Interpretacja indywidualna z dnia 11 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.525.2023.2.AS
Brak rozpoznania przychodu na moment wniesienia przez Inwestorów wkładów finansowych na realizację Przedsięwzięcia w zamian za prawo do udziału w zyskach z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie braku rozpoznania przychodu na moment wniesienia przez Inwestorów wkładów finansowych na realizację Przedsięwzięcia w zamian za prawo do udziału w zyskach z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 grudnia 2023 r. (wpływ 12 grudnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką prawa handlowego (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”), z siedzibą w (...). Spółka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Przeważający rodzaj działalności gospodarczej to sklasyfikowana według wpisanego do KRS PKD: 64. 20.Z. Działalność holdingów finansowych, 59.11.Z działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych, Dział 58 - Działalność wydawnicza, Dział 59 - Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo, programów telewizyjnych, nagrań dźwiękowych i muzycznych, Dział 63 - Działalność usługowa w zakresie informacji, Dział 64 - Finansowa działalność usługowa, z wyłączeniem ubezpieczeń społecznych i funduszów emerytalnych, 70.22.Z. Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej o zarządzania, Dział 73 - Reklama, badanie rynku i opinii publicznej.
Wnioskodawca prowadzi księgi handlowe i płaci podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) od zysku w wysokości 19%. Wnioskodawca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT). Wnioskodawca jest producentem Dzieła filmowego, realizującym także „Przedsięwzięcie” polegające na eksploatacji Dzieła filmowego. Przedsięwzięcie polegające na eksploatacji Dzieła filmowego będzie realizowane ze środków finansowych pozyskiwanych z różnych źródeł.
Jednym z takich źródeł ma być pozyskiwanie środków od Inwestorów. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca chce zawierać z Inwestorami „Umowy o nabycie udziału w zyskach Spółki z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego” (dalej „Umowa”). Umowy będą zawierane z różnymi Inwestorami, na takich samych zasadach w zakresie rozliczeń, przy czym wielkość udziałów poszczególnych Inwestorów w zyskach przypadających Wnioskodawcy może się różnić pomiędzy Inwestorami. Jako udziałowiec zysków Wnioskodawcy może występować też sam Wnioskodawca − działając zarówno na własny rachunek, jak i na rachunek osób trzecich.
Wnioskodawca w ramach realizacji przedmiotowych Umów zobowiązuje się do podejmowania wszelkich czynności niezbędnych do skierowania Dzieła filmowego do dystrybucji, redystrybucji i sprzedaży, umożliwiając w ten sposób pozyskiwanie przychodów z rozpowszechniania (eksploatacji) i przeprowadzenia rozliczeń finansowych z Inwestorami, w tym rozliczeń zysków przypadających Wnioskodawcy uzyskanych z przedsięwzięcia.
Wnioskodawca będzie działał na rzecz prawidłowej realizacji Przedsięwzięcia poprzez podejmowanie działań w zakresie opracowania konstrukcji prawnej, aranżacji marketingu, promocji i pozyskania dystrybutora, bądź dystrybutorów, redystrybutora, lub redystrybutorów, bądź agentów sprzedaży Dzieła filmowego.
Na każdym etapie realizacji Przedsięwzięcia, Wnioskodawca będzie informował Inwestorów o planie eksploatacji Dzieła filmowego oraz o przebiegu eksploatacji Dzieła filmowego, a także o istotnych zmianach w przebiegu eksploatacji Dzieła filmowego, jeżeli w jego ocenie mają one wpływ na wynik finansowy Przedsięwzięcia.
W stosunkach zewnętrznych, w szczególności w zakresie czynności prawnych podejmowanych z podmiotami niebędącymi stronami Umowy, Wnioskodawca działa we własnym imieniu i na swoją rzecz. Wszystkie działania Wnioskodawcy podejmowane będą w interesie powodzenia całego Przedsięwzięcia, zarówno dla dobra i Wnioskodawcy i Inwestorów. Inwestor w żadnym wypadku nie odpowiada za żadne zobowiązania Wnioskodawcy.
Inwestorzy przekazywać będą tytułem nabycia prawa do udziału w zyskach przypadających Wnioskodawcy z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego, ustalone kwoty pieniężne na wskazany w Umowach rachunek bankowy.
Sposób rozdziału uzyskanych przez Wnioskodawcę od wszystkich Inwestorów kwot z tytułu nabycia prawa do udziału w zyskach przypadających Wnioskodawcy należy do Wnioskodawcy. Wnioskodawca ma prawo do wykorzystania środków na cele związane z produkcją własną bądź zleconą przez Wnioskodawcę innych dzieł filmowych i/lub dzieł serialowych i/lub innych projektów z obszaru entertainment.
W zamian za wkład finansowy wniesiony przez Inwestora, Inwestor nabywa na podstawie Umowy prawo do uzyskania ustalonego i zapisanego w Umowie % udziału w zyskach z realizacji Przedsięwzięcia, jaki Wnioskodawca może osiągnąć z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego. Żadnemu z Inwestorów nie przysługuje jakiekolwiek prawo pierwszeństwa lub uprzywilejowanie innego rodzaju w stosunku do innych Inwestorów, w zakresie udziałów w zysku Wnioskodawcy mogącym powstać z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego.
Wnioskodawca jest zobowiązany do dokonywania wypłat po upływie okresów rozrachunkowych, ze źródeł określonych w Umowie jako źródła autoryzowane, tj. uprawniające Inwestora do partycypowania w udziale w zyskach Wnioskodawcy, przypadających Wnioskodawcy z Przedsięwzięcia.
Inwestorzy przystępujący do Umowy oprócz spodziewanych zysków, ponoszą również ryzyko towarzyszące eksploatacji Dzieła filmowego, polegające na nieuzyskaniu przez Wnioskodawcę estymowanego zysku, co dla Inwestora, w skrajnym przypadku może skutkować utratą pełnej wysokości wniesionego w Przedsięwzięcie wkładu finansowego, czyli niepowodzenie inwestycji.
Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
Spółka będzie pozyskiwała inwestorów tylko i wyłącznie poprzez wykorzystanie własnego doświadczenia i kontaktów biznesowych zdobytych na etapie produkcji Dzieła filmowego.
Co istotne, Spółka:
- nie pozyskuje Inwestorów poprzez żadne platformy internetowe, ogłoszenia branżowe, sponsoring, lokowanie produktów czy darowizny itd.
- aplikacje do funduszy (...)
