Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.592.2023.1.MBD

W zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko jest prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

I.CHARAKTERYSTYKA WNIOSKODAWCY

Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”) powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą pod firmą (…) w jednoosobową spółkę kapitałową.

Przedmiot działalności Wnioskodawcy zgodnie z KRS to:

-25. 61. Z OBRÓBKA METALI I NAKŁADANIE POWŁOK NA METALE,

-74. 10. Z DZIAŁALNOŚĆ W ZAKRESIE SPECJALISTYCZNEGO PROJEKTOWANIA,

-73. 11. Z DZIAŁALNOŚĆ AGENCJI REKLAMOWYCH,

-43. 99. Z POZOSTAŁE SPECJALISTYCZNE ROBOTY BUDOWLANE, GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE,

-32.99. Z PRODUKCJA POZOSTAŁYCH WYROBÓW, GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANA,

-31.09.Z PRODUKCJA POZOSTAŁYCH MEBLI,

-25.11.Z PRODUKCJA KONSTRUKCJI METALOWYCH I ICH CZĘŚCI,

-01.61.Z DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA WSPOMAGAJĄCA PRODUKCJĘ ROŚLINNĄ,

-18.13.Z DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA ZWIĄZANA Z PRZYGOTOWYWANIEM DO DRUKU,

-25.99.Z PRODUKCJA POZOSTAŁYCH GOTOWYCH WYROBÓW METALOWYCH, GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANA.

Wnioskodawca jest spółką z siedzibą na terytorium Polski (polskim rezydentem podatkowym) i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, zgodnie z Ustawą o CIT.

Wnioskodawca jest producentem (…). Wnioskodawca z sukcesem wprowadza na polski i europejski rynek opracowywane i produkowane we własnym zakresie produkty.

Wnioskodawca przed dniem rejestracji przekształcenia prowadził prace o charakterystyce analogicznej do opisanej w poniższym stanie faktycznym, które wypełniały definicję prac badawczo-rozwojowych.

Jako przedsiębiorca obecny jedyny wspólnik Wnioskodawcy, korzystał z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w latach 2021, 2022 (na dzień złożenia niniejszego Wniosku). Rezultaty prac badawczo-rozwojowych zgodnie z art. 553 §1 Kodeksu spółek handlowych, przysługują Wnioskodawcy. Wnioskodawca jest beneficjentem dwóch dotacji unijnych w ramach, których realizował oraz wdrażał wyniki prac badawczo-rozwojowych opracowanych we własnym zakresie w ramach działalności gospodarczej. Wnioskodawca jest beneficjentem m.in. działania II.3.1 Innowacje w MŚP w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (...) na lata 2014-2020, gdzie zrealizowała projekt „Wdrożenie innowacyjnej technologii nanoszenia powłok ochronnych na wyroby stalowe” oraz działania 19.1.1.1 Technologie przyjazne środowisku - Green growth w ramach Funduszy Norweskich działania 19.1. Nowe Produkty i Inwestycje, gdzie zrealizowała projekt „Wzrost konkurencyjności firmy poprzez wprowadzenie do produkcji przyjaznych dla środowiska paneli ogrodzeniowych wytwarzanych z surowców wtórnych”.

II. OBSZAR PROWADZONEJ DZIAŁALNOŚCI B+R WNIOSKODAWCY

Specyfika działalności Wnioskodawcy sprawia, że niemalże w każdym realizowanym przez Wnioskodawcę projekcie implementowane są wyniki prowadzonych we własnym zakresie prac badawczo-rozwojowych tj. przykładowo: (..) - stanowiące wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych, które zostało dofinansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (…).

Produkty oraz procesy technologiczne opracowane w ramach projektów o charakterze badawczo-rozwojowym trafiają w przeważającej większości do oferty Wnioskodawcy. Dzięki prowadzonym pracom w zakresie opracowywania nowych produktów oraz ulepszania procesów technologicznych Wnioskodawca systematycznie zwiększa nową wiedzę, rozwiązuje problemy techniczne oraz technologiczne, opracowuje prototypowe rozwiązania dotychczas niewystępujące w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy.

Prace badawczo-rozwojowe prowadzone przez Wnioskodawcę mają na celu poszerzanie oferty produktowej poprzez tworzenie całkowicie nowych lub znacząco ulepszonych rozwiązań, w tym także prace ukierunkowane na usprawnienie wewnętrznych procesów stosowanych u Wnioskodawcy.

Prace prowadzone przez Wnioskodawcę w ramach prac badawczo-rozwojowych dotyczą głównie trzech kluczowych obszarów tj.

1. prac badawczo-rozwojowych związanych z tworzeniem nowych/znacząco ulepszonych produktów w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłoszone przez poszczególnych odbiorców,

2. prac związanych z rozwijaniem oferty produktowej Wnioskodawcy, podejmowanych z inicjatywy własnej skutkujących zdobyciem nowej wiedzy,

3. prac związanych z rozwojem i ulepszaniem procesów technologicznych stosowanych u Wnioskodawcy m.in. projekty związane z poprawą efektywności procesów produkcyjnych, a także tworzeniem narzędzi IT (oprogramowania).

Podstawowa różnica między pracami prowadzonymi we wskazanych obszarach związana jest przede wszystkim ze sposobem rozpoczęcia prac - w odpowiedzi na zgłoszone zapotrzebowanie klienta albo w wyniku własnej inicjatywy.

Prace związane z pkt 1, związane są przede wszystkim ze skonkretyzowanym zapotrzebowaniem określonego kontrahenta, zgłoszonym w ramach zamówienia, a rezultat niezbędnych prac niejednokrotnie ma charakter unikatowy - tj. dostosowany ściśle do określonego kontrahenta.

W przypadku pkt 2, prace badawczo-rozwojowe prowadzone są przede wszystkim na podstawie przeprowadzanej analizy zapotrzebowania rynkowego oraz zidentyfikowanych możliwości technologicznych.

Zarówno prace prowadzone przez Wnioskodawcę wskazane w pkt 1, jak i pkt 2 wiążą się z koniecznością przeprowadzenia przez Wnioskodawcę prac B+R, obejmujących analizę możliwości wdrożenia nowego rozwiązania produktowego, zaprojektowanie go – z wykorzystaniem wiedzy zdobywanej przez Wnioskodawcę, a następnie opracowanie wersji testowych (prototypów) i ich walidację, obejmującą badania i testy produktów wyprodukowanych w ramach serii próbnych (testowych).

Prace wskazane w pkt 3, związane z rozwojem i ulepszaniem procesów technologicznych stosowanych u Wnioskodawcy, dotyczą prowadzenia projektów zmierzających do poprawy efektywności procesów produkcyjnych, a także tworzeniem narzędzi IT (oprogramowania). Jest to nieodłączny element działalności, które pozwala na opracowanie procesów technologicznych, które zapewniają Wnioskodawcy budowanie przewagi konkurencyjnej.

Prowadzone przez Wnioskodawcę prace we wskazanych powyżej obszarach skutkować mogą zarówno tworzeniem całkowicie nowych produktów, jak i poprawą parametrów dotychczasowych rozwiązań czy też wzbogaceniem ich o dodatkowe cechy i funkcjonalności.

A. OGÓLNY OPIS PRAC BADAWCZO-ROZWOJOWYCH

W zależności od rodzaju projektu projekt badawczo-rozwojowy składa się w szczególności z następujących faz:

1.opracowanie oraz zgłoszenie pomysłu/zamówienie klienta, określenie problemów badawczych oraz zakresu wymaganej nowej wiedzy,

2.opracowanie wstępnej koncepcji stworzenia projektu, analiza wykonalności projektu, prace koncepcyjne w zakresie doboru technologii i materiałów,

3.przygotowanie koncepcji techniczno-wykonawczej projektu przy zastosowaniu programów do modelowania w 2D i 3D,

4.opracowanie nowego produktu/rozwiązania technologicznego,

5.przeprowadzenie testów i walidacji opracowanego produktu/procesu technologicznego,

6.przeprowadzenie serii próbnej (produkcji testowej)/budowa prototypu.

Szczegółowość realizacji projektów i ilość faz jest uzależniona od wielkości oraz zakresu projektu, terminu jego realizacji, przewidzianego budżetu, stopnia wyzwań technologicznych oraz stopnia skomplikowania.

Co do zasady, pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o realizacji prac o charakterze prac badawczo-rozwojowych jest analiza wymagań stawianych projektowanemu rozwiązaniu pod kątem określenia działań niezbędnych do podjęcia w ramach prac oraz metod i technologii wykorzystywanej w dalszych pracach (z uwzględnieniem doświadczeń z poprzednich prac) - problemy badawcze. Do zadań przypisywany jest odpowiedni zespół projektowy złożony z kompetentnych pracowników Wnioskodawcy. Na potrzeby każdego z projektów angażowani są wykwalifikowani specjaliści o różnych specjalizacjach i kompetencjach. W skład zespołów projektowych mogą wchodzić m.in. konstruktorzy, technolodzy, technicy, elektrycy, spawacze czy projektanci IT. Koncepcja projektu jest opracowana w formie opisu projektu (karty projektu) i jest podstawą do realizacja prac rozwojowych oraz przedwdrożeniowych.

