Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 5 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.310.2023.6.JS

Skoro Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT i nie będzie z tego podatku zwolniona, to w opisanej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC. W konsekwencji Transakcja sprzedaży nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia

przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

4 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 4 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości zabudowanej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie z 3 listopada 2023 r. – w piśmie z 8 listopada 2023 r. (data wpływu – 8 listopada 2023 r.) i – w odpowiedzi na wezwanie z 22 listopada 2023 r. – 27 listopada 2023 r. (data wpływu – 27 listopada 2023 r.).

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1) Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: Nabywca, Kupujący):

W. Sp. z o.o.

NIP: (…)

2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej: Zbywca, Sprzedający):

P. Sp. z o.o.

NIP: (…)

Opis zdarzenia przyszłego

W. Sp. z o.o. (dalej: Nabywca) – Zainteresowany będący stroną postępowania – jest spółką z siedzibą na terytorium Polski, będącą rezydentem podatkowym w Polsce.

Zgodnie z wpisem w KRS, przedmiotem przeważającej działalności Nabywcy jest działalność (…). Nabywca prowadzi również działalność w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek (PKD 68.10.Z).

P. sp. z o.o. (dalej jako „Zbywca”) – Zainteresowany niebędący stroną postępowania – jest spółką z siedzibą na terytorium Polski, będącą rezydentem podatkowym w Polsce. Zbywca jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

Działalność prowadzona przez Zbywcę polega na nabywaniu nieruchomości, wznoszeniu na nich obiektów handlowych z lokalami na wynajem, a następnie sprzedaży tych obiektów.

Zgodnie z wpisem w KRS przedmiotem przeważającej działalności Zbywcy jest realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (41.20.Z).

Zbywca jest właścicielem działki gruntu o numerze (…) położonej w (…). Zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, działka (…) jest przeznaczona pod zabudowę.

Działka (…) została nabyta przez Zbywcę w 2020 r. na podstawie czynności podlegającej opodatkowaniu (dostawa nieruchomości niezabudowanej przeznaczonej pod zabudowę).

Zbywca nabył działkę (…) w celu wybudowania budynku handlowo-usługowego z powierzchniami przeznaczonymi na wynajem. Z tytułu nabycia działki (…) Zbywcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług.

Aktualnie Zbywca realizuje na działce (…) inwestycję polegającą na budowie budynku handlowo – usługowego (dalej jako „Budynek handlowy”) wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Z tytułu realizacji ww. inwestycji Zbywcy przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług.

Po ukończeniu Budynku handlowego, Zbywca odda powierzchnie Budynku handlowego w najem podmiotom, z którymi zostaną zawarte umowy najmu. Czynności najmu będą opodatkowane stawką 23% podatku od towarów i usług.

W dalszym kroku Zbywca i Nabywca zawrą transakcję (dalej jako „Transakcja”), w ramach której Zbywca dokona na rzecz Nabywcy zbycia działki (…) wraz ze znajdującymi się na niej naniesieniami stanowiącymi własność Zbywcy (dalej jako „Nieruchomość”) w drodze umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego (dalej jako „Umowa sprzedaży”).

Na moment Transakcji, na Nieruchomości będą znajdować się następujące naniesienia:

- Budynek handlowy – stanowiący „budynek” w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane);

- wiata śmietnikowa – stanowiąca „budowlę” w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego (dalej jako „Budowla”);

- wewnętrzna komunikacja piesza i kołowa (place manewrowo-postojowe), parkingi, dwie zewnętrzne wolnostojące centrale wentylacyjne, wewnętrzna sieć elektryczna prowadząca do trafostacji – stanowiące urządzenia budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego (związane z Budynkiem handlowym, które będą zapewniać użytkowanie Budynku handlowego zgodnie z jego przeznaczeniem);

- naniesienia niestanowiące własności Zbywcy (w związku z czym nie będą one wchodzić w zakres przedmiotu Transakcji), tj. zewnętrzna instalacja wodociągowa, kanalizacja sanitarna, kanalizacja deszczowa, gazowa, elektroenergetyczna, sieć światłowodowa.

