Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 lutego 2022 r., sygn. I OSK 997/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędziowie: Sędzia NSA Mariola Kowalska (spr.) Sędzia NSA Jolanta Rudnicka po rozpoznaniu w dniu 2 lutego 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 18 marca 2021 r., sygn. akt IV SA/Wr 39/21 w sprawie ze skargi M.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] listopada 2020 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

I OSK 997/21

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 18 marca 2021r. sygn. akt IV SA/Wr 39/21, po rozpoznaniu sprawy ze skargi M.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] listopada 2020 r. [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddalił skargę w całości.

W skardze kasacyjnej od powyższego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skarżąca kasacyjnie M.S. zarzuciła Sądowi I instancji naruszenie:

1. przepisów postępowania, które miało istotny wpływ na wynik sprawy tj.: - art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi dalej p.p.s.a., w zw. art. 7, art. 77 i art. 80 k.p.a., poprzez oddalenie skargi przez WSA we Wrocławiu mimo naruszenia przez organ przepisów postępowania w sytuacji, gdy w niniejszej sprawie uznanie, że rezygnacja z zatrudnienia skarżącej nie wykazuje związku przyczynowo skutkowego z opieką nad niepełnosprawnym ojcem oraz możliwe i realne jest jej pogodzenie z wykonywaniem pracy zawodowej w sytuacji, gdy twierdzenie takie stanowi ustalenie zupełnie dowolne, nielogiczne zaś prawidłowa i wszechstronna (nie wybiórcza) analiza zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego dokonana z uwzględnieniem słusznego interesu strony oraz zasad postępowania nie pozwala na takie ustalenie, w szczególności biorąc pod uwagę wynikający z dokumentów zakres opieki sprawowanej nad ojcem, rodzaj jego niepełnosprawności (osoba poruszająca się na wózku, pampersowana) oraz datę i bezpośredni związek rezygnacji z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania tej opieki powodują iż Skarżąca spełnia wszystkie przesłanki przyznania świadczenia pielęgnacyjnego,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00