Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 04-11-2024
Artykuł aktualny na dzień 04-11-2024
Data publikacji: 2024-01-29

Nieodpłatne świadczenie usług a VAT – wybrane zagadnienia na przykładach

Co do zasady świadczenie usług na terytorium kraju podlega opodatkowaniu, jeżeli jest odpłatne. Ustawodawca wprowadził jednak pewne wyjątki, tj. objął opodatkowaniem VAT takie sytuacje, gdy nie pobrano wprawdzie należności, ale miało miejsce pewne świadczenie na cele prywatne, konsumpcyjne, niezwiązane z działalnością gospodarczą. 

Kwestie świadczeń nieodpłatnych nastręczają wiele praktycznych trudności. Poniżej wyjaśniamy wybrane problemy, związane m.in. z: oceną przesłanki związania świadczenia z działalnością gospodarczą, związkiem opodatkowania z prawem do odliczenia, użyczeniem, ustalaniem podstawy opodatkowania, tzw. świadczeń częściowo odpłatnych.

Publikacja omawia szczegółowe problemy z rozliczeniem VAT od nieodpłatnego świadczenia usług. Dowiesz się że:

  1. Opodatkowaniu podlegają te nieodpłatne usługi, które nie mają związku z prowadzoną działalnością, czyli np. nie mają wpływu na przyszły obrót przedsiębiorstwa, jego zyski, wizerunek itp. 

  2. Oceniając, czy świadczenie służy działalności przedsiębiorstwa, trzeba zbadać, czy jest ono do tego celu niezbędne, nadto bierze się pod uwagę, czyja korzyść jest dominująca. Jeśli więc korzyść podatnika przeważa nad korzyścią np. pracownika, to świadczenie nie podlega opodatkowaniu.

  3. Przepisy VAT nie przewidują świadczeń „częściowo odpłatnych”. Podstawą opodatkowania jest co do zasady cena faktycznie zapłacona. Gdy świadczenia odbywają się między podmiotami powiązanymi, podstawą opodatkowania jest cena rynkowa.

  4. W przypadku świadczeń nieodpłatnych podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia, którego ustalenie nastręcza wiele problemów.

 

Na wstępie przypomnijmy, że na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych,

  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

1. Kiedy od użycia środków transportu do celów prywatnych należy naliczyć VAT

Problem 

Podatnik zakupił do swojej firmy samochód (odliczył 50%, nie zgłosił auta na VAT-26 ani nie prowadzi ewidencji przebiegu) oraz rower (tu odliczył 100% VAT). Jakie skutki w VAT może mieć to, że od czasu do czasu samochód czy rower są używane w celach osobistych?

Rada

W odniesieniu do samochodu – nie będzie opodatkowania mimo użycia go do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. Natomiast użytkując rower do celów prywatnych, powinno się naliczać VAT.

Uzasadnienie

Z art. 8 ust. 5 ustawy o VAT wynika, że przepis ust. 2 pkt 1 nie ma zastosowania w przypadku użycia pojazdów samochodowych do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o 50% kwoty podatku naliczonego z tytułu:

  1. nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów lub

  2. nabycia, importu lub wytworzenia części składowych do tych pojazdów, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Dlatego użytkując samochód do celów mieszanych (prywatnych i firmowych), nie naliczamy VAT, gdy od jego nabycia, leasingu, wynajmu czy importu odliczyliśmy tylko 50% VAT.

W odniesieniu do roweru wykorzystywanego do celów prywatnych i firmowych – nie ma już ograniczeń prawa do odliczenia do 50% (system ten obejmuje bowiem tylko pojazdy samochodowe). Podatnicy, którzy zakładają możliwość prywatnego użycia roweru, nierzadko zastanawiają się jednak, czy w grę wchodziłoby ograniczenie prawa do odliczenia np. do 70 czy 80%, w zależności od zakresu użycia roweru w celach prywatnych. Jedną z takich spraw analizował Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 18 października 2022 r. (sygn. 0114-KDIP4-2.4012.386.2022.3.MC). Organ podatkowy uznał, że prawo do odliczenia przysługuje w 100%, ale podatnik będzie przy tym zobowiązany do opodatkowania VAT każdego wykorzystania zakupionego roweru do celów prywatnych (osobistych), na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT. W przypadku wykorzystania roweru do celów prywatnych nastąpi użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika (do celów osobistych podatnika).

