Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.152.2023.2.MH
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 listopada 2023 r. (data wpływu 15 listopada 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Od 14 stycznia 2019 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy Pan usługi związane z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z. - działalność związana z oprogramowaniem) oraz posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Nie posiada Pan statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Nie nabywa Pan wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty, ani kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Powstający w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej kod komputerowy (ściśle: fragmenty kodu) tworzy Pan wyłącznie na podstawie własnej wiedzy oraz umiejętności i zgodnie z wymaganiami klientów.
Prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów. Okoliczności stanowiące przedmiot wniosku oraz Pana pytań dotyczą lat 2020-2022 oraz sytuacji bieżącej, tj. roku 2023.
Pragnie Pan przy tym zaznaczyć, że jako sposób rozliczenia podatku dochodowego za rok 2022, wybrał Pan pierwotnie opodatkowanie działalności podatkiem ryczałtowym (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych), niemniej jednak, w związku z możliwością zmiany sposobu opodatkowania za rok 2022, zdecydował Pan w wymaganym terminie o dokonaniu zmiany sposobu opodatkowania swoich dochodów za rok 2022 i o wyborze opodatkowania podatkiem według art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), czyli według tzw. skali podatkowej.
Opis Pana działalności.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan w sposób systematyczny prace programistyczne zlecane przez Klienta, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań programistycznych (oprogramowanie).
Pana działalność gospodarcza skupia się na działaniach programistycznych, polegających na:
a)wspieraniu programistycznym równoległego powstawania wersji PC gry, której głównymi platformami były konsole (co-development),
b)portowaniu powstającej gry na platformę …. (również na zasadach co-development’u),
c)dodawaniu nowych funkcjonalności do silnika gier wideo, wzbogacających silnik o nieistniejące wcześniej funkcjonalności,
d)implementowaniu nowych funkcji i mechaniki w powstającej grze.
Wykonywanie usług przez Pana polega przede wszystkim na pracy koncepcyjnej nad konkretnymi rozwiązaniami i problemami programistycznymi, pisaniu kodu oraz na pracy z przedstawicielami klientów. Powyższe wymaga równoległego analizowania danych, pogłębiania wiedzy, optymalizowania istniejącego kodu oprogramowania, poprawiania powstałych błędów, oraz obejmuje proces twórczy dochodzenia do możliwych nowych wariantów rozwiązań.
Wyjaśnia Pan, że prace opisane zarówno w pkt a), b) jak i c) powyżej, odbywały się na zasadzie tzw. co-development, tzn. w ramach wspólnego rozwoju produktu we współpracy z klientem Pana zleceniodawcy. W tym procesie dwa podmioty, będąc w ciągłej interakcji, wspólnie wykorzystują posiadaną wiedzę, technologię i siłę roboczą, tworząc środowisko korzystne dla obu stron. Taki wspólny rozwój produktu z klientem, zmniejsza ryzyko i zwiększa szansę na sukces przy wprowadzaniu na rynek nowych rozwiązań. Działając w tym paradygmacie pracował Pan więc bezpośrednio z klientami swojego klienta (zleceniodawcy).
Portowanie, zwane też konwersją (pkt b), oznacza „przeniesienie” wersji gry na inną platformę sprzętową lub system operacyjny (np. wersji PC gry na konsolę ... lub ... albo też, jak w tym przypadku, na…..). Gry są budowane i testowane dla konkretnej platformy, a gdy są przenoszone na inną, pojawiają się różne wyzwania, które mogą wpływać na grę w trudny do przewidzenia sposób. Wymaga to kreatywnego rozwiązania licznych problemów, dotyczących np. „uruchamiania się” gry na platformie docelowej, oprogramowania pośredniego, bibliotek (czy kompilują się i działają na docelowej platformie itp.), dodania odpowiedniej obsługi grafiki, wyodrębnienia wywołań grafiki do wspólnego interfejsu dla wszystkich platform itd. Rozwiązanie tych problemów jest implementowane poprzez wprowadzenie często bardzo istotnych zmian do kodu źródłowego.
Pana działalność opisana w pkt c) powyżej, dotyczyła tzw. silnika gry. Silnik gry, który Pan modyfikował, jest centralną częścią kodu gry, który odpowiada za interakcję poszczególnych elementów programu w postaci grafiki, fizyki, muzyki, czy też dźwięku. Silnik gry jest „dostarczany” deweloperom zwykle wraz z zestawem narzędzi, które pozwalają ograniczyć konieczność ingerencji w kod. Silnik gry definiuje również wszelkie ograniczenia gry, tzn. deweloperzy nie stworzą „ładniejszej” grafiki niż to, na co pozwala silnik. Silnik gry przez cały czas ewoluuje i w dużej mierze to właśnie rozwój silników gier definiuje rozwój technologiczny branży gier.
Natomiast Pana działalność opisana w pkt d) obejmuje w szczególności:
-tworzenie tzw. elementów grywalnościowych,
-tworzenie systemów zarządzających elementami gier,
-analizowanie i poprawianie wydajności elementów oraz systemów,
-weryfikowanie i naprawianie błędów.
Przenosząc powyższe wyjaśnienia, odnośnie technicznych aspektów Pana działalności, na konkretne działania związane z konkretnymi projektami, nad którymi Pan pracował, pragnie Pan wyjaśnić, że:
ad. a) W ramach wspierania programistycznego równoległego powstawania wersji PC gry, której głównymi platformami były konsole, pracował Pan nad nową wersją gry zręcznościowej, w której gracz zdobywał punkty i odblokowywał kolejne plansze, jeżdżąc na deskorolce. Był to tzw. ….., tzn. stworzenie gry od nowa na nowe platformy sprzętowe. Rozwiązywał Pan takie problemy, jak adaptacja interfejsu użytkownika pod myszkę i klawiaturę, dodanie wsparcie dla nowych typów kontrolerów i naprawianie błędów wynikających z różnic sprzętowych między konsolami ….. i ….. a komputerami stacjonarnymi. Projekt się zakończył podczas Pana współpracy z firmą X (umowy z Pana zleceniodawcami zostały opisane poniżej).
ad. b) W ramach portowania powstającej gry na platformę ….. pracował Pan nad grą zręcznościową z otwartym światem na podstawie komiksu. Rozwiązywał Pan problemy wynikające z różnic systemowych między wersją na konsole i komputery z system ..., a ….., która była oparta o….. . Do takich problemów należał np. brak wsparcia dla niektórych bibliotek używanych przez grę na platformie…... Wersja gry na platformę została porzucona przez firmę X w trakcie Pana współpracy z tą firmą (umowy z Pana zleceniodawcami zostały opisane poniżej). Ostatecznie gra została wydana na inne platformy, już po zakończeniu przez Pana współpracy z firmą X.
ad. c) W ramach dodawania nowych funkcjonalności do silnika gier wideo, wzbogacających silnik o nieistniejące wcześniej funkcjonalności, pracował Pan nad dodaniem wsparcia dla platform mobilnych do silnika do gier, który wcześniej tych funkcjonalności nie posiadał. Głównie pracował Pan nad dodaniem różnych typów przewijania tekstu w elementach Ul (User Interface) oraz dodaniem wizualizacji różnych typów ekranu do edytora.
ad. d) W ramach implementowania nowych funkcji i mechaniki w powstającej grze, udoskonalił Pan interfejs użytkownika, by był łatwiej rozszerzalny. Przeniósł Pan jedną z istniejących mechanik do nowego systemu komponentowego, a także dodał nowe przedmioty, które mogą być używane przez gracza. Ponadto, poprawił Pan odtwarzanie animacji w grze i wspierał animatorów w rozwiązywaniu zgłaszanych przez nich problemów.
Pana umowy i dokumentacja.
W okresie do końca marca 2022 r. miał Pan zawartą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej umowę zlecenia z firmą X, która specjalizuje się w portowaniu gier, tzn. zasadniczo wykonywał Pan zadania określone w pkt a) i b), podczas gdy od początku kwietnia 2022 r. do chwili obecnej posiada Pan, zawartą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, umowę o świadczenie usług z firmą Y, w ramach której wykonuje zasadniczo zadania określone w pkt c) i d) powyżej.
W wyniku prac prowadzonych przez Pana na rzecz klientów X i Y, powstawały w roku 2022 fragmenty kodu komputerowego różnych rozmiarów, które są przechowywane w repozytoriach kodów utrzymywanych przez tych klientów. Umowy zawarte z klientami, tj. spółką X oraz Y zawierają klauzule o przeniesieniu na tych klientów majątkowych praw autorskich do utworów powstałych w toku realizacji zleceń (autorskie prawa do programów komputerowych) na określonych w umowie polach eksploatacji.
Wynagrodzenie za świadczenie usług (odpowiednio) było (umowa z X) oraz jest (umowa z Y) każdorazowo określone w umowie z klientem – przysługuje Panu kwota wynagrodzenia:
-w przypadku umowy z X kwota należności określona na podstawie faktury,
-w przypadku umowy z Y stała kwota należności wypłacana miesięcznie.
