Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.599.2023.1.ASK
Czy wydatki Spółki z tytułu ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2, art. 28m ust. 3 oraz art. 28m ust. 4 ustawy o CIT należy przyjmować dla celów podstawy opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w wartości netto tych wydatków oraz czy wydatki Spółki niezwiązane z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 oraz art. 28m ust. 4a ustawy o CIT należy przyjmować dla celów podstawy opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w wartości netto tych wydatków.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania czy :
- wydatki Spółki z tytułu ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2, art. 28m ust. 3 oraz art. 28m ust. 4 ustawy o CIT należy przyjmować dla celów podstawy opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w wartości netto tych wydatków;
- wydatki Spółki niezwiązane z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 oraz art. 28m ust. 4a ustawy o CIT należy przyjmować dla celów podstawy opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w wartości netto tych wydatków.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym dnia 19 września 2019 r., posiadająca siedzibę w (…) podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Spółka jest spółką kapitałową (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) oraz zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce.
Spółka rozważa podjęcie decyzji o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587, dalej: ustawa o CIT).
Na moment dokonania wyboru opodatkowania ryczałtem, Wnioskodawca będzie spełniał warunki pozytywne wskazane w art. 28j ustawy o CIT, nie spełniając przy tym żadnej z przesłanek negatywnych, które eliminowałyby możliwość wyboru tej formy opodatkowania (art. 28k i 28I ustawy o CIT).
Spółka rozważa złożenie zawiadomienia ZAW-RD oraz zmianę formy opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek, czyli tzw. „Estoński CIT” (art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT).
W majątku Spółki znajdują się środki trwałe np. w postaci samochodów osobowych, a także inne składnik majątkowe, wykorzystywane przez pracowników jak również udziałowców. Wskazane składniki majątkowe nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej.
Z tego względu Spółka powzięła wątpliwości w zakresie kwoty która stanowić będzie podstawę opodatkowania z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą oraz z tytułu ukrytych zysków, wskazanych odpowiednio w art. 28m ust. 1 pkt 2 i pkt 3, art. 28m ust. 3, art. 28m ust. 4 oraz w art. 28m ust. 4a ustawy o CIT.
Pytania
1)Czy wydatki Spółki z tytułu ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2, art. 28m ust. 3 oraz art. 28m ust. 4 ustawy o CIT należy przyjmować dla celów podstawy opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w wartości netto tych wydatków?
2)Czy wydatki Spółki niezwiązane z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 oraz art. 28m ust. 4a ustawy o CIT należy przyjmować dla celów podstawy opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w wartości netto tych wydatków?
Państwa stanowisko w sprawie
1)Wydatki Spółki z tytułu ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2, art. 28m ust 3 oraz art. 28m ust 4 ustawy o CIT należy przyjmować dla celów podstawy opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w wartości netto tych wydatków
2)Wydatki Spółki niezwiązane z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 oraz art. 28m ust. 4a ustawy o CIT należy przyjmować dla celów podstawy opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w wartości netto o tych wydatków.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy
Ustawą z dnia 28 listopada 2020 r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r poz. 2123, dalej „ustawa zmieniająca”) wprowadzone zostały do ustawy o CIT przepisy regulujące nowe zasady opodatkowania, tj. ryczałt od dochodów spółek kapitałowych (obecnie ryczałt od dochodów spółek) - stanowiący alternatywny w stosunku do dotychczasowego sposób opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Powyższe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2021 r.
Stosownie do art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków; dochód z tytułu ukrytych zysków).
W myśl art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, przez ukryte zyski, o których mowa w ust 1 pkt 2. rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1)kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2)świadczenia wykonane na rzecz:
a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.
3)nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji,
4)nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czyn jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia.
5)wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce,
6)równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7)darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8)wydatki na reprezentację,
9)dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów.
10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę
11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki
12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
Zgodnie z art. 28m ust 4 ustawy o CIT. do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:
1)wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;
2)wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:
a)w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej.
b)w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;
3)kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.
Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT. opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą).
W myśl art. 28m ust. 4a ustawy o CIT, do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w ust. 1 pkt 3 nie zalicza się wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:
1)w pełnej, wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej;
2)w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej.
