Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 stycznia 2022 r., sygn. II SA/Gl 1195/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Rafał Wolnik, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski (spr.), Sędzia WSA Stanisław Nitecki, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 21 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi D. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie zatrzymania prawa jazdy oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 9 marca 2021 r. D. S., reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, zwrócił się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z wnioskiem o stwierdzenie nieważności decyzji Prezydenta Miasta R. nr [...] z dnia [...] r. w przedmiocie zatrzymania stronie z dniem [...] r. prawa jazdy kategorii B o numerze [...], wydanego w dniu [...] r. przez Prezydenta Miasta R.
Wnoszący podniósł,, że powodem zatrzymania stronie prawa jazdy przez organ było niepoddanie się przez niego badaniu lekarskiemu i psychologicznemu w wyznaczonym terminie. W ocenie strony, decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa, albowiem w dacie wydania decyzji żaden przepis nie dawał organowi podstawy do wyznaczenia terminu na wykonanie badań lekarskich i psychologicznych, czy też terminu na przedstawienie stosownego zaświadczenia organowi administracyjnemu.
Organ ustalił, że Sąd Rejonowy w R. [...] Wydział Kamy, wydał w dniu [...] r. wyrok, w którym w punkcie 4 orzekł wobec strony środek kamy w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres jednego roku. Wyrok stał się prawomocny w dniu [...] r. W konsekwencji decyzją nr [...] z dnia [...] r. Prezydent Miasta R. skierował stronę na badanie psychologiczne, przeprowadzane w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami. Z kolei decyzją nr [...] z dnia [...] r. strona została skierowana na badania lekarskie w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami