Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 stycznia 2022 r., sygn. II SA/Wa 2621/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Góraj (spr.), Sędzia WSA Piotr Borowiecki, Sędzia WSA Waldemar Śledzik, Protokolant starszy sekretarz sądowy Agnieszka Wiechowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi G. O. na decyzję Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia [...] maja 2021 r., nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Izbie Administracji Skarbowej oddala skargę.

Uzasadnienie

UZASADNIENNIE

Pismem z dnia [...] grudnia 2020 r. G.O. (zwana dalej: "skarżącą") wezwała Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] (zwany dalej: "DIAS w [...]" "organ I instancji") do wydania decyzji administracyjnej dotyczącej jej stosunku służbowego.

DIAS w [...] decyzją z dnia [...] lutego 2021 r., na podstawie art. 104 i 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U.

z 2020 r. poz. 256, ze zm., zwana dalej: "k.p.a") oraz art. 170 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1948, ze zm., zwana dalej "ustawa wprowadzająca KAS") w zw. z art. 276 ust. 2, 5 i 6 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 505, ze zm., zwana dalej: "ustawą o KAS"), zwolnił skarżącą ze służby stałej w Izbie Administracji Skarbowej w [...] z upływem dnia 31 sierpnia 2017 r., wobec wygaśnięcia z tym dniem stosunku służbowego w związku z nieotrzymaniem pisemnej propozycji określającej nowe warunki zatrudnienia lub pełnienia służby.

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że podejmując decyzję o nieprzedstawieniu skarżącej propozycji służby/pracy, dokonał selekcji i uwzględnił przebieg dotychczasowej służby skarżącej oraz kwalifikacje potwierdzone m.in. ocenami bezpośrednich przełożonych, zakresami obowiązków i uprawnień, kartami opisów stanowisk służbowych. DIAS w [...] wskazał, że dodatkowymi ważnymi przesłankami uwzględnionymi w procesie składania propozycji, były okoliczności związane z możliwością świadczenia służby/pracy, sposobem wykonywania nałożonych obowiązków służbowych, jak i stosunku do ich realizacji, dyspozycyjność czy efektywność. Organ podniósł, że nie bez znaczenia w ocenie dotychczasowej służby skarżącej były powtarzające się nieobecności w służbie, spowodowane przebywaniem na zwolnieniach lekarskich. W ocenie organu I instancji nieobecności w służbie, na tle pozostałych funkcjonariuszy pełniących służbę w Referacie Dozoru Urzędu Celnego w [...], w którym skarżąca pełniła służbę w okresie 2008-2016 wskazują, iż była ona osobą, która często i w dużym zakresie korzystała ze zwolnień lekarskich. DIAS w [...] wskazał również, iż inną ważną okolicznością przemawiającą za niezłożeniem skarżącej propozycji pracy/służby był fakt, iż w trakcie pełnionej służby opuściła miejsce jej pełnienia w sposób nieusprawiedliwiony, poprzez samowolne przerwanie podróży służbowej do wyznaczonego miejsca wykonywania czynności służbowych i udanie się do miejsca zamieszkania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00