Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.774.2023.2.IM

Ulga badawczo-rozwojowa.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 3 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 31 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 stycznia 2024 r. (wpływ 9 stycznia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (...) (dalej jako: „Firma”). Wnioskodawczyni podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Przedmiotem przeważającej działalności Firmy jest (...). Firma zajmuje się projektowaniem i budową maszyn oraz świadczeniem usług w zakresie montażu i konstruowania maszyn. Ponadto, Firma realizuje indywidualne projekty odpowiadające na wyspecjalizowane potrzeby klientów.

W ramach specjalistycznych rozwiązań Firma oferuje m.in.:

(...)

Należy wskazać, że Firma prowadzi prace, które można rozdzielić i przyporządkować do dwóch kategorii, tj.:

A. projekty w zakresie tworzenia maszyn i urządzeń od podstaw, na podstawie samodzielnie opracowanych koncepcji, spełniających wymagania klienta – zakres A,

B. projekty polegające na modernizacji wcześniej zaprojektowanych przez Firmę lub inne podmioty maszyn, w przypadku których następuje przeprojektowanie procesu działania maszyny/urządzenia i wymiana elementów kluczowych – zakres B.

Do pierwszej kategorii (zakres A) zaliczają się projekty tworzenia maszyn od podstaw, na podstawie samodzielnie opracowanych przez Firmę koncepcji, spełniających wymagania klienta. Na proces powstawania maszyny składa się projekt konstrukcyjny, projekt elektryczny, oprogramowanie, a w późniejszej fazie obróbka metali i montaż. Wspomniane maszyny wykonywane są pojedynczo, na indywidualne zamówienie klienta, tzn. nie mają takich samych odpowiedników w dalszej działalności Firmy. W każdym przypadku opracowanie całej koncepcji i projektu technicznego (myśl techniczna), zastosowanie specyficznych i innowacyjnych rozwiązań leży po stronie pracowników Firmy. Konstrukcja urządzenia nie jest odzwierciedleniem rozwiązań dostępnych na rynku, projektowanie urządzenia nie polega na zestawieniu gotowych podzespołów, ale jest sekwencją wielu czynności zmierzających do opracowania zindywidualizowanego rozwiązania.

Do drugiej kategorii (zakres B) zaliczają się projekty polegające na modernizacji wcześniej wykonanych przez Firmę lub inne podmioty maszyn, w przypadku których następuje przeprojektowanie procesu działania maszyny/urządzenia i wymiana elementów kluczowych. W ramach tej kategorii projektów często tworzone są całkowicie nowe zestawy narzędzi do działającego już urządzenia, a proces ich tworzenia jest analogiczny jak w przypadku projektowania takiego urządzenia od podstaw, a przeznaczonego do nowego produktu. Również i w tym przypadku opracowanie całej koncepcji i projektu technicznego (myśl techniczna), zastosowanie specyficznych i innowacyjnych rozwiązań leży po stronie Firmy. Modernizacja nie opiera się na działaniu standardowym, polega na zastosowaniu nowych innowacyjnych rozwiązań, których efektem jest np. wdrożenie zupełnie nowego typu produktu na istniejącą linię produkcyjną klienta.

Projektowanie maszyn wymaga wiedzy, doświadczenia, odpowiednich narzędzi i zrozumienia branży. Firma zajmuje się projektowaniem i budowlą maszyn i urządzeń, które automatyzują, usprawniają i poprawiają bezpieczeństwo procesu produkcji. Żeby to osiągnąć, zespół konstruktorów, automatyków, technologów i monterów współpracuje na każdym z niżej wymienionych etapów projektu:

1. Przyjęcie zapytania ofertowego. Na tym etapie klient przekazuje Firmie wymagania techniczne, które musi spełniać maszyna. Zdarza się, że klient przekazuje wstępną dokumentację techniczną maszyny/urządzenia (może to być np. dokumentacja starej maszyny, funkcjonującej u klienta). Projektowana maszyna/urządzenie stanowi zasadniczo nowe urządzenie zawierające nowatorską myśl techniczną konstruktorów i automatyków Firmy.

2. Gruntowna analiza problemu i przygotowanie wstępnej koncepcji maszyny/urządzenia wraz z oszacowaniem budżetu projektu. Prezentacja rozwiązania klientowi.

3. Po akceptacji koncepcji przez klienta konstruktorzy zaczynają pracę nad modelem 3D maszyny/urządzenia w środowisku (...), w którym również przeprowadzane są symulacje wytrzymałościowa i definiowanie poszczególnych zespołów konstrukcyjnych wraz z koniecznymi do ich wykonania operacjami obróbczymi.

4. Opracowanie oprogramowania. Projektowanie układów sterowania i dobór komponentów elektrycznych.

5. Zaopatrzenie w niezbędne materiały, surowce, części.

6. Wykonanie części podzespołów i elementów we własnym dziale produkcyjnym.

7. Montaż i kontrola jakości.

8. Szczegółowa kontrola po zakończeniu montażu i certyfikacja CE (projektach prawie wszystkich projektach).

9. Przeprowadzenie testów wewnętrznych w zakresie sprawdzenia poprawności funkcji, wydajności, jakości pracy urządzenia.

10.Wykonanie oceny ryzyka prototypu i przygotowanie dokumentacji techniczno-ruchowej.

11.Dostawa i instalacja maszyny oraz szkolenie personelu klienta.

12.Nadzór nad produkcją.

Prace w zakresie A i B są i będą w przyszłości prowadzone w sposób metodyczny, zaplanowany, zorganizowany i ciągły, uporządkowany, według ustalonych procedur. Proces realizacji projektu każdorazowo jest szczegółowo zaplanowany i udokumentowany. Realizacja jednego projektu trwa kilka miesięcy. Rocznie Firma realizuje około (...) projektów z obu zakresów. W Firmie prowadzona jest także na bieżąco ewidencja zleceń, w tym ich kosztów oraz budżetu, która pozwala ustalić zakres i stwierdzić regularność czynności w obszarze działalności badawczo-rozwojowej. Rozwijany na potrzeby wewnętrzne system kontroli prowadzonych prac umożliwia coraz lepszą organizację procesu i wyodrębnianie kosztów prac o charakterze rozwojowym.

Firma posiada (...), które umożliwiają projektowanie i budowanie maszyn/urządzeń od podstaw. W procesie projektowania i budowy maszyn/urządzeń Firma korzysta z najnowszych osiągnięć automatyki przemysłowej, elektroniki i sterowania, opierając się głównie na sterownikach oraz panelach operatorskich firmy (...).

(...)

Przykładem projektu z zakresu A może być (...) dla jednego z klientów Firmy z Niemiec, innowacyjne na skalę światową. W ramach projektu nastąpiła analiza obecnego procesu u klienta, wykoncypowanie rozwiązania, które zostało przez klienta zaakceptowane, następnie zaprojektowanie i wykonanie (...), odbiór wewnętrzny, a na koniec dostawa i instalacja u klienta. W ramach projektu wykonane zostało (...). Dotychczas istniejący u klienta proces był nie tylko nieefektywny, ale też niezgodny z regulacjami BHP i nieergonomiczny dla pracowników klienta, co skutkowało konfliktami ze związkiem zawodowym u klienta. Wynikiem prac Firmy w ramach tego projektu była znaczna poprawa wydajności pracy, a także poprawa warunków pracy i bezpieczeństwa pracowników. Dodatkowo powstały systemy gwarantujące odpowiednią jakość (...).

Przykładem projektu z zakresu B może być wdrożenie nowego produktu na urządzeniu typu (...) dla jednego z klientów Firmy. Klient posiadał (...), zamierzał natomiast wdrożyć nowy typ produktu na tym urządzeniu. W ramach projektu klient przekazał Firmie nowy model 3D nowego produktu, który miał być wykonywany na urządzeniu, następnie konstruktorzy Firmy od podstaw zamodelowali nowe części mechaniczne, które zostały wykonane i zainstalowane na urządzeniu u klienta. Automatycy wykonali znaczącą i trwałą modyfikację sterowania klienta w taki sposób, że nowy wyrób, mimo że miał inne parametry techniczne, mógł być produkowany w taki sam sposób, jak pozostałe już wdrożone wyroby klienta.

W związku z prowadzeniem wyżej opisanej działalności Wnioskodawczyni ponosi następujące kategorie kosztów.

1. Koszty wynagrodzeń – umowy o pracę

Wnioskodawczyni w celu realizacji projektów zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę. W ramach nawiązanego stosunku pracy Wnioskodawczyni ponosi następujące koszty:

1)wynagrodzenia podstawowe wypłacane pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę – należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 UPDOF;

2)premie (uznaniowa, świąteczna), dodatki (funkcyjny, stanowiskowy) – należności z tych tytułów stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 UPDOF;

3)koszty dodatkowych świadczeń na rzecz pracowników, m.in. ubezpieczeń zdrowotnych, ubezpieczenia grupowe na życie i uczestnictwa w programie oszczędności emerytalnych PPE. Należności z tych tytułów stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 UPDOF;

4)składki z tytułu należności wskazanych w punkcie 1-3 powyżej, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – w części finansowanej przez Wnioskodawczynię jako płatnika składek, tj. składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe;

– w części sfinansowanej przez Wnioskodawczynię.

Wnioskodawczyni ma zamiar rozliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 26e UPDOF, koszty wynagrodzenia m.in. następujących pracowników:

1)Konstruktorów. Do obowiązków tej grupy pracowników należą następujące czynności:

projektowanie maszyn i urządzeń w systemie (...),

przygotowanie dokumentacji techniczno-rysunkowej,

przeprowadzanie obliczeń wytrzymałościowych (...),

justowanie, kalibrowanie gotowych urządzeń, odbiory mechaniczne.

2)Automatyków. Do obowiązków tej grupy pracowników należą następujące czynności:

projektowanie układów elektrycznych (schematów elektrycznych),

programowanie sterowników do maszyn (pisanie programów),

ustawianie procesów, pisanie receptur.

3)Dyrektor Handlowy. Manager sprzedaży zajmuje się procesem obsługi klientów wyłącznie w ramach projektów z zakresu A i B. Do jego obowiązków należy m.in.:

inicjowanie i utrzymanie komunikacji z klientem podczas całego projektu;

zebranie od klienta wszelkich specyficznych informacji dotyczących oczekiwań w zakresie maszyny/urządzenia;

nadzór terminowy projektu;

koordynacja współpracy między działami zaangażowanymi w realizację projektu.

4)Pracowników produkcyjnych bezpośrednio zaangażowanych do projektów rozwojowych (monterów, elektromonterów, ślusarzy, spawaczy). Ta grupa pracowników zajmuje się produkcją zaprojektowanych przez Konstruktorów elementów oraz montażem maszyny/urządzenia. Ten etap prac nad nowym produktem ma kluczowe znaczenie w procesie powstawania prototypu nowej maszyny, zatem praca tej grupy pracowników ma bezpośredni związek z działalnością projektową o charakterze rozwojowym.