2. Czy przekazanie darmowych biletów na organizowaną imprezę podlega VAT

Problem 

Czy świadczenie polegające na wydawaniu przez fundację bezpłatnych biletów na organizowaną imprezę jest czynnością opodatkowaną VAT? Fundacja prowadzi działalność gospodarczą, przy czym cel bezpłatnych wejściówek to promocja działalności fundacji, mająca na celu zwiększenie przychodu. 

Rada

Nie, od przekazanych biletów nie należy naliczać VAT.

Uzasadnienie

Na początku wyjaśnijmy, że bilet nie jest towarem, ale ma związek ze świadczeniem usług. Stąd nie wchodzi w grę analiza np. kwestii prezentów małej wartości.

Fundacja, wydając bilety, świadczy nieodpłatnie usługę, która ma związek z prowadzoną przez nią działalnością, gdyż ją promuje.

Dlatego nieodpłatne wydawanie biletów nie może być traktowane jako czynność opodatkowana. Do takich wniosków doszedł Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 24 listopada 2023 r. (sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.591.2023.2.MSU), analizując podobną sprawę. Zgodził się więc m.in. z tym, że darmowe bilety nie służą tak naprawdę czyimś potrzebom osobistym czy konsumpcyjnym, ale przede wszystkim chodzi o promowanie wydarzenia przez osoby, których wizerunek postrzegany jest jako promocja wydarzenia.

3. Czy zapewnienie pracownikom bezpłatnych noclegów lub transportu podlega VAT

Problem 

Czy pracodawca zapłaci VAT od udostępnionych pracownikom nieodpłatnie mieszkań lub dowozu ich do pracy?

Rada

Nie, jeśli działalność przedsiębiorstwa wymaga, by pracodawca zapewnił pracownikom miejsce zamieszkania lub dowóz do miejsca pracy, nie nalicza się VAT od nieodpłatnego świadczenia.

Uzasadnienie

Co do zasady pracodawca nie ma obowiązku zapewniania pracownikom lokalu do zamieszkania w związku z pracą/na czas wykonywania pracy czy transportu do miejsca pracy. W ostatnim czasie organy podatkowe ze zrozumieniem podchodzą jednak do aktualnych problemów rynku pracy. Jeśli bowiem działalność przedsiębiorstwa wymaga, by pracodawca zapewnił choć niektórym pracownikom miejsce zamieszkania, zwłaszcza gdy:

  • zakład pracy znajduje się w odosobnionym miejscu, słabo skomunikowanym z miejscem zamieszkania zatrudnionych, lub

  • zapewnienie lokali pomoże zmniejszyć rotację pracowników, 

to można uznać, że to świadczenie ma związek bardziej z prowadzoną działalnością gospodarczą, natomiast korzyści prywatne pracownika mają znaczenie drugoplanowe.

Potwierdził to np. Dyrektor KIS w interpretacji z 24 kwietnia 2023 r. (sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.56.2023.2.SM).

Mimo że uznajemy związek tych świadczeń z prowadzoną działalnością, to zdaniem organów podatkowych pracodawca nie odliczy VAT z tytułu wynajmu udostępnianych lokali. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z 10 stycznia 2023 r. (sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.567.2022.4.MK).

Nadzieje podatnikom może dać jednak orzecznictwo (np. wyrok NSA z 12 grudnia 2023 r., sygn. akt I FSK 281/23, czy poprzedzający go wyrok WSA w Łodzi z 24 listopada 2022 r., sygn. akt I SA/Łd 690/22), gdyż sądy przyznają w takim przypadku prawo do odliczenia VAT.

Ważne

Gdy przyczyną udostępnienia pracownikowi bezpłatnie mieszkania jest położenie zakładu pracy lub brak w okolicy wykwalifikowanego personelu, to takie świadczenie nie podlega VAT. Zdaniem organów podatkowych pracodawca nie odliczy jednak VAT z tytułu wynajmu udostępnianych lokali.

Podobnie trzeba oceniać inne świadczenia na rzecz pracowników. Pomocny w tym zakresie jest m.in. wyrok TSUE z 16 października 1997 r., C-258/95. Wynikało z niego, że oceniając, czy świadczenie służy działalności przedsiębiorstwa, trzeba zbadać, czy jest ono do tego celu niezbędne, nadto należy wziąć pod uwagę, czyja korzyść jest dominująca. Jeśli więc korzyść podatnika przeważa nad korzyścią np. pracownika, wówczas świadczenie to zachowuje swój nieodpłatny charakter i nie podlega opodatkowaniu.