Pragnie Pan przy tym zaznaczyć, iż umowy zawarte z klientami X i Y przewidują, że przeniesienie praw autorskich do utworów powstałych w toku realizacji zleceń, następuje w ramach wynagrodzenia przysługującego Panu na podstawie każdej z ww. umów. Pana wynagrodzenie, (odpowiednio) było/jest rozliczane na podstawie ww. umów w okresach miesięcznych.
Przenoszenie praw majątkowych odbywa się na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej ze wskazanymi polami eksploatacji, na których następuje takie przeniesienie. Przeniesienie praw majątkowych następuje bez dodatkowych dokumentów w momencie ustalenia utworu, poprzez fizyczne wydanie kodu źródłowego w postaci programu komputerowego. Wyodrębnienie programu komputerowego (oprogramowania komputerowego) następuje w momencie jego ukończenia. Przekazuje Pan program/kod Klientowi, a Klient go przyjmuje. Potwierdzeniem przeniesienia tych praw było/jest fizyczne wydanie kodu poprzez umieszczenie go w repozytorium w chmurze.
Pragnie Pan wskazać, że prowadził Pan za lata 2020-2022, oraz prowadzi obecnie (rok 2023) na bieżąco, podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz odrębną ewidencję dla celów rozliczenia preferencyjnej 5% stawki podatku PIT, tj.:
a)wyodrębniał/wyodrębnia każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
b)prowadził/prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
c)w prowadzonej ewidencji wyodrębniał/wyodrębnia koszty, o których mowa w art. 30ca PIT, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
d)rozliczał/rozlicza poniesione koszty określone w art. 30ca PIT.
Ponosi Pan ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności gospodarczej. Ponosi Pan również normalną, kodeksową odpowiedzialność kontraktową, wynikającą z art. 471 i nast. K.C. W szczególności umowy łączące Pana z klientami nie noszą znamion umowy o pracę, w tym nie działa Pan co do zasady pod kierownictwem, w czasie i miejscu wskazanym przez klientów, poza sytuacjami, w których dla prawidłowego wykonania zlecenia konieczna jest Pana obecność w siedzibie danego klienta (np. konieczne spotkania koordynacyjne, w których biorą udział również inni podwykonawcy klientów). Strony umówiły się zarówno co do czasu świadczenia, jak i miejsca świadczenia na zasadach swobody umów.
W ramach współpracy ze Zleceniodawcami określonymi w opisanych wyżej umowach zleceń, Zleceniodawca każdorazowo określa(ł) ogólny cel stojący przed Panem, natomiast to Pan podejmował/podejmuje samodzielnie decyzje, co do zakresu i sposobów wykonywania czynności oraz użytych rozwiązań. Samodzielnie kształtuje Pan czas przeznaczony na wykonywanie powierzonych mu zadań w taki sposób, aby zadania te mogły być wykonane z najwyższą starannością. Ponosi Pan odpowiedzialność za rezultat prac oraz wykonywane czynności w ramach zawieranych umów. Ponadto kontrahenci mają prawo wystąpić do Pana z roszczeniem regresowym, w związku z nienależytym wykonaniem umowy. Zaznaczyć należy, że w związku z tak wykonywaną działalnością ponosi Pan ryzyko gospodarcze zarówno w kontekście odpowiedzialności za jakość i ewentualne wady świadczonych usług, jak i zmian kontrahentów, niepewności efektu i metod dojścia do umówionego rezultatu. W ekonomii definiuje się ryzyko jako możliwość wystąpienia wyników odmiennych od założonych celów. Zgodnie z tą definicją Pana działalność jest obarczona ryzykiem gospodarczym.
Działalność prowadzona jest przez Pana w sposób ciągły i systematyczny, tj. uporządkowany oraz według opracowanego przez siebie (w porozumieniu z klientami) harmonogramu. Klienci określają wyłącznie w sposób ogólny zadanie, jakiemu ma Pan sprostać (ostateczny cel jaki przyświecać ma Pana działaniom). Ocena możliwości jego realizacji, a także sposób jego realizacji oraz wypracowanie metod jakimi posłuży się Pan, aby zrealizować postawione zadanie, spoczywa wyłącznie po Pana stronie.
Innowacyjny charakter prac realizowanych przez Pana.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podejmuje Pan działalność, która obejmuje łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w zakresie oprogramowania, do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów (gier komputerowych), przy czym Pana działalność w powyższym zakresie nie ma charakteru rutynowego (tzn. nie obejmuje rutynowych i okresowe zmian wprowadzanych do oprogramowania). W efekcie tej działalności powstaje nowe oprogramowanie (tj. nowe, nieistniejące wcześniej u Pana jak i u Klienta, fragmenty kodu komputerowego).
Celem tych prac jest stworzenie lub rozwinięcie istniejącego programu komputerowego. Wyniki Pana prac mają ustaloną formę w postaci programu komputerowego (fragmentów kodu komputerowego złożonego ze zbiorów komend napisanych w językach programowania oraz przy zastosowaniu technologii).
Pana działania, polegające na rozwijaniu oprogramowania/programu komputerowego/kodu komputerowego, zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania.
Wskazuje Pan, że wykonywane przez Pana prace obejmują:
-projektowanie oprogramowania (projektowanie kodu źródłowego programów komputerowych dla klienta);
-tworzenie oprogramowania (tworzenie kodu źródłowego programów komputerowych dla klienta);
-ulepszanie oprogramowania (rozwój kodu źródłowego programów komputerowych dla klienta).
W wyniku swojej pracy projektuje Pan i tworzy nowy, zmieniony lub ulepszony produkt, w postaci fragmentów kodu programu komputerowego, rozumianego jako zbiór komend i algorytmów w językach programowania.
W przypadku braku stworzenia programów komputerowych nie uzyskałby Pan dochodu, gdyż opisane w ramach niniejszego stanu faktycznego działania, stanowią wyłączny przedmiot Pana działalności gospodarczej. W zakresie tworzenia i rozwijania programów komputerowych nie prowadzi Pan innych prac, niż scharakteryzowane w niniejszym wniosku.
Poprzez program komputerowy/oprogramowanie/fragment kodu komputerowego rozumie Pan zbiór algorytmów oraz kodu źródłowego napisanych przy użyciu języków programowania oraz technologii programistycznych, które w rezultacie tworzą program komputerowy, pozwalający na realizację komend na urządzeniach elektronicznych.
Opisane powyżej prace, polegające na tworzeniu i rozwoju oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności o charakterze programistycznym. Mają one przymiot indywidualności oraz niepowtarzalny charakter. Opracowuje Pan nowe lub ulepszone produkty, procesy, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana i Pana klienta (innowacyjność). Podczas tworzenia i rozwoju Oprogramowania używa Pan języka programowania ....
Wykorzystuje Pan znajomość zagadnień IT (systemy operacyjne, charakterystyka różnych platform sprzętowych, zastosowanie algorytmów i struktur danych), umiejętności ich zastosowania w praktyce pod konkretny przypadek oraz podejścia i filozofii do wytwarzania oprogramowania (….) oraz dobrych praktyk i wzorców projektowych.
Prace wykonywane przez Pana jako przedmiot prawa autorskiego.
Jeśli chodzi o portowanie, to z punktu widzenia prawa autorskiego port należy rozpatrywać jako utwór zależny (forma adaptacji) w odniesieniu oryginalnej wersji gry na platformie pierwotnej (art. 2 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku). W tym bowiem przypadku dochodzi do modyfikacji istniejącej wersji gry (platforma bazowa) do jej wersji na inną platformę lub system operacyjny (platforma docelowa). Gra komputerowa łączy w sobie elementy charakterystyczne dla programu komputerowego z innymi elementami twórczymi, w szczególności grafiką i dźwiękiem. Z tego również punktu widzenia modyfikacja kodu źródłowego stanowi wyłącznie jeden aspekt zmian koniecznych do powstania portu gry.
Zakres zmian wprowadzonych przez wykonawcę portu może być zróżnicowany (m.in. modyfikacja kodu źródłowego, assetów, mechanik). Istotne są również elementy związane z mechaniką samego tytułu, choćby w aspekcie technicznego sposobu grania, np. poprzez implementację kontrolera odpowiedniego dla konsol. Nawet najbardziej precyzyjna specyfikacja portu docelowego, np. określająca implementację określonych funkcjonalności, rozwiązań, czy sterowania, pozostawi wykonawcy portu wiele decyzji o charakterze twórczym. Zmiany takie (efekty tych prac) stanowią niewątpliwie wkład twórczy, podlegający ochronie prawa autorskiego, który wraz z oryginalnym IP tworzy spójną całość w postaci danego portu.
Podobnie dodawanie nowych funkcjonalności do silnika gier wideo, wzbogacających silnik o nieistniejące wcześniej funkcjonalności oraz implementowanie nowych funkcji i mechaniki w powstającej grze, poprzez tworzenie nowego kodu komputerowego, prowadzi do powstania nowych utworów w rozumieniu prawa autorskiego.