Czas pracy i odpowiednią część wynagrodzenia w zakresie projektów rozwojowych Firma ma zamiar ustalić według następujących zasad:

1)Według faktycznego czasu pracy przy realizacji zlecenia (w przypadku pracowników produkcyjnych). Każdorazowo zlecenie posiada indywidualny numer ewidencyjny w systemie Firmy, co umożliwia określenie stopnia zaangażowania poszczególnych pracowników produkcyjnych.

2)Według indywidualnej oceny udziału pracownika (100% wynagrodzenia konstruktorów i automatyków). Konstruktorzy i automatycy wykonują wyłącznie prace twórcze mające na celu stworzenie nowej wartości dodanej. W tym miejscu Wnioskodawczyni zaznacza, że mając na uwadze stały zakres zadań pracowników, Wnioskodawczyni dokonała stałego określenia części etatu, który dotyczy wprost realizacji prac o charakterze rozwojowym. Taka metoda kalkulacji kosztów wynagrodzeń na podstawie „indywidualnej oceny udziału pracownika” wypełnia kryterium czasowe, gdyż została ustalona w wyniku analizy wieloletnich danych o zaangażowaniu pracowników w projekty o charakterze rozwojowym (będzie również na bieżąco weryfikowana).

2. Koszty związane z nabyciem materiałów i surowców

W ramach prowadzonej działalności Firma nabywa duże ilości różnego rodzaju materiałów wykorzystywanych w procesie tworzenia maszyn i urządzeń. Do przykładowych można zaliczyć: silniki, sterowniki PLC; przekaźniki bezpieczeństwa; obudowy szaf sterowniczych; kable; koryta druciane; siłowniki pneumatyczne; części wykonywane na obrabiarkach; części wykonywane na wycinarkach laserowych; części znormalizowane jak stopki, łączniki, elementy złączne; surowce hutnicze typu rury okrągłe, prostokątne, pręty, płaskowniki; surowe tworzywa w postaci płyt wylewanych lub ekstrudowanych; taśmy do przenośników. Każdorazowo użyte do produkcji materiały i surowce stanowią nieodłączną część prototypu i przyczyniają się do jego sprawnego funkcjonowania i spełnienia założeń konstruktorskich. Funkcjonujący w Firmie system ewidencji przebiegu procesu produkcyjnego umożliwia precyzyjne przyporządkowanie wykorzystanych materiałów i surowców do poszczególnych projektów.

3. Koszty nabycia ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych

W przypadku niektórych projektów zdarza się, że uczelnie techniczne na zlecenie Firmy przeprowadzają specjalistyczne badania. W związku z tym Firma nabywa różnego rodzaju ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i równorzędne m.in. od (...). Ten podmiot należy do jednej z kategorii podmiotów wymienionych w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

4. Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej

W procesie projektowania i budowy prototypów pracownicy Firmy wykorzystują wartości niematerialne i prawne (WNiP) (np. specjalistyczne oprogramowanie) oraz środki trwałe (ŚT) (np. komputery nabywane dla konstruktorów i automatyków), które wykorzystywane są wyłącznie w celu prowadzenia prac innowacyjnych objętych niniejszym wnioskiem.

W związku z opisanym powyżej stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym Wnioskodawczyni planuje dokonać rozliczenia z tytułu ulgi badawczo-rozwojowej, zgodnie z art. 26e UPDOF, przy czym w szczególności zaznacza, że:

wniosek dotyczy okresu (...) oraz lat następnych, w których będzie prowadzona tożsama działalność spełniająca wszystkie cechy działalności szczegółowo opisanej w stanie faktycznym,

nie prowadzi i nie prowadziła działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia lub na podstawie decyzji o wsparciu,

w okresie, którego dotyczy wniosek, Firma nie prowadziła i nie ma zamiaru prowadzić badań naukowych, o których mowa w art. 5a ust. 1 pkt 39 UPDOF,

podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce,

w okresie (...) Wnioskodawczyni nie korzystała ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b UPDOF,

zamierza odliczyć w ramach ulgi koszty kwalifikowane, wymienione w art. 26e ust. 2 i ust. 3 UPDOF,

zamierza dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R, zgodnie z limitami wskazanymi w art. 26e ust. 7 pkt 3 UPDOF. W 2017 r. limit kosztów kwalifikowanych wynosił 50% kosztów, o których mowa w art. 26e ust. 2 i 3. Od 2018 do 2021 r. limit kosztów kwalifikowanych wynosił 100% kosztów, o których mowa w art. 26e ust. 2 i 3. Natomiast, od 2022 r. limit kosztów kwalifikowanych wynosił 100% kosztów, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a,

zamierza do kosztów kwalifikowanych zaliczyć koszty wynagrodzeń wyłącznie w części, w jakiej czas przeznaczony na realizacji działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu,

nie zamierza odliczać w ramach ulgi B+R odpisów amortyzacyjnych od wartości samochodów osobowych, budowli, budynków i lokali stanowiących odrębną własność,

koszty te nie zostały Wnioskodawczyni zwrócone i nie będą zwrócone w jakiejkolwiek formie ani odliczone od podstawy opodatkowania,

Firma nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzieliła Pani odpowiedzi na następujące pytania:

W czym przejawia się twórczy charakter działalności wskazanej we wniosku związanej z produkcją pozostałych maszyn ogólnego przeznaczenia, w szczególności:

-jakie konkretnie maszyny, urządzenia powstały w ramach opisanych we wniosku prac mających stanowić działalność badawczo-rozwojową, na podstawie jakich technologii

W ramach opisanej we wniosku działalności powstają różnorodne maszyny i urządzenia. Każdorazowo oczekiwania klienta wobec nowej maszyny/urządzenia podlegają badaniu przez zespół konstruktorów i automatyków Firmy pod kątem możliwości realizacji. Firma na zlecenie klienta projektuje i buduje następujące grupy prototypów:

·specjalistyczne narzędzia dla branży (...);

·specjalistyczne maszyny i urządzenia, które automatyzują, usprawniają i poprawiają bezpieczeństwo procesu produkcji (np. ...).

- jakie konkretnie modernizacje maszyn i urządzeń przeprowadzono w ramach opisanych we wniosku prac mających stanowić działalność badawczo-rozwojową, na podstawie jakich technologii

W ramach projektów związanych z modernizacją tworzone są całkowicie nowe zestawy narzędzi lub nowe elementy konstrukcyjne do działającego w zakładzie klienta urządzenia. Projekty w zakresie modernizacji obejmują m. in.:

(...)

Efektem modernizacji maszyny jest m.in.: rozszerzenie profilu (...), trwałe znaczące usprawnienie pracy maszyny, redukcja kosztów produkcji.

W ramach tego typu projektów klient, co do zasady (...).

Takie projekty nie stanowią rutynowych prac i nie skutkują jedynie okresową zmianą, gdyż efektem prac pracowników Firmy jest trwałe usprawnienie procesów produkcyjnych lub poszerzenie możliwości produkcyjnych w zakładzie klienta.

-co jest efektem tych prac, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji poszczególnych maszyn, urządzeń

Efektem działalności, o której mowa we wniosku, jest powstanie nowych w pełni zindywidualizowanych pod kątem wymagań w procesie produkcyjnym klienta oraz dotychczas niewystępujących w praktyce Firmy narzędzi, maszyn, urządzeń. Wśród efektów opisanej we wniosku działalności są: znaczna trwała poprawa wydajności pracy maszyny/urządzenia, poprawa warunków pracy i bezpieczeństwa pracowników w zakładzie klienta, ulepszenie jakości montowanych podzespołów.

Do nowych zastosowań powstałych w wyniku realizacji poszczególnych maszyn i urządzeń można zaliczyć: (...).

- jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pani praktyce gospodarczej zastosowano

W projektach zastosowano następujące narzędzia, nowe koncepcje i rozwiązania niewystępujące w dotychczasowej praktyce gospodarczej Firmy: (...)

-co powoduje, że wytworzone, zmodernizowane maszyny, urządzenia różnią się od rozwiązań już funkcjonujących u Pani lub na rynku; na czym polega oryginalność Pani maszyn, urządzeń

Oryginalność projektowanych i budowanych maszyn i urządzeń polega na tym, że nie mają one identycznych odpowiedników w dotychczasowej działalności Firmy ani też w zakładzie klienta. Każdorazowo stworzony w Firmie prototyp maszyny/urządzenia spełnia unikalne wymagania mechaniczne i technologiczne funkcjonujące w zakładzie klienta. Są to tzw. rozwiązania tworzone „na miarę”.

-zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, że maszyny, urządzenia różnią się od rozwiązań już funkcjonujących u Pani lub na rynku

Każdorazowo nowy prototyp maszyny/urządzenia różni się od dotychczas powstałych w ramach praktyki gospodarczej Firmy w zakresie:

(...)

W odniesieniu do kryterium „systematyczności”:

-jakie cele postawiła Pani w zakresie realizacji prac związanych z tworzeniem i modernizacją maszyn i urządzeń

Celem działalności opisanej we wniosku jest poszerzenie wiedzy i doświadczenia pracowników Firmy w zakresie tworzenia nowych prototypów.

-jakie cele zostały osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych zostały faktycznie zrealizowane poszczególne maszyny i urządzenia

Na skutek realizacji działalności, o której mowa we wniosku, jest na bieżąco realizowany cel poszerzenia wiedzy i doświadczenia pracowników Firmy. Przejawem powyższego jest realizacja nowych projektów w zakresie projektowania i budowy zupełnie innych niż dotychczas maszyn i urządzeń. Najważniejszym zasobem na drodze realizacji tego celu jest zasób ludzki – zespół konstruktorów i automatyków Firmy. Każdorazowo ich wiedza i doświadczenia poszerzają się na skutek realizacji nowych wymagających projektów. Powyższe umożliwia Firmie rozszerzenie profilu działalności i pozyskanie nowych klientów z nowych branż, w tym również światowych liderów.

-czy poszczególne prace związane tworzeniem i modernizacją maszyn i urządzeń były realizowane wg określonych harmonogramów, jeśli tak – prosimy wskazać, co przewidywały te harmonogramy i czy zostały zrealizowane

Tak, prace w ramach działalności opisanej we wniosku były realizowane według określonych harmonogramów, które przewidywały zakres prac i terminy realizacji poszczególnych etapów projektu dla konstruktorów, automatyków i pracowników produkcyjnych oraz zakres nadzoru dyrektora handlowego.

