Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 24 stycznia 2022 r., sygn. II SAB/Gl 107/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska (spr.), Sędziowie Asesor WSA Aneta Majowska,, Sędzia WSA Andrzej Matan, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 24 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi E. R. na bezczynność i przewlekłe postępowania przez Prezydenta Miasta S. w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności 1) zobowiązuje wymieniony organ do rozpatrzenia wniosku skarżącej z dnia 18 grudnia 2018 r. w terminie 30 dni od dnia doręczenia akt administracyjnych, 2) stwierdza, że organ dopuścił się bezczynności i przewlekłego prowadzenia postępowania, które nie miały miejsca z rażącym naruszeniem prawa, 3) w pozostałym zakresie oddala skargę, 4) zasądza od organu na rzecz skarżącej kwotę 580,00 (pięćset osiemdziesiąt) złotych.

Uzasadnienie

W piśmie z dnia 18 grudnia 2018 r., skierowanym do Prezydenta Miasta S. (dalej w skrócie: "organ"), złożone zostały 23 wnioski o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości obejmującej kompleks garażowy w ilości 43 garaży przy ul. [...] w S.. Jednym z wnioskodawców była E. R. (dalej: "strona" lub "skarżąca").

Pismami z dnia 4 stycznia 2019 r. organ poinformował wnioskodawców, że zostały spełnione warunki określone w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 83 z późn. zm.), tj. z żądaniem przekształcenia wystąpili użytkownicy wieczyści nieruchomości, których suma udziałów wyniosła co najmniej połowę. Wskazał nadto, że jeżeli co najmniej jeden współużytkowników wieczystych zgłosi sprzeciw wobec złożonego wniosku o przekształcenie, właściwy organ zawiesza postępowanie. Podkreślił, że obowiązkiem organu jest wystąpienie do pozostałych współużytkowników wieczystych z informacją o złożonych wnioskach o przekształcenie i o możliwości wniesienia sprzeciwu, a następnie w przypadku wniesienia sprzeciwu zawieszenie postępowania, celem umożliwienia żądającym przekształcenia skorzystania z możliwości wystąpienia do sądu powszechnego o podjęcie rozstrzygnięcia zastępującego zgodę osób sprzeciwiających się, zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 199 kodeksu cywilnego. W związku z powyższym do pozostałych użytkowników wieczystych (właścicieli 20 garaży) organ wystosował pisma z dnia 8 stycznia 2019 r. z informacją o konieczności ustosunkowania się do złożonych wniosków o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności i o możliwości wniesienia sprzeciwu wobec sprawy przekształcenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00