Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 27 stycznia 2022 r., sygn. II SA/Go 1088/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Pauter (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski Sędzia WSA Michał Ruszyński po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 27 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi M.W. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie uznania winnym popełnienia przewinienia dyscyplinarnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Orzeczeniem Nr [...] z dnia [...] sierpnia 2021 r. Komendant Powiatowy Policji uznał funkcjonariusza M.W. winnym zarzucanego przewinienia dyscyplinarnego, tj. o to, że w dniu [...] grudnia 2020r, około godziny 4.45 w [...] na terenie [...], podejmując wspólnie ze st. sierż. D.B. czynności służbowe polegające na przeprowadzeniu interwencji dotyczącej zgłoszenia pobicia P.K. naruszył dyscyplinę służbową, wykonując czynności służbowe w sposób nieprawidłowy, tj. nie zebrał wystarczających informacji o wydarzeniu oraz nie podjął wszystkich możliwych do wykonania czynności, w tym nie rozpytał zgłaszającego interwencję lekarza w przedmiocie zgłoszenia i posiadanych przez lekarza w tym zakresie informacji, czyli o czyn z art. 132 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (obecnie t.j. Dz. U. 2021 r., poz. 1882, dalej ustawa o Policji) w zw. § 36 pkt 5 Zarządzenia nr 768 Komendanta Głównego Policji z dnia [...] sierpnia 2007 r. w sprawie form i metod wykonywania zadań przez policjantów pełniących służbę patrolową oraz koordynacji działań o charakterze prewencyjnym (t.j. Dz.Urz. KGP z 2018 r., poz. 108, dalej jako Zarządzenie nr 768) - i odstąpił od jego ukarania.

W uzasadnieniu organ I instancji przedstawił przebieg dotychczasowego postępowania dyscyplinarnego i wyjaśnił, że podstawową formą pełnienia służby prewencyjnej w Policji jest służba patrolowa i interwencyjna. Policjanci w toku pełnionej służby realizują ustawowe zadania Policji nastawione przede wszystkim na zapobieganie występowaniu przestępstw i wykroczeń, wykrywanie czynów zabronionych oraz ściganie ich sprawców. Pełnienie zaś służby patrolowej jest pewnym procesem, a na ten proces składają się m.in. zaangażowanie, wiedza i umiejętności pełniących ją policjantów. Funkcjonariusze pełniąc służbę patrolową reagują na wszelkie naruszenia porządku publicznego podejmując w tym celu interwencje. Zgodnie z definicją, interwencja jest to szybkie włączenie się policjanta lub policjantów w tok zdarzenia naruszającego normy prawne lub zasady współżycia społecznego i podjęcie działań zmierzających do ustalenia charakteru, rodzaju i okoliczności powstałego zdarzenia oraz przedsięwzięć ukierunkowanych na przywrócenie naruszonego obowiązku prawnego lub zasad współżycia społecznego. Zgodnie natomiast z § 36 pkt 5 Zarządzenia nr 768 na miejscu wydarzenia policjanci powinni w szczególności: zebrać możliwie najwięcej informacji o wydarzeniu i jego sprawcach oraz ustalić świadków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00