W odniesieniu do kryterium „w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”:

-jakimi zasobami wiedzy dysponowała Pani przed rozpoczęciem tworzenia i modernizacją poszczególnych maszyn i urządzeń

Pracownicy Firmy w zależności od stanowiska dysponują specjalistyczną wiedzą w zakresie (...) z zakresu konkretnych rozwiązań￱ technicznych stosowanych w r￳óżnych branżach. Na skutek realizacji działalności, o kt￳rej mowa we wniosku, pracownicy poszerzają swoją wiedzę w zakresie automatyzacji proces￳ów produkcyjnych w nowych branżach, zasad i wymaga￱ bezpiecze￱ństwa procesó￳w produkcyjnych, ergonomii proces￳ów produkcyjnych, optymalizacji koszt￳w produkcji poprzez modernizację maszyn/urządzeń￱.

-jaki rodzaj wiedzy i umiejętności Pani wykorzystała i rozwinęła w ramach prowadzonych prac związanych z tworzeniem i modernizacją poszczególnych maszyn i urządzeń

W ramach działalności opisanej we wniosku została wykorzystana i rozwinięta specjalistyczna wiedza techniczna z dziedzin: automatyka, inżynieria, elektryka, oprogramowanie, wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania (...).

-wskazanie miejsca, sposobu wykorzystywania oraz selekcji wiedzy pod względem jej przydatności (jaka wiedza została wykorzystana) podczas prac związanych z tworzeniem i modernizacją poszczególnych maszyn i urządzeń

Miejscem wykorzystania wiedzy w trakcie realizacji prac o charakterze rozwojowym jest zakład Firmy. Firma posiada (...) i wszystkie projektowane przez Firmę rozwiązania są efektem wykorzystania wiedzy i doświadczenia jej pracowników. Firma poszerza wiedzę pracowników poprzez finansowania udziału w specjalistycznych szkoleniach firm dostawców specjalistycznego oprogramowania wykorzystywanego przy projektowaniu, np. (...).

-czy w ramach prac połączono i kształtowano istniejącą wiedzę (jaką); co było efektem tego połączenia i kształtowania

Efektem połączenia i kształtowania specjalistycznej wiedzy było tworzenie unikalnych maszyn i urządzeń spełniających specyficzne wymagania klientów z różnych branż.

-czy Pani prace miały na celu przede wszystkim zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności – jeśli tak, prosimy wskazać jakiego zakresu ta wiedza i umiejętności dotyczą

Założeniem prowadzonych prac było opracowanie nowych rozwiązań, bazując na posiadanych zasobach wiedzy, które dotychczas nie występowały w Firmie. W konsekwencji, rozwój wiedzy i umiejętności, w związku z realizacją nowych projektów, dotyczył przede wszystkim automatyki przemysłowej w różnych branżach. Nowe umiejętności były następnie wykorzystywane przy realizacji kolejnych projektów.

-czy zdobycie nowej wiedzy i umiejętności służyło opracowaniu nowych produktów, procesów lub usług bądź wprowadzaniu do nich znaczących ulepszeń; jeśli tak, to w czym się to przejawia

Prace Firmy zmierzały do opracowania nowych produktów, co przejawiało się w rozszerzeniu na przestrzeni lat profilu działalności firmy zarówno pod względem projektowanych rozwiązań jak i branż, w których te rozwiązania są wykorzystywane. Ponadto, zdobyta wiedza w zakresie narzędzi informatycznych (...) umożliwiła projektowanie innowacyjnych rozwiązań z wykorzystaniem nowoczesnych niezwykle precyzyjnych technologii.

-czy Pani prace związane z tworzeniem i modernizacją poszczególnych maszyn i urządzeń były ukierunkowane na nowe odkrycia – jeśli tak, prosimy wskazać jakie

Prace związane z produkcją i projektowaniem od początku nastawione były na opracowanie nowego rozwiązania, które było niedostępne w praktyce Firmy.

Czy prace mające stanowić działalność badawczo-rozwojową obejmują rutynowe i okresowe zmiany wprowadzone do Pani produktów, nawet jeżeli mają one charakter ulepszenia?

Nie, opisane we wniosku prace nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, nawet jeżeli mają one charakter ulepszenia.

Jakie konkretnie materiały i surowce oraz w jaki sposób wykorzystywała/wykorzystuje/będzie Pani wykorzystywać w ramach podejmowanej przez Panią działalności mającej stanowić działalność badawczo-rozwojową; wskazała Pani bowiem przykładowe na materiały i surowce: „silniki, sterowniki PLC, przekaźniki bezpieczeństwa, obudowy szaf sterowniczych, kable, koryta druciane, siłowniki pneumatyczne, części wykonywane na obrabiarkach, części wykonywane na wycinarkach laserowych, części znormalizowane jak stopki, łączniki, elementy złączne, surowce hutnicze typu rury okrągłe, prostokątne, pręty, płaskowniki, surowe tworzywa w postaci płyt wylewanych lub ekstrudowanych, taśmy do przenośników” (jest to zatem tylko przykładowe wyliczenie tych materiałów i surowców)?

Nie ma możliwości wyszczególnienia wszystkich materiałów i surowców, gdyż projekt każdej maszyny/urządzenia/narzędzia jest indywidualny i składa się z innych części i odpowiednio różnych materiałów. Tytułem przekładu w załączniku została przedstawiona część materiałów wykorzystanych do budowy jednego prototypu. Wszystkie wykorzystane materiały stanowią część składową budowanego prototypu. Ponadto, przy projektowaniu prototypów konstruktorzy wykorzystują materiały biurowe. Wykorzystanie tych materiałów jest niezbędne do realizacji zadań konstruktorów w projektach o charakterze rozwojowym.

Przykładowe zestawienie części materiałów wykorzystanych do budowy jednego prototypu:

(...)

Czy wszystkie nabywane przez Panią materiały i surowce były/są/będą bezpośrednio wykorzystywane w ramach podejmowanej przez Panią działalności mającej stanowić działalność badawczo-rozwojową?

Tak, wszystkie nabywane materiały i surowce były/są/będą bezpośrednio wykorzystywane w ramach działalności opisanej we wniosku.

Jakie konkretnie środki trwałe oraz w jaki sposób wykorzystywała/wykorzystuje/będzie Pani wykorzystywać w ramach podejmowanej przez Panią działalności mającej stanowić działalność badawczo-rozwojową; wskazała Pani bowiem na środki trwałe „np. komputery nabywane dla konstruktorów i automatyków (jest to zatem tylko przykładowe wyliczenie tych środków trwałych)?

W działalności opisanej we wniosku były/są/będą wykorzystywane następujące środki trwałe:

Przez konstruktorów i automatyków:

Komputery, drukarki. Wykorzystywane przez konstruktorów i automatyków do projektowania i programowania rozwiązań technicznych (prototypów nowych maszyn, urządzeń, narzędzi).

Przez pracowników produkcyjnych:

(...)

Czy środki trwałe były/są/będą wykorzystywane wyłącznie w prowadzonej przez Panią działalności mającej stanowić „działalność badawczo-rozwojową”, czy też do innych czynności – jakich; w tym przypadku proszę wskazać, w jaki sposób następuje udokumentowanie tego wykorzystywania do działalności mającej stanowić działalność badawczo-rozwojową?

Środki trwałe wykorzystywane przez konstruktorów i automatyków są wykorzystywane wyłącznie do działalności opisanej we wniosku, w związku z czym Firma zamierza odliczyć w ramach ulgi B+R koszty kwalifikowane amortyzacji tych środków trwałych.

Natomiast środki trwałe wykorzystywane przez pracowników produkcyjnych są wykorzystywane zarówno do działalności opisanej we wniosku, jak i produkcji seryjnej, Firma nie jest w stanie wydzielić kosztów amortyzacji środków trwałych wykorzystywanych przez pracowników produkcyjnych, w związku z czym nie zamierza rozliczać tego rodzaju kosztów w ramach ulgi B+R.

Jakie wartości niematerialne i prawne oraz w jaki sposób wykorzystywała/wykorzystuje/będzie Pani wykorzystywać w ramach podejmowanej przez Panią działalności mającej stanowić działalność badawczo-rozwojową; wskazała Pani bowiem na wartości niematerialne i prawne „np. specjalistyczne oprogramowanie (jest to zatem tylko przykładowe wyliczenie tych wartości niematerialnych i prawnych)?

W działalności opisanej we wniosku były/są/będą wykorzystywane następujące wartości niematerialne i prawne:

(...)

Czy wartości niematerialne i prawne były/są/będą wykorzystywane wyłącznie w prowadzonej przez Panią działalności mającej stanowić „działalność badawczo-rozwojową”, czy też do innych czynności – jakich; w tym przypadku proszę wskazać, w jaki sposób następuje udokumentowanie tego wykorzystywania do działalności mającej stanowić działalność badawczo-rozwojową?

Wszystkie ww. wartości niematerialne i prawne są wykorzystywane wyłącznie do działalności opisanej we wniosku.

Czy koszty, które mają podlegać odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, były/są/będą zaliczane, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Panią, w tym przez odpisy amortyzacyjne?

Tak, koszty, które mają podlegać odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, były/są/będą zaliczane, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawczynię, w tym przez odpisy amortyzacyjne.

Jaka jest forma opodatkowania Pani działalności gospodarczej (np. zasady ogólne, podatek liniowy)?

Formą opodatkowania Wnioskodawczyni jest podatek liniowy zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jakie księgi podatkowe dla celów rozliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych Pani prowadzi (np. podatkową księgę przychodów i rozchodów, księgi rachunkowe)?

Dla celów rozliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawczyni prowadzi księgi rachunkowe.

Czy w prowadzonych księgach podatkowych wyodrębniała/wyodrębnia/będzie wyodrębniać Pani koszty działalności badawczo-rozwojowej?

Koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej były, są i będą w przyszłości wyodrębnione w pozabilansowej ewidencji rachunkowej w arkuszach kalkulacyjnych (...) w taki sposób, że możliwa jest szczegółowa identyfikacja kosztów związanych z prowadzeniem działalności B+R. Stosowana metoda wyodrębniania kosztów kwalifikowanych umożliwia wskazanie rzeczywistej wartości kosztów poniesionych na działalność B+R.

Czy dyrektor handlowy wykonuje tylko i wyłącznie czynności w ramach działalności mającej stanowić działalność badawczo-rozwojową, czy też inne czynności, proszę wskazać jakie oraz sposób rozliczania jego czasu pracy?

Tak, dyrektor handlowy zajmuje się procesem obsługi klientów wyłącznie w ramach projektów z zakresu A i B, będących przedmiotem tego wniosku. Do jego obowiązków należy m.in.:

(...)

Dyrektor handlowy jest zatrudniony w Firmie na podstawie umowy o pracę.

Czy wyeksponowane we wniosku oraz uzupełnieniu (na skutek wezwania) informacje/dane/warunki będą obowiązywać również w latach następnych?

Tak, opisane we wniosku oraz uzupełnieniu (na skutek wezwania) informacje/dane/ warunki będą obowiązywać również w latach następnych.

