Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.261.2023.3.AW

W zakresie ustalenia, czy planowany podział Spółki przez wydzielenie będzie skutkował powstaniem przychodu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy planowany podział Spółki przez wydzielenie będzie skutkował powstaniem przychodu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie, pismem z 31 maja 2023 r. (data wpływu 6 czerwca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca Spółka (…) sp. z o.o. jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych z rezydencją podatkową na terenie RP oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Strukturę organizacyjną Spółki określa Regulamin organizacyjny wraz z załącznikiem - schematem struktury organizacyjnej Spółki wprowadzony Zarządzeniem Wewnętrznym nr (…).

Zgodnie z tym Regulaminem struktura organizacyjna przedsiębiorstwa Spółki jest wieloszczeblowa - typu funkcjonalnego dla komórek organizacyjnych.

W Spółce wyróżnia się między innymi (…) (dalej: „Oddział”). Oddział ten został utworzony na podstawie Uchwały nr (…). Oddział jest wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego i jest oddziałem samobilansującym się. W skład Oddziału wchodzą Dział (…).

Do zadań Oddziału należy między innymi:

- nadzór nad posiadaną przez Spółkę flotą samochodową, w tym zgłaszanie zapotrzebowania na zakup nowych i sprzedaży wyeksploatowanych środków transportu,

- zawieranie umów cywilnoprawnych z kierowcami oraz rozliczanie ich czasu pracy,

- zlecanie przeprowadzania kontroli kierowców oraz analiza otrzymywanych raportów z kontroli,

- realizacja obowiązku sprawozdawczości z Obszaru T.,

- monitoring, optymalizacja kosztowa i jakościowa działalności (…) Spółki,

- nadzór nad harmonogramowaniem dostaw i realizacją zamówień wykonywanych przez flotę własną,

- bezpośredni nadzór i kontrola nad pracą podległych komórek, w skład których wchodzą: Dział T. i Dział R. P.

Dział R. P. zajmuje się przede wszystkim (…), a Dział T. w szczególności (…).

Oddział dla potrzeb wyodrębnienia finansowego prowadzi ewidencję osiąganych przychodów oraz ponoszonych wydatków, które są ewidencjonowane według Miejsc Ponoszenia Kosztów (dalej MPK). Oddział zdefiniował następujące MPK: (…)

W oparciu o poszczególne MPK tworzony jest plan kosztowy na dany rok.

Oddział w realizacji (…) wykorzystuje zespół składników składający się z (…). Wyżej wymienione składniki stanowią w części własność Spółki, a w części są leasingowane lub dzierżawione. Na zespół składników majątkowych Oddziału składają się również (…).

Na dzień 31 grudnia 2022 roku Oddział sporządził bilans oddziału, w którym wykazał między innymi wartość zobowiązań i należności związanych z prowadzoną przez Oddział działalnością w zakresie (…), wartość majątku wykorzystywanego do wykonywania tej działalności oraz pozostałe dane. Oddział sporządził również za 2022 rok (…) i wykazał w nim przychody i koszty poniesione w związku z prowadzoną działalnością operacyjną oraz ustalił wynik finansowy na tej działalności.

Oddziału liczy (…) osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę i umów zlecenia realizujący na co dzień zadania w zakresie (…).

Przedmiotem działalności Spółki jest (…).

Spółka świadczy usługi (…)

Kwoty należne z tytułu wykonywania tych usług ujmowane są w przychodach Oddziału. Wykonywanie tych usług jest dokumentowane przez Spółkę fakturami.

Spółka przy wykonywaniu (…)  zleca również podmiotom zewnętrznym świadczenie usług w tym zakresie, ze względu na ograniczoną liczbę posiadanych pojazdów.

Wnioskodawca posiada zezwolenie na wykonywanie (…) oraz licencję dotyczącą (…).

Jedyny Udziałowiec Wnioskodawcy planuje w najbliższym czasie dokonać podziału Spółki poprzez wydzielenie z niej Oddziału i przeniesienie go do innej spółki z Grupy.

Na dzień sporządzenia wniosku oraz na dzień dokonania podziału Spółki Oddział stanowi i będzie stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych wyodrębniony funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy - jest oddziałem wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, został fizycznie wyodrębniony w strukturze organizacyjnej Spółki, posiada przypisanych do niego pracowników oraz wyposażenie, środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne.

Odział mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania z zakresu (…).

Odział jest na tyle zorganizowany, że mógłby samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność bez udziału pozostałych struktur przedsiębiorstwa Spółki.

W wyniku podziału przez wydzielenie nastąpi przejęcie przez nabywcę pracowników Oddziału w trybie przewidzianym w art. 231 Kodeksu Pracy.

Nabywca Oddziału po dokonaniu podziału Spółki będzie miał możliwość kontynuowania działalności w zakresie (…) w oparciu o składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład Oddziału.

Nabywca Oddziału będzie kontynuował działalność oddziału Wnioskodawcy w zakresie (…).

Grupa Kapitałowa (…) realizując (…).

(…)

Ponadto, w uzupełnieniu wniosku z 31 maja 2023 r. wskazali Państwo, że majątek pozostający w Spółce Dzielonej po wydzieleniu z niej Oddziału będzie stanowił na dzień wydzielenia zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Planowany podział Spółki Dzielonej przez wydzielenie Oddziału zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym celem nie jest (nie będzie) uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Pytanie

Czy planowany podział Spółki przez wydzielenie będzie skutkował powstaniem przychodu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Państwa stanowisko w sprawie

Spółka uważa iż, planowany jej podział przez wydzielenie nie będzie skutkował powstaniem przychodu w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (…), ponieważ zbywany majątek będący przedmiotem podziału stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu wskazanych powyżej przepisów tej ustawy.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „updop”), przychodami, z zastrzeżeniem przewidzianym w ustawie, są w szczególności: w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub wydzielenia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

(…)

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zorganizowana części przedsiębiorstwa - oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

(…)

Jak wynika z obu powyżej wskazanych definicji, które są ze sobą zbieżne, zespół składników materialnych i niematerialnych funkcjonujący w istniejącym przedsiębiorstwie stanowi zorganizowaną część tego przedsiębiorstwa, jeśli jest w nim organizacyjnie i finansowo wyodrębniony i może realizować przypisane mu zadania gospodarcze.

Wyodrębnienie organizacyjne może nastąpić poprzez utworzenie oddziału zarejestrowanego w Krajowym Rejestrze Sądowym, poprzez utworzenie oddziału/wydziału/działu w strukturze organizacyjnej jednostki w miejscu głównej siedziby/głównej działalności lub zlokalizowanie w innej miejscowości niż główna siedziba/główne miejsce działalności jednostki.

W opinii Spółki, funkcjonujący w jej strukturach Oddział spełnia kryterium wyodrębnienia organizacyjnego - jest zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym, jest wydzielony w strukturze organizacyjnej Spółki, posiada wydzielone wewnętrzne działy - Dział T. i Dział R. P., jego pracami kieruje Dyrektor, posiada zatrudnionych pracowników, zostały do niego przyporządkowane składniki majątku Spółki.

Wyodrębnienie funkcjonalne istnieje wtedy, jeśli zorganizowana część przedsiębiorstwa może stanowić odrębne przedsiębiorstwo realizujące określone zadania gospodarcze, a całość przenoszonych składników majątkowych pozwoli jej na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej.

W opinii Spółki, wydzielony w jej strukturach Oddział może stanowić odrębne przedsiębiorstwo realizujące zadania gospodarcze polegające na świadczeniu usług (…). Jest wyposażony we wszystkie składniki majątku, które są funkcjonalnie związane z rodzajem prowadzonej przez Oddział działalności, czyli (…). Oddział posiada również wiedzę jaki wynik finansowy na tej działalności obecnie realizuje.

Wyodrębnienie finansowe może nastąpić poprzez prowadzenie ewidencji księgowej operacji gospodarczych zorganizowanej części przedsiębiorstwa na wyodrębnionych kontach księgowych, poprzez wydzielenie w zakładowym planie osobnych kont i centrów kosztów służących odrębnej ewidencji przychodów i kosztów związanych z działalnością oraz majątkiem zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz zarówno poprzez ustalenie regulaminu prowadzenia rozrachunku wewnętrznego, jak również poprzez przyporządkowanie ponoszonych wydatków do miejsc powstawania kosztów w wyniku czego następuje powiązanie danych finansowych z działalnością operacyjną zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W opinii Spółki, funkcjonujący w jej strukturach Oddział spełnia kryterium wyodrębnienia finansowego, ponieważ w ramach analizy kosztów prowadzona jest ewidencja ponoszonych wydatków przez Oddział, które są ewidencjonowane według Miejsc Ponoszenia Kosztów oraz prowadzona jest ewidencja osiąganych przez Oddział przychodów, w wyniku powyższego następuje powiązanie danych finansowych z działalnością operacyjną Oddziału. Na podstawie tych danych Oddział za dany rok sporządza bilans oraz (…), na podstawie którego ustala swój wynik finansowy.

Wobec powyższego należy wskazać, iż wydzielony w jej strukturze Oddział spełnia przesłanki do uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa zarówno w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (…).

Skoro Oddział stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa to na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przy planowanym podziale Spółki przez wydzielenie nie wystąpi przychód, ponieważ przejmowany na skutek podziału majątek stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

(…)

Na poparcie swojego stanowiska w niniejszej sprawie Spółka wskazuje następujące interpretacje indywidulane: z dnia 15 lutego 2023 r. Znak: 0113-KDIPT1-3.4012.649.2022.4.MK, z dnia 20 lutego 2023 r. Znak: 0111-KDIB1-1.4010.831.2022.2.KM, z dnia 21 lutego 2023 r. Znak: 0111-KDIB1-2.4010.743.2022.4.AW.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1467 ze zm.).

