Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 20 stycznia 2022 r., sygn. III SA/Lu 677/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jerzy Drwal Sędziowie: Asesor sądowy Brygida Myszyńska-Guziur Sędzia WSA Anna Strzelec (sprawozdawca) po rozpoznaniu w dniu 20 stycznia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi H. P. na akt Komendanta Miejskiego Policji w [...] z dnia [...] września 2021 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby uchyla zaskarżony akt.

Uzasadnienie

Raportem z dnia 24 lutego 2021 r. H. P. (dalej też jako "skarżący") wniósł do Komendanta Miejskiego Policji w L. (dalej też jako "organ") o zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby na trasie K.- L. informując o cenie biletu miesięcznego na tej trasie obsługiwanej przez firmę A. B. w kwocie [...]zł.

Pismem z dnia 26 maja 2021r. organ wyraził zgodę na zwrot kosztów dojazdu we wskazanej przez skarżącego kwocie [...]zł, począwszy od dnia 2 marca 2021 r. (tj. od wpływu raportu).

Następnie pismem z dnia 6 września 2021 r. organ poinformował skarżącego o zmianie sposobu naliczania zwrotu kosztów dojazdu wskazując, że zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby będzie od 1 września 2021 r. naliczany w kwocie [...]zł (cena biletu miesięcznego PKP Polregio).

Organ pouczył również skarżącego, że na niniejszy akt administracyjny przysługuje prawo złożenia skargi do sądu.

H. P. złożył skargę na przedmiotowy akt do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. W skardze skarżący podnosił, że dotychczas wykorzystywany przez niego środek transportu – pojazdy firmy A.-B. (z K.), jest dla niego najdogodniejszą formą transportu, z uwagi na umiejscowienie przystanków, co skraca podróż do i z miejsca pracy. Skarżący uzasadniał, że przemieszczenie się pieszo z Dworca PKP przy ul. [...] w L. do miejsca pełnienia służby (Komisariatu [...] Policji w L. przy ul. [...]) trwa 40 minut (3,3 km zgodnie z mapami google), natomiast przemieszczenie się z przystanku autobusowego przy skrzyżowaniu przy ul. [...] z Al. [...] do Komisariatu [...] Policji w L. trwa 21 minut (1,7 km zgodnie z mapami google). Z odwołaniem do orzecznictwa skarżący podkreślał, że analiza treści art. 93 ust. 1 ustawy o Policji prowadzi do wniosku, że przyznane w tym przepisie uprawnienie jest uprawnieniem alternatywnym w zakresie środka transportu lecz to policjantowi, a nie organowi, pozostawiono wybór jednej z możliwych dwóch opcji narzuconych przez ustawodawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00