Pytanie

1.Czy wskazana w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego działalność Firmy w zakresie A i B stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w prawie podatkowym art. 5a pkt 38 UPDOF, a Wnioskodawczyni jest uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26e ust. 1 UPDOF?

2.Czy wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego koszty wynagrodzeń konstruktorów, automatyków, managera sprzedaży oraz pracowników produkcyjnych bezpośrednio zaangażowanych do projektów rozwojowych – w części finansowanej przez Wnioskodawczynię jako płatnika – stanowią koszty kwalifikowane Wnioskodawczyni w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 UPDOF, a tym samym mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 26 ww. ustawy?

3.Czy ponoszone w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym przez Wnioskodawczynię wydatki na nabycie materiałów i surowców stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 2 UPDOF, a tym samym mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 26 ww. ustawy?

4.Czy ponoszone w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym przez Wnioskodawczynię wydatki na nabycie ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych jednostek naukowych opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłymi stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 3 UPDOF, a tym samym mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 26 ww. ustawy?

5.Czy ponoszone w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym przez Wnioskodawczynię koszty odpisów amortyzacyjnych od opisanych w stanie faktycznym wartości niematerialnych i prawnych (WNiP) i środków trwałych (ŚT), które są wykorzystywane w toku realizacji projektów, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 3 UPDOF i czy mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 26 ww. ustawy?

Pani stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawczyni – w odniesieniu do pytania nr 1 – opisana w przedstawionymi stanie faktycznymi i zdarzeniu przyszłymi działalność Firmy zarówno w zakresie A, jak i B stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w prawie podatkowym art. 5a pkt 38 UPDOF, i Wnioskodawczyni jest uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26e ust. 1 UPDOF.

Uzasadnienie własnego stanowiska Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Działalność badawczo-rozwojowa

Zgodnie z art. 5a pkt 38 UPDOF działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Stosownie natomiast do definicji zawartej w art. 5a pkt 39 UPDOF badaniami naukowymi są:

badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. -Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668 ze zm.), rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 cyt. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Przez prace rozwojowe rozumie się natomiast działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń (art. 4 ust. 3 cyt. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).

Zatem, z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji. Działalność Firmy w opisanych w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym zakresach A i B obejmuje prace rozwojowe, w rozumieniu tych przepisów, ponieważ spełnia łącznie następujące kryteria:

działalność stanowi działalność twórczą,

działalność podejmowana jest w sposób systematyczny,

celem działalności jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań,

działalność polega na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług,

działalność nie stanowi rutynowych i okresowych zmian, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Działalność twórcza

Przepisy UPDOF nie definiuje pojęcia „twórczy”, co oznacza, iż zgodnie z teorią wykładni prawa należy odwołać się do znaczenia tego słowa w języku słownikowym i potocznym w celu jego zrozumienia i zastosowania. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego charakter twórczy oznacza „tworzący lub mający zdolność tworzenia, mający na celu tworzenie, odkrywczy”.

W ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (j. t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1231 ze zm.) wskazuje się natomiast, że „działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”.

Warto również sięgnąć do Objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów pochodzących z prawda własności intelektualnej, tj. IP Box. Przedmiotowe objaśnienia dotyczą innej ulgi podatkowej, jednakże definicja działalności badawczo-rozwojowej jest wspólna zarówna dla ulgi IP Box, jak i dla ulgi na działalność badawczo-rozwojową, która została przewidziana w art. 26e ust. 1 UPDOF.

Jak wskazano w Objaśnieniach podatkowych, za działalność twórczą uznaje się działalność, której rezultat jest odpowiednio ustalony, przez co może odbyć się w dowolnej formie; ma charakter indywidualny, w związku z tym nie jest wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, ale kreatywnych procesów myślowych; oraz ma charakter oryginalny, tzn. stanowi nowy twór, przy czym oryginalność należy rozpatrywać retrospektywnie (tzn. rezultat pracy nie jest twórczy, w sytuacji, w które istnieje identyczne, uprzednio stworzone już dzieło). Ponadto, zostało wskazane, że: „na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika”.

W świetle powyższego działalność Firmy ma charakter twórczy, ponieważ prace składają się na projektowanie unikalnych w pełni zindywidualizowanych rozwiązań technicznych w postaci nowych maszyn i urządzeń. Działalność ta ma za cel zaprojektowanie i zbudowanie nowych prototypów maszyn i urządzeń lub znacząco i trwale ulepszonych wersji maszyn/urządzeń, a każdy projekt jest oryginalny i indywidualny. Każdy z projektów jest tworzony dla zindywidualizowanych potrzeb klienta, a to zaś powoduje konieczność rozwiązywania nowych zadań technicznych i sięgania po dotychczas niewykorzystywane rozwiązania. Wobec tego każdy prototyp maszyny/urządzenia, jako rezultat pracy specjalistów Firmy, stanowi nowe rozwiązanie techniczne, dotychczas niewystępujące w praktyce gospodarczej Firmy.

Analiza zakresu obowiązków pracowników zaangażowanych do prac o charakterze rozwojowym wprost wskazuje na twórczy charakter wykonywanych czynności, np.:

(...)

Działalność podejmowana w sposób systematyczny

Podobnie jak w przypadku pojęcia „twórczy”, znaczenia tego pojęcia należy poszukiwać w języku powszechnym ze względu na brak ustawowej definicji. Według słownika języka polskiego pojęcie „Systematyczny” to „uporządkowany według pewnego systemu, regularny”, a także „odznaczający się skrupulatnością w wykonywaniu czegoś; dokładny”. Według tego słownika „systematyczny proces” to „proces zachodzący stale, od dłuższego czasu”, natomiast „systematyczne działanie” to działanie „prowadzone w sposób uporządkowany, według pewnego systemu”, których efekty są „planowe i metodyczne”.

Istotne w tym zakresie jest stanowisko organów podatkowych zawarte w interpretacjach indywidualnych, które podkreślają, że: „(...) działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób, czyli bieżące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych podjętych w przeszłości, jak i rozpoczęcie działań badawczo-rozwojowych przy jednoczesnym założeniu, że podatnik w przyszłości będzie dalej podejmował i realizował prace tego rodzaju. Przesłankę tę należy zatem rozumieć jako zakaz obejmowania ulgą incydentalnych działań podatnika (...)” (tak np. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 8 stycznia 2019 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.538.2018.2.APO). Systematyczny charakter działalności oznacza także działalność prowadzoną w sposób stały, regularny, uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, ze wskazaniem harmonogramu i zasobów (tak np. interpretacja indywidualna z dnia 6 marca 2020 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.617.2019.2.APO).

Warto również wskazać stanowisko Dyrektora KIS w interpretacji indywidualnej z 12 stycznia 2021 r. (znak: 0112-KDIL2-1.4011.833.2020.2.KF), który stwierdził, że „działalność badawczo-rozwojowa musi być także podejmowana w systematyczny sposób, czyli istotne jest bieżące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych podjętych w przeszłości, jak i rozpoczęcie działań badawczo-rozwojowych przy jednoczesnym założeniu, że podatnik w przyszłości będzie dalej podejmował i realizował prace tego rodzaju. Przesłankę tę należy zatem rozumieć jako niemożność uznania za działalność badawczo-rozwojową incydentalnych działań podatnika”.

Odnosząc powyższe do działalności Firmy, należy wskazać, że również ta cecha została spełniona. Prace w zakresie A i B są i będą w przyszłości prowadzone w sposób metodyczny, zaplanowany, zorganizowany i ciągły, uporządkowany według ustalonych procedur. Proces realizacji projektu każdorazowo jest szczegółowo zaplanowany i udokumentowany, a tym samym działalność Firmy podejmowana jest w sposób systematyczny.

W Firmie prowadzona jest także na bieżąco ewidencja zleceń, w tym ich kosztów oraz budżetu, która pozwala ustalić zakres i stwierdzić regularność czynności w obszarze działalności badawczo-rozwojowej. Rozwijany na potrzeby wewnętrzne system kontroli prowadzonych prac umożliwia coraz lepszą organizację procesu i wyodrębnianie kosztów prac o charakterze rozwojowym.

Celem działalności jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

W ramach działalności z zakresu A i B pracownicy Firmy zwiększają zasoby wiedzy oraz wykorzystują ją do tworzenia nowych zastosowań w realizowanych projektach, które są nakierowane na wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy pracowników do tworzenia nowych produktów.

W ramach każdego z projektów z zakresu A i B pracownicy Firmy na skutek prowadzonych prac projektowych oraz testów końcowych rozwijają specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które są następnie wykorzystywane przy realizacji kolejnych projektów. W efekcie działalność Firmy nie ma na celu wyprowadzania jedynie rutynowych czy okresowych zmian do opracowanych maszyn/urządzeń, lecz każdorazowo zmierza do opracowywania nowych i znacząco ulepszonych w pełni zindywidualizowanych prototypów.

Działalność polega na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług

Nowatorska działalność Firmy polega na tworzeniu zindywidualizowanych (...) według wymagań określonych przez klienta. Realizacja takich projektów wiąże się z wymogiem nabywania, łączenia, kształtowania i wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów.

Działalność nie stanowi rutynowych i okresowych zmian, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń

Prace prowadzone przez Firmę nie mają charakteru rutynowego i nie stanowią okresowych zmian, bowiem są to nowe kreatywne koncepcje i rozwiązania, indywidualnie tworzone dla klientów. Projekty realizowane w Firmie mają kompleksowy charakter i skutkują powstaniem nowych i znacząco ulepszonych prototypów maszyn i urządzeń.

Warto zwrócić uwagę na wytyczne w zakresie postrzegania działalności badawczo-rozwojowej zamieszczone w Podręczniku Frascati 2015 (pkt. 2.21 ostatni akapit), które bezpośrednio odnoszą się do branży, w której działa Firma: „Działalność B+R w przemyśle budowy maszyn często ma ścisły związek z projektowaniem (design). W małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP) w tej branży zwykle nie ma specjalnego działu ds. badań i rozwoju, a działalność badawcza i rozwojowa jest często uwzględniana w ogólnej rubryce »projektowanie i rysunki techniczne«. Jeżeli do uruchomienia i eksploatacji instalacji pilotażowych lub prototypów potrzebne są obliczenia, projekty, rysunki robocze i instrukcje obsługi, należy je zaliczyć do prac badawczych i rozwojowych. Jeżeli są one prowadzone w celu przygotowania, wykonania i utrzymania standaryzacji produkcji (np. szablony, obrabiarki) lub w celu promowania sprzedaży produktów (np. oferty, ulotki, katalogi części zamiennych), należy je wyłączyć z zakresu B+R. W podanym przykładzie można zidentyfikować kilka cech B+R:

nowatorstwo w badaniu potencjału nowych urządzeń – przez uruchomienie prototypów;

nieprzewidywalność – ponieważ testowanie prototypów może przynieść nieoczekiwane rezultaty; pierwiastek;

twórczy – pojawiający się w procesie projektowania nowych urządzeń, które mają zostać wyprodukowane;

możliwość przeniesienia – przez tworzenie dokumentacji technicznej w celu przełożenia wyników testów na informacje, które zostaną wykorzystane na etapie opracowywania produktu;

a także systematyczność, o ile za wyżej wymienionymi działaniami technicznymi stoi szczegółowa organizacja projektu”.

