Wyrok NSA z dnia 19 stycznia 2022 r., sygn. I GSK 1695/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz Sędzia NSA Piotr Pietrasz Sędzia del. WSA Tomasz Smoleń (spr.) po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2022 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej (...) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 27 sierpnia 2021 r. sygn. akt III SA/Wr 197/21 w sprawie ze skargi (...) na pismo Zarządu Województwa Dolnośląskiego z dnia (...) r. nr (...) w przedmiocie negatywnej oceny projektu 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od (...) na rzecz Zarządu Województwa Dolnośląskiego 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 sierpnia 2021 r. sygn. akt III SA/Wr 197/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę (...) we (...) (dalej Spółka, wnioskodawca), na pismo Zarządu Województwa Dolnośląskiego, z dnia (...) r. nr (...), w przedmiocie nieuwzględnienia protestu od negatywnej oceny formalnej projektu (RPO).
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Spółka złożyła wniosek nr (...) o dofinansowanie projektu pt. "Idź na swoje – załóż firmę" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 8 Rynek pracy, Działanie 8.3 Samozatrudnienie, przedsiębiorczość oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Podczas dokonanej oceny formalnej wniosku o dofinansowanie projektu oceniający stwierdził, że do wniosku nie dołączono stosownych dokumentów ani też nie zawarto zapisów potwierdzających spełnienie kryterium nr 1 "Prawidłowość wyboru partnerów w projekcie". W związku z powyższym Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy (dalej: DWUP) pismem z dnia (...) r. poinformował wnioskodawcę, że projekt nie spełnia kryterium formalnego nr 1, informując o konieczności przedłożenia co najmniej następujących dokumentów: wydruku ogłoszenia otwartego naboru partnerów ze strony internetowej wnioskodawcy lub wskazania we wniosku o dofinansowanie linka pod którym zamieszczono ogłoszenie, wydruku informacji o podmiotach wybranych do pełnienia funkcji partnera ze strony internetowej wnioskodawcy lub wskazania we wniosku o dofinansowanie linka, pod którym zamieszczono informację, skanu potwierdzonej za zgodność z oryginałem wybranej oferty. Wnioskodawca wraz z pismem przewodnim z dnia (...) r. r. złożył skorygowany wniosek o dofinansowanie projektu. W wyniku weryfikacji skorygowanego wniosku o dofinansowanie oraz wyjaśnień zawartych w ww. piśmie wnioskodawcy ustalono, że projekt nie spełnia kryterium formalnego nr 1, m.in. uzasadniając, że to jednak wnioskodawca jest liderem projektu i partnerem wiodącym partnerstwa. Ani ustawa wdrożeniowa, ani Regulamin konkursu nie definiują pojęcia "podmiot inicjujący", jednak w ocenie Instytucji Organizującej Konkurs (dalej: IOK) może być nim jedynie Wnioskodawca, zawierający umowę o dofinansowanie projektu. Dokonanie zatem "wyboru partnera projektu (pełniącego rolę lidera projektu)" przez partnera, pozostaje w sprzeczności z postanowieniami art. 3 ustawy, prowadząc w istocie do jego obejścia. Pismem z dnia (...) r. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy poinformował Wnioskodawcę, że złożony przez niego wniosek otrzymał negatywną ocenę Komisji Oceny Projektów (dalej: KOP) z powodu niespełnienia kryterium formalnego nr 1 "Prawidłowość wyboru partnerów w projekcie".