Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 13 stycznia 2022 r., sygn. II SA/Sz 828/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj (spr.) Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 13 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi Prokuratora Regionalnego w Szczecinie na decyzję Starosty K. z dnia [...] października 2020 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie zatrzymania prawa jazdy oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] października 2020 r. Starosta, na podstawie art. 105 § 1 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego oraz art. 102 ust. 1 pkt 4 i ust. 1aa ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2020 r., poz. 1268 ze zm.) umorzył postępowanie w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy w zakresie kategorii AM, B1, B nr [...] druk [...] wydanego dnia [...] lutego 2017 r. przez Starostę Ł. G..

Jak wynika z treści uzasadnienia tego rozstrzygnięcia, w dniu 18 września 2020 r. do organu wpłynęło z Komendy Miejskiej Policji w S., zawiadomienie oraz prawo jazdy zatrzymane z powodu przekroczenia przez Ł. G. prędkości w terenie zabudowanym o 66 km/h.

Z uwagi na treść art. 102 ust. 1 pkt 4 ustawy o kierujących pojazdami, Starosta w przypadku przekroczenia przez kierującego pojazdem dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy.

Powołując się na treść pisemnych wyjaśnień Ł. G. z dnia 30 września 2020 r., organ wskazał, że wymieniony w dniu zdarzenia jechał z żoną, będącą w 10 tygodniu ciąży, do teściowej mieszkającej w miejscowości Ł.. Wymieniony wyjaśnił, że starali się z żoną o dziecko długo, odbywając przy tym wiele prywatnych wizyt u lekarzy. Od początku ciąży pojawiły się problemy, żonę bolało podbrzusze i lekarz zalecił przyjmowanie leków na podtrzymanie ciąży oraz leków rozkurczowych. Zdecydowali się na wyjazd do teściowej, ponieważ od kilku dni żona czuła się dobrze, bóle ustąpiły. W trakcie jazdy pojawiły się jednak bóle brzucha, w związku z czym Ł. G. chciał jak najszybciej dojechać do teściowej, aby żona mogła przyjąć leki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00