Spółka ma doświadczenie w pozyskiwaniu środków finansowych np. na produkcję filmu. Z doświadczenia Spółki wiadomo, że Inwestorzy są gotowi do ponoszenia ryzyka, ale muszą o nim wiedzieć. Każdego Inwestora finansowego Spółka traktuje jak partnera. Spółka zna się na produkcji i eksploatacji filmów, a Inwestorzy na zarabianiu pieniędzy. Pozyskując Inwestorów zawsze te dwie cechy Spółka łączy. Inwestorzy nie chcą wchodzić w jakąkolwiek inwestycje dla zwrotu. Oni chcą zarabiać. I to jest nasz wspólny cel.
Intencją stron przy zawieraniu „Umowy o nabycie udziału w zyskach Spółki z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego” nie było i nie jest realizowanie wspólnego przedsięwzięcia, o którym mowa w art. 5 ustawy o CIT.
Inwestor − bo tak została nazwa strona Umowy, nie finansuje Przedsięwzięcia, jakim jest eksploatacja Dzieła filmowego, lecz w zamian za przekazany wkład finansowy nabywa udział w zyskach Spółki z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego.
Ustawodawca nie precyzuje, co należy uważać za wspólne przedsięwzięcie. Tym samym należy oprzeć się na znaczeniu językowym tego wyrażenia. Przedsięwzięciem jest jakiś realizowany projekt. Aby był on wspólny, muszą brać w nim udział co najmniej dwa podmioty. Najczęściej wspólne przedsięwzięcie realizowane jest w ramach spółki lub polega na czerpaniu korzyści ze wspólnej własności.
Skoro ustawodawca podatkowy nie definiuje pojęcia „wspólne przedsięwzięcie” należy nadać mu szeroki zakres, przy czym cel takiego wspólnego przedsięwzięcia powinien być zarobkowy (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 kwietnia 2015 r., sygn. IPPB1/4511-39/15-2/EC). Wspólne przedsięwzięcie charakteryzuje się wspólnym działaniem podejmowanym w celu realizacji konkretnego przedsięwzięcia gospodarczego (wyrok NSA z 23.11.2012, sygn. II FSK 614/11; wyrok WSA w Warszawie z 21.01.2014, sygn. III SA/Wa 2145/13).
W doktrynie (Bartosiewicz, Kubacki, 2015; Nykiel, Mariański, 2014, s. 148) przyjmuje się, że za wspólne przedsięwzięcie należy uznać wszelkiego rodzaju projekty, których realizacja oraz udział w przyszłych zyskach wiąże się z udziałem co najmniej dwóch podmiotów, które jednocześnie zazwyczaj nie łączą się z zawiązaniem formalnej struktury organizacyjnej, takiej jak spółka osobowa, oraz nie polegają jedynie na czerpaniu dochodów z przedmiotów objętych współwłasnością czy też współposiadania. Wspólne przedsięwzięcie powinno być ujęte w pewne ramy organizacyjne. Nie muszą to być jednak ramy sztywne i zinstytucjonalizowane. Wystarczy, by pozwalały na sprawne przeprowadzenie przedsięwzięcia, osiąganie przychodów oraz rozliczenie zysków przypadających każdemu z podmiotów w nim uczestniczących (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14.04.2015, sygn. IPPB1/4511-39/15-2/EC).
W praktyce za wspólne przedsięwzięcia uznaje się współdziałanie w ramach umowy konsorcjum (wyrok NSA z 23.11.2012, sygn. II FSK 614/11; wyrok WSA w Warszawie z 21.01.2014, sygn. III SA/WA 2145/13), umowy spółki cichej, czy Europejskiego Zgrupowania Interesów Gospodarczych. Każdy z tych sposobów współpracy ma odmienną specyfikę.
W przypadku realizowanego przez Spółkę Przedsięwzięcia (przez Przedsięwzięcie jak wykazano we wniosku należy rozumieć eksploatacje Dzieła filmowego), Umowa o nabycie udziału w zyskach Spółki z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego zakłada przekazanie przez Inwestora na rzecz drugiej strony (Spółki) określonej kwoty pieniężnej w zamian za procentowy udział w zysku z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego. Inwestor otrzymuje zatem kwotę uzależnioną od wysokości osiągniętego zysku z inwestycji, nie zaś od wysokości udzielonego kapitału. Powyższe wynika z faktu przejmowania przez Inwestora części ryzyka finansowego związanego z wykorzystaniem kwoty pieniężnej wniesionej na nabycie udziału z zyskach Spółki z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego. W tego rodzaju konstrukcji prawnej strony łączy stosunek prawny, jednak nie jest to wspólne przedsięwzięcie, ponieważ:
- Inwestor nie współfinansuje „Przedsięwzięcia” nabywa jedynie „udział w zyskach”,
- pełną kontrolę nad Inwestycją sprawuje wyłącznie Spółka,
- Inwestor, nabywa udział w nadwyżce finansowej – „zysk netto” z realizacji Przedsięwzięcia, jaki Spóła może osiągnąć z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego.
Powyższe prowadzi także do konkluzji, że w wyniku realizacji umowy nie dochodzi do świadczenia usług, gdyż udział w zysku, nie posiada cech typowego wynagrodzenia za usługę.
W zamian za udzielone finansowanie, Inwestor nabywa na podstawie niniejszej Umowy prawo do uzyskania kwoty stanowiącej udział w nadwyżce finansowej – „zysk netto”, jaki Spółka osiągnie z eksploatacji Dzieła filmowego.
Podkreślenia wymaga fakt, że Inwestor nie finansuje „Przedsięwzięcia”, lecz jedynie nabywa udział w zyskach spółki z tytułu eksploatacji Dzieła, a Spółka nie ma obowiązku przeznaczyć tych środków wyłącznie na eksploatacji Dzieła filmowego − może je wydać na inne przedsięwzięcie w postaci produkcji własnej, bądź zleconej innych dzieł filmowych i/lub serialowych i/lub innych projektów z obszaru entertainment.
Spółka na finansowanie produkcji filmowej pozyskała finansowanie wcześniej od innych inwestorów i tych innych środków powstał gotowy film. Inwestorzy, którzy przystępują do Umowy o nabycie udziału z zyskach Spółki z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego, nabywają udział z zysku z eksploatacji gotowego filmu, którego produkcja została już wcześniej sfinansowana.
Spółka w ramach realizacji Umowy o nabycie udziału z zyskach zobowiązuje się do podejmowania wszelkich czynności niezbędnych do skierowania Dzieła filmowego do dystrybucji, redystrybucji, sprzedaży, umożliwiającego pozyskiwanie przychodów z rozpowszechniania (eksploatacji) i przeprowadzenia rozliczeń finansowych z Inwestorami. Spółka w ramach obowiązków, o których mowa powyżej, w szczególności działa na rzecz prawidłowej realizacji Przedsięwzięcia poprzez podejmowanie działań w zakresie opracowania konstrukcji prawnej, aranżacji marketingu, promocji i pozyskania dystrybutora, bądź dystrybutorów, redystrybutora, lub redystrybutorów, bądź agentów sprzedaży Dzieła filmowego.
