Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.443.2023.2.JS
Skoro transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie w całości opodatkowana podatkiem VAT i nie będzie z tego podatku zwolniona, to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
30 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 30 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu i prawa własności nieruchomości niezabudowanej (działki). Uzupełnili go Państwo w piśmie z 14 listopada 2023 r. (wpływ 17 listopada 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: Spółka, Nabywca, Kupujący):
F. Sp. z o.o.
NIP: (…)
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej: Zbywca, Sprzedająca):
O. Sp. z o.o.
NIP: (…)
Opis zdarzenia przyszłego
Ogólne informacje
F. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („Spółka”) – Zainteresowany będący stroną postępowania – posiada siedzibę i miejsce działalności gospodarczej w Polsce. Spółka nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
O. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („Sprzedająca”) – Zainteresowany niebędący stroną postępowania – jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce, posiadającym siedzibę i miejsce działalności gospodarczej w Polsce. Przedmiotem działalności Sprzedającej jest m.in działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych, a także działalność deweloperska, w tym m.in. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie, realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, przygotowanie terenu pod budowę.
Spółka oraz Sprzedająca łącznie będą zwani dalej „Zainteresowanymi”.
Spółka na dzień dokonania planowanej transakcji (opisanej poniżej) będzie zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Sprzedająca jest oraz na dzień transakcji będzie czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Sprzedająca i Spółka są podmiotami niepowiązanymi, zarówno w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, jak i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Sprzedająca jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej położonej w W., (…), stanowiącej działkę gruntu o numerze ewidencyjnym (…), o obszarze 1.668 m2 (jeden tysiąc sześćset sześćdziesiąt osiem metrów kwadratowych), dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy dla (…), prowadzi księgę wieczystą numer (…) („Nieruchomość 1”).
Sprzedająca jest również właścicielem nieruchomości gruntowej położonej w W. (…), stanowiącej działkę o numerze ewidencyjnym (…), z o obszarze 1.069 m2 (jeden tysiąc sześćdziesiąt dziewięć metrów kwadratowych), dla której Sąd Rejonowy dla (…) prowadzi księgę wieczystą o numerze (…) („Nieruchomość 2”). Nieruchomość 2 stanowi nieruchomość przyległą do Nieruchomości 1.
Nieruchomość 1 oraz Nieruchomość 2 łącznie będą zwane dalej „Nieruchomością”.
Opis planowanej transakcji
Zamiarem Zainteresowanych jest sprzedaż przez Sprzedającą na rzecz Spółki, przysługującego Sprzedającej:
1)prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości 1 oraz
2)prawa własności Nieruchomości 2 („Prawa do Nieruchomości”).
Sprzedaż Praw do Nieruchomości przez Sprzedającą na rzecz Spółki zwana będzie dalej „Transakcją”.
Informacje dotyczące Nieruchomości
Na dzień zawarcia umowy sprzedaży Praw do Nieruchomości, Nieruchomość będzie stanowić nieruchomość niezabudowaną, tj. na nieruchomości nie będą posadowione żadne budynki (lub ich części), ani budowle (lub ich części) w rozumieniu ustawy prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rejonu ul. (…), objętego uchwałą nr (…) Rady (…) z 17 listopada 2011 r. opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Województwa (…) z (…) 2011 r. (zwanego dalej „Planem Miejscowym”), Nieruchomość jest położona na terenie oznaczonym symbolem U-B(U) – tereny zabudowy biurowo-usługowej.
Informacje historyczne dotyczące Nieruchomości 1
Sprzedająca stała się użytkownikiem wieczystym Nieruchomości 1 na podstawie umowy przeniesienia udziałów w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości zawartej 11 stycznia 2023 r. przed (…), notariuszem w W. (Repertorium A Nr (…)).
Nieruchomość 1 nie jest zabudowana żadnymi budynkami (lub ich częściami), budowlami (lub ich częściami) w rozumieniu Prawa Budowlanego.
Sprzedająca nabyła udziały w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości 1 od współużytkowników:
-Sprzedającego 1 w udziale w wysokości 3/12 (trzy dwunaste) części;
-Sprzedającego 2 w udziale w wysokości 3/12 (trzy dwunaste) części;
-Sprzedającego 3 w udziale w wysokości 3/12 (trzy dwunaste) części;
-Sprzedającego 4 w udziale w wysokości 2/12 (dwie dwunaste) części;
-Sprzedającego 5 w udziale w wysokości 1/12 (jedna dwunasta) części.
Sprzedaż udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości 1 przez Sprzedawcę 1, Sprzedawcę 2, Sprzedawcę 3 oraz Sprzedawcę 4 była opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki 23%, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 w zw. Z art. 2 pkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług (i nie była od tego podatku zwolniona), zaś sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości 1 przez Sprzedawcę 5 nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) i art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z powyższym, Sprzedająca odliczyła podatek od towarów i usług naliczony z faktur wystawionych przez Sprzedających 1-4. Sprzedająca otrzymała zwrot podatku od towarów i usług naliczonego. W zakresie opodatkowanym podatkiem od towarów i usług i nie zwolnionym od tego podatku Sprzedającej przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług.
