Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 8 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.316.2023.4.JS
Opisana umowy sprzedaży podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na zasadach ogólnych przewidzianych w ustawie o PCC. Zgodnie z treścią wskazanego przez Państwa do interpretowania przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, nie podlega bowiem wyłączeniu z opodatkowania podatkiem PCC.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
8 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 8 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych umowy sprzedaży Działu Produkcji. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 28 listopada 2023 r. (wpływ 28 listopada 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: Sprzedawca, Sprzedający, Spółka):
X. Sp. z o.o.
NIP: (…)
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej: Kupujący):
Y. Sp. z o.o.
NIP: (…)
Opis stanu faktycznego
Uwagi ogólne.
X. Sp. z o.o. (dalej: „Sprzedawca” lub „Spółka”) – Zainteresowany będący stroną postępowania – jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością zarejestrowaną dla celów podatku od towarów i usług w Polsce z siedzibą w M. Do 28 lutego 2022 r. przedmiotem działalności Spółki było:
- świadczenie usług produkcji towarów obejmujących w szczególności przyjęcie i ewidencję surowców produkcyjnych, odważanie, mieszanie, etykietowanie opakowań jednorazowych oraz pakowanie wyrobów gotowych (dalej: „Działalność produkcyjna”)
oraz
- usługi magazynowania towarów obejmujące w szczególności przyjęcie towarów w opakowaniach zbiorczych, zarządzanie magazynem wysokiego składowania, konfekcjonowanie towarów według zlecenia, pakowanie i wysyłkę towarów na rzecz odbiorców ostatecznych (dalej: „Działalność magazynowa”).
Zarówno Działalność produkcyjna, jak i Działalność magazynowa, realizowana była dla potrzeb wybranego podmiotu z grupy kapitałowej (dalej: „Grupa T.”) z wykorzystaniem magazynu zlokalizowanego w M. Magazyn ten nie był/nie jest własnością Sprzedawcy, ale był/jest przez niego wykorzystywany na podstawie umowy najmu.
Jakkolwiek Działalność produkcyjna nie została formalnie wydzielona w strukturach organizacyjnych Sprzedawcy w formie działu, oddziału lub innej jednostki organizacyjnej, ze względów praktycznych, Sprzedawca dokonał alokacji powierzchni magazynowej, aktywów oraz personelu do poszczególnych z wyżej wymienionych obszarów działalności (według ich rzeczywistego wykorzystania).
Y. Sp. z o.o. (dalej: „Kupujący” wraz ze Sprzedawcą jako: „Zainteresowani” lub „Strony”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością zarejestrowaną dla celów podatku od towarów i usług w Polsce z siedzibą w M.
Kupujący jest jednym z podmiotów Grupy T. działającym na polskim rynku w branży (…).
Działalność Zainteresowanych oraz zakres transakcji.
W wyniku procesu restrukturyzacji w ramach Grupy T., Sprzedający sprzedał, a Kupujący nabył 1 marca 2022 r. (dalej: „Transakcja”) na warunkach i z zastrzeżeniem postanowień umowy z 1 marca 2022 r. (dalej: „Umowa”) aktywa i inne składniki majątkowe wykorzystywane w Działalności produkcyjnej Sprzedającego (dalej: „Dział Produkcji”). Z uwagi na złożony charakter Transakcji wybrane aktywa oraz elementy składowe Działu Produkcji mogły/mogą zostać przeniesione na Kupującego również po 1 marca 2022 r.
Po dokonaniu Transakcji Kupujący kontynuuje Działalność produkcyjną, która była uprzednio wykonywana z wykorzystaniem Działu Produkcji przez Sprzedającego. Działalność produkcyjna realizowana jest przez Kupującego zasadniczo w niezmienionej formie.
Jednocześnie, po dokonaniu Transakcji, tj. sprzedaży Działu Produkcji na rzecz Kupującego, Sprzedawca będzie kontynuować dotychczasową działalność gospodarczą w zakresie Działalności magazynowej.
Dział Produkcji.