Definicja ani katalog wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie został przez ustawodawcę ściśle określony, a tym samym ma charakter otwarty. Doprecyzowanie tego pojęcia można znaleźć w objaśnieniach podatkowych (dalej: Objaśnienia) z dnia 23 grudnia 2021 r. wydanych przez Ministra Finansów w formie Przewodnika do Ryczałtu od dochodów spółek (pkt 64): „Sposób kwalifikacji tego dochodu uzależniony jest od indywidualnego stanu faktycznego, w jakim pozostaje spółka. W ocenie wydatków kwalifikujących się do tego rodzaju dochodów można się posiłkować kwalifikacją wydatków do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1, wynikającą z praktyki podmiotu jak również bogatego orzecznictwa sądowo-administracyjnego. Wprawdzie pojęcie „wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą” nie jest tożsame z pojęciem „wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów”, jednak należy zwrócić uwagę na podobieństwo, jakie może je cechować. Podobieństwa pomiędzy wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą a wydatkami niestanowiącymi kosztów uzyskania przychodu, należy upatrywać przede wszystkim w celu ich poniesienia. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Te same cele powinny realizować wydatki związane z działalnością gospodarczą. Należy bowiem zwrócić uwagę, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżniają od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter”.
Tym samym, Minister Finansów wskazuje, iż pojęcie „wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą” należy traktować w sposób zbliżony do „wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów”.
W myśl art. 28n ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku.
Zgodnie z art. 28t ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, podatnik jest obowiązany do zapłaty ryczałtu od dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą – do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty, wydatku lub wykonania świadczenia.
Podatnik opodatkowany ryczałtem jest obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdań finansowych na podstawie przepisów o rachunkowości w sposób, który zapewni prawidłowe określenie wysokości zysku (straty) netto, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku (art. 28d ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT).
Ustawodawca na gruncie ustawy o CIT nie zdefiniował pojęcia „wydatku”, który funkcjonowałby w reżimie prawnym opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Bezspornym jest zatem fakt, że ani ustawa o CIT ani ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r poz. 120, dalej: ustawa o rachunkowości) nie zawierają definicji wydatku Ustawa o rachunkowości, zawiera jedynie definicję ceny nabycia.
Zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości, cena nabycia, o której mowa w ust. 1, to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie ceny nabycia składnika aktywów, a w szczególności przyjętego nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny - jego wyceny dokonuje się według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu.
W konsekwencji, przywołana definicja wskazuje wprost, iż cena nabycia to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegającego odliczeniu podatku od towarów i usług.
„Cena nabycia, podobnie jak cena zakupu, nie obejmuje obciążeń o charakterze publicznoprawnym, które jednostka ma prawo odliczyć (w szczególności podatku od towarów i usług oraz akcyzy). A contrario obciążenia publicznoprawne, odnośnie do których jednostce nie przysługuje prawo do odliczenia zwiększają cenę zakupu, a tym samym cenę nabycia składników majątkowych” (E. Walińska, W. Bojanowski, A. Czajor, P. Czajor, M. Michalak, A. Wencel (w:) B Bek-Gaik, Z. Firkowska-Jakobsze, J. Gad. G. Idzikowska. A. Janicka, A. Jurewicz. J. Kalinowski, K Kępa, A Mariański, I. Szudrowicz, M. Turzyński, A .Walińska, M. Wiatr, E. Walińska, M. Bojanowski, A. Czajor, P. Czajor. M. Michalak. A. Mencel, Ustawa o rachunkowości Komentarz, wyd. V, Warszawa 2018, art. 28).
Również znaczenie językowe tego pojęcia prowadzi do wniosku, że poprzez wydatek, należy rozumieć realny ciężar ekonomiczny, który ponosi Wnioskodawca.
W art. 28m ust. 4 pkt 2 oraz w ust 4a ustawy o CIT ustawodawca odwołuje się do trzech kategorii: wydatków, odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości Dwie z tych kategorii tzn. odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości stanowią pozycje kosztowe. Zdaniem podatnika powyższe przesądza, że również jako pozycja kosztów obciążających wynik finansowy powinno być dla potrzeb kalkulacji ukrytych zysków i wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą rozumiane pojęcie „wydatku”, którym posłużył się ustawodawca we wspomnianym przepisie. Nie sposób bowiem uznać, że ustawodawca dla potrzeb określenia tej samej kategorii ukrytych zysków odwołał się jednocześnie do kategorii wypływów gotówkowych w ujęciu kasowym oraz pozycji kosztowych w ujęciu memoriałowym (zgodnie z rachunkowymi zasadami potrącalności). Taki tok rozumowania prowadziłby do wniosku, że ten sam wydatek mógłby zostać rozpoznany jako ukryty zysk bądź wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą dwukrotnie - raz w ujęciu kasowym, a raz np. jako odpis amortyzacyjny, co wydaje się oczywiście sprzeczne z celami ustawodawcy.