Po przedstawieniu problemu badawczego zespół projektowy Wnioskodawcy przystępuje do rozwiązywania go. Wnioskodawca dokonuje wstępnej koncepcji możliwości, projektu, budżetowania, a następnie osoba odpowiedzialna za realizację konkretnego projektu dzieli projekt na poszczególne zadania, które są przedmiotem prac odpowiednich działów firmy.

Celem prowadzonych działań jest opracowywanie oraz tworzenie nowych lub znacząco ulepszonych produktów lub procesów produkcyjnych. Nowe rozwiązania technologiczne wykazują nowe cechy i funkcjonalności względem obecnie stosowanych lub dostępnych rozwiązań. Celem jest również opracowywanie oraz wdrażanie nowych procesów łączących istniejące rozwiązania, w wyniku których wytwarza się nowa wiedza oraz nowe cechy i funkcjonalności.

W ramach tych prac, pracownicy Wnioskodawcy muszą dobrać metody badawcze na podstawie nowej wiedzy w ramach przedsiębiorstwa, które pozwolą na stworzenie schematu rozwiązań i integracji z istniejącymi produktami oraz infrastrukturą. Konieczne jest też określenie, w jaki sposób rozwiązanie zostanie stworzone, w celu osiągnięcia najwyższej możliwej efektywności procesu. Jednocześnie, w procesie projektowym mogą powstać prototypy, które są następnie przedmiotem badań, testów i walidacji.

Kluczowe dla realizacji prac badawczo-rozwojowych u Wnioskodawcy jest zdobywanie nowej wiedzy z dziedzin, których dotyczą prowadzone prace. Zdobyta wiedza i umiejętności znajdują następnie przełożenie w codziennej pracy pracowników Wnioskodawcy. Pomysły na opracowanie nowych produktów lub zagadnień badawczych często powstają w wyniku prób wykorzystania metod poznanych w literaturze fachowej czy podczas wydarzeń branżowych.

Poniżej przedstawiono przykładowe czynności wykonywane przez pracowników, występujące w ramach prowadzonych przez Wnioskodawcę projektów badawczo-rozwojowych:

1. prace koncepcyjne, opracowywanie i analiza założeń dot. wymagań, które musi spełniać rozwiązanie (produkt, proces, technologia), oczekiwanych parametrów i funkcjonalności;

2. analiza surowców i materiałów planowanych do wykorzystania w projekcie;

3. analiza technologii, procesów technologicznych;

4. projektowanie rozwiązania dla zidentyfikowanych zagadnień B+R;

5. opracowywanie założeń dot. wymagań, oczekiwanych parametrów, funkcjonalności;

6. tworzenie modeli 3D, dokumentacji, rysunków, kalkulacji, schematów, tablic, opisów etc.;

7. budowa prototypu dla przetestowania rozwiązań, praca z prototypami rozwiązań, projektowanie i przeprowadzanie testów prototypów;

8. przygotowanie procesów technologicznych umożliwiających produkcję opracowanych produktów;

9. przeprowadzanie niezbędnych badań (badania materiałów - w tym ich trwałości i właściwości) i ich dokumentowanie (tworzenie opisów wyników badań, użytej metody, formułowanie rekomendacji zmian wynikających z analizy awarii i błędów wykrytych podczas testów).

Opisane przykładowe prace są prowadzone przez Wnioskodawcę w sposób systematyczny - planowo, w oparciu o przyjętą metodykę i określony harmonogram dla poszczególnych czynności podejmowanych w ramach prac projektowych.

Prace badawczo-rozwojowe są przez Wnioskodawcę rozgraniczane od pozostałej działalności (tj. rozgraniczenie prac B+R od tzw. prac rutynowych i produkcji właściwej), prowadzonej w ramach odrębnych działań.

Należy zauważyć, że realizowane prace w zakresie opracowywania nowych produktów czy procesów charakteryzują się niepewnością badawczą. Zazwyczaj projekty opierają się na przedstawionych pracownikom wymaganiach co do finalnego rezultatu, natomiast ścieżka do osiągnięcia zakładanego rezultatu pozostawiana jest kompetencjom pracowników pod kierownictwem kierownika zespołu projektowego. Rezultatem prac jest nabycie nowej wiedzy, która następnie zostaje wykorzystana do wytworzenia nowych rozwiązań bądź rozwoju rozwiązań dotychczas istniejących.

Wnioskodawca prowadzi tego rodzaju prace w sposób stały, jako nieodłączny, kluczowy element prowadzenia swojej działalności gospodarczej, a także zamierza kontynuować prowadzenie tego rodzaju działalności w przyszłości.

B. SZCZEGÓŁOWY OPIS PROJEKTÓW BADAWCZO-ROZWOJOWYCH - PRZYKŁADY

Jako przykład realizowanych przez Wnioskodawcę projektów o charakterze B+R wymienić można:

Projekt 1: Opracowanie i wykonanie nowego produktu w postaci (…)

Projekt dotyczył realizacji prac badawczo-rozwojowych w zakresie opracowania nowego z perspektywy Wnioskodawcy (…).

Jeden z kontrahentów Wnioskodawcy przedstawił założenia przyświecające stworzeniu nowego (…). Projekt zakładał wyeksponowanie materiału (…). Nowy (…) miał prezentować płytki o wymiarze (20 cm/120 cm). Umieszczenie płytek o nietypowych wymiarach oraz wysokiej wadze stanowiło wyzwanie konstrukcyjne przy opracowywaniu nowego produktu.

Przeprowadzono wiele prób wytrzymałościowych, które zmierzały do ustalenia możliwie wytrzymałej konstrukcji przy zachowaniu kompaktowego rozmiaru (…). W wyniku prób i analiz zdecydowano o zastosowaniu elementów podpierających górną część ekspozytora. Konstruktorzy Wnioskodawcy we współpracy z technologami uwzględnili swoje badania, wprowadzając rozwiązania konstrukcyjne z użyciem odpowiednich przekrojów profili - technik ich łączenia, wzmocnień oraz sposobu montowania poszczególnych elementów.

W ramach opisywanego projektu B+R Wnioskodawca dokonał szerokiej analizy i badań w zakresie materiałów przeznaczonych do ekspozycji, jak i materiałów i surowców niezbędnych do wytworzenia nowego (…). W ramach prac wykonano założenia konstrukcyjne oraz wizualne projektu, a także zweryfikowano najbardziej efektywne systemy łączenia poszczególnych elementów dających stabilność oraz odporność na obciążenia.

Zgodnie z ustalonymi z kontrahentem Wnioskodawcy założeniami, materiał ekspozycyjny miał być dostępny dla osób zainteresowanych produktem z zasobnika umieszczonego w dolnej części (…). Z uwagi na masę płytek ceramicznych konstruktorzy nie zdecydowali się na umieszczenie zasobnika z eksponowanym materiałem na (…). W celu realizacji projektu zgodnie z założeniami konstruktorzy zaprojektowali ekspozytor uwzględniając rozmiar palety, na której umieszczono materiał ekspozycyjny oraz określoną wysokość materiału ekspozycyjnego. Opracowana konstrukcja ekspozytora umożliwiała wymianę palety bez konieczności ingerencji w konstrukcję (…).

Kontrahent udostępnił Wnioskodawcy pliki drukarskie, które wymagały dostosowania i adaptacji oraz poprawy w zakresie kolorystyki oraz formatu.

W ramach projektu opracowano i wytworzono spersonalizowane formy dla opracowanych detali.

Kolejnym etapem prac były kwestie wizualne oraz wykończeniowe. Następnie, dział projektowy wraz z technologami opracował w systemach graficznych projekty 2D i 3D, które zostały skonsultowane z Zamawiającym.

Zaprojektowanie nowego (…) wymagało przeprowadzenia takich prac jak:

1.analizy wyników symulacji produkcji wytwarzania nowego produktu uwzględniając analizę surowca, parametry obróbki surowców oraz ich kalibracje,

2.opracowanie i wykonanie dokumentacji projektowej 2D,

3.opracowanie i wykonanie dokumentacji projektowej 3D,

4.wykonanie prototypu typu soft (prototyp surowy bez wykończeń).

Celem realizowanego przez Wnioskodawcę projektu o charakterze badawczo-rozwojowym było stworzenie na podstawie wytycznych Zamawiającego mebla ekspozycyjnego, który we właściwy sposób wyeksponuje płytki ceramiczne o wymiarach 20cm/120 cm oraz umożliwi dostęp do oferowanego przez Zlecającego produktu bezpośrednio z zasobnika. Dotychczas w ofercie Wnioskodawcy nie było (…), który umożliwiałby stworzenie ekspozycji dla płytek ceramicznych o ww. wymiarach z jednoczesnym dostępem do materiału ekspozycyjnego udostępnionego w zasobniku w formie określonej przez kontrahenta.

Celem projektu było przeprowadzenie analizy oraz przebadanie potencjalnych materiałów i surowców pod kątem ich wytrzymałości. Ponadto, celem realizacji projektu było opracowanie narzędzi umożliwiających produkcję ekspozytora o parametrach zgodnych z opracowanym prototypem.

