Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2022 r., sygn. I OSK 625/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędziowie Sędzia NSA Mirosław Wincenciak (spr.) Sędzia del. WSA Ewa Kręcichwost - Durchowska po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 października 2018 r., sygn. akt IV SA/Gl 469/18 w sprawie ze skargi M.J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lutego 2018 r., nr [...] w przedmiocie nienależnie pobranych świadczeń z funduszu alimentacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 23 października 2018 r., sygn. akt IV SA/Gl 469/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, dalej jako "WSA", oddalił skargę M.J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...], dalej jako "SKO" lub "Kolegium", z dnia [...] lutego 2018 r., nr [...] w przedmiocie nienależnie pobranych świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Skarżąca wniosła od powyższego wyroku skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, zaskarżając go w całości. W skardze kasacyjnej zarzuciła naruszenie:
1) prawa materialnego poprzez błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie art. 2 pkt 7 lit. a w zw. z art. 2 pkt 7 i art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2017 r., poz. 489 ze zm.), dalej jako "u.p.o.u.a.", polegające na uznaniu, iż przewidziany w art. 2 pkt 7 i 23 ust. 1 ww. ustawy obowiązek zwrotu świadczenia został połączony z samym tylko pojęciem "nienależnego świadczenia", w sytuacji, gdy wskazany obowiązek połączony jest z zaistnieniem "świadczenia nienależnie pobranego", a biorąc pod uwagę okoliczność, iż skarżąca po uzyskaniu wiedzy o wyegzekwowanych przez komornika środkach podjęła działania, aby sytuację wyjaśnić, a organy administracji publicznej nie poczyniły żadnych kroków, żeby udzielić jej w tym zakresie pomocy, nie można przypisać skarżącej winy z powodu zaistniałego stanu rzeczy, zatem nie sposób mówić o świadczeniu nienależnie przez nią pobranym,