Jak wynika z Umowy, sprzedaż Działu Produkcji obejmuje przeniesienie (i) Biznesu, (ii) pracowników, (iii) środków trwałych, (iv) umów związanych z prowadzeniem działalności produkcyjnej oraz (v) zobowiązań finansowych — przedstawionych szczegółowo poniżej:
i. Biznes
Biznes rozumie się jako całość działalności Sprzedawcy (w zakresie Działalności produkcyjnej), w tym działalność w zakresie projektowania, rozwoju produktu, produkcji i sprzedaży odżywek dla sportowców, produktów wspomagających kontrolę wagi i innych dóbr konsumpcyjnych.
ii. pracownicy
Jak wynika z Umowy, „(...) wszelkie prawa, zobowiązania i obowiązki związane z umowami o pracę Pracowników będą obowiązywać od Transferu, tak jakby pierwotnie zostały dokonane między Pracownikami a Kupującym”. Ponadto, jak wskazano w Umowie, wszyscy pracownicy objęci Transakcją byli zatrudnieni przez Sprzedającego i alokowani do Biznesu (tj. poza Pracownikami objętymi Transakcją, nie było innych pracowników alokowanych przez Sprzedającego do Biznesu). Intencją Kupującego w ramach Transakcji jest, aby stosunek prawny pracowników przeniesionych w ramach Działu Produkcji był taki sam jak poprzednio ze Sprzedawcą.
iii. środki trwałe i inne aktywa operacyjne
W szczególności:
- rzeczowe aktywa trwałe – wyposażenie trwałe i ruchome obejmujące również poniesione przez Sprzedawcę koszty usług (przykładowo ulepszeń) związanych przedmiotowymi aktywami;
- wiedza branżowa, odpowiednie procedury i receptury związane z działalnością produkcyjną, know-how Działu Produkcji;
- towary otrzymane (nabyte przez Sprzedającego dla celów prowadzenia Działalności produkcyjnej), a niezafakturowane przez dostawców (Good Received Not Invoiced);
- prawa Sprzedającego wobec osób trzecich w związku z Działalnością produkcyjną – tj. przykładowo prawo do korzyści wynikających z towarów dostarczonych przez Sprzedawcę oraz wszelkie roszczenia lub prawa do wnoszenia jakichkolwiek roszczeń przeciwko osobom trzecim;
- dokumentacja przedsiębiorstwa – księgi, rachunki (w tym ewidencje w zakresie podatku od towarów i usług i deklaracje) oraz wszelkie inne dokumenty i zapisy dotyczące Biznesu lub jakiegokolwiek majątku (w tym między innymi ewidencji pracowniczej) niezbędnego dla celów kontynuowania działalności operacyjnej Działu Produkcji;
- prawa wynikające z uiszczonych przez Sprzedającego przedpłat i innych płatności – tj. kwot przedpłaconych przez Sprzedającego w związku z Biznesem przed Transakcją, w tym wszelkich zaliczek.
iv. umowy związane z prowadzeniem Działalności produkcyjnej
Jak wskazano w Umowie, „niniejsza Umowa stanowi przeniesienie na Kupującego korzyści ze wszystkich Umów, które Sprzedający jest uprawniony scedować bez zgody jakiejkolwiek osoby trzeciej, w każdym przypadku ze skutkiem od Czasu Transferu”. Przedmiotowe umowy obejmują zatem wszystkie umowy, licencje, zamówienia, uzgodnienia (pisemne lub ustne) dotyczące transakcji zawieranych przez Sprzedawcę (będące w mocy na dzień Transakcji), w tym umowy z klientami i dostawcami, a także umowy związane m.in. z pracownikami tymczasowymi, cateringiem, utrzymaniem urządzeń i maszyn, obsługą magazynową w zakresie obszarów związanych z produkcją, sprzętem komputerowym i licencjami.
v. zobowiązania finansowe
Przedmiotowe zobowiązania obejmują w szczególności zobowiązania i wierzytelności, zarówno rzeczywiste jak i warunkowe, przypisane Działowi Produkcji, takie jak np. płatności za świadczone usługi i/lub dostarczone towary wynikające z umów podlegających przeniesieniu, które nie zostały uregulowane przez Sprzedającego w momencie przeniesienia.
W odniesieniu do Działu produkcji Sprzedawca nie prowadził odrębnego rachunku bankowego, niemniej jednak w praktyce Sprzedawca prowadził odpowiednie ewidencje właściwe dla Działu produkcji, przykładowo ewidencję pracowniczą, magazynową czy materiałów opakowaniowych. Ponadto w praktyce możliwa była odpowiednia alokacja kosztów i przychodów do Działu produkcji.