W przypadku rozwijania programów komputerowych, powstają utwory zależne, o których mowa w art. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wskazane powyżej efekty prowadzonych prac twórczych kwalifikują się jako prace prowadzące do powstania utworów w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm.), bądź poprzez stworzenie nowego programu komputerowego (fragment kodu), bądź poprzez twórczą zmianę (opracowanie) istniejącego programu komputerowego (fragment kodu) wykorzystywanego przez klienta, bądź też równolegle powstającego.
W przypadku rozwoju oprogramowania/programu komputerowego - efekt Pana pracy w postaci powstałych rozwiązań, bezpośrednio w wyniku ich stworzenia, przed implementacją, stanowią nowe, odrębne od tego oprogramowania utwory w postaci programów komputerowych podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Efekty Pana pracy, które nazywa Pan oprogramowaniem, zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:
-zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;
-nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;
-nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą” realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Klientów.
Koszty ponoszone przez Pana.
Poniósł Pan oraz ponosi na bieżąco, szereg kosztów w następujący sposób funkcjonalnie związanych z tworzeniem i rozwojem oprogramowania, tj.:
- koszty usług księgowych - związane z prowadzoną przez Pana działalnością badawczo-rozwojową; księgowość prowadzi bieżącą ewidencję dla potrzeb IP Box, wskazuje jakie koszty są kosztami poniesionymi w danym okresie, wskazuje prawidłowość przyporządkowania ze strony księgowej danych kosztów do praw IP, ponadto wskazuje, pod którą pozycją dany koszt znajduje się w KPiR; posiadanie fachowej księgowości jest niezbędne do prowadzenia działalności per se. Traktuje Pan ten koszt jako stały element wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej.
- szkolenia - pozwalają na zgłębienie wiedzy z szeroko rozumianego obszaru programowania, co przekłada się na działania w pracy i pozwala na przyswojenie różnych podejść do danego problemu, poszerza horyzonty i daje większą swobodę w doborze rozwiązań programistycznych.
- zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania oraz konsoli do gier, a także gry w celach referencyjnych.
- koszty telekomunikacyjne - niezbędne w celu kontaktu z klientem. W tym zakresie ma Pan na myśli usługi telekomunikacyjne - miesięczny abonament telefonii komórkowej oraz koszty dostępu do sieci Internet - potrzebne Panu do zdalnej komunikacji z Klientem.
- koszty samochodowe - w tym koszty paliwa, koszty napraw, przeglądów i inne koszty, związane z ich eksploatacją i serwisem oraz opłaty leasingowe od samochodu osobowego - potrzebne do dojazdów do siedziby klienta celem omówienia wyników świadczenia usługi. Samochód wykorzystywany jest do celów świadczenia usług na rzecz klienta i pozwala na szybki, sprawny i zintegrowany z potrzebami klienta kontakt i konsultacje, co służy personalizacji tworzonego oprogramowania, dostosowaniu go do indywidualnych potrzeb i oczekiwań Klienta.
- koszty składek ubezpieczenia społecznego - koszt obowiązkowy prowadzonej działalności. Są to składki ponoszone przez Pana jako przedsiębiorcę na składki na ubezpieczenie chorobowe, emerytalne, rentowe, wypadkowe. Ponosi Pan te wydatki regularnie co miesiąc. Są one ponoszone na potrzeby prac rozwojowych prowadzonych w momencie poniesienia wydatku.
Nie uzyskiwał Pan w latach 2020-2022 oraz nie uzyskuje obecnie (rok 2023), żadnego innego dochodu poza dochodem z opisanych umów zawartych z dwoma Klientami. Z tego względu dla potrzeb rozliczenia ulgi IP BOX za lata 2020-2022 (oraz na bieżąco za rok 2023) w prowadzonej przez siebie ewidencji, przypisał Pan wszystkie poniesione przez siebie i wymienione powyżej koszty, do dochodów z kwalifikowanych IP uzyskanych z tytułu ww. umów. Co za tym idzie również całość przychodów uzyskanych przez Pana w każdym z tych lat została przez Pana ujęta (w odrębnej ewidencji), jako dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Zamierza Pan skorzystać z preferencyjnego opodatkowania stawką 5% w odniesieniu do kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box), uregulowanego w art. 30ca ustawy o PIT, za lata poprzednie (2020-2022) oraz lata kolejne. W kolejnych latach będzie Pan uzyskiwał dochody na zasadach dotychczasowych.
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
W piśmie z 9 listopada 2023 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan odpowiedzi na postawione w wezwaniu pytania:
Ad. 1 Jaką konkretnie formę opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej Pan przyjął (zasady ogólne, podatek liniowy - dla których prowadzi się Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów, zryczałtowany podatek – dla którego prowadzi się Ewidencję Przychodów)? Należy wskazać dla każdego roku podatkowego, którego dotyczy wniosek.
Odpowiedź: Wskazuje Pan następujące formy opodatkowania za poszczególne lata podatkowe, których dotyczy składany wniosek:
a)rok 2020 – był Pan opodatkowany tzw. podatkiem liniowym (19% PIT) - Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów,
b)rok 2021 - był Pan opodatkowany tzw. podatkiem liniowym (19% PIT) - Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów,
c)rok 2022 – był Pan opodatkowany na tzw. zasadach ogólnych (skala podatkowa PIT) - Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów,
d)rok 2023 - jest Pan opodatkowany tzw. podatkiem liniowym (19% PIT) - Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów.
Zgodnie z opisem stanu faktycznego nadmienia Pan, że jako sposób rozliczenia podatku dochodowego za rok 2022, wybrał Pan pierwotnie opodatkowanie działalności podatkiem ryczałtowym (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych), nie mniej jednak w związku z możliwością zmiany sposobu opodatkowania za rok 2022 (wstecznie), zdecydował Pan w wymaganym terminie o dokonaniu zmiany sposobu opodatkowania swoich dochodów za rok 2022 i o wyborze opodatkowania podatkiem według art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), czyli ostatecznie według tzw. skali podatkowej.
Ad. 2 Jaką ewidencję księgową Pan prowadzi w celu ujmowania operacji gospodarczych występujących w Pana działalności gospodarczej? Należy wskazać dla każdego roku podatkowego, którego dotyczy wniosek.
Odpowiedź: Analogicznie jak w odpowiedzi na pyt. 1:
a)rok 2020 - Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów,
b)rok 2021 - Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów,
c)rok 2022 - Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów,
d)rok 2023 - Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów.
Ad. 3 Jakie konkretne „Oprogramowanie” Pan tworzy?
Odpowiedź: Tworzy Pan programy komputerowe, takie jak gry komputerowe oraz silniki do tworzenia gier komputerowych.
Ad. 4 Jakie konkretne „Oprogramowanie” Pan rozwija oraz w jaki sposób?
Odpowiedź: Rozwija Pan programy komputerowe, takie jak gry komputerowe oraz silniki służące do tworzenia gier komputerowych. Oprogramowanie jest rozwijane przez zbieranie wymagań od klientów, opracowywanie rozwiązań, implementowanie ich przy pomocy pisania kodu źródłowego i weryfikację ich poprawności.
Ad. 5 W jakim okresie powstawało „Oprogramowanie”, o którym mowa we wniosku?
Odpowiedź: Oprogramowanie, o którym mowa we wniosku powstawało w okresie od 7 stycznia 2020 r. do chwili obecnej. Jak Pan wyjaśnił w swoim wniosku, w tym okresie miał Pan zawarte umowy z dwiema firmami, dla których powstawało tworzone przez Pana oprogramowanie. W celu doprecyzowania wskazuje Pan, że pierwsza z opisanych we wniosku umów (umowa z firmą …..- firma X) została zawarta w dniu 7 stycznia 2020 r.
Ad. 6 Czy uczestniczy Pan we własnych czy też cudzych pracach polegających na wytwarzaniu oraz rozwijaniu/ulepszaniu „Oprogramowania”?
Odpowiedź: W celu realizacji umów zawartych z opisanymi we wniosku klientami (firma X i firma Y), prowadził/prowadzi Pan własne prace polegające na wytwarzaniu oraz rozwijaniu/ulepszaniu oprogramowania na rzecz swoich klientów na podstawie zawartych z nimi umów. Nie zmienia to faktu, że wytworzone oraz rozwinięte/ulepszone przez Pana oprogramowanie może podlegać dalszym procesom rozwijania/ulepszania lub też kompilacji przez Pana klientów. Jest tak dlatego, że w ramach zawartych z tymi klientami umów doszło do przeniesienia na nich (tj. klientów) praw autorskich do powstałych utworów w najszerszym możliwym zakresie.
