Wyrok NSA z dnia 18 sierpnia 2021 r., sygn. I FSK 1131/21
Odpłatna dostawa przez gminę na rzecz stowarzyszenia posiłków, które mają być oferowane w stołówkach szkół publicznych prowadzonych przez stowarzyszenie, na rzecz uczniów tych szkół, nie odbywa się w ramach reżimu publicznoprawnego, lecz ma charakter czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Zbigniew Łoboda (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Maja Chodacka, po rozpoznaniu w dniu 18 sierpnia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Gminy H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 30 marca 2021 r. sygn. akt I SA/Rz 102/21 w sprawie ze skargi Gminy H. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 grudnia 2020 r. nr 0111-KDIB3-2.4012.920.2020.1.ASZ w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Gminy H. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 30 marca 2021 r., sygn. akt I SA/Rz 102/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, po rozpoznaniu skargi Gminy H. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 grudnia 2020 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm., dalej - "p.p.s.a."), oddalił skargę.
Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku oraz akt sprawy wynika, że występując o wydanie interpretacji indywidualnej Gmina H.i przedstawiła we wniosku, że na terenie Gminy funkcjonuje 5 publicznych szkół podstawowych. Organem prowadzącym dla dwóch szkół jest Gmina, a dla pozostałych trzech szkół – Stowarzyszenie [...](dalej: "Stowarzyszenie", bądź "S."). S. jest wpisane w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej jako stowarzyszenie. W szkołach gminnych funkcjonują stołówki szkolne, które zapewniają ciepłe posiłki uczniom i nauczycielom. W związku z podpisywanymi umowami dyrektorzy szkół gminnych sprzedają i dostarczają szkołom S. posiłki: jedna ze szkół gminnych sprzedaje posiłki dla dwóch szkół S., a druga szkoła gminna dla trzeciej Szkoły S. Uczniowie szkół gminnych płacą za wyżywienie opłatę ustaloną na poziomie "wsadu do kotła", natomiast nauczyciele tych Szkół dodatkowo koszt przygotowania posiłku. Szkoły S. płacą za posiłki ich uczniów w wysokości kosztów wsadu do kotła oraz proporcjonalnie wyliczonych kosztów przygotowania posiłków, ponieważ do wyliczenia dotacji dla szkół prowadzonych przez stowarzyszenie przyjmowany jest koszt stołówek szkolnych pomniejszony o uzyskane dochody.