Wykluczenia.
Zgodnie z ustaleniami Stron odzwierciedlonymi w Umowie, następujące elementy nie podlegają sprzedaży w ramach Działu Produkcji:
1)gotówka oraz rachunek bankowy;
2)wszelkie kwoty należne od Kupującego (lub któregokolwiek z członków spółek powiązanych z Kupującym) wobec Sprzedającego i pozostające do spłaty między nimi w momencie Transakcji;
3)księgi ustawowe (za wyjątkiem wyżej wymienionych w punkcie iii) i protokoły Sprzedawcy;
4)akcje, które Sprzedający posiada w jakiejkolwiek osobie prawnej;
5)wszelkie aktywa Sprzedającego wykorzystywane do prowadzenia działalności innej niż Biznes;
6)wszelkie aktywa/usługi wykorzystywane przez Sprzedającego dla celów realizacji wybranych działań w zakresie e-commerce, w szczególności marketingu, hostingu;
7)wszystkie prawa własności intelektualnej Grupy T. niezwiązane z Działalnością produkcyjną;
8)wszelkie prawa do platformy internetowej Grupy T. niezwiązane z Działalnością produkcyjną;
9)wszelkie aktywa Sprzedającego wykorzystywane do wykonania innych zobowiązań wynikających z odrębnych umów, a więc niezwiązane z Działalnością produkcyjną.
Transakcja nie obejmuje również następujących elementów:
1)wszelkie kwoty należne Kupującemu od Sprzedającego na moment Transakcji;
2)wszelkie kwoty należne od Sprzedawcy bankowi lub podmiotowi instytucjonalnemu na moment Transakcji;
3)rozliczenia międzyokresowe związane z opłatami za audyt Sprzedawcy;
4)wszelkie płatności należne z tytułu umów ugodowych zawartych z pracownikami Sprzedawcy z datą zakończenia przypadającą przed datą zawarcia Umowy.
W oparciu o przejęte składniki majątkowe Kupujący kontynuuje działalność Sprzedawcy w zakresie Działalności produkcyjnej, zgodnie z przedstawionym powyżej stanem faktycznym. Ponadto, w celu kontynuowania Działalności produkcyjnej, Kupujący uzupełnił składniki majątkowe składające się na Dział Produkcji o własne zasoby, przykładowo rachunki bankowe oraz środki finansowe umożliwiające kontynowanie Działalności produkcyjnej, jak również usługi dostarczane przez podmioty zewnętrzne m.in. usługi prawne czy księgowe.
W piśmie uzupełniającym wskazali Państwo jak niżej.
1. Z uwagi na złożony charakter Transakcji wybrane aktywa oraz elementy składowe Działu Produkcji mogły/mogą zostać przeniesione na Kupującego również po 1 marca 2022 r.
Dotyczy to w szczególności wybranych, drobnych rzeczowych aktywów trwałych oraz usług (fit-out), które zostały nabyte przez Sprzedawcę po marcu 2022 r., przy czym na skutek analizy okazało się, że są one funkcjonalnie związane z Działem Produkcji (np. stacja polerska do pieczątek, wyposażenie wybranych maszyn, wąż szpulowy, elektroniczna waga laboratoryjna, wskaźnik napięcia, itp.).
1 marca 2022 r. zostały natomiast przeniesione na Kupującego wszystkie pozostałe elementy wskazane w treści wniosku (w tym Biznes, pracownicy, kluczowe rzeczowe aktywa trwałe, wiedza branżowa, towary handlowe, opisane we wniosku prawa oraz zobowiązania, dokumentacja przedsiębiorstwa oraz umowy).
2. Po dokonaniu Transakcji (tj. od 1 marca 2022 r.) Kupujący kontynuuje Działalność produkcyjną, która była uprzednio wykonywana z wykorzystaniem Działu Produkcji przez Sprzedającego (tj. kontynuowanie tej działalności było możliwe bez drobnych rzeczowych aktywów trwałych oraz usług, o których mowa w punkcie 1 powyżej). Co więcej należy wskazać, iż drobne aktywa rzeczowe oraz usługi, o których mowa w punkcie 1 zostały co do zasady nabyte przez Sprzedającego po 1 marca 2022 r., co wskazuje, iż również w przedsiębiorstwie Sprzedającego możliwe było prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej przy wykorzystaniu aktywów oraz elementów składowych przeniesionych 1 marca 2022 r.