Działalność Firmy zarówno w zakresie A, jak i B spełnia wszystkie powyższe cechy, w związku z czym Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że działalność ta stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 UPDOF, i Wnioskodawczyni jest uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26e ust. 1 UPDOF.

Możliwość uznania porównywalnej działalności za działalność badawczo-rozwojową została potwierdzona w licznych interpretacjach indywidualnych, m.in.:

· interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2021 r., wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (znak: 0114-KDIP2-1.4010.65.2021.2.JS), w której organ podatkowy uznał, że podejmowana przez spółkę działalność w części odnoszącej się do konstruowania i produkcji maszyn, urządzeń oraz linii produkcyjnych, oraz modyfikacji istniejących już produktów poprzez wprowadzenie znaczących zmian, stanowi działalność badawczo-rozwojową.

·interpretacja indywidualna z dnia 7.07.2021 r., wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (znak: 0114-KDIP2-1.4010.129.2021.2.JS), w której to organ podatkowy uznał, że prowadzone przez wnioskodawcę w stanie prawnym obowiązującym od 2018 r., prace rozwojowe w obszarze tworzenia linii produkcyjnych, tworzenia oraz ulepszania maszyn i urządzeń, projektów z obszaru technologii informatycznych i tworzenia oprogramowania oraz prac patentowych stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., w stosunku do której podatnik uprawniony jest do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p.

·interpretacja indywidualna z dnia 9 marca 2022 r., wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (znak: 0111-KDIB1-3.4010.661.2021.1.IZ), w której to organ podatkowy uznał, że wskazane w opisie stanu faktycznego prace, podejmowane w ramach realizowanych maszyn, urządzeń, narzędzi mają charakter prac rozwojowych i spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 UPDOP w brzmieniu obowiązującymi zarówno od dnia 1 października 2018 roku, jak i również przed dniem 1 października 2018 roku, która uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d UPDOP.

·interpretacja indywidualna z dnia 27 maja 2020 roku, wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (znak: 0111-KDIB1-3.4010.89.2020.1.BM), w której organ podatkowy uznał, że czynności podejmowane przez Spółkę w ramach obszarów B+R, tj.:

automatyka przemysłowa;

robotyzacja procesów produkcyjnych;

modernizacje maszyn

– stanowią działalność badawczo-rozwojową, w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy CIT, a w konsekwencji Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy CIT.

Reasumując powyższe, działalność Firmy w zakresie A i B wypisuje się w wszystkie niżej wymienione kryteria:

jest ukierunkowana na nowe odkrycia, ponieważ opracowuje nowe i znacząco ulepszone prototypy maszyn i urządzeń, a tym samym stwarza warunki umożliwiające pozyskanie nowej wiedzy prowadzącej do rozwoju nowych produktów,

opiera swoją działalność na oryginalnych koncepcjach i hipotezach nowych rozwiązań, natomiast tworzone produkty posiadają cechę unikatowości, co wyklucza wszelkie działania rutynowe i odtwórcze,

projektuje i tworzy nowe produkty, które w stosunku do dotychczasowej działalności mają nowy lub znacząco ulepszony charakter,

realizuje swoje prace w warunkach niepewności technologicznej i badawczej, bowiem na bieżąco są identyfikowane i rozwiązywane problemy techniczne, co pozwala na produkcję wyrobów spełniających indywidualne wymagania klientów,

prowadzi prace w sposób systematyczny, tj. działania zaplanowane są od strony formalnej i uwzględnione w budżecie, bowiem prowadzona jest dokumentacja projektowa;

prowadzi prace, których wyniki mogą być powtórzone, a zapewnia to wiedza i doświadczenie pracowników.

Tym samym działalność prowadzona przez Firmę, polegająca na realizacji przedsięwzięć związanych z projektowaniem i produkcją prototypów maszyn i urządzeń produkcyjnych (zakres A i B) stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w prawie podatkowym art. 5a pkt 38 UPDOF, a Wnioskodawczyni jest uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26e ust. 1 UPDOF. Prowadzona w tożsamym zakresie w przyszłości działalność Firmy również będzie stanowić działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w prawie podatkowym art. 5a pkt 38 UPDOF, a Wnioskodawczyni będzie uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26e ust. 1 UPDOF, gdyż taka działalność będzie spełniać wszystkie ww. cechy działalności badawczo-rozwojowej.

Zdaniem Wnioskodawczyni – w odniesieniu do pytania nr 2 – wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego koszty wynagrodzeń konstruktorów, automatyków, managera sprzedaży oraz pracowników produkcyjnych bezpośrednio zaangażowanych do projektów rozwojowych – w części finansowanej przez Wnioskodawczynię jako płatnika – stanowią koszty kwalifikowane Wnioskodawczyni w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 UPDOF, a tymi samym mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 26 ww. ustawy w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację prac projektowych pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, tj. według faktycznego czasu pracy przy realizacji zlecenia lub według indywidualnej oceny udziału pracownika.

Koszty wynagrodzeń pracowników

Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 UPDOF koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 1 UPDOF za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 UPDOF, obejmują „wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych”.

W związku z powyższym koszty uzyskania przychodu w postaci wynagrodzeń, premii, dodatków, dodatkowych świadczeń, takich jak PPE na rzecz pracowników oraz składek, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 UPDOF w tej części, w jakiej czas przeznaczony przez poszczególnych pracowników zatrudnionego przez Firmę na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy danego pracownika w danym miesiącu.

Zdaniem Wnioskodawczyni koszty wszystkich pracowników wymienionych w stanie faktycznym stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 UPDOF.

Wnioskodawczyni pragnie zwrócić szczególną uwagę na okoliczność, że zadania wykonywane przez managera sprzedaży dotyczą wyłącznie projektów z zakresu A i B, w związku z czym bierze on bezpośredni udział w działalności o charakterze rozwojowym (poświęca tej działalności całość czasu pracy).

Proces realizacji projektów jest złożony i każdorazowo przebiega zarówno przez etapy związane ze współpracą z klientem, zaopatrzenia w materiały i surowce, jak i przez etapy bezpośrednio produkcyjne. Ze względu na powyższe każdorazowo wiedza i doświadczenie wszystkich pracowników zaangażowanych do projektów badawczo-rozwojowych przyczyniają się do powstania nowych prototypów. Ponadto wykonywane przez wszystkich wymienionych w opisie stanu faktycznego pracowników czynności każdorazowo przyczyniają się do wyeliminowania niepewności badawczej i technologicznej w zakresie osiągnięcia zamierzonych parametrów technicznych nowych prototypów.

Zaprezentowane przez Wnioskodawczynię stanowisko zostało potwierdzone m.in. w następujących interpretacjach:

·interpretacji z 17 lipca 2020 r. (znak: 0113-KDIPT2-3.4011.380.2020.2.RR), w której Dyrektor KIS nie kwestionował możliwości rozliczenia w ramach kosztów kwalifikowanych kosztów wynagrodzeń pracowników produkcyjnych m.in. szlifierzy, tokarzy, frezerzy, ślusarzy, którzy wykonują prace związane z projektem badawczo-rozwojowym. Ponadto, organ wyjaśnił, że „Możliwość uznania za koszt kwalifikowany ww. kosztów pracowniczych dotyczy pracowników działu badawczo-rozwojowego oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, które zostały zatrudnione w innych działach, lecz wspomagających prace ww. działu – w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową. Organ zwraca uwagę, że istotne jest, aby pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, wykonywali zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych. Tylko wówczas ich wynagrodzenia obejmujące ww. koszty pracownicze oraz koszty świadczeń poniesionych na ich rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy, jako wspólnika Spółki, koszt kwalifikowany w całości”;

·interpretacji z 6 września 2021 r. (znak: 0111-KDIB1-3.4010.245.2021.2.AN), w której Dyrektor KIS potwierdził możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R kosztów wynagrodzeń Project Managera. Zgodnie ze stanem faktycznym przedmiotowej interpretacji: „(...) osoby zajmujące to stanowisko zobowiązane są do prowadzenia kontroli procesu wdrożenia w kluczowych projektach Spółki. Inicjują i utrzymują komunikację z klientami podczas całego etapu dostawy usługi, współpracując z nimi w celu zebrania wszelkich specyficznych informacji dotyczących wdrażanej usługi. Project Manager przygotowuje harmonogram realizacji projektów z uwzględnieniem potrzeb biznesowych, możliwości technicznych i logistycznych Spółki, a także zapewnia właściwą komunikację i koordynację prac pomiędzy wykonawcami wewnętrznymi i dostawcami zewnętrznymi. (...) Do obowiązków Project Managera zaliczyć również należy raportowanie postępów projektu klientom wewnętrznym i zewnętrznym, a także budowanie oraz zarządzanie zespołami projektowymi”;

·interpretacji z 12 października 2020 r. (znak: 0111-KDIB1-3.4010.285.2020.2.MBD), w której Dyrektor KIS nie kwestionował możliwość rozliczenia w ramach ulgi B+R wynagrodzenia pracownika na stanowisku Product Owner. Wśród zadań osób na takim stanowisku znajduje się m.in. zarządzanie listą wymagań produktu, budowanie roadmapy projektu, a także analizowanie potrzeb i wymagań klienta oraz interesariuszy. Do ich obowiązków należy również kontrolowanie budżetu projektu.

Warto zaznaczyć, że UPDOF nie narzuca na podatnika żadnych wymogów formalnych w zakresie sposobu prowadzenia ewidencji. W interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 28 listopada 2017 roku (znak: 0115-KDIT3.4011.289.2017.2.MR) organ wskazał, że „Katalog kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu wskazany został przez ustawodawcę w art. 26e ust. 2-3 UPDOF. Przywołana regulacja nakłada na podatnika chcącego skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej obowiązek wyodrębnienia kosztów ponoszonych w związku z działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy UPDOF. Ustawa nie precyzuje jednak, w jaki sposób to wyodrębnienie powinno zostać wykonane. Jednakże, skoro wyodrębnienie kosztów na działalność badawczo-rozwojową ma być podstawą do skorzystania z ulgi, podatnik ma obowiązek dokonać wyodrębnienia w taki sposób, aby możliwe było zidentyfikowanie kosztów kwalifikowanych, dających wnioskodawcy prawo do skorzystania z ulgi w kwocie odpowiedniej dla danej kategorii, proporcjonalnej do jego prawa do udziału w zysku oraz nie większej niż kwota dochodu uzyskanego ze źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 UDPOF”.