Na przykład transport z miejsca zamieszkania do miejsca pracy zapewniany nieodpłatnie pracownikom przez pracodawcę przy użyciu pojazdu firmowego służy zasadniczo do prywatnych celów pracowników i tym samym służy do celów innych niż związane z jego działalnością. Jednak nie odnosi się to do sytuacji, gdy ze względu na określone okoliczności, takie jak trudności w znalezieniu innych odpowiednich środków transportu lub zmiany lokalizacji miejsca pracy, wymagania prowadzenia działalności zmuszają pracodawcę do zapewniania transportu pracownikom, w którym to przypadku świadczenie usług transportowych służy do celów związanych z jego działalnością.

4. Jak opodatkować świadczenie częściowo nieodpłatne

Problem 

Czy przy „sprzedaży za pół ceny” można mówić o świadczeniu częściowo nieodpłatnym? A zatem niejako w połowie wystąpi opodatkowanie na zasadach ogólnych, a w drugiej połowie – nieodpłatne świadczenie?

Rada

Nie, jest to świadczenie odpłatne, za niższą cenę, i od tej kwoty naliczamy VAT. Tylko jeśli zostaną stwierdzone powiązania między podmiotami, może istnieć konieczność zastosowania cen rynkowych.

Uzasadnienie

W VAT nie ma świadczeń „częściowo odpłatnych” czy „częściowo nieodpłatnych”. Zasadniczo podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. 

Wyjątkiem będą transakcje między podmiotami powiązanymi czy w relacji pracodawca–pracownik, jeżeli okaże się, że powiązania te miały wpływ na ustalenie wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług. Wtedy podstawą opodatkowania będzie cena rynkowa.

Jak uznał przykładowo NSA w wyroku z 31 sierpnia 2021 r. (sygn. akt I FSK 230/18):

(…) podstawę opodatkowania dla częściowo odpłatnych świadczeń dla pracowników stanowi/stanowić będzie wartość rynkowa wykonywanych świadczeń pomniejszona o kwotę podatku. W związku z powyższym Sąd prawidłowo uznał, iż stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym podstawą opodatkowania, zgodnie z art. 29a ustawy o VAT, świadczeń przekazywanych za częściową odpłatnością pracownikom jest kwota odpłatności poniesiona przez pracownika za określone świadczenie wynikająca z zapisów poszczególnych ZUZP, ustawy lub innych regulacji wewnętrznych obowiązujących w Spółce jest nieprawidłowe.

5. Czy nieodpłatne świadczenia finansowane z ZFŚS podlegają VAT

Problem

Czy pracodawca ma obowiązek opodatkowania VAT nieodpłatnych świadczeń przekazanych pracownikom, które sfinansował z ZFŚS?

Rada

Nie, świadczenia finansowane z ZFŚS nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Uzasadnienie

Obowiązek tworzenia funduszu świadczeń socjalnych nakładają przepisy ustawowe. Fundusz ten może być przeznaczony na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z niego, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego.

W takim przypadku pracodawca nie działa w charakterze podatnika. Potwierdził to Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 27 maja 2013 r. (sygn. PT1/033/20/831/KSB/12/RD-50859), w której czytamy:

(…) działania pracodawcy polegające wyłącznie na dokonaniu zakupów od osób trzecich, których nabycie w całości następuje ze środków Funduszu (takich jak np. wczasów dla pracowników i emerytów, kolonii i obozów dla dzieci pracowników, karnetów uprawniających do korzystania z basenów, siłowni i innych obiektów sportowych, biletów do kina, teatru, kompleksowych usług polegających na organizowaniu określonej imprezy kulturalnej) w celu udostępnienia ich osobom uprawnionym na zasadach wymienionych w ww. ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych podejmowane są poza sferą prowadzonej przez pracodawcę działalności gospodarczej (poza sferą jego aktywności jako przedsiębiorcy). Tym samym czynności te nie są podejmowane przez pracodawcę w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. W konsekwencji należy stwierdzić, że w tym zakresie pracodawca nie jest podatnikiem tego podatku. 

