Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 stycznia 2022 r., sygn. I SA/Po 468/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędzia WSA Karol Pawlicki Protokolant: starszy sekretarz sądowy Monika Olejniczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi J.B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] marca 2021 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności osób trzecich za zobowiązania podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych za okres od 1 stycznia 2014 roku do 31 grudnia 2014 roku oraz umorzenia postępowania za okres od 1 stycznia 2013 roku do 31 grudnia 2013 roku oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 23 kwietnia 2021 r. J. B. zaskarżył decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] marca 2021 r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję z [...] października 2020 r. Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w P. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności podatkowej skarżącego, byłego członka zarządu A Spółki z o.o. (obecnie w upadłości likwidacyjnej) wraz ze Spółką za zaległości podatkowe ww. spółki w podatku dochodowym od osób prawnych za 2014 r. wraz z odsetkami za zwłokę.

Powyższa skarga została wywiedziona na tle stanu faktycznego sprawy z którego wynika, że Spółka 31 marca 2015 r. złożyła zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu CIT za rok podatkowy od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2014 r., w którym wykazała podatek do zapłaty w kwocie [...]zł. Spółka nie uregulowała powyższej kwoty, wobec czego organ pierwszej instancji wystawił tytuł wykonawczy na ww. zaległość. Podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego z majątku Spółki były także wystawione przez Naczelnika tytuły wykonawcze z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług. Na skutek działań podjętych przez organ egzekucyjny wyegzekwowano kwotę [...]zł, która w całości rozliczona została na koszty egzekucyjne. Ponadto, organ egzekucyjny dokonał skutecznego, lecz nieefektywnego (brak środków pieniężnych ) zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego w Banku B S.A. Zajęcie wierzytelności u innych podmiotów również nie przyniosło rezultatu, ponieważ firma C sp. z o.o., firma D sp. z o.o. i firma E sp. z o.o., pomimo uznania zajętych z tytułu czynszu wierzytelności, są podmiotami powiązanymi kapitałowo z dłużną Spółką, firmami z tej samej branży, znajdującymi się pod tym samym adresem i nie realizującymi własnych zobowiązań publicznoprawnych i cywilnoprawnych. Prowadzone wobec ww. spółek postępowania egzekucyjne zostało umorzone z uwagi na jego bezskuteczność. Ponadto organ ustalił, że dłużna Spółka nie figuruje w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Wobec powyższego Naczelnik postanowieniem z [...] grudnia 2017 r. umorzył postępowanie egzekucyjne, z uwagi na to, że nie uzyska się w nim kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00