Spółka działa we własnym imieniu i na swoją rzecz. Wszystkie działania Spółka podejmuje w interesie powodzenia całego Przedsięwzięcia dla dobra Inwestorów i Spółki. Inwestor w żadnym wypadku nie odpowiada za żadne zobowiązania Spółki.
Ponadto:
- za wykonanie i organizację eksploatacji filmu wyłącznie odpowiedzialna jest Spółka,
- w wyniku zawarcia Umowy o nabycie udziału w zyskach Spółki z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego nie dojdzie do nabycia przez Inwestorów jakichkolwiek (ani pierwotnego, ani wtórnego) praw autorskich do filmu,
- wszelkie umowy i zezwolenia na eksploatację filmu będzie zawierać lub udzielać Spółka; Inwestor nie jest uprawniony do ich zawierania lub udzielania,
- Spółka nie jest zobowiązana dokonać w przyszłości zwrotu całego wniesionego przez Inwestora wkładu finansowego. Decydując się na wniesienie wkładu, to Inwestor przyjmuję część ryzyka finansowego związanego z wykorzystaniem wniesionego wkładu. W razie poniesienia straty przy eksploatacji Dzieła fiImowego, Spółka nie jest zobowiązana do dokonania zwrotu całego wniesionego przez Inwestora wkładu finansowego, a jedynie do rozliczania wpływów (przychodów) z eksploatacji Dzieła filmowego, zgodnie z postanowieniami Umowy o nabycie udziału w zyskach Spółki z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego,
- w szczególności może zaistnieć sytuacja, w której Inwestor nie otrzyma nawet częściowego zwrotu wkładu finansowego,
- do najważniejszych ryzyk, które mogą wpłynąć na poziom zysku z przedsięwzięcia lub zdolność do wygenerowania zwrotu zainwestowanego kapitału należy ryzyko związane z odbiorem filmu przez widzów. Przychód zależy od sukcesu wyprodukowanego filmu, którego wymiernym rezultatem jest duże zainteresowanie widzów. Prognozowanie reakcji publiczności jest trudne. Nie można jednoznacznie ocenić zyskowności eksploatacji Dzieła filmowego, ponieważ przychody związane z dystrybucją filmu zależą przede wszystkim od liczby osób, które dokonają zakupu biletów kinowych w Polsce i za granicą, a także od sprzedaży licencji do wyświetlania filmu oraz liczby sprzedanych płyt DVD i innych materiałów związanych z filmem.
- może zdarzyć się, że Inwestor nie uzyska żadnych innych korzyści poza udziałem w zysku netto z tytułu eksploatacji filmu.
- wkład ma służyć wsparciu eksploatacji Dzieła filmowego, czego konsekwencją jest nabycie przez Inwestora praw do zysku z tytułu eksploatacji filmu.
- brak jest związku prawnego, w ramach którego strony umowy byłyby zobowiązane do wzajemnych świadczeń. Strony umowy nie przewidują zatem wymiany usług, lecz wspólne stworzenie warunków do powstania „zysku” (eksploatacja Dzieła filmowego).
Wyjaśnili Państwo, że pozyskiwanie przez Spółkę środków finansowych na eksploatacje Dzieła filmowego zdecydowanie nie będzie miało charakter Crowdfundingu pożyczkowego.
Wskazali przy tym Państwo, że podstawą każdej kampanii crowdfundingu pożyczkowego jest umowa pożyczki zawierana pomiędzy inwestorem (pożyczkodawcą), a spółką (pożyczkobiorcą). Określa ona warunki pożyczki − kwotę użyczaną przez pożyczkodawcę, okres jej spłaty, oprocentowanie oraz sposób wypłacania odsetek. Inwestor zapoznaje się z informacjami o spółce, umową pożyczki i dodatkowymi dokumentami, określa kwotę, którą chce zainwestować, podaje dane niezbędne do zawarcia umowy pożyczki, a następnie dokonuje przelewu środków na konto spółki za pośrednictwem operatora płatności. Umowa pożyczki zawierana jest online, bez konieczności wizyty u notariusza, a dokument umowy inwestor otrzymuje e-mailem. Spółka wypłaca odsetki od pożyczonego kapitału na rachunek bankowy inwestora w sposób określony w Umowie Pożyczki − np. co 3 miesiące. Po upływie okresu pożyczki, pożyczone środki są zwracane na rachunek bankowy inwestora. Niekiedy konieczne jest podjęcie dodatkowych kroków, np. związanych z notarialnie potwierdzonym zabezpieczeniem pożyczki. Każdorazowo taka informacja podana jest w materiałach informacyjnych spółki oraz w dokumentacji towarzyszącej pożyczce.
W opisanej sprawie Spółka nie jest zobowiązana dokonać zwrotu całego wniesionego przez Inwestora wkładu finansowego. Obowiązek ten nie występuje również w razie poniesienia straty przez Spółkę przy realizacji Przedsięwzięcia (eksploatacja Dzieła filmowego). Może więc zaistnieć sytuacja, w której Inwestor nie otrzyma nawet częściowego zwrotu wkładu, a zatem decydując się na wniesienie wkładu przejmuje część ryzyka finansowego związanego z wykorzystaniem wniesionego wkładu finansowego w ramach realizowanego Przedsięwzięcia.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że między stronami umowy inwestycyjnej nie dochodzi do udzielenia pożyczki, brak jest bowiem obowiązku zwrotu kwoty przez Spółkę niezależnie od okoliczności, a uzyskany przez Inwestora w zamian za wniesienie wkładu finansowego udział w zysku z Przedsięwzięcia (eksploatacji filmu) nie stanowi wynagrodzenia z tytułu świadczonej usługi pożyczki.
W konsekwencji mamy do czynienia jedynie z przekazaniem środków pieniężnych przez Inwestora na rzecz Spółki.
Należy również zauważyć, że udział w zysku z eksploatacji Dzieła filmowego nie stanowi wynagrodzenia za wykonanie jakiejkolwiek usługi przez Inwestora na rzecz Spółki w ramach realizacji Przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji filmu.