Zdaniem MF zasada ta ma również zastosowanie, gdy świadczenie częściowo finansuje pracownik, a w pozostałym zakresie pracodawca ze środków ZFŚS. We wspomnianej interpretacji ogólnej czytamy:

(…) gdy nabyte w ww. sposób świadczenia współfinansuje beneficjent, tj. osoba uprawniona do korzystania z Funduszu, albowiem sam sposób finansowania nie zmienia charakteru rzeczonych świadczeń. Zatem, gdy pracodawca działa jako administrator Funduszu i dokonuje zakupów towarów i usług, które następnie przekazuje nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie pracownikom albo innym osobom upoważnionym do korzystania z Funduszu, czynności te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

 

6. Czy nieodpłatne przekazanie na rzecz gminy infrastruktury inwestycji drogowej przez dewelopera podlega VAT

Problem 

Czy wybudowanie drogi publicznej na odcinku wzdłuż nieruchomości, na której prowadzona jest inwestycja deweloperska, i przekazanie bez wynagrodzenia tych nakładów gminie podlega VAT?

Rada

Czynność nieodpłatnego przekazania infrastruktury drogowej wykonanej przez dewelopera na gruncie gminy, jest nieodpłatnym świadczeniem, niepodlegającym opodatkowaniu VAT.

Uzasadnienie

Zakładamy, że taka inwestycja jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania inwestycji deweloperskiej, a wybudowanie drogi zapewnia dostęp do budynków wznoszonych przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budowanych lokali jest uzależnione od istnienia powiązań z drogą publiczną. Podatnik, wykonując taką inwestycję, dąży do zapewnienia sobie źródła przychodów, uzyskiwanych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie budowy.

Dlatego w takich przypadkach realizowana przez dewelopera inwestycja drogowa jest ściśle związana z prowadzoną inwestycją deweloperską. 

Stąd czynność nieodpłatnego przekazania infrastruktury drogowej wykonanej przez podatnika na gruncie gminy jest nieodpłatnym świadczeniem usług, niepodlegającym opodatkowaniu VAT. Czynność ta nie podlega VAT, gdyż nieodpłatnie przekazywana inwestycja jest związana z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Potwierdza to przykładowo interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 lutego 2017 r. (sygn. 2461-IBPP3.4512.3.2017.1.EJ).

7. Czy użyczenie firmowego sprzętu podlega VAT

Problem 

Czy jeśli podatnik użyczy swojemu znajomemu firmowego laptopa, przy którego nabyciu podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia, to wystąpi opodatkowane VAT nieodpłatne świadczenie usług?

Rada

Tak, to świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu VAT, gdyż uznajemy, że nie ma związku z prowadzoną działalnością.

Uzasadnienie

Według Kodeksu cywilnego użyczenie jest specyficzną umową. Polega ono właśnie na bezpłatnym oddaniu w używanie określonej rzeczy. Dający w użyczenie zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Warunkiem opodatkowania VAT użyczenia jest łączne zaistnienie następujących okoliczności:

  1. ma miejsce użyczenie towaru stanowiącego część przedsiębiorstwa podatnika,

  2. użyczający miał prawo do odliczenia przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu użyczonych towarów lub ich części składowych,

  3. nie ma związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

W typowej sytuacji (jak np. wskazana w pytaniu) to biorący w użyczenie ma pewną korzyść, staje się konsumentem świadczenia, które dotyczy jego prywatnych potrzeb. Zatem w tym wypadku świadczenie jest opodatkowane. Podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia, jaki ponosi użyczający. 

8. Czy użyczenie przez producenta sprzedawcy sprzętu niezbędnego do sprzedaży podlega VAT

Problem

Czy jeśli producent piwa udostępni np. restauracji beczki czy nalewaki do piwa, to mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem usług?

Rada

Nie. Umowa użyczenia przez producenta czy dystrybutora sprzedawcy urządzenia niezbędnego do sprzedaży czy ułatwiającego sprzedaż towarów, tym bardziej np. ze wskazanym tam logo firmy, jest związana z działalnością gospodarczą. Tym samym nie dojdzie do opodatkowania tego świadczenia VAT.

 

9. Jak ustalić podstawę opodatkowania użyczenia nieruchomości 

Problem 

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy nieodpłatnym udostępnieniu nieruchomości? Czy powinna to być kwota odpowiadająca rynkowej, przeciętnej kwocie czynszu najmu bądź dzierżawy?

