Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 18 stycznia 2022 r., sygn. II SA/Ke 968/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Detka Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Armański Sędzia WSA Agnieszka Banach (spr.) Protokolant Starszy inspektor sądowy Sebastian Styczeń po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi A. W. na decyzję Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia [...] listopada 2021 r. [...] w przedmiocie odmowy aktualizacji informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] listopada 2021 r. [...] Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego (dalej w skrócie "[...]WINGiK"), po rozpoznaniu odwołania A. W., B. K. i W. S., utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta K. z dnia [...] sierpnia 2021 r. znak: [...], orzekającą o odmowie aktualizacji informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków, polegającej na zmianie użytku gruntowego LsV (lasy) na użytek gruntowy RV (grunty orne) w działce nr [...] oraz zmianie użytku gruntowego Ls V (lasy) na użytek gruntowy Lzr (grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych) w odniesieniu do działek nr nr [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...] położonych w obrębie 0021 w K. przy ul. [...].

W uzasadnieniu podjętego rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że wnioskiem z dnia 26 maja 2021 r. odwołujący zwrócili się do organu pierwszej instancji o dokonanie "urzędowej korekty" zapisów w ewidencji gruntów i budynków w odniesieniu do ww. działek stanowiących ich własność, z uwagi na brak spójności zapisów ewidencyjnych ze stanem prawnym oraz stanem faktycznym na gruncie.

W uzasadnieniu wniosku podnieśli, że działka nr [...] od 40 lat stanowi ugór, który nie jest porośnięty żadnym drzewostanem, a jej gleby są pochodzenia mineralnego w klasie V i niższej, co przemawia za zmianą użytku gruntowego na tej działce z LsV (lasy) na użytek gruntowy RV (grunty orne). Z kolei, powierzchnie działek nr nr [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...] wynoszą od 543 m2 do 723 m2 każda z nich, czyli mniej niż 0,10 ha. Zdaniem wnioskodawców, działki te nie spełniają zatem ustawowej definicji lasu zawartej w art. 3 ust. 1a ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 1275), zwanej dalej "ustawą o lasach". Wnioskodawcy podnieśli, że teren, na którym położone są ww. działki, to obszar rolny, częściowo zadrzewiony samosiejkami m.in. sosnami w wieku powyżej 10 lat, które porosły na tym obszarze, gdyż od wielu lat grunt ten leży odłogiem. Dodali, że zarówno w przeszłości jak i aktualnie na terenie tych działek nie były prowadzone żadne uprawy leśne, ani też nie były realizowane żadne zadania z zakresu planowej gospodarki leśnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00