Podsumowując, w przypadku Spółki zawierane są:
- Umowy o nabycie udziału w zyskach Spółki z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego, a nie umowy pożyczki,
- Umowa nie jest zwierana online,
- Umowa nie jest zawierana w formie aktu notarialnego,
- w zamian za udzielone finansowanie, Inwestor nabywa na podstawie niniejszej Umowy prawo do uzyskania kwoty stanowiącej udział w nadwyżce finansowej – „zysk netto” z realizacji Przedsięwzięcia,
- Inwestorzy przystępujący do Umowy oprócz spodziewanych zysków, ponoszą również ryzyko towarzyszące eksploatacji Dzieła filmowego, polegające na nieuzyskaniu przez Spółkę estymowanego zysku, co dla Inwestora − w skrajnym przypadku − może skutkować utratą pełnej wysokości wniesionego w Przedsięwzięcie wkładu finansowego, czyli niepowodzenie Inwestycji,
- szczególności może zaistnieć sytuacja, w której Inwestor nie otrzyma nawet częściowego zwrotu wkładu finansowego,
- może zdarzyć się, że Inwestor nie uzyska żadnych innych korzyści poza udziałem w zysku netto z tytułu eksploatacji filmu,
- brak jest związku prawnego, w ramach którego strony umowy byłyby zobowiązane do wzajemnych świadczeń,
Co do zasady Umowy o nabycie udziału w zyskach Spółki z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego będą Państwo zawierali z polskimi inwestorami.
W jednym, odosobnionym przypadku, inwestorem będzie osoba fizyczna z zagranicy: (…).
Na pytania, w jaki sposób inwestorzy będą przekazywać środki finansowe na eksploatacje Dzieła filmowego i czy będą to jednorazowe wpłaty − podkreślili Państwo, że Inwestorzy będę przekazywali środki finansowe na nabycie udziału w zyskach Spółki z tytuł eksploatacji dzieła filmowego, a nie na finansowanie Przedsięwzięcia, jakim jest eksploatacji Dzieła filmowego.
Zgodnie z postanowieniami Umowy o nabycie udziału w zyskach Spółki z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego, Inwestor przekaże tytułem nabycia prawa do udziału w zyskach przypadających Spółce z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego, ustaloną kwotę na rachunek bankowy prowadzony dla Spółki w Banku, w ciągu 7 dni od zawarcia niniejszej Umowy.
Strony dopuszczają możliwość zwiększenia kwoty finansowego udziału Inwestora w Przedsięwzięciu za pisemną zgodą Spółki.
Spółka będzie uprawniona do wykorzystania pozyskanych od Inwestorów środków finansowych na podstawie zawartej Umowy z Inwestorami, na mocy której może zrealizować przedsięwzięcie w postaci własnej produkcji dzieł filmowych i/lub serialowych i/lub innych projektów z obszaru entertainment, bądź zlecić innemu podmiotowi produkcję dzieł filmowych i/lub serialowych i/lub innych projektów z obszaru entertainment. W przypadku zlecenie innemu podmiotowi produkcji, Spółka zawrze z takim podmiotem Umowę o finansowanie produkcji dzieł filmowych i/lub serialowych i/lub innych projektów z obszaru entertainment. W takim przypadku umowa Spółki z innym podmiotem będzie umową nienazwaną o charakterze spółki cichej, a przedmiotem umowy będzie finansowanie przez Spółkę „Przedsięwzięcia” polegającego na produkcji dzieła filmowego i/lub dzieła serialowego i/lub innego projektu z obszaru entertainment, przeznaczonego do eksploatacji w Polsce i poza granicami Polski.
Umowa o nabycie udziału w zyskach Spółki z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego jest umową zawieraną między Spółką a Inwestorem, na podstawie której:
- Inwestor zobowiązuje się dokonać wpłaty środków finansowych w określonej przez siebie wysokości,
- Spółka zobowiązuje się do zapewniania warunków, w których Inwestorzy będą mieli udział w mogących powstać zyskach przypadających Spółce z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego, w miarę jak będą na to pozwalać wpływy osiągnięte w wyniku dystrybucji Dzieła filmowego na określonych polach eksploatacji,
- Inwestorzy będą mieć prawo do udziału w podziale kwoty stanowiącej zyski przypadające Spółce z Przedsięwzięcia - zgodnie z złącznikiem nr 3 do Umowy „Dokument Informacyjny sporządzony w związku z proponowaniem potencjalnym Inwestorom nabycia udziału w zyskach Spółki z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego, zwanego dalej „Przedsięwzięciem”.
W zamian za przekazane środki finansowe Inwestorzy nabędą prawo do uzyskania kwoty stanowiącej udział w nadwyżce finansowej - „zysk netto” z realizacji.
Zgodnie z zapisami:
- § 2 pkt 4 Umowy:
„W zamian za wkład finansowy wniesiony przez Inwestora w zamian za nabycie udziału w zyskach Spółki z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego, Inwestor nabywa na podstawie niniejszej Umowy prawo do uzyskania % udziału w zyskach z realizacji Przedsięwzięcia, jaki Spółka może osiągnąć z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego na zasadach opisanych w § 3 Umowy”.
- § 3 pkt 1 i 2 tejże Umowy
„Kwota odpowiadająca udziałowi Inwestora w wyniku finansowym Spółki z Przedsięwzięcia (zysk/strata), która powstanie z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego na podstawie niniejszej Umowy zostaje ustalona według następujących zasad:
1)INWESTOR będzie uczestniczyć w bieżącym wyniku finansowym Przedsięwzięcia w taki sposób, że wynik przypadający na wszystkich Inwestorów, o których mowa w § 1 ust. 2 Umowy, stanowić będzie 100% zysków przypadających Spółce z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego w danym okresie, przy czym Spółka uczestniczy w zysku z eksploatacji Dzieła filmowego po rozliczeniu kosztów produkcji (wytworzenia) Dzieła filmowego. Natomiast ta część wyniku, która będzie przypadać na Inwestora, zostanie obliczona na podstawie formuły: (pochodzący od Inwestora wkład finansowy wniesiony w zamian za nabycie udziału w zyskach Spółki z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego (§ 2 ust. 1-2) / kwotę 43.873.000 zł (słownie: czterdzieści trzy miliony osiemset siedemdziesiąt trzy tysiące złotych),
2)Żadnemu z Inwestorów nie przysługuje jakiekolwiek prawo pierwszeństwa lub uprzywilejowanie innego rodzaju w stosunku do innych Inwestorów, w zakresie udziałów w zysku Spółki mogącym powstać z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego.
9. W jakich okolicznościach i w jaki sposób i na jakiej podstawie nastąpi rozliczenie wkładów finansowych wniesionych przez poszczególnych Inwestorów?
