Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 stycznia 2022 r., sygn. III SA/Gd 285/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Janina Guść (spr.), Sędziowie: Sędzia WSA Alina Dominiak, Sędzia WSA Paweł Mierzejewski, Protokolant: Starszy sekretarz sądowy Wioleta Gładczuk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi R. E. na decyzję Dowódcy Flotylli Okrętów z dnia 3 lutego 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zawarcia kolejnego kontraktu oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 24 września 2020 r. starszy marynarz R. E. wystąpił do Dowódcy Dywizjonu Okręgów Bojowych o zwarcie kolejnego kontraktu na pełnienie zawodowej służby wojskowej.

Rozkazem personalnym z dnia 21 grudnia 2020 r. nr [...] Dowódca Dywizjonu Okrętów Bojowych, działając na podstawie art. 2, art. 15 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (t.j.: Dz. U. z 2020 r. poz. 860 ze zm.), dalej powoływanej również jako "ustawa" oraz § 15 i § 16 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 marca 2010 r. w sprawie powoływania do zawodowej służby wojskowej (t.j.: Dz. U. z 2015 r. poz. 1299 ze zm.), odmówił R. E. zawarcia kolejnego kontraktu.

W uzasadnieniu organ wojskowy stwierdził, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, żołnierz służby kontraktowej najpóźniej na trzy miesiące przed dniem upływu okresu, na jaki został zawarty kontrakt, może wystąpić z wnioskiem o zawarcie kolejnego kontraktu. W art. 15 ust. 3 ustawy przewiduje się, że warunkiem zawarcia kolejnego kontraktu z żołnierzem jest posiadanie przez niego ogólnej oceny co najmniej dobrej w ostatniej opinii służbowej.

Odmowa zawarcia kolejnego kontraktu lub powołania żołnierza do służby stałej następuje w formie rozkazu personalnego. Jak wskazuje orzecznictwo samo złożenie wniosku przez żołnierza, nie jest dla organu wiążące, a decyzja podejmowana w takiej sprawie ma charakter uznaniowy.

W dalszej kolejności organ wskazał, że stosownie do treści art. 2 ustawy żołnierzem zawodowym może być osoba posiadająca obywatelstwo polskie, o nieposzlakowanej opinii, której wierność dla Rzeczypospolitej Polskiej nie budzi wątpliwości, posiadająca odpowiednie kwalifikacje oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00