Ad. 7 W czym przejawia się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „Oprogramowania”, którego dotyczy wniosek? Należy wyjaśnić jakie konkretne działania podejmuje Pan w celu opracowania nowego „Oprogramowania” lub rozwijania istniejącego, a w szczególności:
a)Jakie konkretne działania zmierzające do usprawnienia (jakiego „Oprogramowania”?) wytworzonego już wcześniej w praktyce gospodarczej zostały podjęte w celu realizacji projektu, w ramach którego tworzy i rozwija Pan Oprogramowanie?
b)Do czego służyło wytworzone przez Pana „Oprogramowanie”? Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej zastosowano? Co powoduje, iż wytworzone nowe „Oprogramowanie” lub usprawnione w znacznym stopniu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana? Na czym polega oryginalność Pana „Oprogramowania”?
c)Zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, iż „Oprogramowanie” po jego wytworzeniu lub modyfikacji różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana?
Odpowiedź: W celu usprawnienia rozwijanych przez Pana gier komputerowych oraz silnika do gier komputerowych zbierał Pan wymagania od klientów, opracowywał rozwiązania, implementował je przy pomocy pisania kodu źródłowego i weryfikował ich poprawność. Wytworzone przez Pana oprogramowanie służyło do celów rozrywkowych oraz do tworzenia oprogramowania służącego do celów rozrywkowych (silnik do gier firmy …).
Charakter twórczy i oryginalność tworzonego przez Pana oprogramowania polega na tym, że są to różnego typu projekty, gdzie nie mógł Pan używać wcześniej stworzonych rozwiązań, tyko musiał je tworzyć na bieżąco pod kątem konkretnych wymagań i zaistniałych problemów. Używał Pan do tego różnych narzędzi i technologii, takich jak …... Z uwagi na charakterystykę oprogramowania, nad jakim Pan pracował, nie mógł Pan wykorzystywać wcześniej stworzonych rozwiązań - konieczne było bieżące opracowywanie nowych. Wynika to z tego, że nawet przy zastosowaniu tego samego silnika do tworzenia gier, klienci podejmowali różne decyzje co do implementacji założonych celów, co znacząco zmieniało charakterystykę rozwiązywanych przez Pana problemów i wymagało każdorazowo indywidualnego i twórczego podejścia.
Ad. 8 W związku ze wskazaniem we wniosku, że:
„W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje w sposób systematyczny prace programistyczne zlecane przez klienta, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań programistycznych (oprogramowanie).”
proszę wyjaśnić:
a)Czy Pana działalność prowadzona jest w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań?
b)Jakie cele na wstępie postawił Pan sobie w zakresie poszczególnych realizowanych Oprogramowań oraz źródeł finansowania zaplanowanych prac?
c)Jakie konkretnie cele zostały osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?
d)Na czym polegała systematyczność w odniesieniu do Pana działalności w zakresie wykonywanych przez Pana czynności?
e)Jakie harmonogramy w związku z tym zostały opracowane, a które z nich zostały faktycznie zrealizowane w stosunku do jakiego Oprogramowania ?
Odpowiedź: Jedynym możliwym sposobom prowadzenia przez Pana działalności opisanej we wniosku (m.in. w zacytowanym fragmencie) jest prowadzenie jej w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do nowych zastosowań. Biorąc pod uwagę zakres prac realizowanych przez Pana na rzecz Pana klientów, zauważa Pan, że nie ma innej możliwości sprostania oczekiwaniom Pana Klientów jak systematyczne powiększanie obszarów wiedzy w celu realizacji uzgodnionych rezultatów oraz wykorzystywanie (aplikowanie) posiadanej już wiedzy w nowy, twórczy sposób (do tworzenia nowych zastosowań). Systematyczność w praktyce była realizowana przez codzienną pracę nad problemami opisanymi we wniosku.
W pierwszej kolejności, umowa zawarta z klientem oraz następujące w jej ramach szczegółowe uzgodnienia determinują w sposób generalny oczekiwania klienta co do spodziewanego przez klienta rezultatu Pana prac. Ostatecznie krystalizują one w zadania, które są stawiane przez klienta. W szerokim obrazie prac zmierza Pan do osiągnięcia rezultatu. Jest to rezultat uzgodniony z klientem, dlatego że wstępne oczekiwanie klienta może być ocenione przez Pana jako nierealistyczne i wymagać modyfikacji w toku uzgodnień z klientem. Powyższe dotyczy również planowanego terminu realizacji uzgodnionego rezultatu. W dalszej kolejności natomiast samodzielnie określa Pan w ramach tego oczekiwanego/uzgodnionego rezultatu, swoje własne cele cząstkowe oraz terminy ich realizacji, w ramach których to celów (tzn. aby je osiągnąć), realizuje Pan własne (autorskie), oryginalne prace stanowiące przedmiot niniejszego wniosku. Powyższe oraz dodatkowo okoliczność, że prace stanowiące przedmiot wniosku (realizowane przez Pana w ramach zakreślonych przez Pana własnych celów) odbywają się regularnie (zasadniczo rzecz biorąc codziennie) świadczy o systematycznym charakterze ww. prac.
Źródła finansowania prac realizowanych przez Pana stanowią/stanowiły umowy zawarte z klientami, na podstawie których regularnie otrzymywał (otrzymuje) Pan wynagrodzenie. Nie korzystał Pan z zewnętrznych zasobów ludzkich w celu realizacji prac stanowiących przedmiot niniejszego wniosku. Wszystkie prace stanowiące przedmiot wniosku były realizowane wyłącznie przez Pana w oparciu o Pana własne zasoby (wiedzę, doświadczenie, czas) i indywidualną pracę.
Celem prac opisanych we wniosku było/jest stworzenie nowego ulepszenie oprogramowania wskazanego we wniosku. W poszczególnych okresach prac dążył Pan do ukończenia projektu, oferując produkt innowacyjny, ale też zgodny z wymaganiami klienta. Podejmowane przez Pana prace rozwojowe zostały/zostaną zakończone pozytywnym wynikiem. Wynikiem było/jest stworzenie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
W ramach poszczególnych realizowanych oprogramowań stawiał Pan sobie cel stworzenia rozwiązania, które będzie spełniało oczekiwania klienta i taki też cel był każdorazowo przez Pana realizowany. Aby zrealizować zakładane przez siebie cele tworzył/tworzy Pan harmonogram prac, które były następnie/są przez Pana realizowane.
Ad. 9 W odniesieniu do Pana działalności, w ramach której tworzy i rozwija/ulepsza Pan Oprogramowanie proszę wyjaśnić:
-Jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego Oprogramowania?
-Jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje i rozwija Pan w ramach tej działalności? Przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstają poszczególne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają tworzone, rozwinięte/ulepszone Oprogramowanie od już istniejących?
-Jaki jest sposób wykorzystania oraz selekcji tej wiedzy pod względem przydatności do realizacji każdego nowego, rozwiniętego/ulepszonego Oprogramowania? (jaka wiedza została wykorzystana?)
-Jakie produkty, usługi procesy oferował Pan dotychczas w swojej działalności?
-Na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych czy programistycznych oparte były te produkty, usługi, procesy?
-Co Pan planował?
-Jakie cele Pan postawił?
-W jaki sposób realizował Pan zaplanowane przedsięwzięcie?
- Co jest efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji opisanych projektów?
Odpowiedź: W ramach prowadzonej działalności dysponował Pan wiedzą z zakresu informatyki, inżynierii oprogramowania oraz tworzenia gier komputerowych. Wiedza ta jest również w ramach prowadzonej działalności wykorzystywana i rozwijana. Używał Pan w ramach swojej działalności … .
Tworzone i rozwijane przez Pana rozwiązania odróżniają się od istniejących tym, że są one przeznaczone dla konkretnych projektów i nie mają swoich istniejących odpowiedników. Potrzebna w Pana działalności wiedza była wybierana na podstawie aktualnych potrzeb projektu, zarówno tych związanych z funkcjonalnością, jak i wydajnością. Do selekcji wiedzy wykorzystywane były doświadczenie oraz bieżąca analiza trendów w branży gier komputerowych. Dotychczas w swojej działalności oferował Pan głównie usługi programistyczne związane z rozwojem oprogramowania gier w tym tworzenie oraz dostosowywania interfejsów użytkownika pod konkretne sposoby sterowania, integrację z różnymi platformami i urządzeniami, optymalizację kodu oraz tworzenie nowych systemów służących rozgrywce. Planował Pan realizację wyznaczonych przed Panem zadań przez rozbicie ich na mniejsze cele, które sprowadzały się do projektowania, tworzenia oraz ulepszania oprogramowania. Przedsięwzięcie było realizowane w sposób systematyczny, a efektem działań był nowy program komputerowy lub ulepszenie bądź rozwinięcie istniejącego programu.
Ad. 10 Wobec wskazania we wniosku, że:
W przypadku rozwijania programów komputerowych, powstają utwory zależne, o których mowa w art. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, należy wskazać czy dochód z „przeniesienia” utworów zależnych zamierza Pan uwzględnić przy określaniu podstawy opodatkowania preferencyjną stawką?
Odpowiedź: Tak, dochód z przeniesienia utworów zależnych w rozumieniu art. 2 ustawy o prawie autorskim prawach pokrewnych, zamierza Pan uwzględnić przy określaniu podstawy opodatkowania preferencyjną stawką.
Ad. 11 Czy ponosi Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż Zleceniodawca)?