Zgodnie z załącznikiem nr 3 do Umowy „Dokument Informacyjny sporządzony w związku z proponowaniem potencjalnym Inwestorom nabycia udziału w zyskach Spółki z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego, zwanego dalej „Przedsięwzięciem” punkt III. Zasady uczestnictwa Inwestorów w realizacji Przedsięwzięcia. Zasady uzyskiwania wypłat z inwestycji przez Inwestorów:
Umowa o nabycie udziału w zyskach Spółki z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego jest umową zawieraną między Spółką, a Inwestorem, na podstawie której Inwestor zobowiązuje się zapewnić finansowanie w określonej przez siebie wysokości, natomiast Spółka zobowiązuje się do zapewniania warunków, w których Inwestorzy będą mieli udział w mogących powstać zyskach przypadających Spółce z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego, w miarę, jak będą na to pozwalać wpływy osiągnięte w wyniku dystrybucji Dzieła filmowego na określonych polach eksploatacji. Inwestorzy będą mieć prawo do udziału w podziale kwoty stanowiącej zyski przypadające Spółce z Przedsięwzięcia, realizowanego w następujący sposób:
ETAP 1 - Zyski przypadające Spółce z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego do podziału w pierwszej kolejności przypadają Inwestorom, którym służy równe prawo do uczestniczenia w podziale, proporcjonalnie do wartości wniesionych przez nich wkładów inwestycyjnych w zamian za nabycie udziału w zyskach Spółki z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego i przypada im do wysokości łącznej wartości wszystkich wkładów inwestycyjnych w zamian za nabycie udziału w zyskach Spółki z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego. W tej rundzie podziału zysków przypadających Spółce Inwestorzy uczestniczą w zwrocie zainwestowanych środków.
ETAP 2 - w drugiej rundzie podziału zysków przypadających Spółce z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego, Inwestorzy uczestniczą w podziale kwoty nadwyżki finansowej mogącej powstać z zysków przypadających Spółce z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego ponad kwotę rozdysponowaną zgodnie z ETAPEM 1, według stosunku podziału tej nadwyżki pomiędzy Inwestorów a Spółkę. Dla nadwyżki finansowej określonej w ETAPIE 2 ten stosunek został określony w sposób następujący: z puli 100% zysków Spółki Inwestorom przypadnie udział, w proporcji do wartości wniesionych przez nich wkładów inwestycyjnych w zamian za nabycie udziału w zyskach Spółki z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego.
Pytanie
Czy wkład finansowy wniesiony przez Inwestorów na realizację Przedsięwzięcia przez Wnioskodawcę, polegającego na eksploatacji Dzieła filmowego, w zamian za prawo do udziału w zyskach z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego, nie stanowi dla Wnioskodawcy przychodu i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w momencie wniesienia wkładów przez Inwestorów?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, wniesiony przez Inwestorów wkład finansowy, na realizację Przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji Dzieła filmowego, w zamian za prawo do udziału w zysku z Przedsięwzięcia, nie stanowi przychodu podatkowego Wnioskodawcy.
Przychodem podatkowym są przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, bezzwrotnym i definitywnym, których rzeczywiste otrzymanie powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Wkład Inwestorów, co do zasady, takiego charakteru nie ma i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Celem podmiotów, przystępujących do Przedsięwzięcia, jest czerpanie przyszłych zysków z dystrybucji/eksploatacji filmu, proporcjonalnie do wniesionych wkładów.
Inwestorzy wnoszą wkład własny w postaci wkładu pieniężnego. Z tytułu wniesionych wkładów mają nabyć udział w zyskach Wnioskodawcy z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego. Wnioskodawca jest zobowiązany do zwrotu wkładu finansowego przekazanego przez Inwestorów po zakończeniu Przedsięwzięcia. Ponadto, Inwestorzy przystępujący do Umowy oprócz spodziewanych zysków, ponoszą również ryzyko towarzyszące eksploatacji Dzieła filmowego, polegające na nieuzyskaniu przez Wnioskodawcę estymowanego zysku, co dla Inwestora − w skrajnym przypadku − może skutkować utratą pełnej wysokości wniesionego w Przedsięwzięcie wkładu finansowego, czyli niepowodzenie inwestycji.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 roku. poz. 2640 ze zmianami - dalej: CIT):
„Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód”.
Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o CIT:
„Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11 i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów”.
Ustawa o CIT nie zawiera legalnej definicji przychodu podatkowego. Ustawodawca ograniczył się w tym zakresie do wskazania w art. 12 ust. 1 tej ustawy przykładowych przysporzeń, zaliczanych do tej kategorii.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o CIT:
„Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności:
1)otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe,
2)wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie”.
Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy o CIT:
„Za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont”.
Objęte powyższą regulacją przychody muszą być zatem następstwem prowadzonej działalności gospodarczej, stąd też między przychodem a działalnością gospodarczą musi istnieć związek skutkujący powstaniem przychodu. Określenie „związane z działalnością gospodarczą” pojmuje się dość szeroko uznając tym samym, iż przychodami z tego źródła są nie tylko przychody będące bezpośrednim wynikiem tej działalności, ale także przychody z każdej innej działalności z nią związanej, w tym w szczególności z tytułu niektórych operacji finansowych.
Przychody należne to wszelkiego rodzaju przychody, co do których przysługuje podatnikowi uprawnienie do ich dochodzenia, czyli takie, które wynikają z konkretnego stosunku prawnego. „Należność” wynika z treści stosunku prawnego, a odnosi się zarówno do możliwości dochodzenia konkretnego świadczenia oraz do powinności jego spełnienia.
Oznacza to, że powstanie przychodów należnych związane jest z powstaniem wierzytelności.
Ponieważ wierzytelność to termin wywodzący się z prawa cywilnego, to przychodami należnymi są przychody wymagalne w rozumieniu prawa cywilnego, tj. możliwe do prawnie skutecznego ich dochodzenia.
Ustawodawca nie zastrzega, że przychodem są tylko wymienione w art. 12 ustawy o CIT przysporzenia, które są wprost wynikiem realizacji celu działalności gospodarczej osoby prawnej.
Wszelkie wpłaty pieniężne, o ile spełniają inne wymagania podane w Rozdziale 2 ustawy o CIT, mogą być uznane za przychód osoby prawnej, zwłaszcza że listę przysporzeń − stanowiącą katalog zamknięty, którego zakres nie podlega rozszerzeniu czy też zawężeniu − które nie mogą być zaliczone do przychodów zawarto w ust. 4 cytowanego przepisu.