Stosownie do postanowień art. 528 § 1 Kodeksu spółek handlowych,

spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. (…)

Natomiast, zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ww. Kodeksu,

podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 Kodeksu spółek handlowych).

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki przejmującej przy podziale lub podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm.).

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,

- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,

- przychody spółki dzielonej.

W myśl art. 7b ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.

Powołane przepisy nie stanowią jednak podstawy powstania zobowiązania podatkowego, a jedynie wskazówkę, do jakiego koszyka przychodów wskazane powyżej przychody powinny być zaklasyfikowane. Samo powstanie ewentualnego przychodu reguluje art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:

przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub wydzielenia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Na postawie art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:

do przychodów nie zalicza się w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalonej na dzień podziału lub wydzielenia.

Zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W świetle art. 12 ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Biorąc zatem pod uwagę literalną treść art. 12 ust. 1 pkt 9 oraz art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy stwierdzić, że ww. przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odnoszą się do dwóch sytuacji, tj. podziału spółki oraz podziału przez wydzielenie. W pierwszym przypadku wskazanych przepisów ustawodawca wskazuje, że przychód występuje w sytuacji, gdy majątek przejmowany nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, natomiast w drugim przypadku zawartym w tych przepisach prawodawca uznał, że przychód wystąpi w sytuacji, gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem, żeby skorzystać z wyłączenia z przychodów obydwie części majątku muszą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W konsekwencji wystąpienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uzależnione jest od posiadania przez obydwie części przedsiębiorstwa podlegającego podziałowi przez wydzielenie atrybutu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ww. ustawy.

Z kolei zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

Ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak wynika z cytowanego przepisu, status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

- stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),

- jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,

- jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,

- mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że jednym z podstawowych elementów istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.

Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Kolejną cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość).

Z opisu sprawy wynika m.in., że jedyny Udziałowiec Wnioskodawcy (Spółki Dzielonej) planuje dokonać podziału Spółki poprzez wydzielenie z niej Oddziału i przeniesienie go do innej spółki z Grupy. Na dzień sporządzenia wniosku oraz na dzień dokonania podziału Spółki Oddział stanowi i będzie stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych wyodrębniony funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy - jest oddziałem wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, został fizycznie wyodrębniony w strukturze organizacyjnej Spółki, posiada przypisanych do niego pracowników oraz wyposażenie, środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Majątek pozostający w Spółce Dzielonej po wydzieleniu z niej Oddziału będzie stanowił na dzień wydzielenia zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Odział mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania z zakresu (…). Oddział jest na tyle zorganizowany, że mógłby samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność bez udziału pozostałych struktur przedsiębiorstwa Spółki. W wyniku podziału przez wydzielenie nastąpi przejęcie przez nabywcę pracowników Oddziału w trybie przewidzianym w art. 231 Kodeksu Pracy. Oddział dla potrzeb wyodrębnienia finansowego prowadzi ewidencję osiąganych przychodów oraz ponoszonych kosztów. Nabywca Oddziału po dokonaniu podziału Spółki będzie miał możliwość kontynuowania działalności w zakresie (…) w oparciu o składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład Oddziału. Nabywca Oddziału będzie kontynuował działalność oddziału Wnioskodawcy w zakresie (…).

Państwa wątpliwości budzi kwestia ustalenia, czy planowany podział Spółki przez wydzielenie będzie skutkował powstaniem przychodu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do powyższych wątpliwości Wnioskodawcy, mając przy tym na uwadze powyższe przepisy oraz opis sprawy, wskazać należy, że będący przedmiotem wydzielenia ze Spółki Dzielonej Odział będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. ODT będzie wyodrębniony na płaszczyźnie organizacyjnej, funkcjonalnie, finansowej oraz będzie mógł stanowić niezależne przedsiębiorstwo w zakresie (…), którego działalność będzie kontynuowana przez nabywcę. Natomiast, jak wskazano w uzupełnieniu wniosku, majątek pozostający w Spółce Dzielonej po wydzieleniu z niej Oddziału będzie stanowił na dzień wydzielenia zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zatem, skoro wydzielany ze Spółki Dzielonej Oddział, jak i pozostający w Spółce Dzielonej majątek na dzień wydzielenia będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa, to po stronie Spółki Dzielonej (Wnioskodawcy) nie powstanie przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Organ nie odniósł do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych, albowiem zostały one wydane w sprawach innych podatników i nie wiążą Organu w niniejszej sprawie.

W zakresie podatku od towarów i usług zostało (zostanie) wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Ponadto podkreślić należy, że ustalenia czy przeprowadzony podział Spółki Dzielonej zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie tut. Organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Informacja ta została przyjęta jako niepodlegający ocenie element stanu faktycznego sprawy.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00