W zakres przedmiotu Transakcji wejdą:

- działka (…);

- Budynek handlowy wraz z Budowlą oraz ww. urządzeniami budowlanymi związanymi z Budynkiem handlowym, które będą zapewniać użytkowanie Budynku handlowego zgodnie z jego przeznaczeniem (z wyjątkiem ww. naniesień niestanowiących własności Zbywcy);

- majątkowe prawa autorskie oraz prawa zależne odnoszące się do dokumentacji projektowej;

- prawa do zabezpieczeń ustanowionych zgodnie z umową o wykonanie robót budowlanych w systemie generalnego wykonawstwa, jak również uprawnień z tytułu gwarancji jakości i rękojmi dotyczących wykonania obowiązków generalnego wykonawcy;

- umowy najmu lokali w Budynku handlowym (przechodzące z mocy prawa);

- prawa i obowiązki dotyczące zabezpieczeń ustanowionych zgodnie z postanowieniami umów najmu lokali w Budynku handlowym;

- prawa i obowiązki wynikające z umów z gestorami sieci i mediów, umów dotyczących przyłączy.

Transakcja nie będzie obejmowała następujących składników:

- zobowiązań Zbywcy, z wyjątkiem obowiązków związanych z ww. zabezpieczeniami przewidzianymi w umowach najmu lokali w Budynku handlowym;

- wierzytelności Zbywcy;

- należności pieniężnych Zbywcy;

- praw i obowiązków wynikających z umowy zarządzania aktywami ani umowy o zarządzanie Nieruchomością (Zbywca nie zawarł i nie będzie zawierał takich umów);

- praw i obowiązków z umów, na podstawie których udzielono Zbywcy finansowania dłużnego na realizację ww. inwestycji (Zbywca korzysta z finansowania zewnętrznego przy realizacji inwestycji jednak umowy o finansowanie nie przejdą na Nabywcę);

- praw i obowiązków z umów o pracę (Zbywca nie zawierał takich umów);

- praw i obowiązków z umów związanych z bieżącym funkcjonowaniem Budynku handlowego, takich jak umowa ochrony przeciwpożarowej pożarowej, monitoringu przeciwpożarowego, dezynsekcji, utrzymania zieleni, sprzątania, wywozu śmieci (przy czym niewykluczone jest zawarcie przez Nabywcę po Transakcji takich umów z tymi samymi usługodawcami);

- praw i obowiązków z umów rachunków bankowych;

- środków pieniężnych należących do Zbywcy;

- ksiąg rachunkowych Zbywcy;

- dokumentów (np. handlowych, korporacyjnych) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez Zbywcę, za wyjątkiem ww. uzgodnionych przez strony kopii ograniczonego zakresu dokumentacji dotyczącej Nieruchomości.

Nieruchomość ani Budynek handlowy nie będą formalnie wydzielone organizacyjnie w strukturze Zbywcy. Nie będą one przypisane w ramach jakiejkolwiek jednostki wewnętrznej Zbywcy (departamentu, działu, oddziału, itp.) oraz nie będą istniały dokumenty, które wprowadzałyby tego rodzaju wewnętrzny podział struktury Zbywcy. Nie zostanie wyznaczona osoba odpowiedzialna za zarządzanie czy kierowanie Nieruchomością ani Budynkiem handlowym.

Zbywca nie będzie posiadał odrębnego rachunku bankowego, na który wpływałyby należności i z którego spłacane są i byłyby zobowiązania związane z prowadzoną przez Zbywcę działalnością polegającą na najmie powierzchni w Budynku handlowym. Dla Nieruchomości ani Budynku handlowego nie będą prowadzone oddzielne księgi rachunkowe ani nie będzie sporządzane odrębne sprawozdanie finansowe. Na podstawie prowadzonej przez Zbywcę ewidencji księgowej nie będzie możliwe przyporządkowania przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do Nieruchomości ani Budynku handlowego. Zbywca nie będzie prowadził raportowania zarządczego odrębnie dla Nieruchomości ani Budynku handlowego.

Po dokonaniu Transakcji, u Zbywcy pozostaną składniki majątkowe, za pomocą których będzie on w dalszym ciągu wykonywał działalność gospodarczą w zakresie pozyskiwania terenów budowlanych, realizacji na nich inwestycji budowlanych oraz odsprzedaży tychże inwestycji.

Na moment Transakcji nie upłyną 2 lata od oddania do użytkowania Budynku handlowego ani Budowli.

Nabywca planuje zakup Nieruchomości wyłącznie na cele prowadzenia działalności w zakresie najmu powierzchni w Budynku handlowym, opodatkowanej według stawki 23% podatkiem od towarów i usług.

Zbycie Nieruchomości na rzecz Nabywcy Zbywca udokumentuje fakturą (fakturami) z podatkiem od towarów i usług.

W piśmie uzupełniającym z 8 listopada 2023 r. przekazali Państwo informacje na temat własności w rozumieniu Kodeksu cywilnego (na moment Transakcji):

-zewnętrznej instalacji wodociągowej – własność Zbywcy;

-kanalizacji sanitarnej – własność Zbywcy;

-kanalizacji deszczowej – własność Zbywcy;

-instalacji gazowej – własność Zbywcy;

-sieci elektroenergetycznej – własność Zbywcy;

-sieci światłowodowej – własność przedsiębiorstwa przesyłowego.