Głównymi elementami charakteryzującymi opracowywany (…) miały być: jego funkcjonalność związana z możliwością pobrania przez osobę zainteresowaną płytki ceramicznej z zasobnika znajdującego się pod ekspozytorem, stabilna i bezpieczna konstrukcja, oraz wyjątkowość na tle konkurencyjnych ekspozycji w sklepach. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych w skali przedsiębiorstwa rozwiązań cel został osiągnięty.

Na etapie badań przemysłowych zespół projektowy Wnioskodawcy zrealizował takie prace jak:

1.badanie stabilności konstrukcji,

2.badanie wytrzymałości elementów łączących, skręcanych, nitowanych i spawanych,

3.badanie właściwego doboru systemów klejących zapewniających bezpieczne użytkowanie.

Na etapie prac rozwojowych zespół projektowy Wnioskodawcy zrealizował takie prace jak:

1.przeprowadzenie testów materiałów i surowców oraz parametrów fizycznych i chemicznych niezbędnych do opracowania i wytworzenia nowego produktu,

2.opracowanie dedykowanego projektu graficznego,

3.dobranie, dostosowanie i przetestowanie rozwiązań konstrukcyjnych umożliwiających realizację projektu,

4.opracowanie narzędzi do produkcji produktu m.in. formy,

5.wytworzenie prototypowych części składowych (…),

6.wytworzenie prototypu produktu.

W ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych Wnioskodawca opracował nowe detale składające się na nowy produkt tj. (…).

W ramach prac B+R przeprowadzono następujące prace:

1.Opracowano i wytworzono elementy konstrukcji.

2.Opracowano i wytworzono elementy wzmacniające.

3.Na podstawie dokonanych obliczeń i analiz ustalono finalny kształt (…) uwzględniający walory estetyczne oraz wymagania związane z masa prezentowanego materiału.

4.Opracowano i wytworzono cztery formy do stołów spawalniczych z elementami jej dopasowania do stołu. Wnioskodawca wytworzył w tym zakresie dedykowane formy.

5.Wykonano projekt 2D i 3D.

6.Dostosowano elementy graficzne do założeń ustalonych przez kontrahenta.

Projekt podzielony został na następujące fazy realizacji:

Faza projektowo-koncepcyjna:

1.Opracowanie założeń koncepcyjnych projektowanych w ramach projektu rozwiązań.

2.Analiza i sprawdzenie surowców i materiałów.

3.Dokonanie wstępnych szkiców i kalkulacji.

4.Wykonanie wstępnych rysunków w programie SolidWorks oraz Alphacam.

5.Przeprowadzenie analiz pod kątem sztywności, funkcjonalności oraz zbadanie wstępnego spełniania pozostałych założeń.

6.Analiza projektu pod kątem wykorzystania posiadanych możliwości produkcyjnych i technologicznych.

7.Przedstawienie projektów kontrahentowi do analizy i akceptacji.

8.Zatwierdzenie projektu końcowego przez klienta.

Faza rozwojowa:

1.Dobór i zamówienie materiałów i surowców.

2.Dobór technologii wykonania pierwszej poglądowej sztuki nowego (…) i/lub detalu.

3.Manualne wytworzenie prototypu.

4.Dostosowanie procesu technologicznego do nowego projektu w tym opracowanie dedykowanego oprogramowania do maszyn.

5.Opracowanie i wytworzenie form oraz detali niezbędnych do dostosowania procesu technologicznego.

6.Złożenie i wykonanie pierwszego prototypu (…) typu.

Projekt 2: Opracowanie i wykonanie nowego produktu tj. (…).

Projekt dotyczył realizacji prac badawczo-rozwojowych w zakresie opracowania nowej z perspektywy Firmy (…). Jeden z kontrahentów Wnioskodawcy, złożył zapytanie ofertowe na wykonanie kompletnej (…) dla paneli podłogowych. Spółka nie posiadała w swoim asortymencie gotowego produktu, który spełniałby wymogi kontrahenta. Postanowiono o wykonaniu nowego, nie istniejącego dotychczas w ofercie Spółki mebla ekspozycyjnego. Z uwagi na dużą ilość prezentowanego materiału na podstawie doświadczenia zdecydowano się połączyć różne typy ekspozytorów i zbudować kompletna (…) składająca się z elementów:

1.(…),

2.(…),

3.(…).

Projekt wymagał połączenia dotychczas zebranej wiedzy i doświadczenia zbudowanego podczas opracowywania ekspozytorów. Podstawowym problemem, z którym zmierzyli się konstruktorzy była potrzeba wyeksponowania dużej ilości paneli podłogowych przy jednoczesnym zachowaniu kompaktowej konstrukcji (…). Wyzwanie stanowiła przygotowanie ekspozycji dla materiały tj. paneli podłogowych, dotychczas Spółka produkowała (…), nowy typ materiału wymagał dodatkowych analiz i prób związanych z eksponowanym materiałem. Część zabudowy ekspozycyjnej w postaci (…) cechowała się nietypową w porównaniu do dotychczasowych produktów konstrukcją nośną, która wykorzystywała profile stalowe zespolone w innowacyjny sposób tj. połączenie półokrągłymi narożnikami. W (…) zastosowano ramy metalowe z przyspawanymi maskownicami w formie ceowników. Część zabudowy ekspozycyjnej w postaci (...) wymagała opracowania i doboru zawiasów, które były na tyle wytrzymałe by bezawaryjnie przenosić ciężar materiału ekspozycyjnego, a zarazem opory związane z ich pracą musiały być na tyle niewielkie, aby dorosła osoba była w stanie przeglądać ekspozycję. Część zabudowy ekspozycyjnej w postaci (…) wymagały od zespołu konstruktorów pogłębionych analiz i obliczeń w zakresie stabilności konstrukcji. Z uwagi na kaskadową budowę i stosunkowo lekki materiał ekspozycyjny mebel w początkowej fazie był niestabilny.

Do kompletu ekspozycji przygotowane zostały pliki graficzne z których wykonano wydruki wielkoformatowe dopasowane kolorystycznie do ekspozycji zgodnie z założeniami przedłożonymi przez klienta.

W ramach projektu przeprowadzono analizę materiałów i surowców, opracowano założenia konstrukcyjne oraz wizualne projektu. W kolejnym etapie dział projektowy wraz z technologami opracował w systemach graficznych wizualizacje za pomocą projektów 2D i 3D. Powyższe wizualizacje zostały skonsultowane i zaakceptowane przez Zamawiającego.

Spółka pierwszą wersję prototypu opracowała manualnie. Po jej akceptacji Wnioskodawca przystąpił do prac związanych z przygotowaniem procesu technologicznego do produkcji wielkotowarowej. W zakres prac wchodziło m.in. zaprogramowanie maszyn, opracowanie i wytworzenie stosownych szablonów do detali (…) oraz dostosowanie całego procesu technologicznego umożliwiającego wykonanie produkcji testowej - w sposób zapewniający dokładne zweryfikowanie każdego z elementów składających się na zabudowę.

Prace nad opracowaniem nowych mebli ekspozycyjnych stanowiły wyzwanie i wymagały zdobycia nowej wiedzy oraz przeprowadzenia analiz zarówno eksponowanych materiałów, jak i koncepcji ich łączenia. Na podstawie wiedzy i doświadczenia zgromadzonego przy innych projektach badawczo rozwojowych stworzono kompleksowy produkt, który eksponuje dużą ilość materiału ekspozycyjnego. Dotychczas Wnioskodawca nie stworzył zestawu meblowego mającego podobne cechy funkcjonalne i techniczne. Konstruktorzy Spółki we współpracy z technologami uwzględnili swoje badania, wprowadzając rozwiązania konstrukcyjne z użyciem odpowiednich przekrojów profili, wzmocnień oraz sposobu montowania poszczególnych elementów. Dla każdego detalu opracowane zostały dedykowane szablony/formy umożliwiające dokładne zaplanowanie produkcji z wykorzystaniem innowacyjnych maszyn i urządzeń (np. robotów spawalniczych czy laserów tubowych). Dla każdego elementu/detalu ze stali na stoły spawalnicze przygotowane zostały specjalistyczne formy w postaci szablonu, na których indywidualnie określono wytyczne do spawania. Do produkcji prototypu danego mebla ekspozycyjnego każdorazowo Spółka wykonuje testową partię próbną danego detalu w celu wyeliminowania nieścisłości oraz nieprawidłowości względem opracowanego projektu.

Zaprojektowanie każdego nowego mebla ekspozycyjnego wymaga przeprowadzenia takich prac jak:

1.analizy wyników symulacji produkcji wytwarzania nowego produktu uwzględniając analizę surowca, parametry obróbki surowców oraz ich kalibracje,

2.opracowanie i wykonanie dokumentacji projektowej 2D,

3.opracowanie i wykonanie dokumentacji projektowej 3D,

4.wykonanie prototypu typu soft (prototyp surowy bez wykończeń),

5.przygotowanie procesu produkcyjnego poprzez napisanie dedykowanego oprogramowania do maszyn i urządzeń produkcyjnych,

6.zaprojektowanie i wykonanie kompletu narzędzi do formowania nowych detali składowych (…), które to narzędzia projektowane są w sposób umożliwiający ich implementację w procesie produkcyjnym,

7.wykonanie testowej partii ww. detali,

8.przeprowadzenie fazy testów i walidacji,

9.wprowadzenia stosownych usprawnień do procesu technologicznego w celu osiągnięcia założeń projektu,

10.produkcja testowa detali składających się finalny produkt.