Organy podatkowe niejednokrotnie wskazywały, że dochody niezwiązane z działalnością gospodarczą mogą częściowo pokrywać się z dochodami stanowiącymi ukryte zyski. Zgodnie z taką linią interpretacyjną, w przypadku jednak wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie jest konieczne i wymagane badanie powiązań z podmiotem na rzecz którego dokonywana jest wypłata lub z którym dokonuje się transakcji.
W Objaśnieniach wskazano, że „Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą rozpoznawany jest dla celów opodatkowania ryczałtem niezależnie od tego czy podatnik dokona już zapłaty za usługę czy towar. Wszystkie dochody wymienione w art. 28m ust. 1 pkt 2. 3 i 6 ustawy o CIT związane są bezpośrednio z zasadami sporządzania wyniku finansowego. W związku z powyższym, nawet jeśli podatnik nie dokona zapłaty za towar czy usługę, ale zaksięguje daną operację gospodarczą obciążającą wynik finansowy netto (m. in. zapisy księgowe na kontach zespołu 4, 5 i 7), to w takiej sytuacji dojdzie do powstania dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika. Dochód z tego tytułu, zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT ustala się w miesiącu wykonania danego świadczenia lub dokonania wypłaty lub wydatku”.
Ministerstwo Finansów w Objaśnieniach niejako samo odnosi się do wyniku finansowego, który posiada korzenie swojej regulacji właśnie w ustawie o rachunkowości. Pozostaje on ściśle związany z rachunkiem zysków i strat. Ten zaś dostarcza każdemu podatnikowi informacji o wielkości wyniku finansowego jednostki i strukturze poszczególnych przychodów i kosztów w przedsiębiorstwie. Ponadto, ustawodawca na gruncie ustawy o CIT posługuje się pojęciem „wydatku” w rozumieniu „kosztu”, przykładowo:
1.w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 30 ustawy o CIT – gdzie do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika (...);
2.w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o CIT – gdzie stanowi o niezaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz wspólników (...);
3.w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o CIT – gdzie stanowi o niezaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych oraz spółki o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji;
4.w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 48c ustawy o CIT – gdzie do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków, odpisów, rezerw i innych kosztów poniesionych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek i uwzględnionych w wyniku finansowym netto podatnika za dowolny rok tego okresu zgodnie z przepisami o rachunkowości;
5.w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 39a ustawy o CIT - gdzie do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na nabycie wierzytelności. jeżeli wierzytelność ta uprzednio została zbyta przez podatnika lub spółkę niebędącą osobą prawną, w której podatnik jest wspólnikiem - w części przekraczającej przychód uzyskany przez podatnika z tego uprzedniego lub pierwszego zbycia;
6.w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT - wskazując, ze kosztem nie jest 25% poniesionych wydatków, z zastrzeżeniem pkt 30, z tytułu kosztów używania samochodu osobowego na potrzeby działalności gospodarczej - jeżeli samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika;
7.w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 52 ustawy o CIT - wskazując wydatki poniesione na zakup zużywających się stopniowo rzeczowych składników majątku podatnika, niezaliczanych do środków trwałych – w przypadku stwierdzenia, że składniki te nie są wykorzystywane dla celów działalności prowadzonej przez podatnika, lecz służą osobistym celom pracowników i innych osób albo bez uzasadnienia znajdują się poza siedzibą podatnika;
8.w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 66 ustawy o CIT - gdzie do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się poniesionych wydatków oraz wartości przekazanych rzeczy, praw lub wykonanych usług, wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, w szczególności w związku z popełnieniem przestępstwa określonego w art. 229 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r - Kodeks karny (Dz. U z 2022 r poz. 1138, 1726, 1855 i 2339).
