Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 stycznia 2022 r., sygn. II SA/Wa 2094/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Sędzia WSA Danuta Kania (spr.), Sędzia WSA Joanna Kruszewska-Grońska, Protokolant ref. staż. Katarzyna Jaszczołt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi P. P. na decyzję Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia [...] marca 2021 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia stosunku służbowego oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie jest decyzja Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: "Szef KAS" "organ II instancji") z dnia [...] marca 2021 r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] (dalej: "Dyrektor IAS w [...]", "organ I instancji") z dnia [...] grudnia 2020 r. nr [...] o stwierdzeniu wygaśnięcia stosunku służbowego P. P. (dalej: "skarżący") z dniem [...] stycznia 2020 r., na skutek odmowy przyjęcia propozycji pracy.

Z akt sprawy wynika, że od dnia [...] marca 2017 r. P. P. był funkcjonariuszem Służby Celno-Skarbowej w [...] wykonującym obowiązki służbowe na stanowisku [...] służby celnej w stopniu [...]. Dyrektor IAS w [...] nie przedstawił skarżącemu pisemnej propozycji dalszego pełnienia służby albo propozycji określającej nowe warunki zatrudnienia, ani nie wydał decyzji o zwolnieniu skarżącego ze służby.

Na skutek złożenia przez P. P. skargi na bezczynność Dyrektora IAS w [...], Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 18 grudnia 2017 r. sygn. akt II SAB/Bk 122/17 zobowiązał Dyrektora IAS w [...] do wydania decyzji stwierdzającej wygaśnięcie stosunku służbowego P. P. w terminie jednego miesiąca od dnia otrzymania odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy (punkt 1 sentencji wyroku).

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał m.in., że brak propozycji kontynuowania stosunku zatrudnienia przy jednoczesnym ukryciu motywów nieprzedstawienia propozycji, jest zaprzeczeniem zasady trwałości stosunku służbowego. Skarżący nie znając motywów nieprzedstawienia mu propozycji kontynuacji zatrudnienia snują domysły co do przyczyn zaniechania przełożonego i odbierają jako przejaw dyskryminacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00