3. Kupujący po dokonaniu Transakcji kontynuował działalność Działu Produkcji (tj. kontynuacja tej działalności była możliwa bez aktywów oraz elementów składowych, które zostały/zostaną przeniesione na Kupującego po 1 marca 2022 r). Jak zostało natomiast wskazane w treści wniosku, w celu kontynuowania Działalności produkcyjnej, Kupujący uzupełnił składniki majątkowe składające się na Dział Produkcji o własne zasoby, tj. przykładowo rachunki bankowe oraz środki finansowe umożliwiające kontynowanie Działalności produkcyjnej, jak również usługi dostarczane przez podmioty zewnętrzne m.in. usługi prawne czy księgowe.
4. Zgodnie z zapisami umowy „(...) wszelkie prawa, zobowiązania i obowiązki związane z umowami o pracę Pracowników będą obowiązywać od Transferu, tak jakby pierwotnie zostały dokonane między Pracownikami a Kupującym”. Intencją Kupującego w ramach Transakcji jest, aby stosunek prawny pracowników przeniesionych w ramach Działu Produkcji był taki sam jak poprzednio ze Sprzedawcą.
Państwa zdaniem, w związku z Transakcją dojdzie do przejścia pracowników z mocy prawa, tj. do przeniesienia zakładu pracy na nowego pracodawcę (tj. na Kupującego) w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy.
Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych przeformułowane w piśmie uzupełniającym
Czy Transakcja zbycia działalności w zakresie Działu Produkcji podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)?
Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych przeformułowane w piśmie uzupełniającym
Państwa zdaniem, Transakcja zbycia działalności w zakresie Działu Produkcji podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Wskazali Państwo, że mając na uwadze argumentację przedstawioną w ramach uzasadnienia do pytania nr 1 (dotyczącego podatku od towarów i usług), tj. stanowisko Zainteresowanych, iż transakcja zbycia działalności w zakresie Działu Produkcji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w Państwa ocenie żadne z wyłączeń z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie znajduje w analizowanej sprawie zastosowania, a tym samym transakcja zbycia działalności w zakresie Działu Produkcji podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):
Podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który Państwo wskazali jako przepis do interpretacji w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony danej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu
dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Zainteresowany niebędący stroną postępowania (Kupujący) nabył od Zainteresowanego będącego stroną postępowania (Sprzedającego) składniki tworzące działalność określoną jako Dział Produkcji.
Z interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-3.4012.336.2023.3.PJ w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że:
- zespół składników materialnych i niematerialnych związanych z Działalnością produkcyjną (Dział Produkcji) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług,
- jego zbycie na rzecz Kupującego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w myśl art. 6 pkt 1 ww. ustawy.
Przyjmując zatem, że przedstawiona we wniosku transakcja nie była objęta zakresem ustawy o podatku od towarów i usług, nie mógł do niej znaleźć zastosowania powołany wyżej art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Opisana we wniosku czynność była zatem – tak jak Państwo wskazali w swoim stanowisku (przeformułowanym w piśmie uzupełniającym) – opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, na zasadach w tej ustawie określonych.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.
Stosownie do art. 6 ust. 2 cyt. ustawy:
Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.
W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:
a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
b) innych praw majątkowych – 1%.
Zgodnie z art. 7 ust. 3 cyt. ustawy:
Podatek pobiera się według stawki najwyższej:
1) jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki – od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych;
2) jeżeli przedmiotem umowy zamiany są rzeczy lub prawa majątkowe, co do których obowiązują różne stawki.
Stosownie do art. 10 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy:
Podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika. Notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego.
W świetle powyższego, opisana umowy sprzedaży podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na zasadach ogólnych przewidzianych w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z treścią wskazanego przez Państwa do interpretowania przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlega bowiem wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie interpretacja znak: 0111-KDIB3-3.4012.336.2023.3.PJ.
Końcowo Organ wskazuje, że interpretacja została wydana w zakresie oznaczonym przez Państwa, czyli poprzez analizę wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zakreślonego przepisem art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
X. Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right