Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 2 lutego 2022 r., sygn. I SA/Op 505/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Gocki Sędziowie Sędzia WSA Marta Wojciechowska Asesor sądowy Anna Komorowska-Kaczkowska (spr.) Protokolant Starszy inspektor sądowy Iwona Bergiel po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 lutego 2022 r. sprawy ze skargi A Spółki z o.o. Spółki komandytowej w P. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...], nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą w P. (dalej jako: Skarżąca, Spółka) jest indywidualna interpretacja prawa podatkowego Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej także jako: organ) z dnia [...], nr [...] wydana w przedmiocie podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania i dokumentowania dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów energetycznych. W interpretacji tej organ uznał stanowisko Spółki przedstawione we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej za prawidłowe w zakresie dokonywania dostaw wewnątrzwspólnotowych na podstawie uproszczonego dokumentu towarzyszącego. Jednocześnie za nieprawidłowe uznał stanowisko Spółki w zakresie zastosowania stawki zerowej akcyzy dla dostaw wewnątrzwspólnotowych wyrobów energetycznych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Z akt administracyjnych sprawy wynika, że 7 czerwca 2021 r. do organu wpłynął wniosek Spółki o wydanie interpretacji indywidulanej dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania i dokumentowania dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów energetycznych. Wniosek ten został uzupełniony pismem z dnia 13 sierpnia 2021 r., będącym odpowiedzią na wezwanie organu z dnia 6 sierpnia 2021 r.

We wniosku uzupełnionym pismem z dnia 13 sierpnia 2021 r. przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest podmiotem prowadzącym działalność w zakresie gazu płynnego (LPG), w tym przede wszystkim przeznaczonego do celów technologicznych, tj. do innych niż opałowe lub napędowe (dalej jako Wyroby). W ramach tej działalności Spółka m.in. prowadzi skład podatkowy, w którym magazynuje ww. wyroby akcyzowe, a także – na podstawie koncesji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki - dokonuje nim obrotu, w tym obrotu z zagranicą. Jedną z planowanych form działalności Spółki ma być dokonywanie dostaw wewnątrzwspólnotowych Wyrobów na rzecz kontrahentów w innych państwach Unii Europejskiej. Wyroby te będą wykorzystywane przez kontrahentów Spółki w celach technologicznych, np. jako gazy pędne w aerozolach, do produkcji tworzyw sztucznych, w przemyśle kosmetycznym, technologicznym, chemii gospodarczej oraz budowlanej itp. Wyroby te nie będą dodawane to paliw silnikowych lub opałowych, pod względem przeznaczenia mieścić się będą w zakresie art. 89 ust. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 200 r. o podatki akcyzowym (Dz.U. z 2022 r, poz. 143 - zwanej dalej: "ustawą o akcyzie") tj. będą wykorzystywane przez klientów Spółki do celów innych niż opałowe. Zbywane na rzecz zagranicznego kontrahenta Wyroby wysyłane będą ze składu podatkowego Spółki i nie będą przemieszczane w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy, gdyż podmioty te zwykle nie posiadają statusu składu podatkowego ani zarejestrowanego odbiorcy na gruncie lokalnych przepisów akcyzowych, tj. w rozumieniu regulacji państw, do których Wyroby te będą przemieszczane. W związku z tym, że przemieszczenie dotyczy Wyrobów ujętych w załączniku nr 2 do ustawy o akcyzie, będzie ono więc realizowane w oparciu o uproszczony dokument towarzyszący (dalej także zwany UDT) wystawiany przez Spółkę na podstawie przepisów rozporządzenia Komisji (EWG) nr 3649/92 z dnia 17 grudnia 1992 r. w sprawie uproszczonego dokumentu towarzyszącego w wewnątrzwspólnotowym przemieszczaniu wyrobów akcyzowych, przeznaczonych do konsumpcji w Państwie Członkowskim wysyłki, a także regulacjami zawartymi w dyrektywie Rady nr 208/118/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego uchylającej dyrektywę 92/12/EWG.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00