Nowy (…) po przeprowadzeniu prac badawczo-rozwojowych na stałe trafił do oferty produktowej.

Celem realizowanego przez Spółkę projektu o charakterze badawczo-rozwojowym było stworzenie na podstawie wytycznych Zamawiającego (…) stanowiącej zestaw (…). Głównym problemem było dostosowanie (…) do założonych parametrów i połączenie wiedzy w zakresie wykonanych dotychczas (…). Rezultatem było opracowanie i wytworzenie kompleksowego (…) z zachowaniem stabilności oraz gwarancji bezpieczeństwa. Powyższy projekty wymagał od Firmy zdobycia nowej wiedzy w zakresie materiałów oraz sił fizyki oddziaływających na (…) po implementacji towaru, a także zgromadzenie i wykorzystanie dotychczas posiadanej wiedzy. Powyższe rozwiązanie umożliwiało łatwiejszą i lepszą wizualnie prezentację oraz umożliwiało szybką wymianę asortymentu przy zmianie kolekcji na nowe lub sezonowe ekspozycje.

Cel projektu został, osiągnięty czego dowodem jest otrzymanie zlecenia na kampanię wdrożeniową oraz informacja z rynku sprzedażowego o bardzo dobrym odbiorze i przyjęciu się tego systemu eksponowania przez klientów punktów sprzedaży. W ramach projektu podjęto prace badawczo-rozwojowe w zakresie opracowania nowego z perspektywy Firmy zestawu mebli ekspozycyjnych dla paneli podłogowych. Na etapie realizacji prac opracowano projekty graficzne, prototyp rozwiązania oraz dostosowano proces technologiczny umożliwiający wielkotowarową produkcję z wykorzystaniem nowoczesnego parku maszynowego (…). Na etapie prac badawczo-rozwojowych Firma realizowała różne badania oraz próby w zakresie wytrzymałości, oraz bezpieczeństwa.

W ramach badań przemysłowych zespół projektowy Spółki zrealizował takie prace jak:

1.badanie stabilności konstrukcji,

2.badanie wytrzymałości elementów łączących, skręcanych, nitowanych i spawanych,

3.badanie właściwego doboru systemów klejących zapewniających bezpieczne użytkowanie.

Na etapie prac rozwojowych zespół projektowy Spółki zrealizował takie prace jak:

1.przeprowadzenie testów materiałów i surowców oraz parametrów fizycznych i chemicznych niezbędnych do opracowania i wytworzenia nowego produktu,

2.opracowanie dedykowanego projektu graficznego,

3.dobranie, dostosowanie i przetestowanie rozwiązań konstrukcyjnych umożliwiających realizację projektu,

4.wytworzenie prototypowych części składowych (…),

5.wytworzenie prototypu produktu.

Dodatkowo w ramach prac została opracowana instrukcja montażu oraz odpowiednie opakowanie do transportu.

Projekt 3: Opracowanie i wykonanie nowej linii produktowej w postaci „(…)”.

Projekt dotyczył realizacji prac badawczo-rozwojowych w zakresie opracowania nowej z perspektywy Wnioskodawcy linii produktowej w postaci (…).

W ramach projektu opracowano i wytworzono spersonalizowane formy dla opracowanych detali oraz dostosowano proces technologiczny do produkcji seryjnej. Dotychczas w ofercie Wnioskodawcy nie występował produkt o podobnej charakterystyce. Wnioskodawca musiał opracować oraz wypracować technologię produkcji w zakresie nowego produktu w postaci linii produktowej (…).

Opracowane w ramach projektu linia (…) charakteryzują się ponadczasowym wyglądem, oraz pasują do większości posesji czy osiedli mieszkaniowych. (…) zostały wykonane z profilu aluminiowego o grubości 2mm. Przeszły proces malowania proszkowego przy wykorzystaniu farb fasadowych.

Zaprojektowanie i wykonanie (…) wymaga przeprowadzenia takich prac jak:

1.Ustalenie wzorów produktów (przy badaniu oczekiwań klientów),

2.Dobór odpowiedniej wielkości, analiza materiałów,

3.Dobór farb (kolorów, struktur, wytrzymałości).

Nowa linia produktowa składająca się (…) po przeprowadzeniu prac badawczo-rozwojowych na stałe trafiła do oferty produktowej Wnioskodawcy.

W ramach projektu podjęto prace badawczo-rozwojowe w zakresie opracowania nowego z perspektywy Wnioskodawcy produktu opracowania linii produktowej składającej się z (…). Na etapie realizacji prac opracowano projekty graficzne, prototyp rozwiązania oraz dostosowano proces technologiczny umożliwiający wielkotowarową produkcję z wykorzystaniem nowoczesnego parku maszynowego. Na etapie prac badawczo-rozwojowych Wnioskodawca realizował badania oraz próby w zakresie otrzymania (…) o określonych parametrach - użytecznych i odpornych na zewnętrzne warunki atmosferyczne. Przeprowadzono badania i próby wytrzymałościowe, ustalono odpowiednie gabaryty, zastosowania systemów oraz propozycji montażu.

W ramach badań przemysłowych zespół projektowy Wnioskodawcy zrealizował takie prace jak m.in. opracowanie bezpiecznej instalacji elektrycznej.

W ramach prac rozwojowych zespół projektowy Wnioskodawcy zrealizował takie prace jak:

1.przeprowadzenie testów materiałów i surowców oraz parametrów fizycznych i chemicznych niezbędnych do opracowania i wytworzenia nowego produktu,

2.opracowanie dedykowanego projektu graficznego,

3.dobranie, dostosowanie i przetestowanie rozwiązań konstrukcyjnych umożliwiających realizację projektu,

4.wytworzenie prototypowych części składowych (…),

5.wytworzenie prototypu produktu,

6.dostosowanie procesu technologicznego poprzez opracowanie dedykowanego oprogramowania komputerowego umożliwiającego maszynową produkcję detali oraz elementów składowych.

W ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych Wnioskodawca opracował nowe detale składające się na nowy produkt tj. nową linię produktową (…).

W ramach prac B+R wytworzono elementy prototypowe poddane testom i walidacjom przed etapem komercjalizacji. W ramach prac badawczo-rozwojowych opracowano klosze zabezpieczające źródła światła, wodo i wilgocioodporną instalację elektryczną - uzyskano certyfikat bezpieczeństwa na opracowane rozwiązanie. Dodatkowo w ramach prac została opracowana instrukcja montażu oraz odpowiednie opakowanie do transportu.

Projekt 4: Opracowanie i wykonanie nowej linii produktowej w postaci (…).

Projekt dotyczył realizacji prac badawczo-rozwojowych w zakresie opracowania nowej z perspektywy Wnioskodawcy linii produktowej w (…).

Celem realizowanego przez Spółkę projektu o charakterze badawczo-rozwojowym było stworzenie nowej linii produktowej (…) - który miał za zadanie powiększyć ofertę produktową Wnioskodawcy i budować trwałą przewagę konkurencyjną.

W ramach projektu przygotowane zostały formy spawalnicze, napisane zostały programy produkcyjne na maszyny, przygotowane zostały prototypy.

W ramach projektu podjęto prace badawczo-rozwojowe w zakresie opracowania nowego z perspektywy Wnioskodawcy produktu opracowania linii produktowej składającej się z (…). Na etapie realizacji prac opracowano projekty graficzne, prototyp rozwiązania oraz dostosowano proces technologiczny umożliwiający wielkotowarową produkcję z wykorzystaniem nowoczesnego parku maszynowego. Na etapie prac badawczo-rozwojowych Wnioskodawca realizował badania oraz próby w zakresie otrzymania optymalnych (…) - użytecznych i odpornych na zewnętrzne warunki atmosferyczne.

W ramach badań przemysłowych zespół projektowy Wnioskodawcy zrealizował takie prace jak badania odpornościowe na warunki atmosferyczne, badania obciążeniowe.

W ramach prac rozwojowych zespół projektowy Wnioskodawcy zrealizował takie prace jak:

1.przeprowadzenie testów materiałów i surowców oraz parametrów fizycznych i chemicznych niezbędnych do opracowania i wytworzenia nowego produktu,

2.opracowanie dedykowanego projektu graficznego,

3.dobranie, dostosowanie i przetestowanie rozwiązań konstrukcyjnych umożliwiających realizację projektu,

4.wytworzenie prototypowych części składowych (…),

5.wytworzenie prototypu produktu,

6.dostosowanie procesu technologicznego poprzez opracowanie dedykowanego oprogramowania komputerowego umożliwiającego maszynową produkcję detali oraz elementów składowych (…).

Dodatkowo opracowano i wytworzono formy, programy produkcyjne, katalogi.

Projekt 5: Opracowanie i wykonanie systemów (…).