Należy również zaznaczyć, że o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje jego definitywny charakter w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa tej osoby prawnej. Ma to miejsce również w sytuacji, gdy skutkiem wystawienia faktury za wykonaną usługę, czy dostarczony towar powstaje roszczenie osoby prawnej wobec kontrahenta o zapłatę uzgodnionej ceny.
Przychodem są zatem wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, bezzwrotnym, definitywnym, których rzeczywiste otrzymanie powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego.
W świetle powyższego należy uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym (powinno być: zdarzeniu przyszłym) wkłady finansowe Inwestorów nie tylko podlegają zwrotowi, ale również zagrożone są częściową lub nawet całkowitą utratą w przypadku niepowodzenia Przedsięwzięcia, co przesądza o możliwości przypisania im charakteru trwałego, bezzwrotnego i definitywnego. Tym samym nie stanowią przysporzenia majątkowego, a tym samym przychodu podatkowego i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w momencie ich wniesienia.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805, dalej: „ustawa o CIT”):
Podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.
Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy o CIT:
Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o CIT:
Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Ustawa o CIT nie zawiera definicji przychodu podatkowego. Ustawodawca ograniczył się w tym zakresie do wskazania w art. 12 ust. 1 przykładowych przysporzeń zaliczanych do tej kategorii. W myśl z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT:
Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności:
1) otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
Na podstawie ww. art. 12 ust. 1 ustawy o CIT można zatem stwierdzić, że co do zasady, przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa.
Użycie w powyższym przepisie sformułowania „otrzymane” oznacza, że momentem powstania przychodu pieniężnego jest moment otrzymania, czyli wpływu bezpośrednio do majątku podatnika – względnie na jego rachunek – wymienionych środków, skutkującego powstaniem po stronie podatnika możliwości dysponowania tymi środkami. Co do zasady więc, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa podatnika, którymi może rozporządzać.
Na podstawie przywołanego art. 12 ust. 1 ww. ustawy można stwierdzić, że podatek dochodowy od osób prawnych obejmuje swoim zakresem wszelkie wpływy majątkowe powstałe przy prowadzeniu działalności gospodarczej, a także otrzymane z innych tytułów. Jednocześnie stwierdzić należy, że podatek dochodowy od osób prawnych posiada cechy podatku powszechnego, tj. podatku, który jest ciężarem publicznoprawnym od przyrostu majątkowego (dochodu), a zatem przychodem – jako źródłem dochodu – jest tylko ta wartość, która wchodząc do majątku podatnika może powiększyć jego aktywa.
Ustawodawca nie zastrzega, że przychodem są tylko wymienione w art. 12 ustawy o CIT pożytki, które są wprost wynikiem realizacji celu działalności gospodarczej osoby prawnej. Wszelkie wpłaty pieniężne, o ile spełniają inne wymagania podane w rozdziale 2 ustawy, mogą być uznane za przychód osoby prawnej zwłaszcza, że listę pożytków – stanowiącą katalog zamknięty, którego zakres nie podlega rozszerzeniu, czy też zawężeniu – które nie mogą być zaliczone do przychodów zawarto w ust. 4 cytowanego przepisu.
Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy o CIT:
Za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Na podstawie art. 12 ust. 3a ustawy o CIT:
Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3g oraz 3j-3m, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
W myśl art. 12 ust. 3e ww. ustawy:
W przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c, 3d i 3f, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.
Jednocześnie wskazać należy, że za przychód podatkowy w rozumieniu przepisów prawa podatkowego mogą zostać uznane tylko takie przysporzenia podatnika, które mają charakter definitywny, tj. w sposób bezzwrotny i trwały powiększają jego majątek. Przychody należne to bowiem wszelkiego rodzaju przychody, co do których przysługuje podatnikowi uprawnienie do ich dochodzenia, czyli takie, które wynikają z konkretnego stosunku prawnego. „Należność” odnosi się zarówno do możliwości dochodzenia konkretnego świadczenia oraz do powinności jego spełnienia.
Przepisy ustaw podatkowych nie definiują pojęcia przychód należny, w związku z tym wyjaśnienia powyższego pojęcia należy szukać na gruncie tej gałęzi prawa, która zajmuje się problematyką zobowiązań między podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą. Regulację prawną w tym zakresie zawierają przepisy prawa cywilnego, zgodnie z którymi świadczenie staje się wymagalne, a tym samym należne, w momencie, który przewiduje umowa zawarta pomiędzy stronami. Zatem zgodnie z zasadami wykładni systemowej, powyższa interpretacja pojęcia świadczenia należnego będzie miała zastosowanie na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Oznacza to, że przychodem należnym jest przychód, którego na podstawie umowy podatnik może żądać od swojego dłużnika. Zatem powstanie przychodów należnych związane jest z powstaniem wierzytelności. Ponieważ wierzytelność to termin wywodzący się z prawa cywilnego, to przychodami należnymi są przychody wymagalne w rozumieniu prawa cywilnego, tj. możliwe do prawnie skutecznego ich dochodzenia.
Stanowisko to potwierdzają także przedstawiciele doktryny, w ocenie których „przychodem podatkowym są wyłącznie tylko takie wartości, które definitywnie powiększają aktywa osoby prawnej” (tak: P. Małecki, M. Mazurkiewicz, Komentarz do art. 12 updop, CIT. Komentarz, Lex, 2012).
Stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy o CIT:
Do przychodów nie zalicza się:
6) zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.
Ustawodawca nie zastrzega, że przychodem są tylko wymienione w art. 12 ustawy CIT przysporzenia, które są wprost wynikiem realizacji celu działalności gospodarczej osoby prawnej.
Wszelkie wpłaty pieniężne, o ile spełniają inne wymagania podane w Rozdziale 2 ustawy o CIT, mogą być uznane za przychód osoby prawnej − zwłaszcza, że listę przysporzeń (jako katalog zamknięty, którego zakres nie podlega rozszerzeniu, czy też zawężeniu), które nie mogą być zaliczone do przychodów − zawarto w ust. 4 cytowanego przepisu.
Jak wynika z opisanej przez Państwa sprawy, prowadzą Państwo działalność gospodarczą w formie sp. z o.o., która związana jest z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych. Spółka jest producentem Dzieła filmowego, realizującym także „Przedsięwzięcie” polegające na eksploatacji Dzieła filmowego, które będzie realizowane ze środków finansowych pozyskiwanych z różnych źródeł, m.in. ze środków pozyskiwanych od Inwestorów. Co do zasady Umowy o nabycie udziału w zyskach Spółki z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego będą Państwo zawierali z polskimi inwestorami. W jednym przypadku inwestorem będzie osoba fizyczna z zagranicy.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej chcą Państwo zawierać z Inwestorami „Umowy o nabycie udziału w zyskach Spółki z tytułu eksploatacji dzieła filmowego” (dalej „Umowa”). Umowy będą zawierane z różnymi Inwestorami, na takich samych zasadach w zakresie rozliczeń, przy czym wielkość udziałów poszczególnych Inwestorów w zyskach przypadających Wnioskodawcy może się różnić pomiędzy Inwestorami. Zaznaczyli Państwo, że jako udziałowiec zysków Spółki może występować też sama Spółka − działając zarówno na własny rachunek, jak i na rachunek osób trzecich.
