Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.644.2023.2.PC
Czy amortyzację zakupionych przez Spółkę maszyn będących elementem opracowanego projektu (prac badawczo-rozwojowych) przez Dział Badań i Rozwoju firmy, można zaliczyć do kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 3 Ustawy o CIT, zgodnie z którym za koszty kwalifikowane uznaje się odpisy amortyzacyjne, zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w danym roku podatkowym wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej i czy naliczona amortyzacja może zostać odliczona od podstawy opodatkowania w ramach ulgi B+R?
Interpretacja indywidualna
– stanowisko jest prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 października 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy amortyzację zakupionych przez Spółkę maszyn będących elementem opracowanego projektu (prac badawczo- rozwojowych) przez Dział Badań i Rozwoju firmy, można zaliczyć do kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 3 Ustawy o CIT, zgodnie z którym za koszty kwalifikowane uznaje się odpisy amortyzacyjne, zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w danym roku podatkowym wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej i czy naliczona amortyzacja może zostać odliczona od podstawy opodatkowania w ramach ulgi B+R.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 stycznia 2024 r. (data wpływu do Organu 15 stycznia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Z. Sp. z o.o. jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).
Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2474 ze zm.), w ramach którego to centrum prowadzi prace badawczo-rozwojowe o których mowa we wniosku.
Spółka prowadzi działalność produkcyjno-usługową.
Obecnie produkcja i usługi skierowane są dla szeroko pojętego przemysłu na zlecenie klientów zarówno polskich, jak i zagranicznych. Spółka posiada długoletnie doświadczenie w realizacji złożonych zleceń produkcyjnych pod indywidualne zamówienia klientów. Produkcja wymaga zastosowania różnych technik spawania, obróbki, cięcia i kontroli. W zależności od zapotrzebowania odbiorców Spółka realizuje zamówienia z zastosowaniem odpowiednich specyfikacji i wymagań technicznych.
Spółka nastawiona jest na rozwój, ciągłe doskonalenie i ulepszanie swoich wyrobów. W 2021 r. w Spółce powstał nowy dział z wysoko wykwalifikowaną kadrą inżynieryjno-techniczną, którego głównym celem jest rozwój produktów, usług i unowocześnienie zdolności wytwórczych. Dział w sposób systematyczny zwiększa zasoby wiedzy oraz wykorzystuje je do tworzenia nowych zastosowań. W dziale implementowane są od podstaw projekty, techniki produkcji nowych produktów, modernizacja oraz ulepszenie produktów już istniejących.
Dział badań i rozwoju Spółki zaprojektował i wprowadził do produkcji całkowicie innowacyjny „układ stabilizacji i filtracji gazu z odmetanowania kopalń wykorzystywanego w procesie kogeneracji”. Projekt i wdrożenie miały charakter projektu badawczo - rozwojowego, którego podstawowymi założeniami były:
- Opracowanie projektu technicznego „układu stabilizacji i filtracji gazu z odmetanowania kopalń wykorzystywanego w procesie kogeneracji”;
- Opracowanie technologii produkcji poszczególnych elementów;
- Zaprojektowanie linii produkcyjnej;
- Dobór maszyn, urządzeń i narzędzi niezbędnych do produkcji;
- Opracowanie dokumentacji projektowej oraz wykonawczej;
- Organizacja procesu produkcji z wykorzystaniem własnym zasobów oraz wyposażeniem hali produkcyjnej w nowe niezbędne maszyny i urządzenia, które pozwalają na wyprodukowanie „układu” we własnym zakresie;
- Wyprodukowanie podzespołów układów filtracji gazu.
Projekt w postaci prac badawczo-rozwojowych został zatwierdzony przez Zarząd do realizacji. Zgodnie z założeniami projektowymi Spółka zakupiła z własnych środków obrotowych niezbędne maszyny: hydrauliczną czterowalcową zwijarkę do blach, przecinarkę automatyczną do cięcia termicznego oraz automat do spawania obwodowego i napawania z opcją spawania wzdłużnego.
Nowe maszyny zostały zainstalowane w hali produkcyjnej i przyjęte do środków trwałych Spółki. Dzięki implementacji nowego parku maszynowego Spółka wprowadziła do swojej produkcji nie tylko „układ” w całości, ale również nowe podzespoły tj.: zbiorniki ciśnienia, filtry gazu oraz rurociągi grzewcze.
Spółka koszty wynagrodzeń pracowników Działu Badań i Rozwoju, którzy opracowali niniejszy projekt odlicza w ramach ulgi badawczo-rozwojowej zgodnie z art. 18e ust. 2 pkt 1 i 1a updop (winno być: „art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a updop”).
Biorąc pod uwagę całość zaprezentowanego stanu faktycznego, w wyniku powziętych wątpliwości, Wnioskodawca, występuje z wnioskiem o interpretację indywidualną prawa podatkowego w zakresie kosztów kwalifikowanych o których mowa w art. 18d ust. 3 ustawy o CIT.
W piśmie z 4 stycznia 2024 r. Spółka dodatkowo wskazała, że:
1. Nowe maszyny są wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo - rozwojowej o której mowa w art. 4a pkt 26- 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W przypadku Spółki zakup maszyn był niezbędny do stworzenia nowej technologii produkcji układu stabilizacji i filtracji gazu z odmetanowania kopalń wykorzystywanego w procesie kogeneracji opisanego w projekcie. Nabycie maszyn umożliwiło Spółce opracowanie nowych produktów wchodzących między innymi w układ oraz wprowadzanie do technologii znaczących ulepszeń, które nie miały rutynowego charakteru. W tym zakresie Spółka będzie także wnioskować o stworzenie nowej technologii spawalniczej.