Przedmiotem projektu było opracowanie oraz wykonanie nowych z perspektywy Wnioskodawcy systemów (…) składających się z bramy uchylnej, bramy przesuwnej, furtki oraz przęseł ogrodzeniowych.

(…) w dziewięciu wariantach tj.: (…) to nowoczesne (…) wykonane z odpowiednio zaprojektowanych i dobranych profili stalowych. W ramach projektu Wnioskodawca dodatkowo dostosował proces technologiczny umożliwiający produkcję seryjną nowych produktów oraz zaimplementowała do produkcji opatentowaną technologię innowacyjnego sposobu cynkowania galwanicznego. Wynikiem realizacji projektu jest nowatorskie połączenie prostego i eleganckiego designu z nowoczesną, zaawansowaną technologią, dzięki której nowe systemy (…) są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.

Systemy (…) jako wypełnienie posiadają specjalnie opracowane profile trapezowe o szerokości 80 mm. Każdy element zabezpieczony jest przed rdzą poprzez ocynkowanie oraz powleczony jest powierzchnią farby proszkowej. W projektach zostało zaimplementowane, opatentowane rozwiązanie tj. innowacyjny sposób cynkowania galwanicznego wyrobów stalowych przeznaczonych do nakładania polimerowych powłok malarskich.

W ramach prac badawczo-rozwojowych w projektach (…) opracowano nowe z perspektywy Wnioskodawcy - produkty tj.: (…). Realizacja projektu oraz dobór produktów jest wynikiem analizy rynku oraz zapotrzebowania na tego typu produkty w ilościach wielkotowarowych. Realizacja projektu jest odpowiedzią na stale zmieniające się potrzeby rynku (…) zarówno w ramach klienta indywidualnego jak i hurtowego.

Każde rozwiązanie zostało zaprojektowane oraz wykonane w kilku wariantach co umożliwia personalizację potrzeb każdego odbiorcy. W ramach prac badawczych zespół projektowy zaprojektował w programie (…) kilka typów elementów ogrodzeń, ich wysokości, szerokości i grubości. Wynikiem prac projektowych był wybór najodpowiedniejszych rozwiązań. W ramach projektu zespół Wnioskodawcy dokonał szerokiej analizy i badań zarówno materiałów przeznaczonych do ogrodzeń, jak i materiałów i surowców niezbędnych do wytworzenia nowych systemów (…). Dodatkowo zespół projektowy przetestował wytypowane materiały i surowce pod kątem założonych parametrów. W ramach prac wykonano założenia konstrukcyjne oraz wizualne projektu, a także zweryfikowano najbardziej efektywne systemy łączenia poszczególnych elementów dających stabilność oraz odporność na uszkodzenia a także pamiętano o oddziaływaniu środowiska (zimno, woda, promienie słoneczne).

Kolejnym etapem prac były kwestie wizualne oraz wykończeniowe. Następnie, dział projektowy wraz z technologami opracował w systemach graficznych projekty 2D i 3D, które zostały skonsultowane i zaakceptowane przez zespół nadzorujący. Bardzo dużą uwagę poświęcono aspektom wytrzymałościowym, wizualnym oraz w zakresie zabezpieczenia materiału, gdzie wykorzystano opatentowane rozwiązanie Wnioskodawcy. Pierwszą wersję prototypu każdego elementu ogrodzenia opracowano manualnie. Po akceptacji pierwszej wersji prototypu, Wnioskodawca przystąpił do prac związanych z przygotowaniem procesu technologicznego do produkcji wielkotowarowej.

W zakres prac wchodziło m.in. zaprogramowanie maszyn, opracowanie i wytworzenie stosownych szablonów do detali ogrodzeń oraz dostosowanie całego procesu technologicznego umożliwiającego wykonanie produkcji testowej - w sposób zapewniający dokładne zweryfikowanie każdego z elementów składowych (…). Znaczącym elementem prac B+R było opracowanie i walidacja specjalistycznego oprogramowania maszynowego. Kolejnym etapem było opracowanie specjalistycznych form umożliwiających produkcję wielkotowarową gotowych elementów (…).

Po dostosowaniu procesu technologicznego Wnioskodawca dokonał produkcji próbnych serii produktu. Nad każdym z projektów Wnioskodawca działał niezależnie i każdy typ (…) był opracowywany od podstaw.

Prace nad opracowaniem nowych systemów (…) stanowiły wyzwanie i wymagały zdobycia nowej wiedzy oraz przeprowadzenia analiz zarówno surowców i materiałów, ich zabezpieczenia oraz łączenia. Do momentu realizacji projektu Wnioskodawca nie produkował (…) tego typu. Konstruktorzy Wnioskodawcy we współpracy z technologami uwzględnili swoje badania i założenia wprowadzając nowe rozwiązania konstrukcyjne z użyciem odpowiednich profili, wzmocnień oraz sposobu montowania poszczególnych elementów. Bardzo dużą uwagę poświęcono zabezpieczeniu nowych produktów implementując rozwiązanie patentowe firmy.

Dla każdego elementu (…) opracowane zostały dedykowane szablony/formy umożliwiające dokładne zaplanowanie produkcji z wykorzystaniem innowacyjnych maszyn i urządzeń (np. robotów spawalniczych, laserów tubowych itp.). Dla każdego elementu/detalu ze stali na stoły spawalnicze przygotowane zostały specjalistyczne formy w postaci szablonu, na których są określone wytyczne do spawania. Do produkcji prototypu danego elementu ogrodzenia każdorazowo Wnioskodawca wykonuje testową partię próbną danego produktu w celu wyeliminowania nieścisłości oraz nieprawidłowości względem opracowanego projektu.

W ramach projektu podjęto prace badawczo-rozwojowe w zakresie opracowania nowych z perspektywy Wnioskodawcy produktów jakim są systemy (…). Na etapie realizacji prac opracowano projekty graficzne, prototypy rozwiązań, spersonalizowane formy i narzędzia oraz dostosowano proces technologiczny umożliwiający wielkotowarową produkcję z wykorzystaniem nowoczesnego parku maszynowego. Na etapie prac badawczo-rozwojowych Wnioskodawca realizował badania oraz próby w zakresie designu, łączenia, wytrzymałości oraz odporności na warunki atmosferyczne.

W ramach badań przemysłowych zespół projektowy Wnioskodawcy zrealizował takie prace jak:

1.Badanie surowców i materiałów użytych do produkcji systemów (…),

2.Badanie wytrzymałości elementów łączących, spawanych, skręcanych czy nitowanych,

3.Analiza i weryfikacja technologii produkcji umożliwiającej wdrożenie produkcji nowych rozwiązań,

4.Stworzenie projektów 2D i 3D,

5.Analiza implementacji opatentowanego rozwiązania do zabezpieczenia powłok.

W ramach prac rozwojowych zespół projektowy Wnioskodawcy zrealizował takie prace jak:

1. Przeprowadzenie testów materiałów i surowców oraz analiza ich parametrów fizycznych i chemicznych niezbędnych do opracowania i wytworzenia nowego produktu,

2. Opracowanie dedykowanych projektów graficznych i założeń,

3. Dobranie, dostosowanie i przetestowanie rozwiązań konstrukcyjnych umożliwiających realizację projektów,

4. Wytworzenie prototypowych części składowych każdego z elementów (…),

5. Wytworzenie prototypowych produktów,

6. Opracowanie i implementacja nowego układu połączenia profili zamkniętych (zastosowanie technologii cięcie-gięcie),

7. Dostosowanie procesu technologicznego poprzez opracowanie dedykowanego oprogramowania maszynowego umożliwiającego maszynową produkcję detali oraz elementów składowych (…),

8. Opracowano i wytworzono stoły spawalnicze, spersonalizowane formy do poszczególnych detali (…) oraz dostosowano cały proces technologiczny jak: spawanie robotami, cięcie laserowe czy cynkowanie galwaniczne i nakładanie polimerowych powłok malarskich,

9. Produkcja testowa opracowanych rozwiązań,

10.Testy i walidacje powstałych produktów.

Projekt 6: Opracowanie i wykonanie nowej linii produktowej w postaci kolekcji „(…)”

Projekt dotyczył realizacji prac badawczo-rozwojowych w zakresie opracowania nowej z perspektywy Wnioskodawcy linii produktowej w postaci kolekcji (…).

Opracowana w ramach projektu o charakterze badawczo-rozwojowym kolekcji (…). Opracowanie i stworzenie kolekcji stanowi nowoczesną ozdobę każdego ogrodu i pomieszczenia. Wnioskodawca opracował także technologię umożliwiającą dokonanie pełno kolorowego nadruku solwentowego na (…) oraz wycięcie w metalu znaków towarowych - co pozwala na personalizację (…) i wpływa na zwiększenie atrakcyjności aranżacji m.in. obiektów handlowych, biur, ulic czy skwerów.

Opracowane w ramach projektu (…) wykonane są ze stali ocynkowanej galwanicznie, co zapewnia wysoką odporność na zewnętrzne warunki atmosferyczne. W poszczególnych realizacji możliwe jest także dopasowanie elementów dekoracyjnych - imitacji deski (złoty dąb, polskiej sosny lub klasycznej sosny). Opracowana linia produktowa nie wymaga jednocześnie przeprowadzania konserwacji - gdyż jest w pełni wodoodporna. Zastosowanie metalu z dekoracją folii PCV, zamiast desek drewnianych - zapewnia piękny wygląd i trwałość na lata.