W przypadku więc, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadne jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi B+R) tej części wynagrodzenia, która nie jest związana z realizacją działalności B+R. Należy jednak podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego podziału/wyodrębnienia. Zatem, zdaniem Wnioskodawczyni, wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom.

W związku z powyższym opisane w stanie faktycznym dwa zasadnicze sposoby ewidencji czasu pracy w ramach projektów rozwojowych odzwierciedlają faktyczną część, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, a zatem są zgodne z wymogiem art. 26e ust. 2 pkt 1 UPDOF. Możliwość wyodrębnienia stałej części etatu pracowniczego jako wskaźnika czasu realizacji obowiązków w zakresie prac badawczo-rozwojowych została potwierdzona m.in. w interpretacji Dyrektora KIS z 10 sierpnia 2020 r. (znak: 0111-KDIB1-3.4010.319.2020.2.APO) oraz w interpretacji z 31 stycznia 2023 r. (znak: 0115-KDIT3.4011.841.2022.2.PS).

Biorąc pod uwagę powyższe, ponoszone przez Wnioskodawczynię w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym wydatki na wypłatę wynagrodzeń zarówno dla konstruktorów, automatyków, managera sprzedaży, jak i pracowników produkcyjnych bezpośrednio zaangażowanych do projektów rozwojowych, w tym:

a)wynagrodzenia podstawowe wypłacane pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę – należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 UPDOF;

b)premie (uznaniowa, świąteczna), dodatki (funkcyjny, stanowiskowy) – należności z tych tytułów stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 UPDOF;

c)koszty dodatkowych świadczeń na rzecz pracowników, m.in. ubezpieczeń zdrowotnych, ubezpieczenia grupowe na życie i uczestnictwa w programie oszczędności emerytalnych PPE. Należności z tych tytułów stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 UPDOF;

d)składki z tytułu należności wskazanych w punkcie a)-c) powyżej, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – w części finansowanej przez Wnioskodawczynię jako płatnika składek, tj. składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowne, wypadkowe

– w części sfinansowanej przez Wnioskodawczynię, jako płatnika, stanowią dla Wnioskodawczyni koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 UPDOF i mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 26 ww. ustawy w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację prac projektowych pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, tj. według faktycznego czasu pracy przy realizacji zlecenia lub według indywidualnej oceny udziału pracownika.

Zdaniem Wnioskodawczyni – w odniesieniu do pytania nr 3 – ponoszone przez Wnioskodawczynię w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym wydatki na nabycie materiałów i surowców stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 UPDOF, a tym samym mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 26 ww. ustawy.

Koszty materiałów i surowców

Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 2 UPDOF kosztami kwalifikowanymi są koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepis ten pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych kosztów wszelkich surowców, materiałów i podzespołów niezbędnych do realizacji prac rozwojowych. Zatem, gdy wykorzystanie tych surowców, materiałów i podzespołów jest niezbędne do realizacji projektu, należy uznać, że zachodzi bezpośredni związek danych surowców, materiałów i podzespołów z działalnością o charakterze badawczo-rozwojowym. Takie stanowisko zostało potwierdzone m.in. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 11 maja 2017 r. (znak: 0114-KDIP2-1.4010.27.2017.1.MR).

Wnioskodawczyni jest w stanie co do zasady precyzyjnie wskazać koszty surowców i materiałów wykorzystywanych w poszczególnych projektach. Wszystkie materiały i surowce używane przy budowie prototypu są niezbędne do realizacji projektu i ostatecznie stają się nieodłączną częścią prototypu, umożliwiając jego prawidłowe funkcjonowanie i spełnienie założeń konstruktorskich.

Z uwagi na powyższe wykorzystywane w procesie projektowania i produkcji materiały i surowce mają bezpośredni związek z pracami badawczo-rozwojowymi i stanowią dla Wnioskodawczyni koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 UPDOF ponoszone w związku z działalnością o charakterze badawczo-rozwojowym.

Zdaniem Wnioskodawczyni – w odniesieniu do pytania nr 4 – ponoszone przez Wnioskodawczynię w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym wydatki na nabycie ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych jednostek naukowych opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 3 UPDOF, a tym samym mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 26 ww. ustawy.

Koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych

Do kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 26e ust. 2 pkt 3 UPDOF należą, między innymi, koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2020, poz. 85 ze zm.).

Jak zostało zaznaczone w opisie stanu faktycznego, Wnioskodawczyni czasem poddaje prototypy dodatkowym badaniom/opiniom/ekspertyzom w zewnętrznych jednostkach badawczych szkół wyższych, m.in. (...). (...) ma status uczelni publicznej i należy do podmiotów tworzących system szkolnictwa wyższego i nauki (art. 7 ust. 1 pkt. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce). Każdorazowo nabycie ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych odbywało się na podstawie umowy zawartej ze szkołą wyższą.

Tym samym Wnioskodawczyni może zaliczyć do koszów kwalifikowanych w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 3 UPDOF i odliczyć od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 26 ww. ustawy koszty nabycia ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, świadczonych przez (...).

Zdaniem Wnioskodawczyni – w odniesieniu do pytania nr 5 – ponoszone przez Wnioskodawczynię w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym koszty odpisów amortyzacyjnych od opisanych w stanie faktycznym wartości niematerialnych i prawnych (WNiP) i środków trwałych (ŚT), które są wykorzystywane w toku realizacji projektów, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 3 UPDOF i tym samym mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 26 ww. ustawy.

Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej

W myśl art. 26e ust. 3 UPDOF za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 12 kwietnia 2019 roku (znak: 0111-KDIB1-3.4010.147.2019.1.JKT) wyjaśnił, że „Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości, stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwale i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej”.

Analogicznie jak w przypadku konieczności wyodrębnienia części wynagrodzenia osób częściowo zaangażowanych w prace rozwojowe, ustawodawca nie narzuca podatnikom żadnych wymogów w zakresie sposobu dokonania takiego wyodrębnienia. Wydaje się zasadnym, że podatnik ma obowiązek dokonać wyodrębnienia w taki sposób, aby możliwe było zidentyfikowanie rzeczywistych kosztów kwalifikowanych związanych z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej.

Mając powyższe na względzie, ponoszone przez Wnioskodawczynię odpisy amortyzacyjne od WNiP, które wykorzystywane są w toku realizacji projektów, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 3 UPDOF i mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 2óe ww. ustawy w takiej części, w której są faktycznie wykorzystywane w pracach badawczo-rozwojowych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w stanie prawnym obowiązującym od 2016 r. do 30 września 2018 r.:

Ilekroć w ustawie mowa jest o badaniach naukowych – oznacza to:

a)badania podstawowe – oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

b)badania stosowane – prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,

c)badania przemysłowe – badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Na podstawie art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w stanie prawnym obowiązującym od 2016 r. do 30 września 2018 r.:

Ilekroć w ustawie mowa jest o pracach rozwojowych – oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

a)opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,

b)opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1669) znowelizowała definicję badań naukowych oraz prac rozwojowych zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tą ustawą – nowelizacja powyższych pojęć weszła w życie 1 października 2018 r.

I tak, stosownie do art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r.:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w stanie prawnym obowiązującym od 1 października 2018 r.:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Przenosząc powyższe na grunt Pani sprawy, wyraźnie podkreślam, że w celu stwierdzenia, czy prowadzi Pani działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych Pani aktywności, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podmiotu lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u tego podmiotu.

Z opisu sprawy przedstawionego we wniosku i uzupełnienia wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą, której przeważającym przedmiotem jest produkcja pozostałych maszyn ogólnego przeznaczenia. W ramach opisanej we wniosku działalności powstają różnorodne maszyny i urządzenia. Każdorazowo oczekiwania klienta wobec nowej maszyny/urządzenia podlegają badaniu przez zespół konstruktorów i automatyków pod kątem możliwości realizacji. Pierwszy zakres Pani działalności to projektowanie i budowanie następujących grup prototypów:

·specjalistyczne narzędzia dla branży (...);

·specjalistyczne maszyny i urządzenia, które automatyzują, usprawniają i poprawiają bezpieczeństwo procesu produkcji (...)

Drugi zakres Pani działalności to modernizacja, czyli są tworzone całkowicie nowe zestawy narzędzi lub nowe elementy konstrukcyjne do działającego w zakładzie klienta urządzenia. Projekty w zakresie modernizacji obejmują m. in.:

(...)

Efektem modernizacji maszyny jest m.in.: rozszerzenie profilu wyrobów produkowanych z wykorzystaniem takiej maszyny, rozszerzenie procesów manipulacyjnych wykonywanych przez konkretną maszynę (nowe funkcjonalności), trwałe znaczące usprawnienie pracy maszyny, redukcja kosztów produkcji. W ramach tego typu projektów klient, co do zasady, przekazuje Pani model 3D nowego produktu, który ma być wykonywany na istniejącym w zakładzie klienta urządzeniu, które jednak nie nadaje się do jego produkcji. Następnie konstruktorzy od podstaw modelują nowe części mechaniczne dla takiego urządzenia, a następnie po ich wyprodukowaniu dokonują montażu nowego oprzyrządowania. Z kolei automatycy wykonują znaczącą i trwałą modyfikację systemu sterowania przedmiotowego urządzenia klienta w taki sposób, że nowy wyrób, mimo że ma inne parametry techniczne, może być produkowany w taki sam sposób, jak pozostałe już wdrożone wyroby klienta. Wszystkie projekty nie stanowią rutynowych prac i nie skutkują jedynie okresową zmianą, gdyż efektem prac pracowników jest trwałe usprawnienie procesów produkcyjnych lub poszerzenie możliwości produkcyjnych w zakładzie klienta. Efektem działalności, o której mowa we wniosku, jest powstanie nowych w pełni zindywidualizowanych pod kątem wymagań w procesie produkcyjnym klienta oraz dotychczas niewystępujących w Pani praktyce narzędzi, maszyn, urządzeń. Wskazała Pani również, że do nowych zastosowań powstałych w wyniku realizacji poszczególnych maszyn i urządzeń można zaliczyć: (...). W projektach zastosowano następujące narzędzia, nowe koncepcje i rozwiązania niewystępujące w dotychczasowej Pani praktyce gospodarczej: nowe typy produktów klientów, dla których wcześniej nie istniały kompatybilne rozwiązania –innowacyjne rozwiązania dla tych konkretnych produktów; system (...). Wyjaśniła Pani również, że w procesie projektowania i budowy maszyn/urządzeń korzysta Pani z najnowszych osiągnięć automatyki przemysłowej, elektroniki i sterowania, opierając się głównie na sterownikach oraz panelach operatorskich firmy (...). Oryginalność projektowanych i budowanych maszyn i urządzeń polega na tym, że nie mają one identycznych odpowiedników w dotychczasowej Pani działalności ani też w zakładzie klienta. Każdorazowo stworzony przez Panią prototyp maszyny/urządzenia spełnia unikalne wymagania mechaniczne i technologiczne funkcjonujące w zakładzie klienta. Są to tzw. rozwiązania tworzone „na miarę”. Ponadto wskazała Pani, że każdorazowo nowy prototyp maszyny/urządzenia różni się od dotychczas powstałych w ramach praktyki gospodarczej Pani Firmy.