Powyższy katalog dotyczy jedynie przykładowych użyć znaczenia „wydatek”, które to pojęcie zostało zastosowane w reżimie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych „na zasadach ogólnych”, innych niż ryczałt od dochodów spółek. Niezasadne wobec tego, byłoby interpretowanie opisywanego pojęcia w sposób odrębny, niż ten powiązany z kosztem uzyskania przychodu.
Już w art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, prawodawca stanowi że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:
a)nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
b)nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit a środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,
c)ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych
- wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.
Z kolei w art. 15 ust. 1 m principio ustawy o CIT prawodawca wskazuje, ze kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Jak zatem widać, ustawodawca posługuje się zamiennie pojęciem „koszt” i pojęciem „wydatek”.
Rozróżnienie pojęcia „wydatku”, używanego na gruncie ustawy o CIT według zasad ogólnych, a używanego w reżimie ryczałtu od dochodów spółek, prowadziłoby do naruszenia zasady pewności prawa. Jeżeli intencją ustawodawcy byłoby rozróżnienie i niewiązanie ze sobą przedmiotowych pojęć - na pewno zostałoby to sprecyzowane, zgodnie z zasadami techniki prawodawczej i zgodnie z zasadą racjonalnego ustawodawcy np. poprzez stworzenie definicji ustawowej „wydatku” w rozdziale 6b ustawy o CIT.
W obecnym stanie prawnym ustawodawca precyzując w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, co oznaczają „ukryte zyski” zasadniczo nie posługuje się słowem „wydatek” tylko pojęciem „świadczenia”. Zgodnie z tym przepisem przez „ukryte zyski”, o których mowa w ust. 1 pkt 2 rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.
Ustawodawca wskazuje dalej w tym przepisie również katalog otwarty 12 przykładów „ukrytych zysków” i tylko w punkcie 8 posługuje się pojęciem „wydatku” - mowa o „wydatkach na reprezentację”.
W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą oraz z tytułu ukrytych zysków, należy utożsamiać bezpośrednio z językowym znaczeniem słowa „wydatek” oraz z pojęciem ceny nabycia, która najbardziej odpowiada realiom polskiego systemu podatkowego, który implementował prawo Unii Europejskiej w zakresie podatku od wartości dodanej o którym mowa w szczególności w Dyrektywie Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U UE. L z 2006 r Nr 347, str. 1 z późn. zm.). Wprowadzenie odmiennej wykładni, zdaniem Spółki prowadziłoby do dyskryminacji podatników mających pełne prawo do odliczenia VAT zgodnie z przepisami prawa Prowadziło by również do sprzeczności prawa krajowego w związku z prawem Unii Europejskiej.
Mając na względzie powyższe, w szczególności wobec braku definicji „wydatku” na gruncie przepisów o ryczałcie od dochodów spółek oraz ustawy o rachunkowości, biorąc pod uwagę pojęcie neutralności podatku od towarów i usług, dochodem z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą oraz z tytułu ukrytych zysków, podlegających opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek, będzie wartość netto.
Uzasadnienie Wnioskodawcy wynika z istoty podatku VAT jako podatku neutralnego dla przedsiębiorców oraz nieujmowanego zasadniczo w obliczeniach zysku bilansowego w razie jego neutralności. Jeśli zatem Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia VAT od ponoszonych wydatków, to podstawą opodatkowania z tytułu dochodów stanowiących ukryte zyski lub wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą może być wyłącznie kwota stanowiąca sumę wydatków netto.
W opinii Spółki, przyjęcie, iż omawiane wydatki należy traktować jako kwoty brutto bez wątpienia po pierwsze powodowałoby odprowadzenie podatku ryczałtowego od dochodów spółek od podatku od towarów i usług (opodatkowanie kwoty, która zawiera w sobie inny podatek).
Po drugie, wprowadzenie takiej wykładni, zdaniem Spółki prowadziłoby do dyskryminacji podatników mających pełne prawo do odliczenia VAT zgodnie z ustawą o VAT, a finalnie, prowadziło do sprzeczności prawa krajowego z prawem Unii Europejskiej.
Wnioskodawca stoi zatem na stanowisku, że poprzez wydatek w przypadku samochodów osobowych wykorzystywanych do działalności „mieszanej” należy rozumieć wartość netto powiększoną o nieodliczony podatek VAT, a w przypadku innych składników majątku - wyłącznie wartość netto, nie uwzględniając w tym podatku VAT, który został w pełni odliczony.