Z kolei w piśmie uzupełniającym z 22 listopada 2023 r. wskazali Państwo, że:

1) zewnętrzna instalacja wodociągowa, kanalizacja sanitarna, kanalizacja deszczowa, gazowa i elektroenergetyczna, które stanowią własność Zbywcy, będą przedmiotem dostawy w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, jako elementy wchodzące w skład dostawy Budynku handlowego.

2) zewnętrzna instalacja wodociągowa, kanalizacja sanitarna, kanalizacja deszczowa, gazowa i elektroenergetyczna są urządzeniami budowlanymi w rozumieniu art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego, związanymi z Budynkiem handlowym, które będą zapewniać użytkowanie Budynku handlowego zgodnie z jego przeznaczeniem.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy umowa sprzedaży nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Państwa zdaniem, umowa sprzedaży nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wskazali Państwo, że zgodnie z art. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają, między innymi, umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy oraz praw majątkowych.

Natomiast w myśl art. 2 pkt 4 lit. a) ww. ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Z powyższych przepisów wynika, że jeśli dostawa Nieruchomości dokonana na podstawie umowy sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie jest od tego podatku zwolniona, to taka umowa sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając na uwadze powyższe, skoro, jak wskazano w pkt 2 powyżej, dostawa Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, oraz nie będzie korzystała ze zwolnienia od tego podatku, umowa sprzedaży będzie pozostawała poza zakresem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ww. ustawy.

Reasumując, w Państwa ocenie, umowa sprzedaży nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):

Podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:

a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

b) innych praw majątkowych – 1%.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera własnej definicji nieruchomości lub jej części oraz nie określa co jest częścią składową nieruchomości. Z tego względu, aby zakwalifikować daną rzecz jako nieruchomość oraz określić co stanowi jej integralną część dla celów opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych należy odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego.

W świetle art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.):

Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Stosownie do art. 47 § 1-3 Kodeksu cywilnego:

Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych.

Zgodnie z tą zasadą wszystko, co jest trwale związane z gruntem stanowi jego część składową i nie może być odrębnym przedmiotem własności (oderwanym od własności gruntu) zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego i tym samym odrębnym przedmiotem obrotu prawnego, gdyż własność gruntu rozciąga się na rzecz ruchomą (np. budowlę, urządzenie), która została z nim połączona w taki sposób, że stała się jego częścią składową.

W myśl art. 48 ustawy Kodeks cywilny:

Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

Zgodnie natomiast z art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego:

Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

W prawie polskim obowiązuje zasada superficies solo cedit, zgodnie z którą budynki i urządzenia trwale z gruntem związane, drzewa i inne rośliny, a także inne przedmioty trwale z gruntem związane są jego częściami składowymi, a tym samym nie mogą być odrębnym od gruntu przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

W art. 48 Kodeksu cywilnego wyraźnie przewidziana została jednak możliwość istnienia wyjątków od zasady wyrażonej w art. 47 § 2 Kodeksu cywilnego. Chodzi w szczególności o tzw. urządzenia przesyłowe, i inne podobne wchodzące w skład przedsiębiorstwa przesyłowego (art. 49 § 1).

Z tych przepisów wynika, że tytuł prawny do ww. obiektów odrywa się od tytułu prawnego przysługującego do nieruchomości (gruntu).

Przechodząc ponownie na grunt przepisów podatkowych, należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z opisu wniosku wynika, że zamierzają Państwo zawrzeć umowę sprzedaży, na mocy której Zainteresowany będący stroną postępowania (Kupujący) nabędzie od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania (Sprzedającego) działkę zabudowaną Budynkiem handlowym, Budowlą i urządzeniami budowlanymi. Działkę wraz ze znajdującymi się na niej ww. naniesieniami określają Państwo we wniosku jako Nieruchomość. Wraz z Nieruchomością w zakres przedmiotu transakcji wejdą prawa związane z nieruchomością.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-3.4012.328.2023.5.PJ wydanej w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że:

-Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług,

-dostawa budynku i budowli (a w konsekwencji gruntu, na którym są posadowione) będzie opodatkowana właściwą stawką podatku od towarów i usług.

A zatem, skoro Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, to w opisanej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W konsekwencji Transakcja sprzedaży nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – znak: 0111-KDIB3-3.4012.328.2023.5.PJ.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

W. Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00