Zatem prowadzona przez Panią działalność w obu opisanych zakresach ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podmiot stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu, przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podmiot podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podmiot zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

W odniesieniu do kryterium systematyczności wskazała Pani, że prace w opisanych zakresach działalności są i będą w przyszłości prowadzone w sposób metodyczny, zaplanowany, zorganizowany i ciągły, uporządkowany według ustalonych procedur. Proces realizacji projektu każdorazowo jest szczegółowo zaplanowany i udokumentowany. Realizacja jednego projektu trwa kilka miesięcy. Rocznie realizuje Pani około 10 projektów z obu zakresów. Prowadzi Pani także na bieżąco ewidencję zleceń, w tym ich kosztów oraz budżetu, która pozwala ustalić zakres i stwierdzić regularność czynności w obszarze działalności badawczo-rozwojowej.Prace w ramach działalności opisanej we wniosku były realizowane według określonych harmonogramów, które przewidywały zakres prac i terminy realizacji poszczególnych etapów projektu dla konstruktorów, automatyków i pracowników produkcyjnych oraz zakres nadzoru dyrektora handlowego.

Zatem kryterium systematyczności w odniesieniu do opisanych projektów również jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

W odniesieniu do tego kryterium wskazała Pani, że Pani pracownicy w zależności od stanowiska dysponują specjalistyczną wiedzą w zakresie inżynierii, oprogramowania,. Na skutek realizacji działalności, o której mowa we wniosku, pracownicy poszerzają swoją wiedzę w zakresie automatyzacji procesów produkcyjnych w nowych branżach, zasad i wymagań bezpieczeństwa procesów produkcyjnych, ergonomii procesów produkcyjnych, optymalizacji kosztów produkcji przez modernizację maszyn/urządzeń. W ramach działalności opisanej we wniosku została wykorzystana i rozwinięta specjalistyczna wiedza techniczna z dziedzin: (...). Efektem połączenia i kształtowania specjalistycznej wiedzy było tworzenie unikalnych maszyn i urządzeń spełniających specyficzne wymagania klientów z różnych branż. Wskazała Pani również, że założeniem prowadzonych prac było opracowanie nowych rozwiązań, bazując na posiadanych zasobach wiedzy, które dotychczas nie występowały w Pani firmie. W konsekwencji, rozwój wiedzy i umiejętności, w związku z realizacją nowych projektów, dotyczył przede wszystkim automatyki przemysłowej w różnych branżach. Nowe umiejętności były następnie wykorzystywane przy realizacji kolejnych projektów. Pani prace zmierzały do opracowania nowych produktów, co przejawiało się w rozszerzeniu na przestrzeni lat profilu działalności firmy zarówno pod względem projektowanych rozwiązań, jak i branż, w których te rozwiązania są wykorzystywane. Ponadto, zdobyta wiedza w zakresie narzędzi (...) umożliwiła projektowanie innowacyjnych rozwiązań z wykorzystaniem nowoczesnych niezwykle precyzyjnych technologii. Prace związane z produkcją i projektowaniem od początku nastawione były na opracowanie nowego rozwiązania, które było niedostępne w Pani praktyce.

Ponadto wskazała Pani, że na skutek realizacji działalności, o której mowa we wniosku, jest na bieżąco realizowany cel poszerzenia wiedzy i doświadczenia Pani pracowników. Przejawem powyższego jest realizacja nowych projektów w zakresie projektowania i budowy zupełnie innych niż dotychczas maszyn i urządzeń. Najważniejszym zasobem na drodze realizacji tego celu jest zasób ludzki – zespół konstruktorów i automatyków. Każdorazowo ich wiedza i doświadczenia poszerzają się na skutek realizacji nowych wymagających projektów. To umożliwia Pani rozszerzenie profilu działalności i pozyskanie nowych klientów z nowych branż, w tym również światowych liderów.

Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do realizowanych projektów jest spełnione.

Ponadto kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności między wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz między umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badań rozwojowych;

·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

·planowaniu produkcji oraz

·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Zwracam też uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podmiotu, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Tym samym ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas), będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Wskazała Pani we wniosku, że miejscem wykorzystania wiedzy w trakcie realizacji prac o charakterze rozwojowym jest Pani zakład. Posiada Pani własne (...) i wszystkie projektowane przez Panią rozwiązania są efektem wykorzystania wiedzy i doświadczenia Pani pracowników. Poszerza Pani wiedzę pracowników przez finansowania udziału w specjalistycznych szkoleniach firm dostawców specjalistycznego oprogramowania wykorzystywanego przy projektowaniu. Efektem połączenia i kształtowania specjalistycznej wiedzy było tworzenie unikalnych maszyn i urządzeń spełniających specyficzne wymagania klientów z różnych branż.Prace związane z produkcją i projektowaniem od początku nastawione były na opracowanie nowego rozwiązania, które było niedostępne w Pani praktyce. Opisane we wniosku prace nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, nawet jeżeli mają one charakter ulepszenia.

Na podstawie powyższych okoliczności i przedstawienia wszystkich cech charakterystycznych dla działalności badawczo-rozwojowej stwierdzam, że wskazana w opisie sprawy działalność w obu zakresach stanowi działalność badawczo-rozwojową.

Reasumując – prace polegające na projektowaniu i produkcji maszyn podejmowane w sposób przedstawiony w opisie sprawy stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 i pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przechodząc do kwestii ulgi na działalność badawczo-rozwojową, wskazuję, że zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Aby stwierdzić, czy przysługuje Pani prawo do skorzystania z odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezbędna jest ocena, czy spełnione są pozostałe warunki do skorzystania z tego odliczenia, w tym czy koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie z art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2016 r.:

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

1) należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r. poz. 1620, z 2015 r. poz. 249 i 1268 oraz z 2016 r. poz. 1020, 1311 i 1933) na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej;

4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 25 ust. 1 i 4.

Od 1 stycznia 2017 r. ustawą z dnia 4 listopada 2016 r. o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1933) w art. 26e w ust. 2 dodała pkt 5 w brzmieniu:

Koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione przez podatnika będącego mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, na:

a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego”.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu od 1 stycznia 2018 r. do chwili obecnej:

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Na podstawie art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2017 r.:

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. Do kosztów, o których mowa w zdaniu pierwszym, przepisu art. 23 ust. 1 pkt 45 nie stosuje się.

Co istotne, stosownie do art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w aktualnie obowiązującym stanie prawnym od 1 stycznia 2018 r.:

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 26e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

W myśl art. 26e ust. 6 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2017 r.:

Prawo do odliczenia nie przysługuje podatnikowi, jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

Stosownie do art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 czerwca 2018 r.:

Podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.

Natomiast, od 30 czerwca 2018 r. ww. art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymał brzmienie:

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Przepis art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. stanowi, że:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej – 50% kosztów, o których mowa w ust. 2 i 3

2)w przypadku pozostałych podatników:

a)50% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1,

b)30% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-4 i ust. 3.

Regulacja art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 kwietnia 2018 r. stanowi natomiast, że:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Natomiast, w myśl powyższego przepisu, w brzmieniu obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r., który został zmieniony na podstawie art. 27 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz. U. 2018 r. poz. 650):

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Jednocześnie na podstawie art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Zgodnie z art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2021 r.:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Zgodnie natomiast z nowym brzmieniem art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 26eb ust. 1.

Stosownie natomiast do ust. 9 ww. artykułu:

Przepisu ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 26ea.

Należy mieć na uwadze również brzmienie przepisu art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Na podstawie tych przepisów stwierdzam, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1)podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2, 2a i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

4)podatnik nie uwzględnił kosztów kwalifikowanych w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 63a lub pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

5)w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

6)podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

7)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,

8)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały przez niego odliczone od podstawy obliczenia podatku.

W odniesieniu do uznania ponoszonych przez Panią w związku z działalnością badawczo-rozwojową opisanych we wniosku wydatków za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1.

Definicja kosztów uzyskania przychodów sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu – każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika podlega indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Jednocześnie art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera zamknięty katalog wydatków, których podatnik nie może zaliczyć do kosztów pomniejszających przychody nawet wówczas, gdy mają one związek z prowadzoną przez niego działalnością i zostały poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Z wniosku wynika, że w związku z działalnością badawczo-rozwojową ponosi Pani koszty wynagrodzeń z umów o pracę pracowników wykonujących zadania ściśle związane z projektami oraz koszty składek na ubezpieczenie społeczne od tych wynagrodzeń jako płatnik składek.

Kwestia dotycząca możliwości zaliczenia wynagrodzeń pracowników (tj. osób zatrudnionych na umowy o pracę – konstruktorów, automatyków, menagera, pracowników produkcyjnych) do kosztów kwalifikowanych została uregulowana w cytowanym wyżej art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie natomiast do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Należności ze stosunku pracy mogą być uznane za koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Przez „ogólny czas pracy pracownika w danym miesiącu” należy rozumieć wyłącznie czas faktycznie przepracowany. Zwracam uwagę, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego. Odliczeniu, co do zasady, będą podlegać wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Takie rozumienie przepisu prowadzi do sytuacji, w której każdy składnik wynagrodzenia pracownika, uzyskującego należności z tego tytułu, musi być przeanalizowany pod kątem tego, czy może być uznany za koszt kwalifikowany.

Zwracam też uwagę, że istotne jest, aby pracownicy (tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę – konstruktorzy, automatycy, menager, pracownicy produkcyjni) faktycznie wykonywali zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych. Nie wystarczy zatem, że umowa o pracę bądź inny dokument potwierdza, że w zakresie kompetencji pracownika znajduje się wykonywanie czynności stanowiących realizację działalności badawczo-rozwojowej, pracownik ten musi też faktycznie uczestniczyć w tych pracach. Tylko wówczas ich wynagrodzenia obejmujące ww. koszty pracownicze będą mogły stanowić dla podatnika koszt kwalifikowany w całości.

W sytuacji jednak, gdy pracownicy wykonują obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadne jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzeń wypłaconych pracownikom, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Podkreślam, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Można zatem przyjąć, że podatnik korzystający z ulgi – dla celów dowodowych – winien prowadzić ewidencję czasu pracy poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową.