W przedmiotowej sprawie należy również podnieść znaczenie i racjonalność przepisu art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o CIT. W przytoczonym powyżej przepisie wskazano, że nie uważa się za koszt uzyskania przychodu, podatku od towarów, chyba, że jest nim podatek naliczony. podlegający następującym kryteriom:
a)podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
b)VAT stanowi koszt uzyskania przychodu w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług, podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.
Artykuł 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT również urzeczywistnia zasadę neutralności podatkowej wyrażoną w Dyrektywie VAT oraz w ustawie o VAT wskazując wprost, że do kwoty przychodu nie wlicza się należnego podatku od towarów i usług.
Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza pogląd, wyrażony przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 22 sierpnia 2022 r nr 0111-KDIB1-1.4010.104.2022.1.SG: „Tym samym na potrzeby ustalenia wysokości dochodu z tytułu ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 4 pkt 2 ustawy o CIT, z uwagi na wykorzystywanie przez udziałowców Spółki samochodów osobowych również w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą Spółki, Wnioskodawca powinien uwzględniać kwoty netto danego wydatku wraz z niepodlegającą odliczeniu częścią naliczonego podatku VAT. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy do pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 jest prawidłowe ”.
Końcowo, Spółka wskazuje, iż luki prawne można wypełniać poprzez stosowanie analogii. W tym wypadku zastosowanie znajdzie zarówno analogia legis jak i analogia iuris wyprowadzone z zasad ogólnych zawartych w ustawie o CIT m in. w art. 15 (pojęcie kosztu uzyskania przychodu) jak również w art. 16 (katalog wyłączeń od kosztów uzyskania przychodów) oraz w Objaśnieniach. Jak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 maja 2014 r., sygn. II FSK 1411/12: „w prawie podatkowym dopuszczalna jest analogia, o ile wypełnienie luki nie następuje na niekorzyść podatnika”. To podejście jest spójne z zasadą in dubio pro tributario określoną w art. 2a ordynacji podatkowej (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651) zgodnie z którą niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 28m ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):
Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
1)wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:
a)do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub
b)na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);
2)wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
3)wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);
4)nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;
5)sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;
6)wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).
Stosownie art. 28m ust. 3 ustawy o CIT:
Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2) świadczenia wykonane na rzecz:
a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8) wydatki na reprezentację;
9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
Z kolei art. 28m ust. 5 ustawy o CIT, stanowi, że:
W przypadkach, o których mowa w ust. 4 pkt 2 lit. a oraz ust. 4a pkt 1, ciężar dowodu, że składnik majątku jest wykorzystywany wyłącznie na cele działalności gospodarczej, spoczywa na podatniku.
Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.
Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowania także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami, (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.
Jak stanowi art. 28n ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT:
Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku.
Ustalając wartość ukrytych zysków w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT oraz wartość wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą w rozumieniu wyżej wskazanego art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT w przypadku samochodów osobowych wykorzystywanych na cele mieszane, należy brać pod uwagę wartość wydatków w kwocie brutto (tj. wraz naliczonym podatkiem VAT).
Podatnik opodatkowany ryczałtem jest obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdań finansowych na podstawie przepisów o rachunkowości w sposób, który zapewni prawidłowe określenie wysokości zysku (straty) netto, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 31 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2022 r. poz. 217 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o kosztach i stratach – rozumie się przez to uprawdopodobnione zmniejszenia w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zmniejszenia wartości aktywów, albo zwiększenia wartości zobowiązań i rezerw, które doprowadzą do zmniejszenia kapitału własnego lub zwiększenia jego niedoboru w inny sposób niż wycofanie środków przez udziałowców lub właścicieli.
Wydatek stanowi wypływ środków pieniężnych z jednostki.
W związku z powyższym, w świetle ustawy o rachunkowości, pojęcie kosztu nie jest tożsame z pojęciem wydatku. Dla przykładu:
- odpisy amortyzacyjne są kosztem jednostki, ale nie wydatkiem,
- nabycie paliwa do samochodu jest kosztem zużycia materiałów (co do zasady cena nabycia jest w kwocie netto, tj. bez podatku VAT jeżeli podatek ten podlega odliczeniu na podstawie odrębnych przepisów). Jednocześnie uregulowanie płatności z tytułu jego zakupu jest wydatkiem jednostki - rozchód środków pieniężnych następuje np. z rachunku bankowego w kwocie brutto tj. łącznie z VAT.