Wyjaśnili Państwo, że pozyskanych od Inwestorów środków finansowych Spółka nie ma obowiązku przeznaczyć wyłącznie na eksploatację Dzieła filmowego − może je wydać na inne przedsięwzięcie w postaci produkcji własnej, bądź zleconej innych dzieł filmowych i/lub serialowych i/lub innych projektów z obszaru entertainment.
Wyjaśnili Państwo, że intencją stron przy zawieraniu „Umowy o nabycie udziału w zyskach Spółki z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego” nie było i nie jest realizowanie wspólnego przedsięwzięcia, o którym mowa w art. 5 ustawy o CIT.
Spółka działa we własnym imieniu i na swoją rzecz.
Wszystkie działania Spółka podejmuje w interesie powodzenia całego Przedsięwzięcia dla dobra Inwestorów i Spółki. Inwestor w żadnym wypadku nie odpowiada za żadne zobowiązania Spółki.
Między stronami umowy inwestycyjnej nie dochodzi do udzielenia pożyczki, brak jest bowiem obowiązku zwrotu kwoty przez Spółkę niezależnie od okoliczności, a uzyskany przez Inwestora w zamian za wniesienie wkładu finansowego udział w zysku z Przedsięwzięcia (eksploatacji filmu) nie stanowi wynagrodzenia z tytułu świadczonej usługi pożyczki.
W konsekwencji mamy do czynienia jedynie z przekazaniem środków pieniężnych przez Inwestora na rzecz Spółki.
W ramach realizacji przedmiotowych Umów zobowiązują się Państwo do podejmowania wszelkich czynności niezbędnych do skierowania Dzieła filmowego do dystrybucji, redystrybucji i sprzedaży, umożliwiając w ten sposób pozyskiwanie przychodów z rozpowszechniania (eksploatacji) i przeprowadzenia rozliczeń finansowych z Inwestorami, w tym rozliczeń zysków przypadających Spółce, uzyskanych z Przedsięwzięcia. Będą Państwo działali na rzecz prawidłowej realizacji Przedsięwzięcia poprzez podejmowanie działań w zakresie opracowania konstrukcji prawnej, aranżacji marketingu, promocji i pozyskania dystrybutora, bądź dystrybutorów, redystrybutora, lub redystrybutorów, bądź agentów sprzedaży Dzieła filmowego. Na każdym etapie realizacji Przedsięwzięcia będą Państwo informowali Inwestorów o planie eksploatacji Dzieła filmowego oraz o przebiegu eksploatacji Dzieła filmowego, a także o istotnych zmianach w przebiegu eksploatacji Dzieła filmowego, jeżeli w Państwa ocenie mają one wpływ na wynik finansowy Przedsięwzięcia.
W stosunkach zewnętrznych, w szczególności w zakresie czynności prawnych podejmowanych z podmiotami niebędącymi stronami Umowy, działają Państwo we własnym imieniu i na swoją rzecz.
Inwestorzy przekazywać będą tytułem nabycia prawa do udziału w zyskach przypadających Spółce z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego, ustalone kwoty pieniężne na wskazany w Umowach rachunek bankowy.
Wskazali Państwo, że sposób rozdziału uzyskanych przez Spółkę od wszystkich Inwestorów kwot z tytułu nabycia prawa do udziału w zyskach przypadających Spółce należy do Państwa. Mają Państwo prawo do wykorzystania środków na cele związane z produkcją własną bądź zleconą przez Spółkę innych dzieł filmowych i/lub dzieł serialowych i/lub innych projektów z obszaru entertainment.
W zamian za wkład finansowy wniesiony przez Inwestora, Inwestor nabywa na podstawie Umowy prawo do uzyskania ustalonego i zapisanego w Umowie % udziału w zyskach z realizacji Przedsięwzięcia, jaki Spółka może osiągnąć z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego. Żadnemu z Inwestorów nie przysługuje jakiekolwiek prawo pierwszeństwa lub uprzywilejowanie innego rodzaju w stosunku do innych Inwestorów, w zakresie udziałów w zysku Spółki mogącym powstać z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego. W skrajnym przypadku niepowodzenia Inwestycji, gdy Spółka nie uzyska spodziewanego zysku z realizacji Przedsięwzięcia jaki może osiągnąć z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego, Inwestorzy mogą utracić cały wniesiony w Przedsięwzięcie wkład finansowy.
Państwa wątpliwości dotyczą skutków podatkowych związanych z wniesieniem wkładu finansowego przez Inwestorów na realizację Przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji Dzieła filmowego, w zamian za prawo do udziału w zyskach z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego.
Państwa zdaniem wniesiony przez Inwestorów wkład finansowy na realizację Przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji Dzieła filmowego, w zamian za prawo do udziału w zysku z Przedsięwzięcia, nie stanowi przychodu podatkowego Spółki.
Odnosząc się do oceny prawnej wniesionego przez Inwestorów wkładu finansowego na realizację Przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji Dzieła filmowego nie sposób jednak zgodzić się z Państwa stanowiskiem z uwagi na zakres przywołanych na wstępie przepisów ustawy o CIT.
Zasadę swobody umów przewiduje art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1610 ze zm.), zgodnie z którym:
Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Z zasady tej wynika możliwość zawierania tzw. „umów nienazwanych”, tj. nieuregulowanych w ww. Kodeksie.
Należy przy tym pamiętać, że treść dozwolonej umowy przez prawo wyznaczają postanowienia art. 56 i 58 Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z art. 56 Kodeksu cywilnego:
Czynność prawna wywołuje nie tylko skutki w niej wyrażone, lecz również te, które wynikają z ustawy, z zasad współżycia społecznego i z ustalonych zwyczajów.
Ponadto, na podstawie art. 58 Kodeksu cywilnego:
§ 1. Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.
§ 2. Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
§ 3. Jeżeli nieważnością jest dotknięta tylko część czynności prawnej, czynność pozostaje w mocy co do pozostałych części, chyba że z okoliczności wynika, iż bez postanowień dotkniętych nieważnością czynność nie zostałaby dokonana.
