Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 25 stycznia 2022 r., sygn. I SA/Kr 1284/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Dąbek (spr.) Sędziowie WSA Agnieszka Jakimowicz WSA Maja Chodacka po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. O. i M. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 30 lipca 2021 r., znak: [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej z tytułu podatku od środków transportowych za okres: I rata 2019 r. skargę oddala.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. (dalej: SKO) decyzją z 30 lipca 2021 r., nr [...], utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta T. (dalej: Burmistrz) z 16 kwietnia 2019 r., nr [...], orzekającą o odmowie umorzenia M.O. i M.O.2 (dalej: Skarżący) zaległości podatkowej z tytułu podatku od środków transportowych za I ratę 2019 r.

Powyższa decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Skarżąca prowadzi działalność gospodarczą pod firmą W., a przeważający rodzaj działalności

gospodarczej to transport drogowy towarów, kod PKD; 49.41.Z. Skarżący złożyli wniosek o umorzenie podatku od środków transporotowych za rok 2019 w wysokości 1 500 zł za ciągnik siodłowy. Jako uzasadnienie umorzenia wskazano uniemożliwienie korzystania z drogi gminnej, składającej się z działek nr [...], [...] i [...].

Decyzją Burmistrza z 16 kwietnia 2019 r., odmówiono Skarżącym umorzenia zaległości za powyższy okres. W uzasadnieniu decyzji wskazano na treść art. 67a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm. -dalej: O.p.) i podniesiono, że z powyższego przepisu wynika, iż organ podatkowy "może" a nie "musi" umorzyć zaległość podatkową, co oznacza, że zastosowanie ulgi podatkowej jest prawem a nie obowiązkiem organów podatkowych. W związku ze złożonym wnioskiem, wezwano Skarżących do przedłożenia dokumentów (wyszczególnionych w wezwaniu) obrazujących ich aktualną sytuację życiową -tj. finansową, materialną. Skarżący mimo wezwania, nie przedstawili żądanych dokumentów oraz nie udzielili informacji. Bez tych informacji organ podatkowy nie był w stanie stwierdzić, czy zastosowanie ulgi z art. 67a § 1 O.p. jest w danej sytuacji uzasadnione.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00