Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 stycznia 2022 r., sygn. I OSK 887/21

Dnia 20 stycznia 2022 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zygmunt Zgierski Sędziowie: sędzia NSA Monika Nowicka sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 20 stycznia 2022 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M[...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 16 września 2020 r., sygn. akt IV SA/Wr 55/20 ze skargi M[...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J[...] z dnia 3[...] r. nr S[...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 września 2020 r., IV SA/Wr 55/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił w całości skargę M[...]na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J[...] z dnia 3[...]r. nr S[...]w przedmiocie zasiłku celowego (pkt 1.) oraz rozstrzygnął o kosztach nieopłaconej pomocy prawnej (pkt 2.).

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wywiódł M[...], zaskarżając wyrok w całości i zarzucając na podstawie art. 174 pkt 1 i 2 p.p.s.a.:

1) naruszenie prawa materialnego, tj. art. 145 § pkt 1 lit. a) przez nieuchylenie decyzji obu instancji pomimo wydania ich z naruszeniem prawa materialnego tj. art. 39 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.2019.1507 ze zm.), dalej jako "u.p.s." przez ich błędną wykładnię polegającą na przyjęciu przez Sąd, że w przypadku skarżącego organy działały zgodnie z zasadami sprawiedliwości społecznej i nie przekroczyły granic uznania administracyjnego odmawiając skarżącemu prawa do zasiłku celowego, co pozostaje w sprzeczności z językową wykładnią przepisu art. 39 u.p.s, oraz celem jego ustanowienia;

2. naruszenie prawa materialnego przez błędną jego wykładnię, tj. art. 39 ust. 1 i 2 oraz art. 3 ust. 3 i 4 u.p.s. w ten sposób, że błędnie przyjęto, że uznaniowość organu administracyjnego może mieć w zasadzie charakter dowolnego podejmowania decyzji, podczas gdy przy spełnieniu określonych przesłanek niewielki powinien być zakres takiej uznaniowości;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00