Odpowiedź: Za efekty swojej pracy ponosi Pan normalną kodeksową odpowiedzialność kontraktową wynikającą z art. 471 i nast. K.C. Ponosi Pan pełną odpowiedzialność w stosunku do osób trzecich (innych niż Zleceniodawcy) za szkody powstałe w związku z realizacją prac opisanych we wniosku (za efekty swojej pracy). Powyższe wynika wprost z odpowiednich zapisów umów ze Zleceniodawcami (klienci X i Y).
Ad. 12 Czy sposób „przeniesienia” każdego z majątkowych praw autorskich do „Oprogramowania” następował zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy?
Odpowiedź: Tak.
Ad. 13 Czy Pana działalność, w ramach której tworzy/rozwija Pan Oprogramowanie obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług? Jeżeli tak, należy wskazać jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje i rozwija Pan w ramach tej działalności?
Odpowiedź: Tak. W ramach działalności wykorzystuje i rozwija Pan wiedzę z zakresu informatyki, inżynierii oprogramowania i tworzenia gier komputerowych.
Ad. 14 Czy w sytuacji, gdy oprogramowanie jest wytwarzane w zespole, to efektem prac prowadzonych samodzielnie przez Pana jest program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, czy też część oprogramowania, która dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne osoby – będzie stanowić kwalifikowane prawo własności intelektualnej podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?
Odpowiedź: Tak. Efektem prac prowadzonych samodzielnie przez Pana jest program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Ad. 15 Czy w sytuacji, gdy w efekcie prac prowadzonych przez Pana będzie powstawać część oprogramowania, która dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne osoby – będzie stanowić kwalifikowane prawo własności intelektualnej podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to ww. osoby (współtwórcy, w tym Pan) przenoszą razem (łącznie) na rzecz kontrahenta (jako współwłaściciele) na podstawie odrębnej, wspólnie zawartej umowy prawo do stworzonego przez nich łącznie programu komputerowego podlegającego ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i Pan z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie?
Odpowiedź: Konsekwentnie j.w. - w związku z odpowiedzią na pyt. 14. zadane pytanie nie dotyczy Pana sytuacji.
Ad. 16 Czy faktury, które Pan wystawia na rzecz Klientów, wyodrębniają wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na Kontrahentów? Jeśli nie, proszę wskazać dlaczego?
Odpowiedź: Faktury wystawiane na rzecz klientów nie wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na rzecz klientów. Zgodnie z zapisami umów z klientami, przeniesienie praw autorskich do utworów powstałych w toku realizacji zleceń następuje w ramach wynagrodzenia przysługującego Panu na podstawie każdej z ww. umów (tzn. bez wyodrębnienia wynagrodzenia z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych na fakturze).
Ad. 17 W jaki sposób umowy z poszczególnymi Klientami regulują kwestię Pana wynagrodzenia? Czy otrzymuje Pan wynagrodzenie:
·wyłącznie z tytułu przenoszenia na Kontrahenta praw do „Oprogramowania” (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa);
· także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać jakich);
Odpowiedź: Konsekwentnie jak w pkt 16 powyżej. Wynagrodzenie należne na podstawie umów z klientami obejmuje zarówno wynagrodzenie z tytułu przenoszenia na klienta autorskich praw majątkowych do oprogramowania jak i z tytułu usług wykonywanych na podstawie każdej z umów. Zgodnie z umową z … przedmiotem umowy jest świadczenie kompleksowych usług obejmujących czynności o charakterze specjalistycznym z zakresu programowania gier komputerowych (umowa z….). Ponadto zgodnie z tą umową do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworu (programu) dochodzi w ramach wynagrodzenia wypłacanego Panu z tytułu realizacji postanowień umowy. Zgodnie z umową z ….. przedmiotem umowy są usługi programistyczne oraz konsultacje projektowe. Zgodnie z postanowieniami tej umowy, wynagrodzenie umowne obejmuje stworzenie i dostarczenie utworu (programu) w umówionej postaci, przeniesienie autorskich praw majątkowych do tego utworu na wymienionych w umowie polach eksploatacji.
Ad. 18 Od kiedy prowadzi Pan odrębną ewidencję (należy wskazać konkretną datę)?
Odpowiedź: Od 7 stycznia 2020 r.
Ad. 19 Czy odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową Ewidencję prowadzi Pan od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Odpowiedź: Tak.
Ad. 20 Jakich konkretnych wydatków w zakresie:
a)kosztów samochodowych – w tym koszty paliwa, koszty napraw, przeglądów i inne koszty związane z ich eksploatacją i serwisem oraz opłaty leasingowe od samochodu osobowego,
dotyczy Pana wniosek? Kiedy poniósł Pan te koszty? Prosimy o enumeratywne wskazanie, w formie katalogu zamkniętego (bez używania określeń „i inne”etc.), wszystkich konkretnych kosztów zaliczanych przez Pana do tych kategorii wydatków. Nie należy wskazywać przykładowego katalogu kosztów, tylko konkretnie wymienić wydatki, które mają być przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.
Odpowiedź: Wniosek dotyczy następujących kosztów samochodowych:
a)koszty opłat leasingowych,
b)koszty paliwa,
c)koszty napraw i przeglądów (części i tzw. robocizna),
d)opon zimowych (zakup),
e)koszty wymiany opon na zimowe.
Koszty były ponoszone na bieżąco w ramach eksploatacji samochodu przez cały okres, którego dotyczy wniosek i będą ponoszone w przyszłości.
Ad. 21 Czy i które z wymienionych przez Pana sprzętów/urządzeń stanowią/będą stanowiły środek trwały (środki trwałe) w prowadzonej działalności gospodarczej ‒ w szczególności należy odnieść się do wskazanego we wniosku, sprzętu komputerowego?
Odpowiedź: Tak. Sprzęt komputerowy, o którym mowa we wniosku to: komputer przenośny ... i monitor. Urządzenia te stanowią środki trwałe w prowadzonej działalności gospodarczej.
Ad. 22 O jakich konkretnie wydatkach mowa jeśli wskazuje Pan, że ponosi koszt zakupu gry w celach referencyjnych? Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków. Należy także wyjaśnić do czego będą służyć i jak wykorzysta Pan zakupione gry w prowadzonej przez Pana działalności?
Odpowiedź: Do tej kategorii wydatków należą pudełkowe oraz elektroniczne wydania gier komputerowych. Kupione przez Pana gry służą jako materiał referencyjny, by poznać obecnie funkcjonujące na rynku rozwiązania takich zagadnień jak interfejs użytkownika, mechaniki rozgrywki optymalizacje wydajnościowe. Oczywiście nie ma możliwości skopiowania tych rozwiązań jeden do jednego, gdyż każda gra to inny produkt, ale można użyć takich referencji do dowiedzenia się, jakie obecnie rozwiązania funkcjonują na rynku. Na przykład wiele gier 3D używa tzw. systemów poziomów szczegółowości obiektów w zależności od odległości od gracza i traktując taką grę jako referencję, można zaobserwować, w którym momencie następuje przełączenie pomiędzy tymi poziomami i co należy do tych poziomów (na przykład obiekty w oddali są animowane w inny sposób, albo nie wydają dźwięków).
Innym przykładem może być poruszanie się kontrolerem po interfejsie użytkownika oraz to, jaki jest układ przycisków sterujących. Nowo powstające gry w zdecydowanej większości rozwijają pewne wzorce, które zostały uznane przez branżę jako standardy, w związku z czym praca nad nowymi grami wymaga zaznajomienia się z nimi, co jest niemożliwe bez materiałów referencyjnych.
Ad. 23 W związku ze wskazaniem, że ponosi Pan koszt zakupu „oprogramowania” należy wyjaśnić, o jakie oprogramowanie chodzi, w szczególności:
a)czy zakupione oprogramowanie stanowi wartość niematerialną i prawną w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, które jest instalowane w celu poprawnego działania komputera/laptopa lub tworzenia Oprogramowania będącego przedmiotem wniosku;
b)czy też zakupione oprogramowanie stanowi nabycie, o którym mowa w lit. b, c i d wskaźnika nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT), tj.:
-nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w literze d art. 30ca ust. 4, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
-nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w literze d art. 30ca ust. 4, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
-nabycie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej?
Odpowiedź: Wyjaśnia Pan i doprecyzowuje, że nie nabywał innego oprogramowania niż gry w celach referencyjnych, do którego odnosi się poprzednie pytanie. Programy (gry) nabyte w celach referencyjnych nie stanowią wartości niematerialnej i prawnej, której dotyczy pytanie w pkt a). Nie stanowi także nabycia, o którym mowa w lit. b, c i d wskaźnika nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT), czego dotyczy pkt b) powyższego pytania.
