Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-01-12
Data publikacji: 2024-01-12

KRUS obliczy podatek dochodowy za 2023 r. od emerytur i rent

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - jak co roku - obliczy podatek dochodowy za 2023 rok od większości wypłaconych emerytur i rent oraz rodzicielskich świadczeń uzupełniających. Na potwierdzenie dokonania obliczenia KRUS wystawi i przekaże w nieprzekraczalnym terminie do 29 lutego 2024 r. formularz PIT-40A. Za kogo KRUS nie obliczy podatku dochodowego?

Składki na ubezpieczenie społeczne rolników (KRUS) w 2024 r. >>>

Opodatkowanie PIT umów o pomocy przy zbiorach – nowe objaśnienia MF >>>

W związku z zakończeniem roku podatkowego 2023 KRUS poinformował, że tak samo jak w latach ubiegłych obliczy podatek dochodowy za większość emerytów, rencistów oraz osób uprawnionych do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Na potwierdzenie dokonania obliczenia podatku za ubiegły rok KRUS wystawi i przekaże w nieprzekraczalnym terminie do 29 lutego 2024 r. formularz PIT-40A - Roczne obliczenie podatku przez organ rentowy. 

Osoba, która otrzyma formularz PIT-40A i poza świadczeniami emerytalno-rentowymi wypłaconymi z Kasy w 2023 r. nie osiągnęła innego przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dochód z gospodarstwa rolnego nie wchodzi do tego przychodu) - nie ma obowiązku składania w urzędzie skarbowym dodatkowego zeznania podatkowego. 

Kiedy KRUS nie obliczy PIT za 2023 rok

Kasa nie obliczy podatku dochodowego emeryta, rencisty, osoby uprawnionej do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego za 2023 r. m.in., gdy:

  1. w ciągu 2023 r. emeryturę lub rentę wypłacała jednostka organizacyjna KRUS, a następnie jednostka organizacyjna ZUS lub odwrotnie,

  2. realizowała w danym roku podatkowym ulgę podatkową udzieloną przez urząd skarbowy,

  3. obniżała lub podwyższała wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy w związku ze złożonym przez świadczeniobiorcę oświadczeniem,

  4. nie pobierała zaliczek na podatek dochodowy stosownie do postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania,

  5. świadczeniobiorca złożył wniosek o niesporządzanie rocznego obliczenia podatku i nie wycofał go przed końcem roku podatkowego tj. do dnia 31 grudnia 2023 r.

  6. suma zaliczek pobranych w roku podatkowym przewyższa kwotę obliczonego podatku,

  7. z uwagi na wstrzymanie wypłaty świadczenia po zamknięciu roku podatkowego nie mogła rozliczyć niedopłaty podatku.

Ważne

Jeżeli wystąpi chociaż jedna z powyższych siedmiu przesłanek KRUS przekaże emerytowi, renciście, osobie uprawnionej do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, formularz PIT-11A – Informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego.

Formularze PIT-11A otrzymają także rodzice/opiekunowie prawni niepełnoletnich dzieci uprawnionych do renty rodzinnej (dla każdego dziecka odrębny formularz).

Osobom uprawnionym do świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz osobom które pobrały „świadczenie niezrealizowane” po śmierci zmarłego emeryta/rencisty, Kasa przekaże Informację o przychodach z innych źródeł na formularzu PIT-11.

PIT można złożyć samodzielnie

Zobacz również: PIT-11 za 2023 r. >>>

Osoba, która otrzyma PIT-11A, PIT-11 może sama złożyć zeznanie podatkowe (PIT-36 lub PIT-37) we właściwym urzędzie skarbowym (w formie papierowej lub drogą elektroniczną) w terminie do dnia 30 kwietnia 2024 roku lub zaakceptować lub zmienić zeznanie przygotowane przez Krajową Administrację Podatkową, które zostanie udostępnione na portalu podatkowym (www.podatki.gov.pl).

Każda osoba, której przychód przekroczył 30.000,00 zł i chce skorzystać z ulg podatkowych, oraz każda osoba która chce rozliczyć podatek razem z małżonkiem lub dzieckiem (w przypadku osób samotnych), nawet w przypadku obliczenia podatku przez Kasę – również sama składa zeznanie podatkowe (PIT-36 lub PIT-37). W zeznaniu podatkowym należy uwzględnić kwoty wykazane w PIT-11A, PIT-40A i/lub PIT-11.

Źródło: www.gov.pl, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Zobacz również: Kodeks księgowego. PIT i PKPiR 2024 >>>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00