Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-10-19

Benefity dla pracowników – skutki w zakresie PIT i ZUS

W zasadzie każdy z oferowanych benefitów stanowi dla pracowników opodatkowany i oskładkowany przychód ze stosunku pracy. Jednak po spełnieniu określonych warunków istnieje możliwość zaoszczędzenia na ww. należnościach publicznoprawnych od przekazanych świadczeń. W przypadku wątpliwości w kwestii dopuszczalności wyłączenia danego świadczenia z podstawy wymiaru podatku i składek ZUS rekomendujemy, aby pracodawca wystąpił o pisemną interpretację przepisów w swojej sprawie.

Pracodawcy często oferują swoim pracownikom świadczenia o charakterze pozawynagrodzeniowym. Mają one przede wszystkim na celu poprawić komfort pracy, zdobyć nowych pracowników czy zatrzymać już zatrudnionych, zadbać o lepszą atmosferę, a także wydajność w pracy. Oprócz typowych świadczeń pozapłacowych, takich jak dopłaty z zfśs, karnety sportowe czy ubezpieczenie medyczne, pracodawcy coraz częściej oferują swoim pracownikom np. posiłki, przekąski, wsparcie psychologa, a nawet dietetyka.

Ogólne zasady rozliczania świadczeń pozapłacowych

Rozliczając pod względem podatkowo-składkowym pozapłacowe świadczenia finansowane pracownikom, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim, że:

1) za przychody ze stosunku pracy uważane są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o pdof); wyjątek stanowią przychody zwolnione z podatku, wymienione w art. 21 ustawy o pdof;

2) podstawą wymiaru składek ZUS jest przychód w rozumieniu przepisów o pdof osiągany przez pracowników z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyjątkiem:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00