Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 stycznia 2022 r., sygn. II SA/Wr 469/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Habuda Sędziowie Sędzia NSA Halina Filipowicz-Kremis Sędzia WSA Wojciech Śnieżyński (sprawozdawca) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w Wydziale II w dniu 13 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi J. C. na decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia 2 sierpnia 2021 r. Nr SOC.OP.622.28.2021.DT w przedmiocie odmowy udostępnienia dokumentacji związanej z dowodem osobistym I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. zasądza od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz skarżącej kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z 16.06.2021 r. (nr SO.RDO.5345.10.15B.2021.XV), wydaną na podstawie art. 75 ust. 3 pkt 3 ustawy z 06.08.2010 r. o dowodach osobistych (Dz. U. z 2021 r., poz. 816), Prezydent Miasta Legnicy orzekł o odmowie J. C. udostępnienia dokumentacji związanej z dowodem osobistym z koperty dowodowej K. K. z powodu niewykazania interesu prawnego.
W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że rozstrzygnięcie zapadło na skutek rozpatrzenia wniosku J. C. z 14.05.2021 r. Wnioskodawczyni zwróciła się w nim do organu o udostępnienie dokumentacji związanej z dowodem osobistym, wnosząc o odszukanie i wykonanie kopii metryczek dowodowych z teczek dowodowych jej nieżyjących przodków, w tym K. K. Do pisma dołączyła odpowiedź z Archiwum Państwowego we Wrocławiu oddział w Legnicy, w którym została poinformowana, że Archiwum Państwowe oddział w Legnicy nie posiada w swoim zasobie jakichkolwiek dokumentów związanych z wydawaniem dowodów osobistych z terenu Legnicy. Rozpatrując złożony wniosek organ zobowiązał wnioskodawczynię m.in. do wykazania interesu prawnego w pozyskaniu wnioskowanych dokumentów poprzez dostarczenie aktualnego zobowiązania sądu lub innego organu, w którym to osoba wnioskująca o udostępnienie dokumentacji dowodowej zostanie wezwana o dostarczenie żądanej dokumentacji. W odpowiedzi wnioskodawczyni oświadczyła, że dokumenty, o które wystąpiła, potrzebuje do celów genealogicznych, do użytku domowego. Wobec uznania odpowiedzi za niewystarczającą, organ ponownie zobowiązał wnioskodawczynię do uzupełnienia przesłanego wniosku poprzez wykazanie interesu prawnego w pozyskaniu dokumentów. W odpowiedzi skarżąca wskazała, że jej interes prawny wynika z art. 23 k.c.