W okresie od 3 kwietnia do 31 maja Nieruchomość 1 była przedmiotem umowy najmu zawartej z podmiotem trzecim na cele zaspokojenia potrzeb parkingowych dla mieszkańców budynku przy ul. (…) w W. („Umowa Najmu”). Usługi świadczone przez Sprzedającą na podstawie Umowy Najmu podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
16 stycznia 2023 roku została zawarta umowa dzierżawy z podmiotem trzecim, na podstawie której Sprzedająca udostępnia na terenie Nieruchomości 1 miejsce na usytuowanie plandeki reklamowej na cele reklamowo-informacyjne („Umowa dzierżawy 1”). Umowa dzierżawy 1 została zwarta na czas określony, tj. 1 rok. Usługi świadczone przez Sprzedającą na podstawie Umowy dzierżawy 1 podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Nieruchomość 1 nie była i do dnia Transakcji nie będzie wykorzystywana przez Sprzedającą wyłącznie do celów prowadzenia działalności zwolnionej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Informacje historyczne dotyczące Nieruchomości 2
Sprzedająca nabyła od (…) Nieruchomość 2 na podstawie umowy sprzedaży zawartej 28 sierpnia 2023 r. przed E. M., notariuszem w W. (Repertorium A Nr (…).
Nieruchomość 2 nie jest zabudowana żadnymi budynkami (lub ich częściami), budowlami (lub ich częściami) w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego.
Sprzedaż Nieruchomości 2 na rzecz Sprzedającej podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podatku od towarów i usług 23% i nie była od tego podatku zwolniona. Sprzedająca dokonała odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego z faktury dokumentującej sprzedaż Nieruchomości 2, wystawionej przez (…). W zakresie opodatkowanym podatkiem od towarów i usług i niezwolnionym od tego podatku Spółce przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług.
30 sierpnia 2023 r. została zawarta umowa dzierżawy z podmiotem trzecim, na podstawie której Sprzedająca udostępnia na terenie Nieruchomości 2 miejsce na usytuowanie plandeki reklamowej na cele reklamowo-informacyjne („Umowa dzierżawy 2”). Umowa dzierżawy 2 została zwarta na czas określony, tj. 1 rok. Usługi świadczone przez Sprzedającą na podstawie Umowy dzierżawy 2 podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Nieruchomość 2 została nabyta przez Sprzedają w celu realizacji inwestycji w ramach prowadzonej przez Sprzedającą działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług i niezwolnionej od tego podatku. Nieruchomość 2 nie była i do dnia Transakcji nie będzie wykorzystywana przez Sprzedającą wyłącznie do celów prowadzenia działalności nieopodatkowanej lub zwolnionej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Informacje dotyczące Przeznaczenia Nieruchomości
Spółka (Zainteresowany będący stroną postępowania) planuje realizować na Nieruchomości inwestycję w ramach prowadzonej działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług i niezwolnionej od tego podatku. Nieruchomość będzie wykorzystywana do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług i nie będzie wykorzystywana do działalności zwolnionej od tego podatku.
W uzupełnieniu wskazali Państwo, że Umowa Najmu, o której mowa w treści wniosku obowiązywała w okresie od 3 kwietnia 2023 r. do 31 maja 2023 r., a zatem nie obowiązywała na moment złożenia wniosku.
Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Czy w zakresie w jakim sprzedaż Praw do Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług i nie będzie od tego podatku zwolniona, sprzedaż Praw do Nieruchomości przez Sprzedającą na rzecz Spółki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)
Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Państwa zdaniem, w zakresie w jakim sprzedaż Praw do Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług i nie będzie od tego podatku zwolniona, to w tym zakresie sprzedaż Praw do Nieruchomości przez Sprzedającą na rzecz Spółki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Wskazali Państwo na przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
1)art. 1 ust. 1, który zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem,
2)art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a), zgodnie z którym podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
3)art. 2 pkt 4 lit. a), zgodnie z którym nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.
Podnieśli Państwo, że:
1)z przywołanych powyższej przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że transakcja sprzedaży nieruchomości niezabudowanej opodatkowana podatkiem od towarów i usług i niekorzystająca ze zwolnienia z tego podatku, jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych,
2)mając na uwadze powyższe, Państwa zdaniem, w zakresie w jakim sprzedaż Praw do Nieruchomości przez Sprzedającą na rzecz Spółki, będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych;
3)Spółka nie będzie zatem zobowiązana do zapłaty ww. podatku.
Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):
Podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
Stosownie do art. 4 pkt 1 cyt. ustawy:
Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.
W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Przy umowie sprzedaży – podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.
Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 ww. ustawy:
Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.
Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Stawki podatku – przy umowie sprzedaży – wynoszą:
1)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
2)innych praw majątkowych – 1%.
Umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona (z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 2 pkt 4 lit. b) ww. ustawy). Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Zatem czynność (np. umowa sprzedaży) w tej części, w której nie podlega ona regulacji w zakresie podatku od towarów i usług, bo czynność nie jest traktowana dla celów podatku od towarów i usług jako dostawa (czynność – np. umowa sprzedaży) lub świadczenie usługi będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek Państwa zapytanie dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności (np. umowy sprzedaży, która obejmuje różne przedmioty) podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) lub/i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania (Spółka, Kupujący) zamierza nabyć od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania (Sprzedającej) dwie działki – Nieruchomość 1, do której Sprzedającej przysługuje prawo użytkowania wieczystego gruntu i Nieruchomość 2, objętą prawem własności; łącznie określone we wniosku jako Nieruchomość. Na dzień zawarcia umowy sprzedaży obie działki będą niezabudowane.
Z interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-3.4012.400.2023.2.MS w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że:
-sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług,
-dostawa Nieruchomości nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Zatem, skoro omawiana we wniosku transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W konsekwencji umowa sprzedaży Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Na Spółce (Kupującym) nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – znak: 0111-KDIB3-3.4012.400.2023.2.MS.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
F. Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right