Rada

Zdaniem organów podatkowych użyczający powinien wziąć pod uwagę tylko stałe koszty, jakie on nadal ponosi mimo użyczenia nieruchomości.

Uzasadnienie

W przypadku świadczenia usług nieodpłatnych podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika. Czyli nie musi to być „cena rynkowa”. W praktyce może to jednak nastręczać trudności interpretacyjnych i praktycznych z obliczeniem tych kosztów. Ustawodawca nie wyjaśnił np., czy chodzi tu jedynie o koszty poniesione bezpośrednio w celu wykonania usługi czy także o inne koszty. 

Podejście organów podatkowych w tej kwestii nie jest restrykcyjne. Przykładowo w interpretacji Dyrektora KIS z 15 maja 2023 r. (sygn. 0112-KDIL1-3.4012.77.2023.2.MR), dotyczącej opodatkowania czynności użyczenia przez spółkę na rzecz gminy m.in. nieruchomości – organ nie zgodził się z wnioskodawcą, iż spółka powinna do comiesięcznej podstawy opodatkowania przyjąć kwotę wycenioną podobnie jak przy umowie np. leasingu czy dzierżawy. Jeśli więc spółka będzie ponosiła tylko koszty podatku od nieruchomości w związku z użyczeniem nieruchomości na rzecz gminy (ale bez ponoszenia np. opłaty za media), to podstawę opodatkowania należy powiązać w praktyce z tymże podatkiem od nieruchomości (koszt 730 zł rocznie).

Z kolei w interpretacji z 17 września 2021 r. (sygn. 0111-KDIB3-2.4012.462.2021.3.MGO) Dyrektor KIS wziął pod uwagę fakt, że użyczający szklarnię będzie ponosił koszty stałe związane z podatkiem od nieruchomości oraz ubezpieczeniem kompleksu szklarni. Jednocześnie zgodnie z planowaną umową użyczenia koszty związane z korzystaniem ze szklarni, tj. opłaty za zużycie mediów, w tym w szczególności energii elektrycznej, wody, energii cieplnej, ochrony szklarni, jak również koszty związane z korzystaniem przez biorącego w używanie z kotłowni znajdującej się obok szklarni, a wykorzystywanej na potrzeby działalności prowadzonej w szklarni, będzie ponosił biorący w używanie. Dlatego uznał, że podstawę opodatkowania stanowią stałe koszty związane z podatkiem od nieruchomości oraz ubezpieczeniem kompleksu szklarni.

10. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku umowy użyczenia

Problem 

Jak ustalić datę powstania obowiązku podatkowego przy nieodpłatnym udostępnieniu nieruchomości? 

Rada

Obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych. Szczegóły w uzasadnieniu.

Uzasadnienie

Istotnie, przy nieodpłatnym świadczeniu usług niejednokrotnie pojawia się problem z ustaleniem momentu powstania obowiązku podatkowego. Co do zasady obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, czyli z chwilą wykonania usługi. Czy będzie to jednak przekazanie do używania czy zakończenie korzystania? Eksperci nie są co do tego zgodni. Proponuje się więc np. moment, w którym korzystający zaprzestał używania towaru (zwrócił rzecz), gdyż to ułatwia także obliczenie kosztów po stronie udostępniającego. Inni – choć nie ma ku temu wyraźnej podstawy prawnej – proponują jednak przyjąć jakieś okresy „rozliczeniowe” (niekoniecznie miesiąc, ale np. kwartał), tak by organy podatkowe nie kwestionowały nadmiernego przesuwania w czasie rozliczenia VAT należnego. Najwięcej przemawia za pierwszym sposobem ustalenia obowiązku podatkowego.

 Powołane orzeczenia sądów administracyjnych i TSUE:

  • wyrok TSUE z 16 października 1997 r. (sygn. C-258/95)

  • wyrok NSA z 31 sierpnia 2021 r. (sygn. akt I FSK 230/18

  • wyrok NSA z 12 grudnia 2023 r. (sygn. akt I FSK 281/23)

  • wyrok WSA w Łodzi z 24 listopada 2022 r. (sygn. I SA/Łd 690/22)

Powołane interpretacje organów podatkowych:

 

 

Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizujący w prawie podatkowym

 

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00