A zatem, ustawa o rachunkowości wskazuje, że koszt jest pomniejszany o VAT w przypadku, gdy podlega on odliczeniu na podstawie odrębnych przepisów. Natomiast „wydatek” jest ujmowany w księgach rachunkowych w kwocie brutto.
Państwa wątpliwości budzi kwesta czy wydatki Spółki z tytułu ukrytych zysków i wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą należy przyjmować dla celów podstawy opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w wartości netto tych wydatków.
Z opisu sprawy wynika, że rozważają Państwo podjęcie decyzji o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Na moment dokonania wyboru opodatkowania ryczałtem będą spełniali Państwo warunki wskazane w art. 28j ustawy o CIT oraz nie będą miały zastosowania wyłączenia z art. 28k i 28l ustawy o CIT. Rozważają Państwo złożenie zawiadomienia ZAW-RD zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT. W majątku Spółki znajdują się środki trwałe np. w postaci samochodów osobowych, a także inne składnik majątkowe, wykorzystywane przez pracowników jak również udziałowców. Wskazane składniki majątkowe nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej.
Zatem wskazać należy na treść art. 28m ust. 4 pkt 2 ustawy o CIT, zgodnie z którym:
Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:
2) wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:
a) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,
b) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej.
W odniesieniu do analizowanej sprawy należy zwrócić uwagę, że art. 28m ust. 4 pkt 2 ustawy o CIT mówi o wydatkach i odpisach amortyzacyjnych oraz odpisach z tytułu trwałej utraty wartości, które związane są z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku.
Zgodnie z art. 28m ust. 4 pkt 2 lit. b ustawy o CIT, 50% wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości związanych z tzw. użytkiem mieszanym składników majątku podatnika, należy zaliczyć do dochodu z tytułu ukrytych zysków, jeśli beneficjentem takiego świadczenia (tj. prawa do korzystania ze składnika majątku podatnika również do celów prywatnych) jest bezpośrednio lub pośrednio wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z tym podatnikiem lub wspólnikiem.
Mając powyższe na względzie należy uznać, iż w powyższym przypadku podstawę opodatkowania stanowi 50% wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, w wysokości ustalonej na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości.
Znajduje to potwierdzenie w objaśnieniach podatkowych z 23 grudnia 2021 r. opracowanych przez Ministerstwo Finansów w formie Przewodnika do Ryczałtu od dochodów spółek – dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika odpowiada wysokości takich wydatków (pkt 63 objaśnień).
W świetle wyżej wymienionych przepisów prawa oraz przedstawionego opisu sprawy stwierdzić należy, że ustalając wartość ukrytych zysków oraz wartość wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą w przypadku samochodów osobowych i innych składników majątkowych wykorzystywanych przez pracowników i udziałowców Spółki na cele mieszane, należy brać pod uwagę wartość tych wydatków w kwocie brutto.
Bez znaczenia przy tym pozostanie powołanie się przez Państwa na analogie pojęcia „wydatku” na gruncie art. 16 ust. 1 pkt 30, 38, 38a, 39a, 48c, 51, 52, 66 ustawy o CIT, albowiem przepisy te nie mają w sprawie będącej przedmiotem niniejszej odpowiedzi zastosowania.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 i 2 należało uznać za nieprawidłowe.
Jednocześnie informuje się, że tut. organ potwierdza prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy tylko w odniesieniu do zadanych pytań, natomiast nie odnosi się do kwestii ustalenia czy Spółka będzie uprawniona do zmiany formy opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek jak również czy wykorzystywanie składników majątkowych przez pracowników i udziałowców Spółki również do celów prywatnych będzie stanowiło wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą lub ukryty zysk, gdyż zagadnienia te nie były przedmiotem zapytania.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Odnosząc się do powołanej przez Państwa interpretacji indywidualnej i wyroku sądu administracyjnego wskazać należy, że dotyczą one konkretnych, indywidualnych spraw podatników, w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące, zatem nie mogą przesądzać o niniejszym rozstrzygnięciu. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią one materialnego prawa podatkowego. Ponadto w przypadku błędnej interpretacji podlega ona weryfikacji w trybie art. 14e Ordynacji podatkowej.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right