Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 stycznia 2022 r., sygn. III SA/Wa 1942/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Piotr Dębkowski (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Włodzimierz Gurba, sędzia WSA Anna Zaorska, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 11 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi T. sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] lipca 2021 r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu dokonania zwrotu nadwyżki podatku od towarów i usług za luty 2020 r. 1) uchyla zaskarżone postanowienie, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. na rzecz T. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 597 zł (słownie: pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu 15 czerwca 2020 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego W. (dalej NUS) wpłynęła złożona przez T. sp. z o.o. z/s w W. (dalej Spółka, Skarżąca, Strona) deklaracja w podatku od towarów i usług VAT-7 za luty 2020 r. z wykazaną do zwrotu kwotą w wysokości 36.773 zł na rachunek bankowy wskazany przez Spółkę w terminie 60 dni, tj. do dnia 14 sierpnia 2020 r.

W toku analizy dokumentacji zgromadzonej w trakcie czynności sprawdzających NUS wskazał, że głównym przedmiotem działalności Spółki jest świadczenie usług hostingowych, outsourcingu IT, chmury ITSky i podpisów elektronicznych. Dokonano weryfikacji m.in. umów podpisanych przez Spółkę z kontrahentami polskimi, faktur dokumentujących nabycie środków trwałych, faktur sprzedaży jak również złożonych plików JPK. Ponadto analizie poddano wewnątrzwspólnotową dostawę towarów oraz nabycie towarów handlowych na terytorium kraju.

Nadwyżka podatku naliczonego nad należnym wykazana do zwrotu na rachunek bankowy w deklaracjach VAT-7 wynikała głównie z dokonanych przez Stronę zakupów opodatkowanych stawką VAT 23% przy jednoczesnej sprzedaży w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów opodatkowanej stawką VAT 0%.

Z uwagi na fakt, że NUS stwierdził konieczność ustalenia faktycznego przebiegu transakcji w kontekście prawa do odliczenia podatku naliczonego zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, postanowieniem z [...] sierpnia 2020 r. przedłużył termin dokonania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika tj. do 30 listopada 2020 r. Postanowienie doręczono Stronie w dniu 31 sierpnia 2020 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00