w sprawie ze skargi A.R. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 listopada 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od A.R. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z 27 marca 2019 r., sygn. akt I SA/Bd 26/19 oddalił skargę A. R. na interpretację indywidulaną przepisów prawa podatkowego, wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 16 listopada 2018 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W uzasadnieniu wyroku sąd wskazał następujące okoliczności:

A. R. (skarżący) złożył wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Skarżący we wniosku wskazał, że 15 kwietnia 2010 r. jako przedsiębiorca zawarł umowę kredytu w celu sfinansowania zakup udziałów w spółce z o.o. stanowiących 75,72% kapitału zakładowego spółki. Zakup tych udziałów miał na celu przejęcie majątku spółki, aby prowadzić przy jego użyciu indywidualną działalność gospodarczą. Skarb Państwa nie zgodził się na bezpośrednią sprzedaż majątku spółki skarżącemu. Aby zrealizować ten cel gospodarczy skarżący nabył udziały w spółce z o.o. i po ich zakupie cały majątek spółki został wydzierżawiony do działalności gospodarczej przedsiębiorstwa skarżącego. Dzięki powyższej operacji przedsiębiorstwo skarżącego zwiększyło przychody podatkowe. Zakupione udziały zgodnie z ustawą o rachunkowości zostały wykazane na podstawie oświadczenia skarżącego w majątku przedsiębiorstwa w inwestycjach finansowych długoterminowych. Koszty odsetek od kredytu, jako źródła finansowania inwestycji skarżący ujmuje w kosztach uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00