W sytuacji, gdy w danym miesiącu pracownik otrzyma wyłącznie wynagrodzenie za czas, w którym nie będzie faktycznie realizował działalności badawczo-rozwojowej, wówczas to wynagrodzenie nie będzie stanowić kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wskazała Pani, że czas pracy i odpowiednią część wynagrodzenia w zakresie projektów rozwojowych ma Pani zamiar ustalić według następujących zasad:

1)według faktycznego czasu pracy przy realizacji zlecenia (w przypadku pracowników produkcyjnych); każdorazowo zlecenie posiada indywidualny numer ewidencyjny w Pani systemie, co umożliwia określenie stopnia zaangażowania poszczególnych pracowników produkcyjnych,

2)według indywidualnej oceny udziału pracownika (100% wynagrodzenia konstruktorów i automatyków); konstruktorzy i automatycy wykonują wyłącznie prace twórcze mające na celu stworzenie nowej wartości dodanej; ponieważ pracownicy ci mają stały zakres zadań, dokonała Pani stałego określenia części etatu, który dotyczy wprost realizacji prac o charakterze rozwojowym; taka metoda kalkulacji kosztów wynagrodzeń na podstawie „indywidualnej oceny udziału pracownika” wypełnia kryterium czasowe, gdyż została ustalona w wyniku analizy wieloletnich danych o zaangażowaniu pracowników w projekty o charakterze rozwojowym (będzie również na bieżąco weryfikowana).

Zatem koszty wynagrodzeń pracowników, premie (uznaniowa, świąteczna), dodatki (funkcyjny, stanowiskowy), koszty dodatkowych świadczeń na rzecz pracowników, m.in. ubezpieczenia zdrowotne, ubezpieczenia grupowe na życie i uczestnictwo w programie oszczędności emerytalnych PPE oraz składki na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń finansowane przez Panią mogą być uznane za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu w ramach ulgi badawczo-rozwojowej w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Reasumując – wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego koszty wynagrodzeń konstruktorów, automatyków, managera sprzedaży oraz pracowników produkcyjnych bezpośrednio zaangażowanych do projektów rozwojowych – w części finansowanej przez Panią jako płatnika – stanowią Pani koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, ponosiła/ponosi/będzie ponosić Pani koszty nabycia materiałów i surowców.

W odniesieniu do kosztów materiałów zużytych podczas prac badawczo-rozwojowych zwracam uwagę, że w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca posługuje się pojęciem „materiały”, które nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od fizycznych, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji tego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi należy posłużyć się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

W zakresie interpretacji pojęcia „materiały” należy odwołać się do interpretacji tego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.).

W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości:

Materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Pogląd ten znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej.

Konstrukcja art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z poczynionymi powyżej uwagami, pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych kosztów wszelkich materiałów i surowców, których definicje słownikowe przytoczono powyżej, stanowiących koszty uzyskania przychodów, niezbędnych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli bez takich elementów niemożliwe będzie jej prowadzenie. Innymi słowy – kosztami kwalifikowanymi są wydatki na surowce i materiały, bez których niemożliwe jest nie tylko prowadzenie samych badań, wdrażania różnych procesów w ramach działalności badawczo-rozwojowych, ale również, bez których niemożliwym byłoby wprowadzenie i wykorzystanie odpowiednich narzędzi i oprzyrządowania dla prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że w ramach prowadzonej działalności nabywa Pani duże ilości różnego rodzaju materiałów i surowców, które w szczegółowy sposób przedstawiła Pani w uzupełnieniu wniosku. Wszystkie nabywane materiały i surowce były/są/będą bezpośrednio wykorzystywane w ramach działalności opisanej we wniosku. Funkcjonujący u Pani system ewidencji przebiegu procesu produkcyjnego umożliwia precyzyjne przyporządkowanie wykorzystanych materiałów i surowców do poszczególnych projektów.

Zatem wydatki na nabycie materiałów i surowców, wyszczególnione przez Panią wpisują się w kategorię materiały i surowce. To oznacza, że ma Pani możliwość uznania tych wydatków za koszty kwalifikowane.

Reasumując – ponoszone w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym przez Panią wydatki na nabycie materiałów i surowców stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do wydatków, które ponosiła/ponosi/będzie ponosić Pani na składniki majątku stanowiące środki trwałe oraz oprogramowanie stanowiące wartości niematerialne i prawne, wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23 (…).

W przypadku odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej przez Panią działalności badawczo-rozwojowej wskazuję, że ich podstawą zaliczenia w poczet kosztów kwalifikowanych jest art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Choć ustawodawca nie użył w tym przepisie sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że do kosztów kwalifikowanych podatnicy mogą zaliczać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

To sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w całości stanowią koszt kwalifikowany, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast w sytuacji, gdy takie składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, działalności podstawowej niezwiązanej z działalnością badawczo-rozwojową, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że w ramach podejmowanej przez Panią działalności badawczo-rozwojowej wykorzystuje Pani środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, wymienione przez Panią w uzupełnieniu sprawy.

Środki trwałe oraz oprogramowanie wykorzystywane przez konstruktorów i automatyków są wykorzystywane wyłącznie do działalności opisanej we wniosku, środki trwałe wykorzystywane przez pracowników produkcyjnych są wykorzystywane zarówno do działalności opisanej we wniosku, jak i produkcji seryjnej. Nie jest Pani jednak w stanie wydzielić kosztów amortyzacji środków trwałych wykorzystywanych przez pracowników produkcyjnych, dlatego nie zamierza Pani rozliczać tego rodzaju kosztów w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

Zatem odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych będą stanowić w całości koszty kwalifikowane.

Reasumując – ponoszone w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym przez Panią koszty odpisów amortyzacyjnych od opisanych wartości niematerialnych i prawnych i środków trwałych, które są wykorzystywane w toku realizacji projektów, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedmiotem Pani wątpliwości jest również kwestia, czy kosztami kwalifikowanymi były/są/będą wydatki poniesione na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne.

Kosztami kwalifikowanymi są też, na podstawie cytowanego wyżej art. 26e ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do 30 września 2018 r., ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki.

Natomiast od 1 października 2018 r. kosztem kwalifikowanym są wydatki na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2018 r. poz. 87):

Przez jednostki naukowe rozumieć należy prowadzące w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe:

a)podstawowe jednostki organizacyjne uczelni w rozumieniu statutów tych uczelni,

b)jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz.U. z 2017 r. poz. 1869 i 2201),

c)instytuty badawcze w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1158, 1452 i 2201),

d)międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych przepisów, działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

e)Polską Akademię Umiejętności,

f)inne jednostki organizacyjne niewymienione w lit. a-e, posiadające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będące organizacjami prowadzącymi badania i upowszechniającymi wiedzę w rozumieniu art. 2 pkt 83 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.6.2014, str. 1);

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

System szkolnictwa wyższego i nauki tworzą natomiast:

1)uczelnie;

2)federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zwane dalej „federacjami”;

3)Polska Akademia Nauk, działająca na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2020 r. poz. 1796), zwana dalej „PAN”;

4)instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 3, zwane dalej „instytutami PAN”;

5)instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1383);

6)międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej „instytutami międzynarodowymi”

 6a) Centrum Łukasiewicz, działające na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz. U. z 2020 r. poz. 2098);

 6b) instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, zwane dalej „instytutami Sieci Łukasiewicz”;

7)Polska Akademia Umiejętności, zwana dalej „PAU”;

8)inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.

Regulacje z tego zakresu wskazują, że za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, które są świadczone lub wykonywane:

·na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki bądź na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu Prawo szkolnictwie wyższym,

·na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.

Przepis art. 26e ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odsyła obecnie do podmiotów objętych systemem szkolnictwa wyższego i nauki.

Zgodnie z art. 342 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Minister prowadzi Zintegrowany System Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on, zwany dalej „Systemem POL-on”.

Stosownie do art. 342 ust. 3 pkt 4 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

System POL-on obejmuje między innymi wykaz instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki.

W myśl art. 346 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Wykaz instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki dotyczy podmiotów, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8.

Bezsporne jest więc, że opinie, ekspertyzy, usługi doradcze i usługi równorzędne dla celów ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powinny być w stanie prawnym obowiązującym od 1 października 2018 r. świadczone lub wykonywane przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8, a więc podmiot należący do systemu nauki i szkolnictwa wyższego, a podmioty te, jak wynika z przytoczonych przepisów, znajdują się w wykazie instytucji systemu szkolnictwa wyższego zamieszczonej w Zintegrowanym Systemie Informacji POL-on.

Z wniosku wynika, że nabywa Pani różnego rodzaju ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i równorzędne m.in. od (...). Ten podmiot należy do jednej z kategorii podmiotów wymienionych w art. 2 pkt 9 ustawy o zasadach finansowania nauki/art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zatem za koszty kwalifikowane może Pani uznać, na podstawie art. 26e ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, także koszty różnego rodzaju ekspertyz, opinii, usług doradczych i równorzędnych świadczonych (...).

Reasumując – ponoszone w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym przez Panią wydatki na nabycie ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych jednostek naukowych stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Do omówienia pozostaje zatem kwestia możliwości skorzystania przez Panią z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

W opisie sprawy wskazała Pani, że:

1)nie prowadzi i nie prowadziła Pani działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia lub na podstawie decyzji o wsparciu,

2)w okresie (...) nie korzystała Pani ze zwolnień podatkowych, których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3)w okresie, którego dotyczy wniosek, nie prowadziła i nie ma Pani zamiaru prowadzić badań naukowych, o których mowa w art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

4)koszty wskazane we wniosku nie zostały Pani zwrócone i nie będą Pani zwrócone w jakiejkolwiek formie ani odliczone od podstawy opodatkowania,

5)nie posiada Pani statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej,

6)koszty były/są/będą zaliczane przez Panią do kosztów uzyskania przychodów Pani pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym przez odpisy amortyzacyjne,

7)koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej były, są i będą w przyszłości wyodrębnione w pozabilansowej ewidencji rachunkowej w arkuszach kalkulacyjnych (...) w taki sposób, że możliwa jest szczegółowa identyfikacja kosztów związanych z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej.

W interpretacji wskazałem, że czynności podejmowane przez Panią w opisie sprawy stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 i pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto wskazałem, że:

-koszty wynagrodzeń konstruktorów, automatyków, managera sprzedaży oraz pracowników produkcyjnych bezpośrednio zaangażowanych do projektów rozwojowych – w części finansowanej przez Panią jako płatnika,

-wydatki na nabycie materiałów i surowców,

-wydatki na nabycie ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych jednostek naukowych opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłymi,

-koszty odpisów amortyzacyjnych od opisanych w stanie faktycznym wartości niematerialnych i prawnych i środków trwałych, które są wykorzystywane w toku realizacji projektów,

mogą być zaliczone do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem spełnia Pani przesłanki do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Reasumując – przysługuje Pani prawo do skorzystania z odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia,

zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Panią interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00