Celem realizowanego przez Wnioskodawcę projektu o charakterze badawczo-rozwojowym było stworzenie nowej linii produktowej (…) - który miał za zadanie powiększyć ofertę produktową Wnioskodawcy i budować trwałą przewagę konkurencyjną.

W ramach projektu wykonano projekty graficzne, wykonano prototypowe rozwiązania, opracowano programy do maszyn produkcyjnych, dostosowano proces produkcyjny oraz opracowano i wykonane niezbędne formy.

W ramach badań przemysłowych zespół projektowy Wnioskodawcy zrealizował takie prace jak:

1.Badanie surowców i materiałów użytych do produkcji systemów (…),

2.Badanie wytrzymałości elementów łączących, spawanych, skręcanych czy nitowanych,

3.Analiza i weryfikacja technologii produkcji umożliwiającej wdrożenie produkcji nowych rozwiązań,

4.Stworzenie projektów 2D i 3D,

5.Analiza implementacji opatentowanego rozwiązania do zabezpieczenia powłok.

W ramach prac rozwojowych zespół projektowy Wnioskodawcy zrealizował takie prace jak:

1.przeprowadzenie testów materiałów i surowców oraz parametrów fizycznych i chemicznych niezbędnych do opracowania i wytworzenia nowego produktu,

2.opracowanie dedykowanego projektu graficznego,

3.dobranie, dostosowanie i przetestowanie rozwiązań konstrukcyjnych umożliwiających realizację projektu,

4.wytworzenie prototypowych części składowych (…),

5.wytworzenie prototypu produktu,

6.opracowanie metodologii nanoszenia okleiny na różne materiały (stal, aluminium),

7.dostosowanie procesu technologicznego poprzez opracowanie dedykowanego oprogramowania komputerowego umożliwiającego maszynową produkcję detali oraz elementów składowych (…).

Projekt podzielony został na następujące fazy realizacji:

Faza projektowo-koncepcyjna:

1.Opracowanie założeń koncepcyjnych projektowanych w ramach projektu rozwiązań.

2.Analiza i sprawdzenie surowców i materiałów.

3.Dokonanie wstępnych szkiców i kalkulacji.

4.Wykonanie wstępnych rysunków w programie (…).

5.Przeprowadzenie analiz pod kątem sztywności, funkcjonalności oraz zbadanie wstępnego spełniania pozostałych założeń.

6.Analiza projektu pod kątem wykorzystania posiadanych możliwości produkcyjnych i technologicznych.

7.Badanie rynkowe odbioru produktu,

8.Wprowadzanie zmian do projektu z uwzględnieniem uwag i spostrzeżeń uzyskanych podczas badania rynku (market research).

9.Zatwierdzenie projektu

Faza rozwojowa:

1.Dobór i zamówienie materiałów i surowców.

2.Dobór technologii wykonania pierwszych poglądowych sztuk poszczególnych (…).

3.Manualne wytworzenie prototypów.

4.Dostosowanie procesu technologicznego do nowego projektu w tym opracowanie dedykowanego oprogramowania do maszyn.

5.Opracowanie i wytworzenie form oraz detali niezbędnych do dostosowania procesu technologicznego.

6.Złożenie i wykonanie pierwszych prototypów (…).

Faza testowo-przedwdrożeniowa:

1.Przeprowadzenie testów i prób związanych z wytworzonymi formami, narzędziami i detalami.

2.Dokonanie poprawek i wprowadzenie modyfikacji do poszczególnych form, narzędzi i detali oraz opracowanych rozwiązań.

3.Sparametryzowanie optymalnych warunków w celu wytworzenia nowego produktu.

4.W ramach fazy walidacji wykonano tzw. testy przedwdrożeniowe, Na postawie badań i testów dostosowywano bądź modyfikowano rozwiązania celem osiągnięcia zakładanych parametrów użytkowych.

Wnioskodawca zaznacza, że prace prowadzone w ramach opisanych oraz realizowanych projektów badawczo-rozwojowych stanowią i będą stanowić prace rozwojowe (w rozumieniu art. 4 ust. 3 Ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).

Jednocześnie, jednak Wnioskodawca nie wyklucza, że prace w ramach konkretnych projektów mogą stanowić także badania aplikacyjne, o których mowa w art. 4 ust. 2 ww. Ustawy.

Wnioskodawca w ramach prowadzonych projektów badawczo-rozwojowych zarówno wykorzystuje istniejąca wiedzę (element definicyjny prac rozwojowych) jak i zdobywa nową wiedze i umiejętności (element definicyjny zarówno prac rozwojowych jak i badań aplikacyjnych), umożliwiające opracowywanie nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług (przesłanka wspólna dla obu rodzajów prac badawczo-rozwojowych). W każdym z przypadków działalność ta ma charakter twórczy.

III. KOSZTY KWALIFIKOWANE

W związku z realizacją projektów badawczo-rozwojowych, Wnioskodawca poniósł koszty, na które składają się w szczególności pozycje opisane w poniższym punkcie.

Jednocześnie, Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości za koszty kwalifikowane będzie uznawał również inne koszty wymienione w art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT.

Materiały i surowce:

W ramach tych kosztów Wnioskodawca ponosi i będzie ponosić wydatki m.in na nabycie materiałów i surowców niezbędnych do zrealizowania projektów badawczo-rozwojowych. Materiały i surowce wykorzystywane są i będą przez Wnioskodawcę, w szczególności do przeprowadzenia badań i analiz materiałów, które zamierza wykorzystać do produkcji produktów opracowywanych w ramach działalności badawczo-rozwojowej. Ponadto, Wnioskodawca wykorzystuje materiały i surowce do wytworzenia opracowanych we własnym zakresie form spawalniczych służących do produkcji prototypów, produkcji próbnej oraz po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych do produkcji seryjnej. Wnioskodawca zużywa materiały i surowce do wytworzenia prototypów opracowywanych produktów lub poszczególnych części prototypów, a także w zależności od rodzaju projektu badawczo-rozwojowego do produkcji próbnej. Wśród materiałów można przykładowo wskazać takie materiały i surowce jak: blacha, profile metalowe, łożyska. Prowadzona na bieżąco przez Wnioskodawcę ewidencja pozwala na określenie ilości i typu surowca i materiału zużytego na prowadzoną działalność badawczo-rozwojową - co pozwala Wnioskodawcy na precyzyjne wykazanie wartości kosztów kwalifikowanych należących do tej kategorii.

Koszty Wynagrodzeń:

Wnioskodawca zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę. W związku z tym, Wnioskodawca ponosi koszty wynagrodzeń oraz koszty sfinansowanych przez Wnioskodawcę składek społecznych (dalej łącznie: „Koszty Wynagrodzeń”), w szczególności:

- wynagrodzenie zasadnicze,

- różnego rodzaju dodatki,

- premie/nagrody,

- ekwiwalenty za niewykorzystany urlop,

- wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona,

- świadczenia pieniężne ponoszone przez pracownika,

- wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych, oraz

- składki z tytułu powyższych należności, w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika składek tj.: składek na ubezpieczenie emerytalne, składki na ubezpieczenie rentowe, składki na ubezpieczenie wypadkowe, z wyłączeniem Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Na tej podstawie Wnioskodawca zamierza odliczyć Koszty Wynagrodzeń w takiej części, w jakiej czas danego pracownika jest przeznaczony na realizację projektów badawczo-rozwojowych (w tym na czynności kierownicze i administracyjne z nim związane) pozostaje w normie czasu pracy w rozumieniu przepisów prawa pracy tego pracownika w danym miesiącu (tj. po wyłączeniu Kosztów Wynagrodzeń niezwiązanych z projektem badawczo-rozwojowym, dotyczących wykonywania innych czynności bez związku z pracami badawczo-rozwojowymi).

W ramach prac badawczo-rozwojowych zaangażowani są pracownicy następujących działów: Działu zarządzającego, Działu mechanicznego, Działu spawalni, Działu malarni, Działu cynkowni, Działu drukarni czy Działu stolarni. Wnioskodawca nie wyklucza wykorzystania w ramach prac badawczo-rozwojowych wykorzystanie pracowników z innych działów. Wynika to z faktu, że realizowane przez Wnioskodawcę prace badawczo-rozwojowe wymagają wykorzystania szerokiej gamy specjalności do tworzenia nowych lub ulepszonych produktów czy procesów.

Koszty odpisów amortyzacyjnych od maszyn i urządzeń wykorzystywanych na cele prowadzonej działalności B+R

Za koszty kwalifikowane ulgi B+R Wnioskodawca będzie uznawał także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych Wnioskodawca wykorzystuje specjalistyczne maszyny pozwalające mu na opracowywanie nowych produktów, procesów lub znaczne ich usprawnianie. Do tego celu Wnioskodawca wykorzystuje przykładowo wykrawarki laserowe, laser, stanowiska spawalnicze oraz roboty lakiernicze. Wnioskodawca dzięki prowadzonej ewidencji jest w stanie określić czasowe zaangażowanie danego środka trwałego i w ten sposób obliczyć wartość odpisu amortyzacyjnego, który może stanowić koszt kwalifikowany.

Koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego

Za koszty kwalifikowane Wnioskodawca będzie uznawał także koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

IV. EWIDENCJONOWANIE PROJEKTÓW BADAWCZO-ROZWOJOWYCH WNIOSKODAWCY

Spółka prowadzi ewidencję rachunkową w sposób określony w art. 9 ust. 1b Ustawy o CIT, w ewidencji pozabilansowej. Zawiera ona opisy poszczególnych realizowanych przez Spółkę projektów badawczo-rozwojowych oraz czynności dokonywane w ramach tych prac. Ponadto, ewidencja skupia koszty związane z realizacją poszczególnych projektów w podziale na koszty kwalifikowane Ulgi B+R.

Wnioskodawca w odniesieniu do prowadzonych projektów badawczo-rozwojowych posiada i będzie posiadać karty projektów (zwaną w dalszej części: „Kartami Projektu”), która zawiera poniższe dane:

A. Opis danego projektu

Ta część karty projektu zawiera szczegółowy opis danego projektu oraz wskazuje, czy w ramach danego projektu powstanie/powstało rozwiązanie umożliwiające produkcję ulepszonych, nowych produktów, procesów lub usług. A jeśli tak, to dodatkowo zawierają informacje, czym dana nowość/ulepszenie będzie się charakteryzować.

B. Dane techniczne

Zawiera założenie koncepcyjne i techniczne projektu.

C. Cel Projektu

Zawiera opis celu projektów badawczo-rozwojowych, w którym zostanie wskazane m.in jego charakterystyka oraz ryzyka projektu.

W celach projektu są wykazywane również punkty projektu, które mogą sprawić największą trudność wraz z uzasadnieniem np. wykonanie danego urządzenia jest niepewne, ponieważ Wnioskodawca wykonuje taki prototyp po raz pierwszy i ze względu na skomplikowanie projektu wynik prac pozostaje niepewny.

D. Podsumowanie projektu

Pole jest wypełniane po zakończeniu danego projektu badawczo-rozwojowego. Zawiera ono opis efektu końcowego prowadzonego projektu oraz wskazanie czy projekt zakończył się wynikiem pozytywnym czy negatywnym.

E. Harmonogram Realizacji Projektu

Wnioskodawca sporządza każdorazowo Harmonogram Realizacji projektu badawczo-rozwojowego, w ramach którego wyszczególnione jest V etapów:

a)Etap I - opracowanie założeń i prace koncepcyjne nad projektem badawczo-rozwojowym;

b)Etap II - prace związane z wytworzeniem prototypu/procesu/produktu/usługi bądź prowadzenie prac mających na celu ich ulepszenie;

c)Etap III - przeprowadzenie testów wdrożeniowych i w razie konieczności dokonanie poprawek w warunkach laboratoryjnych;

d)Etap IV - wykonanie próbnej serii w celu zbadania funkcjonalności w warunkach zewnętrznych;

e)Etap V - wdrożenie bądź zaniechanie prac nad wdrożeniem projektu badawczo- rozwojowego.

W ramach każdego z ww. etapów wyszczególniony jest:

-plan działań;

-osoba/y odpowiedzialna/e za realizację danego działania;

-metoda weryfikacji poprawności realizacji działania;

-planowany termin wykonania działania oraz

-informacje z przebiegu prac, w szczególności wyniki przeglądów, uzgodnień, weryfikacji, walidacji oraz wynikających z nich działań.

V. PODSUMOWANIE STANU FAKTYCZNEGO

Podsumowując Wnioskodawca wskazuje, że:

- prowadzi opisaną działalność w sposób stały i zamierza prowadzić działalność badawczo-rozwojową w sposób opisany powyżej również w przyszłości,

- działalność badawczo-rozwojowa jest i będzie przez Wnioskodawcę rozgraniczana od pozostałej działalności (prac rutynowych), a Wnioskodawca każdorazowo będzie dokonywał oceny zakresu i celu prac prowadzonych w ramach danego projektu pod kątem spełnienia ustawowych przesłanek uznania ich za działalność badawczo-rozwojową,

- w ramach danego projektu B+R Wnioskodawca prowadzi ewidencję, która zapewnia możliwość oddzielenia wydatków działalności, która spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej od innych wydatków, oraz zapewnia możliwość ujmowania odpisów od środków trwałych wykorzystywanych na cele prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej;

- wysokość kosztów kwalifikowanych, będących przedmiotem odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową dla danego roku, Wnioskodawca uwzględnia (i będzie uwzględniać w przyszłości) tylko te wydatki, które stanowią koszty uzyskania przychodów w danym roku,

- w zakresie, w jakim Wnioskodawca otrzymał bądź otrzyma zwrot w jakiejkolwiek formie kosztów, nie będą one w tej części podlegały odliczeniu z tytułu art. 18d ustawy o CIT,

- wprowadził oddzielną ewidencję projektów które spełniają przesłankę działalności badawczo-rozwojowej;

- Wnioskodawca dokonuje i będzie dokonywał oceny zakresu i celu prac prowadzonych w ramach danego projektu pod kątem spełnienia ustawowych przesłanek uznania ich za działalność badawczo-rozwojową.

Dodatkowe informacje:

Wnioskodawca zamierza dokonać odliczenia zgodnie z art. 18d Ustawy o CIT. Mając na uwadze ten fakt, Wnioskodawca zaznacza, że:

- w ewidencji wyodrębnia i będzie wyodrębniał koszty kwalifikowane związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej i zostaną one wykazane w zeznaniach podatkowych za lata podatkowe, w których działalność badawczo-rozwojowa jest i będzie realizowana;

- zamierza dokonać odliczenia z tytułu Ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 Ustawy o CIT;

- nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego;

- nie prowadzi i nie prowadził działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej ani w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, tj. Wnioskodawca nie korzysta i nie korzystał ze zwolnień podatkowych o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana powyżej część działalności Wnioskodawcy, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania koszty kwalifikowane związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, o których mowa w art. 18d ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym działalność Wnioskodawcy spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT.

W związku z tym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzona przez Wnioskodawcę działalność przedstawiona w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z ulgi B+R - w szczególności, zdaniem Wnioskodawcy, prowadzona działalność powinna zostać uznana za działalność badawczo-rozwojową (dalej: „działalność B+R”) w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, działalność B+R - oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie natomiast z art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT, prace rozwojowe - oznaczają prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie przedstawionych powyżej definicji, należy stwierdzić, że w celu uznania działalności prowadzonej przez podatnika za działalność badawczo-rozwojową niezbędne jest kumulatywne spełnienie poniższych przesłanek:

a) działalność ta musi mieć charakter twórczy,

b) działalność ta musi być prowadzona w sposób systematyczny,

c) działalność ta musi obejmować zwiększenie zasobów wiedzy bądź wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń).

Wnioskodawca wskazuje, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d ustawy o CIT - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Ponadto, wyróżnienie wskazanych trzech kryteriów kwalifikacji prac jako działalności badawczo-rozwojowej znalazło potwierdzenie w stanowisku Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyrażonym np. w interpretacji indywidualnej z 23 września 2019 r. (sygn. 0113- KDIPT2-3.4011.402.2019.2.IR).

Twórczy charakter prowadzonej działalności

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji/narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W świetle powyższej definicji, Wnioskodawca podkreśla, że prace prowadzone w ramach działalności Wnioskodawcy podejmowane są przez pracowników Wnioskodawcy w celu opracowywania nowych koncepcji oraz rozwiązań niewystępujących dotychczas lub rozwiązań znacząco odróżniających się od rozwiązań funkcjonujących u Wnioskodawcy.

Wśród przykładów takich działań należy wskazać przede wszystkim prace koncepcyjne związane z opracowywaniem nowych produktów oraz innowacji procesowych, a także tworzenie prototypów (w ramach produkcji testowej/próbnej), które następnie są testowane przez pracowników Wnioskodawcy.

Należy przy tym zauważyć, że opracowywanie prototypów, oraz ich testowanie i walidacja zostały wyróżnione w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).

Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka, co w przypadku Wnioskodawcy przejawia się w fakcie, że rozwiązania w ramach prowadzonych projektów powstają jako wynik kreatywnej działalności pracowników Wnioskodawcy, którzy samodzielnie muszą znaleźć optymalne rozwiązania zagadnień, a rezultatem tej działalności są nowe wytwory intelektu, uzewnętrzniane m.in. w tworzonych analizach, planach wykonania/produkcji, dokumentacji technicznej oraz raportach.

Podkreślenia w odniesieniu do powyższego, wymaga również fakt, że pracownicy Wnioskodawcy, zaangażowani w realizację prac w ramach projektów badawczo-rozwojowych, to wysokiej klasy specjaliści, posiadający wykształcenie w zakresie działalności będącej przedmiotem prowadzonych prac oraz często długoletnie doświadczenie zawodowe. Równocześnie pracownicy Wnioskodawcy w sposób ciągły podnoszą swoje kwalifikacje oraz zdobywają nową wiedzę w dziedzinie swojej specjalizacji.