2. Jak wskazano w opisie stanu faktycznego Spółka zakupiła z własnych środków obrotowych niezbędne maszyny: hydrauliczna czterowalcową zwijarkę do blach, przecinarkę automatyczną do ciecia termicznego oraz automat do spawania obwodowego i napawania z opcja spawania wzdłużnego. Środki te nie są i nie będą zwracane w jakiejkolwiek formie oraz nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
3. Działalność Spółki nie jest prowadzona na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Spółka nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
4. Art. 9 ust. 1b ustawy o CIT wskazuje na konieczność wyodrębnienia w ewidencji rachunkowej kosztów działalności B+R - co też w zakresie prowadzonego projektu Spółka czyni.
Pytanie:
Czy amortyzację zakupionych przez Spółkę maszyn będących elementem opracowanego projektu (prac badawczo-rozwojowych) przez Dział Badań i Rozwoju firmy, można zaliczyć do kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 3 Ustawy o CIT, zgodnie z którym za koszty kwalifikowane uznaje się odpisy amortyzacyjne, zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w danym roku podatkowym wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej i czy naliczona amortyzacja może zostać odliczona od podstawy opodatkowania w ramach ulgi B+R?
Państwa stanowisko w sprawie
Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność B+R. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Na podstawie art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
W myśl, art. 18d ust. 5 ustawy o CIT, ustawodawca wskazał, że koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
W myśl art. 18d ust. 7 pkt 3 ustawy o CIT, podatnicy są uprawnieni do odliczenia 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3 ustawy o CIT, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 18d ust. 8 ustawy o CIT, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane, w przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1 ustawy o CIT.
Z kolei, art. 9 ust. 1b ustawy o CIT wskazuje na konieczność wyodrębnienia w ewidencji rachunkowej kosztów działalności B+R - co też w zakresie prowadzonego projektu Spółka czyni.
W rezultacie, podatnikowi podatku CIT przysługuje prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym pod warunkiem, że:
a. poniósł koszty na działalność B+R w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 1 tej ustawy
b. koszty działalności B+R stanowiły dla niego KUP w rozumieniu ustawy o CIT,
c. koszty działalności B+R mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt. 2 oraz art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT,
d. w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
e. wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
f. kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o CIT,
g. koszty kwalifikowane nie zostały mu zwrócone w jakiekolwiek formie.
Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka spełnia wszystkie wyżej wymienione warunki.
Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż naliczona przez Spółkę amortyzacja zaliczona do KUP od nowych środków trwałych stanowi koszt kwalifikowany na podstawie art. 18d ust. 3 ustawy o CIT i może zostać odliczona od podstawy opodatkowania w ramach ulgi B+R. Zakup nowego parku maszynowego nakierowany jest na tworzenie nowych rozwiązań w procesie produkcji i jest wynikiem prac rozwojowych Spółki.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Stosownie do art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”, „uCIT”):
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione m.in. w art. 18d ust. 3 updop.
W myśl art. 18d ust. 3 updop,
za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Zgodnie z art. 18d ust. 5 updop,
koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
W myśl art. 18d ust. 6 updop,
podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
W myśl art. 18d ust. 7 updop,
kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
Art. 18d ust. 8 updop,
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym:
podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop:
kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą, przyjętą w orzecznictwie jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.
Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane odpisy amortyzacyjnych, od środków trwałych. Wskazać należy, że mogą one zostać odliczone od podstawy opodatkowania w ramach ulgi badawczo-rozwojowej pod warunkiem, że:
- zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz zostały dokonane w danym roku podatkowym;
- nie dotyczą środków trwałych wprost wyłączonych z zakresu ulgi, tj. samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością;
- środek trwały, którego dotyczy odpis, wykorzystywany jest w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Na gruncie przepisu 18d ust. 3 updop, można wskazać na przesłanki, jakie muszą zostać spełnione, aby odpisy amortyzacyjne od środków trwałych stanowiły koszty kwalifikowane.
Kosztem kwalifikowanym może być tym samym tylko taki odpis amortyzacyjny, który spełnia definicję kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.
Tak więc, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych, jeżeli będą one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.
Natomiast, jeżeli będą służyć one bieżącej działalności, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów kwalifikowanych.
Choć ustawodawca nie użył w treści art. 18d ust. 3 updop sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Podsumowując, naliczona przez Spółkę amortyzacja zaliczona do kosztów uzyskania przychodów od nowych środków trwałych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej stanowi koszt kwalifikowany na podstawie art. 18d ust. 3 updop i może zostać odliczona od podstawy opodatkowania w ramach ulgi B+R, w części jakiej środki te są wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.
Reasumując, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy amortyzację zakupionych przez Spółkę maszyn będących elementem opracowanego projektu (prac badawczo-rozwojowych) przez Dział Badań i Rozwoju firmy, można zaliczyć do kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 3 Ustawy o CIT, zgodnie z którym za koszty kwalifikowane uznaje się odpisy amortyzacyjne, zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w danym roku podatkowym wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej i czy naliczona amortyzacja może zostać odliczona od podstawy opodatkowania w ramach ulgi B+R – jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).
Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right