Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2022 r., sygn. II OSK 1754/21
1. Paszport zagraniczny powinien korzystać ze szczególnej mocy dowodowej, na równi z polskimi dokumentami urzędowymi na mocy art. 76 k.p.a.
2. Paszport zagraniczny stanowi nie tylko dowód tego, co zostało w nim urzędowo stwierdzone, ale też korzysta z domniemania, że został wydany zgodnie z przepisami prawa, przez powołany do tego organ w przewidzianej prawem procedurze. Nie wyklucza to możliwości przeprowadzenia dowodu przeciwko autentyczności i treści takiego dokumentu - również w zakresie trybu jego wydania, za pomocą wszelkich dostępnych środków dowodowych.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Miron (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Paweł Miładowski sędzia del. WSA Piotr Broda po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 stycznia 2021 r. sygn. akt IV SA/Wa 621/20 w sprawie ze skargi R. G. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie pozbawienia ochrony uzupełniającej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 27 stycznia 2021 r. sygn. akt IV SA/Wa 621/20 oddalił skargę R. G. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie pozbawienia ochrony uzupełniającej.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
R. G. (obywatel Federacji Rosyjskiej, narodowości czeczeńskiej) w dniu [...] marca 2007 r. złożył wniosek o nadanie statusu uchodźcy, obejmując nim także żonę L. I. i ich małoletnie wówczas dzieci: M. G., I. G., R. G. i K. G.
Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców (dalej: Szef Urzędu) decyzją z [...] sierpnia 2007 r. nr [...] odmówił nadania cudzoziemcowi statusu uchodźcy i udzielił zgody na pobyt tolerowany na terytorium RP. W ocenie organu wnioskodawca nie uprawdopodobnił, że był prześladowany w kraju pochodzenia. Jednocześnie, mając na uwadze ówczesną sytuację w Republice Czeczenii, w szczególności łamanie praw człowieka, uznano, że wydalenie cudzoziemca mogłoby powodować zagrożenie jego prawa do życia, wolności i bezpieczeństwa osobistego oraz narażać go na tortury lub nieludzkie, poniżające traktowanie. Z tego powodu udzielono wnioskodawcy i jego rodzinie zgody na pobyt tolerowany. Rada do Spraw Uchodźców (dalej: Rada) decyzją z [...] października 2007 r. nr [...] utrzymała powyższą decyzję w mocy. Rozstrzygnięciami objęto również żonę i małoletnie dzieci wnioskodawcy.