Wnioskodawca w tym miejscu wskazuje, że również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 16 września 2019 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.291.2019.2.JS) uznał za prawidłową argumentację podatnika, wskazującego, że działalność może zostać uznana za twórczą w odniesieniu do prac zmierzających do: opracowania prototypów produktów, przeprowadzanie testów nad nimi, jak również ich wdrażanie.

Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym działalność prowadzona przez Wnioskodawcę w ramach opisywanych projektów spełnia definicję działalności twórczej, stanowiącej nieodłączny element uznania prowadzonych prac za działalność badawczo-rozwojową.

Systematyczność podejmowanej działalności

Jak wskazano w Objaśnieniach MF, w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

a)w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź

b)w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Zgodnie z podejściem przyjętym przez Ministra Finansów w powoływanych już objaśnieniach podatkowych, dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w jej przypadku powyższe kryterium jest spełnione, z uwagi na prowadzanie prac w oparciu o wypracowaną metodykę, w tym wewnętrzne procedury postępowania, w ramach których do realizacji projektu opracowywane są określone wymagania, harmonogram oraz przypisywane są adekwatne zasoby (w szczególności wykwalifikowana kadra).

W tym miejscu Wnioskodawca wskazuje, że tożsame kryteria spełniające przesłanki systematyczności przyjął także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który przykładowo w interpretacji indywidualnej z 23 września 2019 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.402.2019.2.IR) wskazał, że: najbardziej właściwą definicją systematyczności prowadzenia działalności B+R jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według „pewnego systemu”, a spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby.

Wnioskodawca wskazuje, że niezależnie od spełnienia definicji systematyczności przyjętej w Objaśnieniach MF (tj. podejmowania prac w sposób uporządkowany, według określonej metodyki), działalność prowadzona przez Wnioskodawcę prowadzona jest w sposób systematyczny również w świetle pierwszej z przedstawionych definicji, tj. prowadzenia tego rodzaju prac w sposób stały, od dłuższego czasu. Jak podkreślono w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca prowadzi prace badawczo-rozwojowe w sposób stały, jako nieodłączny, kluczowy element prowadzenia swojej działalności gospodarczej, a także zamierza kontynuować prowadzenie tego rodzaju działalności w przyszłości.

Konsekwentnie, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym działalność prowadzona przez Wnioskodawcę spełnia kryterium systematyczności, stanowiącej element uznania prowadzonych prac za działalność badawczo-rozwojową.

Zwiększanie zasobów wiedzy i wykorzystywanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

Trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF - pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy”, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika, a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).

Odnosząc powyższe do sytuacji Wnioskodawcy, należy zauważyć, że bez wątpienia opisywana działalność Wnioskodawcy i jej pracowników wpisuje się w tak postawione kryterium zwiększania zasobów wiedzy. Pracownicy Wnioskodawcy wykorzystują zdobywaną wiedzę do opracowywania nowych rozwiązań produktowych oraz innowacji procesowych.

W tym miejscu Wnioskodawca również wskazuje, że opracowywanie nowego rozwiązania w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłoszone przez konkretnego klienta (które być może nie będzie następnie sprzedawane na rzecz innych kontrahentów) nie wyklucza uznania tego rodzaju prac za działalność badawczo-rozwojową.

Nierutynowany charakter projektów realizowanych przez Wnioskodawcę wynika z faktu, że prowadzone prace, poprzedzone są koniecznością przeprowadzenia prac koncepcyjnych, opracowania specyficznych wymagań oraz planów wykonania, a w trakcie wykonywania zadań pracownicy Wnioskodawcy często stają przed koniecznością zmierzenia się z sytuacją, w której w danym obszarze (w momencie definiowania wymagań) brakuje określonych informacji.

Sytuacja ta określana jest jako tzw. „niepewność badawcza”, charakterystyczna dla prowadzenia prac B+R i wymaga od pracowników Wnioskodawcy samodzielnego opracowania koncepcji danego rozwiązania, które nie posiada jeszcze modelowego sposobu postępowania w ramach działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę - w tym rozważenia czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, także przesłanka związana ze zwiększaniem zasobów wiedzy i wykorzystywaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń), będzie spełniona w odniesieniu do działalności opisanej w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym.

Na podstawie analizy wszystkich przedstawionych powyżej przesłanek dotyczących działalności badawczo-rozwojowej (twórczy charakter, systematyczność, zdobywanie i wykorzystywanie wiedzy w celu opracowywania nowych lub ulepszonych produktów i procesów), Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym opisywana przez nią działalność spełnia ustawowe ramy działalności B+R.

Wnioskodawca ponadto wskazuje, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej niejednokrotnie potwierdzał także w wydawanych interpretacjach indywidualnych, że działalność zbliżona do tej opisywanej przez Wnioskodawcę spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, m.in. interpretacji z 24 października 2020 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.295.2019.2.PC), stwierdzając, że za działalność badawczo-rozwojową mogą być uznane prace w ramach których Spółka opracowuje i wdraża zmiany konstrukcyjne w produktach, w celu poprawy ich właściwości funkcjonalnych/użytkowych, w związku z sygnałami płynącymi z rynku.

Podobne stanowisko Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyraził także w interpretacji:

- z 15 kwietnia 2019 r. (sygn. 0114-KDIP3-1.4011.143.2019.1.ES) – dotyczącej opracowywania koncepcji nowych produktów w postaci regałów do ekspozycji towaru;

- z 8 lipca 2020 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.341.2020.2.IR) - wniosek odnosił się do działalności produkcyjnej nowoczesnego regału przeznaczonego do magazynowania, przyjmowania i wydawania przedmiotów, który został zgłoszony do ochrony wzorem użytkowym,

- z 20 lipca 2020 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4011.72.2020.2.ŚS) - wniosek dotyczył podatnika, który zajmuje się m.in. tworzeniem, projektowaniem, konstruowaniem, produkcją i dostawą materiałów POS (ang. Point of Sale),

- z 2 czerwca 2021 (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.105.2021.2.JS) - wniosek dotyczył podatnika, który zajmuję się produkcją materiałów POS (ang. Point of Sale).

Końcowo Wnioskodawca wskazuje, że uznanie prac w zakresie tworzenia i rozwijania produktów, technologii, narzędzi jako działalność B+R zostało potwierdzone również przez organy podatkowe, przykładowo w:

1.interpretacji indywidualnej z 9 marca 2022 r., wydanej przez: Dyrektora KIS, znak: 0111-KDIB1-3.4010.661.2021.1.IZ,

2.interpretacji indywidualnej z 12 sierpnia 2021 r., wydanej przez: Dyrektora KIS, znak: 0111-KDIB1-3.4010.188.2021.2.JKU,

3.interpretacji indywidualnej z 19 maja 2020 r., wydanej przez: Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB1-3.4010.133.2020.1.JKT,

4.interpretacji indywidualnej z 3 marca 2020 r., wydanej przez: Dyrektora KIS, znak: 0111-KDIB1-3.4010.618.2019.2.PC,

5.interpretacji indywidualnej z 31 grudnia 2021 r., wydanej przez: Dyrektora KIS, znak: 0113-KDIPT2-3.4011.861.2021.2.RR,

6.interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 28 lipca 2021 r. znak: 0114-KDWP.4011.112.2021.2.MG,

7.interpretacja indywidualnej Dyrektora KIS z 15 lipca 2019 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.232.2019.1.WM,

8.interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 1 lipca 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.185.2019.2. BM,

9.interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 12 kwietnia 2019 r. (znak: 0111-KDIB1-3.4010.147.2019.1.JKT,

10.interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 4 grudnia 2018 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.501.2018.2.RR,

11.interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 5 listopada 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.346.2018.2.JS.

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym przytoczona w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym działalność Wnioskodawcy spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, w związku z czym Wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d Ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „uCIT”, „updop”):

przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 uCIT, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „Ustawa SWIN”), badania naukowe są działalnością obejmującą:

a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 Ustawy SWIN:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 updop:

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą, przyjętą w orzecznictwie jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem Państwa wątpliwości wskazać należy, że w celu stwierdzenia czy Państwa działalność spełnia przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano), przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podano w słowniku języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu.

Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Wskazać należy, że badania aplikacyjne to prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń (art. art. 4 ust. 2 pkt 2 Ustawy SWIN).

Prowadząc działalność badawczo-rozwojową przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

W świetle konstrukcji definicji badawczo-rozwojowej należy uznać, że „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się przede wszystkim do prowadzenia badań naukowych. Innymi słowy, działalność badawczo-rozwojowa to m.in. zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, w tym badań naukowych (nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności)  w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (również w formie nowych technologii).

Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie w art. 4a ust. 3 ww. ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.

Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d updop – co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo- rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Dodatkowo warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).

Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.

Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

w znaczeniu pierwszym – w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź

w znaczeniu drugim – w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

Należy jeszcze raz zaakcentować, że trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).

Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wskazać należy, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy opisana powyżej część działalności Wnioskodawcy, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 updop, w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania koszty kwalifikowane związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, o których mowa w art. 18d updop, należy uznać za prawidłowe.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00