Ad. 24 W odniesieniu do kosztów, których dotyczy postawione przez Pana pytanie piąte, tj. kosztów które chciałby Pan uwzględnić we wskaźniku nexus, należy wskazać:
-Jaki jest funkcjonalny związek poszczególnych wydatków z Pana piątego pytania z poszczególnymi działaniami obejmującymi tworzenie i rozwijanie „Oprogramowania” (we wniosku wskazał Pan ogólnie, że ponoszenie tych wydatków dotyczy Pana działalności, ale nie wyjaśnił Pan kwestii powiązań poszczególnych kosztów z konkretnymi działaniami obejmującymi tworzenie i rozwijanie „Oprogramowania”)?
-Czy wszystkie wymienione we wniosku wydatki zostały faktycznie poniesione przez Pana i są bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą związaną z wytwarzaniem i rozwijaniem „Oprogramowania”, tj. kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, o którym mowa we wniosku?
-W jaki sposób, według jakich kryteriów przyporządkowywał Pan poszczególne wydatki z Pana piątego pytania do działańzwiązanych z działalnością gospodarczą związaną z wytwarzaniem i rozwijaniem „Oprogramowania”, związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej? Czy zawsze zaliczał Pan do wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie przypisywał Pan do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „Oprogramowania”? Czy stosował Pan inne zasady przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus (jeśli tak, proszę wyjaśnić te zasady)?
Odpowiedź: Związek wydatków z pytania piątego wniosku z działalnością gospodarczą związaną z wytwarzaniem i rozwijaniem oprogramowania ma charakter funkcjonalny. Działając według tej zasady scharakteryzował Pan w treści wniosku związki funkcjonalne poszczególnych kategorii wydatków z działalnością gospodarczą związaną z wytwarzaniem i rozwijaniem „Oprogramowania”, związana z kwalifikowanym prawem własności indywidualnej.
Przyporządkowuje Pan wymienione we wniosku wydatki do działań, które traktuje jako konkretne prace rozwojowe według kryteriów obiektywnych, stosując proporcję przychodową w dacie poniesienia wydatku. Zawsze zalicza Pan do danego wskaźnika 30ca ust. 4 wszystkie wydatki, jakie przypisuje do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „Oprogramowania”. Nie stosuje Pan innych zasad przyporządkowania wydatków do wskaźnika nexus.
Ad. 25 Czy Zleceniodawcy/Klienci, o których mowa we wniosku, są podmiotem polskim, czy zagranicznym (z jakiego kraju?)? Jeśli Zleceniodawca jest podmiotem zagranicznym, to czy usługi dla tego podmiotu są wykonywane przez Pana w Polsce czy w kraju, w którym podmiot ten ma siedzibę? Jeśli usługi są wykonywane w kraju, w którym podmiot ten ma siedzibę, to, czy działalność gospodarcza w tym państwie jest prowadzona za pośrednictwem zakładu w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a tym państwem?
Odpowiedź: Zleceniodawcy (klienci) Wnioskodawcy są podmiotami Polskimi (Polskie spółki kapitałowe).
Ad. 26 Wobec zamiaru korzystania przez Pana – również w latach następnych – z preferencyjnego opodatkowania 5% stawką kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych IP – czy będzie Pan uzyskiwał dochody w takich samych okolicznościach, jak w przedstawionym opisie sprawy (jeżeli nie, należy wyczerpująco przedstawić okoliczności ich uzyskiwania)?
Odpowiedź: Zakłada Pan, że w nadchodzących latach będzie Pan uzyskiwał dochody w takich samych okolicznościach jak w przedstawionym opisie sprawy. Zwraca się Pan z prośbą, aby Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyjął powyższe stwierdzenie jako element stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. W przypadku, gdyby w przyszłości doszło do zmian w powyższym zakresie, rozważy Pan złożenie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w nowym stanie faktycznym.
Pytania
1.Czy opisane prace wykonywane przez Pana, rozumiane jako całość działalności realizowanej przez Pana w ramach zawartych umów ze Zleceniodawcami (klientami), polegające na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania/kodu, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o PIT (art. 5a pkt 38 PIT)?
2.Czy prawa IP Box, tj. autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego/kodu stworzonego przez Pana, wskazane w złożonym wniosku, będące efektem tworzenia lub rozwijania programów komputerowych, spełniają definicję kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT?
3.Czy uzyskiwane przez Pana wynagrodzenie z umów zawartych ze zleceniodawcami (klientami) stanowi w całości dochód z kwalifikowanego IP, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 PIT (dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej)?
4.Czy dochód osiągany z przeniesienia Praw IP Box (autorskich praw majątkowych do programów komputerowych) z tytułu tworzenia i rozwijania programów komputerowych wskazanych we wniosku, będzie mógł podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką 5% (art. 30ca ust. 1 PIT)?
5.Czy ustalając wskaźnik Nexus (art. 30ca ust. 4 PIT), będzie miał Pan prawo do uwzględniania kosztów, opisanych w złożonym wniosku do litery „a” wskaźnika?
Pana stanowisko w sprawie
Ad. 1
Pana stanowisko
Stoi Pan na stanowisku, że mając na uwadze przedstawiony opis sprawy, należy stwierdzić, że przedstawione Pana działania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 PIT.
Uzasadnienie Pana stanowiska
Zgodnie z art. 9 ust. 1 PIT: Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Ustawodawca w art. 5a pkt 38 PIT wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej, zgodnie z którą działalność badawczo-rozwojowa - oznacza to działalność twórczą, obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to: badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 i 619), badania aplikacyjne w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w art. 5a pkt 40 PIT wskazano, że ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 z późn. zm.): badania naukowe są działalnością obejmującą: badania podstawowe, rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne, mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne; badania aplikacyjne, rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce: prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.
Przenosząc powyższe na grunt opisanego stanu faktycznego, należy wyraźnie podkreślić, że w celu stwierdzenia, czy działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych Pana aktywności, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38-40 ww. ustawy).
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje Słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny.
Zgodnie ze Słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza:
(i)robiący coś regularnie i starannie,
(ii)o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu,
(iii)o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny.
W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo „systematycznie” odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej.
Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji - głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:
(i)badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz
(ii)prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo - rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Przenosząc to na grunt niniejszego wniosku, stoi Pan na stanowisku, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania. Pana twórcza działalność gospodarcza obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonywał Pan/wykonuje prace programistyczne zlecane przez klientów, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań, obsługujących dedykowane obszary działalności. Uczestniczy Pan w opracowywaniu nowych lub ulepszonych produktów (programów komputerowych), które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana i Pana klientów. Należy przy tym podkreślić, iż opisane w stanie faktycznym podejmowane prace nie mają charakteru prac rutynowych, a zadania i problemy przed którymi jest Pan stawiany, wymagają zawsze indywidualnego podejścia i praktycznego zastosowania posiadanej wiedzy i umiejętności. Działalność prowadzona jest przez Pana w sposób ciągły i systematyczny, a jej efektem jest tworzenie oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb klientów. Pana działania zmierzają zatem do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Jednocześnie stoi Pan na stanowisku, że utwory tworzone i modyfikowane przez Pana są chronione na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Tak więc mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy oraz cytowane przepisy, stoi Pan na stanowisku, że przedstawione we wniosku działania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 PIT, gdyż są podejmowane w sposób systematyczny, mają charakter twórczy oraz podejmowane są w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Reasumując - podejmowana przez Pana działalność, polegająca na tworzeniu i rozwijaniu, oprogramowania spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 PIT.
Ad. 2
Pana stanowisko
Stoi Pan na stanowisku, że autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego/kodu stworzonego przez Pana, wskazane w złożonym wniosku, będące efektem tworzenia lub rozwijania programów komputerowych, spełniają definicję kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT.
Uzasadnienie Pana stanowiska
Oprogramowanie - definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów - podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 ze zm.). Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 PIT, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo rozwojowych.
Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady, będące podstawą jakiegokolwiek element programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
W celu poprawnego zastosowania preferencji IP Box wobec autorskiego prawa do programu komputerowego, należy nadać mu znaczenia funkcjonalne, celowościowe i rozszerzające, w zgodzie z najbardziej istotnym międzynarodowym kontekstem przepisów o IP Box, czyli Raportem OECD BEPS Plan Działania nr 5.
Zgodnie z akapitem 34 tego Raportu, copyrighted software, nie tylko program komputerowy chroniony prawem autorskim, ale szerzej oprogramowanie chronione prawem autorskim, może zawierać się w katalogu kwalifikowanych IP jako aktywo funkcjonalnie ekwiwalentne do patentu. OECD wskazuje, że oprogramowanie chronione prawem autorskim dzieli podstawowe cechy patentów, ponieważ jest nowatorskie, nieoczywiste i użyteczne, a zatem zasadniczo wynika z prowadzenia innowacyjnej działalności badawczo-rozwojowej, której prowadzenie powinny stymulować przepisy o IP Box. OECD stwierdza także, że nie wszystkie jurysdykcje zapewniają ochronę patentową oprogramowania I dlatego wielu podatników, którzy wytwarzają oprogramowanie, musi posiadać prawa autorskie, zamiast polegać na ochronie patentowej. Włączenie oprogramowania chronionego prawem autorskim do definicji funkcjonalnie równoważnych kwalifikowanych IP zapewnia również, że różne traktowanie oprogramowania na mocy prawa patentowego różnych jurysdykcji nie ma wpływu na to, czy dochody z oprogramowania mogą korzystać z różnych regulacji IP Box.
