Bezpłatny transport dzieci niepełnosprawnych: wybór ośrodka - Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 11 stycznia 2022 r., sygn. III SA/Gl 937/19
Prawo oświatowe w art. 39 ust. 4 pkt 2 nie ogranicza obowiązku gminy do zapewnienia bezpłatnego transportu dziecka niepełnosprawnego wyłącznie do najbliższego ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, a wybór ośrodka należy do rodziców, co gwarantuje konstytucyjne prawo do nauki i wyboru szkoły.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Herman (spr.), Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Protokolant Katarzyna Czabaj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi J. K. na czynność Prezydenta Miasta G. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy dowozu dziecka do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego 1) stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności, 2) zasądza od Prezydenta Miasta G. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżonym pismem z [...] r., nr [...], działający w imieniu Gminy - Prezydenta Miasta G. - Naczelnik Wydziału Edukacji (dalej: organ), negatywnie rozpatrzył wniosek J. K. (dalej skarżąca, wnioskodawczyni) o zapewnienie bezpłatnego dowozu jej małoletniego, niepełnosprawnego syna K. do Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego Z. Towarzystwa Rodziców w Z. w roku szkolnym 2019/20209, w okresie od 2 września 2019 r. do 27 czerwca 2020 r.
Rozstrzygniecie zapadło w poniższym stanie faktycznym i prawnym.
Wnioskiem z [...] r. skarżąca wystąpiła do Gminy G. o zapewnienie dowozu jej synowi do wskazanego wyżej Ośrodka. Do wniosku załączyła orzeczenie o niepełnosprawności syna z [...] r. oraz orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z [...] r.