Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 lutego 2022 r., sygn. II SA/Wa 1632/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Antoniuk, Sędzia WSA Ewa Kwiecińska (spr.), Sędzia WSA Andrzej Góraj, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 4 lutego 2022 r. sprawy ze skargi L. P. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lutego 2021 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę.

Uzasadnienie

Komendant Główny Policji wydał w dniu [...] lutego 2021 r. rozkaz personalny nr [...], którym utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] listopada 2020 r. nr [...] wydany w przedmiocie zwolnienia L. P. ze służby w Policji na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.

W uzasadnieniu przedmiotowego rozkazu personalnego organ nadmienił, iż Naczelnik Wydziału [...] Komendy Wojewódzkiej Policji w [...] wystąpił o zwolnienie L. P. – wówczas policjanta Ogniwa Policji [...] Sekcji w [...] Wydziału [...] Komendy Wojewódzkiej Policji w [...] ze służby w Policji na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy o Policji, ze względu na ważny interes służby. We wniosku m.in. wskazał, iż służbę strony cechuje bardzo duża absencja chorobowa: w 2016 r. – 65 dni (w tym opieka na dziecko 38 dni), w 2017 r. – 93 dni (w tym opieka na dziecko 16 dni), w 2018 r. – 87 dni (w tym opieka na dziecko 5 dni), w 2019 r. – 106 dni (w tym opieka na dziecko 2 dni), w 2020 r. – 239 dni, łącznie 590 dni (w tym opieka na dziecko 61 dni). Nieobecności policjanta mają bezpośrednie przełożenie na służbę i rzutują ujemnie na jej ważny interes. Zupełny brak dyspozycyjności policjanta powoduje, że nie realizuje on zadań, co jest niezgodne z interesem służby oraz wpływa negatywnie na organizację służby w całej komórce i dodatkowo obciąża pracą tych, którzy służbę podejmują. Nagłe nieobecności policjanta, np. w sytuacji wyznaczenia go do służby w soboty, niedziele lub święta, albo cyklicznie występujące każdego roku w okresie wakacyjnym, bezsprzecznie dezorganizują pracę Wydziału.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00