W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie - definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów - podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być, zgodnie z wykładnią celowościową i kontekstualną (ww. Raport OECD), uznane za kwalifikowane IP w świetle rozszerzającej wykładni art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Przenosząc powyższe na grunt stanu faktycznego opisanego w składanym wniosku, należy wskazać, że w wyniku podejmowanych przez Pana czynności i działań, polegających na ulepszaniu/rozwijaniu oprogramowania, tworzone są nowe kody, algorytmy w języku programowania ... i powstaje nowe prawo własności intelektualnej. Przysługują Panu prawa autorskie do ulepszenia/rozwinięcia oprogramowania, które podlegają ochronie prawnej zgodnie z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wobec powyższego, autorskie prawo do oprogramowania komputerowego lub jego części wytwarzane/ulepszane/rozwijane przez Pana w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 PIT.
Ad. 3
Pana stanowisko
Uważa Pan, że uzyskiwane przez Pana wynagrodzenie z umów zawartych ze zleceniodawcami (klientami) stanowi w całości dochód z kwalifikowanego IP, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 PIT (dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej).
Uzasadnienie Pana stanowiska
W celu prawidłowego zidentyfikowania podstawy prawnej dla ustalenia dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, należy zwrócić uwagę na regulacje art. 30ca ust. 7 PIT. Zgodnie z tym przepisem, dochodem z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1.z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2.ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3.z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4.z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Jak wskazał Pan w treści wniosku, (odpowiednio) przenosił Pan/przenosi (sprzedaje) autorskie prawa majątkowe do wytwarzanego oprogramowania na rzecz swoich Zleceniodawców. Zatem, w wyniku podejmowanych przez Pana czynności i działań, polegających na tworzeniu/ulepszaniu/rozwijaniu oprogramowania, osiągnął Pan dochód ze sprzedaży autorskich praw majątkowych do wytwarzanego oprogramowania. Powyższe jednoznacznie wskazuje, że w rozpatrywanej sprawie dochodem z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jest dochód osiągnięty ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zgodnie z art. 30ca ust. 7 pkt 2 ww. PIT. Natomiast dochód ze zbycia tego prawa, stanowi kwalifikowany dochód w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 7 PIT.
Ad. 4
Pana stanowisko
W Pana ocenie, w opisanym stanie faktycznym, sprzedaż autorskich praw do programu komputerowego w ramach prowadzonej działalności, pozwala na opodatkowanie preferencyjną 5% stawką podatkową dochodów uzyskiwanych z tej sprzedaży, gdyż:
a)zalicza się do kwalifikowanych praw własności intelektualnej, które podlegają ochronie prawnej,
b)spełnia kryteria niezbędne do uznania działalności za działalność B+R, tj.:
-działalnością twórczą (innowacyjność wewnętrzna),
-obejmującą prace rozwojowe,
-podejmowaną w sposób systematyczny,
-w celu wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań,
-ponoszone wydatki, które przeznaczane są na wytworzenie programu komputerowego, należy uznać za koszty do obliczenia wskaźnika Nexus, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Uzasadnienie Pana stanowiska
Jest Pan osobą fizyczną, która prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na tworzeniu i rozwoju programów komputerowych na zlecenie. Przenosi Pan prawa autorskie do wytworzonych programów na Zleceniodawców za wynagrodzeniem. Ponosi Pan koszty, które są związane z tworzeniem i rozwojem oprogramowania. W rezultacie jest Pan w stanie ustalić wskaźnik nexus dla tworzonych IP.
Ponosi Pan ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności oraz nie działa Pan pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wskazanym przez Zleceniodawcę. Zarówno tworzone, jak i rozwijane przez Pana oprogramowanie (tworzone funkcjonalności implementowane w kod źródłowy) są chronione przez art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Zgodnie z art. 30ca ust. 2 PIT, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej jest m.in. autorskie prawo do programu komputerowego. Warunkiem jest, że podlegają one ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw. W odesłaniu do ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z póżn. zm.) w art. 1 ustawodawca wskazuje, że przedmiotem ochrony prawa autorskiego są utwory m.in. wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).
W myśl art. 30cb ust. 1 PIT podatnik zobowiązany jest zaprowadzić ewidencję, która umożliwia wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, wyodrębnić koszty przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Z uwagi na to, że spełnia Pan te przesłanki, ma Pan prawo do opodatkowania dochodu z kwalifikowanych praw autorskich w stawce 5%.
Mając powyższe na uwadze, dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego (części oprogramowania), które stanowi utwór prawnie chroniony i zostało wytworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego IP w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 PIT. Co za tym idzie, może Pan skorzystać z preferencyjnego opodatkowania według stawki 5% dochodów z tego tytułu, ponieważ (odpowiednio) prowadził Pan/prowadzi odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, w której wyodrębnia każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej i która pozwala na ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Przy tym, ponieważ (odpowiednio) nie uzyskuje Pan/nie uzyskiwał innych przychodów/dochodów, niż wskazane w niniejszym wniosku, to prawo do opodatkowania preferencyjną stawką 5% przysługuje Panu od całości uzyskiwanych dochodów (w danym roku podatkowym), gdyż w całości są to wyłącznie dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ad. 5
Pana stanowisko
Pana zdaniem, ustalając wskaźnik nexus, będzie miał Pan prawo do uwzględniania wszystkich kosztów, opisanych w niniejszym wniosku do litery „a” wskaźnika. Koszty te będą mogły być ujęte przez Pana pod lit. „a” wskaźnika w całości.
Uzasadnienie Pana stanowiska
Ustawodawca w art. 30ca ust. 4 PIT wskazuje, że podatnik chcący skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, zobowiązany jest obliczyć tzw. wskaźnik nexus. Jedną ze składowych mających zastosowanie w przedmiotowym wskaźniku, są koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową, związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Zastrzeżono przy tym, że nie wszystkie koszty uznać można za kwalifikowane. Nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wartość odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami. Ustawodawca posłużył się tu katalogiem otwartym takich kosztów. Jednak wykładnia tego przepisu powinna prowadzić do uznania, że mowa tu o tzw. kosztach pasywnych i to w części finansowej oraz takich, które dotyczą miejsca powstawania prawa własności intelektualnej.
Pana głównymi kosztami w prowadzonej działalności, są koszty bezpośrednio związane z działalnością, polegającą na realizacji praw autorskich opisanych szeroko w stanie faktycznym tj.:
1.koszty usług księgowych - związane z prowadzoną przez Pana działalnością badawczo-rozwojową: księgowość prowadzi bieżącą ewidencję dla potrzeb IP Box, wskazuje jakie koszty są kosztami poniesionymi w danym okresie, wskazuje prawidłowość przyporządkowania ze strony księgowej danych kosztów do praw IP, ponadto wskazuje, pod którą pozycją dany koszt znajduje się w KPiR; posiadanie fachowej księgowości jest niezbędne do prowadzenia działalności per se. Traktuje Pan ten koszt jako stały element wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej;
2.szkolenia - pozwalają na zgłębienie wiedzy z szeroko rozumianego obszaru programowania, co przekłada się na działania w pracy i pozwala na przyswojenie różnych podejść do danego problemu, poszerza horyzonty i daje większą swobodę wdoborze rozwiązań programistycznych;
3.zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania oraz konsoli do gier, a także gry w celach referencyjnych;
4.koszty telekomunikacyjne - niezbędne w celu kontaktu z klientem. W tym zakresie ma Pan na myśli usługi telekomunikacyjne - miesięczny abonament telefonii komórkowej oraz koszty dostępu do sieci Internet, potrzebne Panu do zdalnej komunikacji z Klientem;
5.koszty samochodowe - w tym koszty paliwa, koszty napraw, przeglądów i inne koszty związane z ich eksploatacją i serwisem oraz opłaty leasingowe od samochodu osobowego - potrzebne do dojazdów do siedziby klienta celem omówienia wyników świadczenia usługi. Samochód wykorzystywany jest do celów świadczenia usług na rzecz klienta i pozwala na szybki, sprawny i zintegrowany z potrzebami klienta kontakt i konsultacje, co służy personalizacji tworzonego oprogramowania, dostosowaniu go do indywidualnych potrzeb i oczekiwań Klienta;
6.koszty składek ubezpieczenia społecznego - koszt obowiązkowy prowadzonej działalności. Są to składki ponoszone przez Pana jako przedsiębiorcę na składki na ubezpieczenie chorobowe, emerytalne, rentowe, wypadkowe. Ponosi Pan te wydatki regularnie co miesiąc. Są one ponoszone na potrzeby prac rozwojowych prowadzonych w momencie poniesienia wydatku.