Z uwagi na brak ustawowych uregulowań umowy spółki cichej należy stwierdzić, że umowa ta jest jedną z tzw. umów nienazwanych.
Należy przy tym zauważyć, że o rodzaju zawartej umowy nie decyduje nadana jej przez strony nazwa, lecz treść złożonych przy jej zawieraniu oświadczeń woli.
Funkcjonowanie spółki cichej opiera się na wniesieniu przez wspólnika cichego, dysponującego majątkiem rzeczowym lub finansowym, wkładu (niekiedy w postaci wkładu własnej pracy) na rzecz drugiego wspólnika, prowadzącego przedsiębiorstwo lub inną działalność zarobkową we własnym imieniu. Wspólnik cichy w zamian za swój wkład uczestniczy w zyskach tej działalności, nie ujawniając się jednak na zewnątrz, nie mając też praw do majątku tej spółki. Udział wspólnika cichego nie prowadzi do utworzenia jakiegokolwiek rodzaju wspólnoty ze wspólnikiem − ani rzeczowej, ani majątkowej, ani osobowej. Wspólnik cichy nie odpowiada też za zobowiązania spółki wobec wierzycieli. Spółka taka jest po prostu odmianą umowy cywilnoprawnej dwóch stron.
Do istotnych elementów stosunku spółki cichej należą:
- uczestniczenie w cudzym przedsiębiorstwie (strony dążą do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego),
- wniesienie wkładu (wkład wspólnika cichego, który może być w formie zarówno pieniężnej, jak i niepieniężnej, staje się częścią majątku przedsiębiorcy),
- wniesienie wkładu daje prawo do udziału w zysku (nie można wyłączyć wspólnika cichego od uczestnictwa w zyskach − inaczej jest w odniesieniu do strat),
- wyłączenie osobistej odpowiedzialności (wobec wierzycieli przedsiębiorcy).
Istota spółki cichej wyczerpuje się w stosunku zobowiązaniowym łączącym wspólników (spółka wewnętrzna). Wspólnik cichy nie staje się współwłaścicielem majątku, do którego wniósł wkład, ani nie występuje w stosunkach zewnętrznych. Tytułem prawnym uzyskania korzyści majątkowej przez Wspólnika cichego nie jest posiadany udział w kapitale przedsiębiorcy, lecz umowa cywilnoprawna.
Co zostało wykazane powyżej, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT przychodem są wszelkie definitywne przysporzenia majątkowe podatnika, których rzeczywiste otrzymanie powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego.
Zatem środki finansowe otrzymane przez Państwa od Inwestorów będą stanowiły przysporzenie majątkowe Spółki w momencie wniesienia wkładów przez Inwestorów, zgodnie z treścią zawartej pomiędzy stronami Umowy o nabycie udziału w zyskach Spółki z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego. Na tej podstawie świadczenie o zapłatę na rzecz Spółki określonych kwot pieniężnych od poszczególnych Inwestorów staje się wymagalne, a tym samym należne w momencie, który przewiduje Umowa zawarta pomiędzy stronami. Od tego momentu Spółka może bowiem występować jako wierzyciel, a przychód nosi znamiona należnego, bo mającego swoje źródło w zawartej Umowie. Ustalona kwota wynikająca z zawartej Umowy zostanie przekazana przez Inwestora w zamian za nabycie prawa do udziału w zyskach przypadających Spółce z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego, co jednak nie przekreśla definitywności otrzymanego przez Spółkę przysporzenia. Jak sami Państwo wyjaśnili, pozyskane na podstawie zawartej Umowy od Inwestorów środki finansowe Spółka może przeznaczyć na własną produkcję dzieł filmowych i/lub serialowych i/lub innych projektów z obszaru entertainment, bądź zlecić innemu podmiotowi produkcję dzieł filmowych i/lub serialowych i/lub innych projektów z obszaru entertainment. Ponadto Spółka nie jest zobowiązana do dokonania zwrotu całego wniesionego przez Inwestora wkładu finansowego, a jedynie do rozliczania wpływów (przychodów) z eksploatacji Dzieła filmowego.
Biorąc pod uwagę opisane przez Państwa zdarzenie przyszłe i przywołane przepisy prawa w analizowanej sprawie należy stwierdzić, że wkład finansowy wniesiony przez Inwestorów na realizację Przedsięwzięcia przez Wnioskodawcę, polegającego na eksploatacji Dzieła filmowego, w zamian za prawo do udziału w zyskach z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego, będzie stanowił przychód Spółki podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w momencie wniesienia wkładów przez Inwestorów.
Środki finansowe wpłacone przez Inwestorów stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT stanowić będą Państwa przychód podlegający opodatkowaniu CIT w momencie wniesienia przez Inwestora wkładu finansowego, jako przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, bezzwrotnym i definitywnym, którymi będą mogli Państwo rozporządzać, stosownie do potrzeb biznesowych. Spółka w opisanej sytuacji będzie działa we własnym imieniu i na swoją rzecz. Pozyskane środki finansowe stosownie do zapisów zawieranych Umów będą Państwo mogli przeznaczyć na inne przedsięwzięcie w postaci produkcji własnej, bądź zleconej innych dzieł filmowych i/lub serialowych i/lub innych projektów z obszaru entertainment. Spółka nie ma bowiem obowiązku przeznaczyć wkładów od Inwestorów wyłącznie na eksploatację Dzieła filmowego. O definitywności tego przysporzenia majątkowego świadczy fakt, że − jak wynika z Państwa wyjaśnień − otrzymany przez Państwa od Inwestorów wkład finansowy nie zostanie zwrócony. W zamian za przekazane środki finansowe Inwestorzy nabędą na podstawie Umowy prawo do uzyskania ustalonego i zapisanego w Umowie % udziału w zyskach z realizacji Przedsięwzięcia, jaki Spółka może osiągnąć z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego. Sam wkład finansowy nie będzie jednak zwracany. Na podstawie zawieranych z Inwestorami Umów Spółka zobowiązuje się do zapewniania warunków, w których Inwestorzy będą mieli udział w mogących powstać zyskach przypadających Spółce z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego w miarę, jak będą na to pozwalać wpływy osiągnięte w wyniku dystrybucji Dzieła filmowego na określonych polach eksploatacji. Inwestorzy będą mieli zatem prawo do udziału w podziale kwoty stanowiącej zyski przypadające Spółce z Przedsięwzięcia.
Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie braku rozpoznania przychodu na moment wniesienia przez Inwestorów wkładów finansowych na realizację Przedsięwzięcia w zamian za prawo do udziału w zyskach z tytułu eksploatacji Dzieła filmowego, należało uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).