Są to koszty bezpośrednie, a więc takie, których wartość powinna zostać zaliczona przy obliczaniu wskaźnika nexus. Uważa Pan bowiem, że istnieje bezpośredni związek między:
-ww. wydatkami poniesionymi przez Pana w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
-kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz
-dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Jest tak m.in. dlatego, że w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej nie uzyskuje Pan innych przychodów/dochodów niż opisane w stanie faktycznym, a zatem całość Pana przychodów/dochodów to dochody uzyskiwane z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy :
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
W związku z tym, że przepisy dotyczące IP Box odnoszą się do działalności badawczo -rozwojowej, należy także przytoczyć definicje, które wynikają w tym zakresie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.).
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy :
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 742),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa pracach rozwojowych oznacza to: prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 tej ostatniej ustawy :
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast zgodnie art. 4 ust. 3 ww. ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Z opisu sprawy wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan w sposób systematyczny prace programistyczne zlecane przez Klienta, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań programistycznych (oprogramowanie).
Pana działalność gospodarcza skupia się na działaniach programistycznych, polegających na:
a)wspieraniu programistycznym równoległego powstawania wersji PC gry, której głównymi platformami były konsole (co-development),
b)portowaniu powstającej gry na platformę ...(również na zasadach co-development’u),
c)dodawaniu nowych funkcjonalności do silnika gier wideo, wzbogacających silnik o nieistniejące wcześniej funkcjonalności,
d)implementowaniu nowych funkcji i mechaniki w powstającej grze.
Tworzy Pan programy komputerowe, takie jak gry komputerowe oraz silniki do tworzenia gier komputerowych oraz rozwija Pan programy komputerowe, takie jak gry komputerowe oraz silniki służące do tworzenia gier komputerowych. Oprogramowanie, o którym mowa we wniosku powstawało w okresie od 7 stycznia 2020 r. do chwili obecnej.
Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki ,technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (programów opisanych we wniosku).
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć– powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
W opisie sprawy wskazał Pan, że opisane prace, polegające na tworzeniu i rozwoju oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności o charakterze programistycznym. Mają one przymiot indywidualności oraz niepowtarzalny charakter. Opracowuje Pan nowe lub ulepszone produkty, procesy, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana i Pana klienta (innowacyjność). Podczas tworzenia i rozwoju Oprogramowania używa Pan języka programowania ....
Charakter twórczy i oryginalność tworzonego przez Pana oprogramowania polega na tym, że są to różnego typu projekty, gdzie nie mógł Pan używać wcześniej stworzonych rozwiązań, tyko musiał je tworzyć na bieżąco pod kątem konkretnych wymagań i zaistniałych problemów. Używał Pan do tego różnych narzędzi i technologii, takich jak… . Z uwagi na charakterystykę oprogramowania, nad jakim Pan pracował, nie mógł Pan wykorzystywać wcześniej stworzonych rozwiązań - konieczne było bieżące opracowywanie nowych. Wynika to z tego, że nawet przy zastosowaniu tego samego silnika do tworzenia gier, klienci podejmowali różne decyzje co do implementacji założonych celów, co znacząco zmieniało charakterystykę rozwiązywanych przez Pana problemów i wymagało każdorazowo indywidualnego i twórczego podejścia.
Efekty Pana pracy, które nazywa Pan oprogramowaniem, zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.: zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej; nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny; nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą” realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Klientów.
Zatem, prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia wymienionych programów komputerowym ma twórczy charakter.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Wyjaśnił Pan, że działalność prowadzona jest przez Pana w sposób ciągły i systematyczny, tj. uporządkowany oraz według opracowanego przez siebie (w porozumieniu z klientami) harmonogramu. Klienci określają wyłącznie w sposób ogólny zadanie, jakiemu ma Pan sprostać (ostateczny cel jaki przyświecać ma Pana działaniom). Ocena możliwości jego realizacji, a także sposób jego realizacji oraz wypracowanie metod jakimi posłuży się Pan, aby zrealizować postawione zadanie, spoczywa wyłącznie po Pana stronie.
Jedynym możliwym sposobom prowadzenia przez Pana działalności opisanej we wniosku jest prowadzenie jej w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do nowych zastosowań. Biorąc pod uwagę zakres prac realizowanych przez Pana na rzecz Pana klientów, zauważa Pan, że nie ma innej możliwości sprostania oczekiwaniom Pana Klientów jak systematyczne powiększanie obszarów wiedzy w celu realizacji uzgodnionych rezultatów oraz wykorzystywanie (aplikowanie) posiadanej już wiedzy w nowy, twórczy sposób (do tworzenia nowych zastosowań). Systematyczność w praktyce była realizowana przez codzienną pracę nad problemami opisanymi we wniosku.
W pierwszej kolejności, umowa zawarta z klientem oraz następujące w jej ramach szczegółowe uzgodnienia determinują w sposób generalny oczekiwania klienta co do spodziewanego przez klienta rezultatu Pana prac. Ostatecznie krystalizują one w zadania, które są stawiane przez klienta. W szerokim obrazie prac zmierza Pan do osiągnięcia rezultatu. Jest to rezultat uzgodniony z klientem, dlatego że wstępne oczekiwanie klienta może być ocenione przez Pana jako nierealistyczne i wymagać modyfikacji w toku uzgodnień z klientem. Powyższe dotyczy również planowanego terminu realizacji uzgodnionego rezultatu. W dalszej kolejności natomiast samodzielnie określa Pan w ramach tego oczekiwanego/uzgodnionego rezultatu, swoje własne cele cząstkowe oraz terminy ich realizacji, w ramach których to celów (tzn. aby je osiągnąć), realizuje Pan własne (autorskie), oryginalne prace stanowiące przedmiot niniejszego wniosku. Powyższe oraz dodatkowo okoliczność, że prace stanowiące przedmiot wniosku (realizowane przez Pana w ramach zakreślonych przez Pana własnych celów) odbywają się regularnie (zasadniczo rzecz biorąc codziennie) świadczy o systematycznym charakterze ww. prac.
W ramach poszczególnych realizowanych oprogramowań stawiał Pan sobie cel stworzenia rozwiązania, które będzie spełniało oczekiwania klienta i taki też cel był każdorazowo przez Pana realizowany. Aby zrealizować zakładane przez siebie cele tworzył/tworzy Pan harmonogram prac, które były następnie/są przez Pana realizowane.
Zatem, kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do wskazanych przez Pana programów komputerowych jest spełnione.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.
Z opisu sprawy wynika, że wykonywanie usług przez Pana polega przede wszystkim na pracy koncepcyjnej nad konkretnymi rozwiązaniami i problemami programistycznymi, pisaniu kodu oraz na pracy z przedstawicielami klientów. Powyższe wymaga równoległego analizowania danych, pogłębiania wiedzy, optymalizowania istniejącego kodu oprogramowania, poprawiania powstałych błędów, oraz obejmuje proces twórczy dochodzenia do możliwych nowych wariantów rozwiązań.
W ramach prowadzonej działalności dysponował Pan wiedzą z zakresu informatyki, inżynierii oprogramowania oraz tworzenia gier komputerowych. Wiedza ta jest również w ramach prowadzonej działalności wykorzystywana i rozwijana. Używał Pan w ramach swojej działalności silników…. Tworzone i rozwijane przez Pana rozwiązania odróżniają się od istniejących tym, że są one przeznaczone dla konkretnych projektów i nie mają swoich istniejących odpowiedników. Potrzebna w Pana działalności wiedza była wybierana na podstawie aktualnych potrzeb projektu, zarówno tych związanych z funkcjonalnością, jak i wydajnością. Do selekcji wiedzy wykorzystywane były doświadczenie oraz bieżąca analiza trendów w branży gier komputerowych. Dotychczas w swojej działalności oferował Pan głównie usługi programistyczne związane z rozwojem oprogramowania gier w tym tworzenie oraz dostosowywania interfejsów użytkownika pod konkretne sposoby sterowania, integrację z różnymi platformami i urządzeniami, optymalizację kodu oraz tworzenie nowych systemów służących rozgrywce. Planował Pan realizację wyznaczonych przed Panem zadań przez rozbicie ich na mniejsze cele, które sprowadzały się do projektowania, tworzenia oraz ulepszania oprogramowania. Przedsięwzięcie było realizowane w sposób systematyczny, a efektem działań był nowy program komputerowy lub ulepszenie bądź rozwinięcie istniejącego programu.
Jedynym możliwym sposobom prowadzenia przez Pana działalności opisanej we wniosku jest prowadzenie jej w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do nowych zastosowań. Biorąc pod uwagę zakres prac realizowanych przez Pana na rzecz Pana klientów, zauważa Pan, że nie ma innej możliwości sprostania oczekiwaniom Pana Klientów jak systematyczne powiększanie obszarów wiedzy w celu realizacji uzgodnionych rezultatów oraz wykorzystywanie (aplikowanie) posiadanej już wiedzy w nowy, twórczy sposób (do tworzenia nowych zastosowań).
Zatem, powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:
-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz
-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość ww. czynności służy:
·planowaniu produkcji oraz
·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług– od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Jak sam Pan wskazuje we wniosku, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan w sposób systematyczny prace programistyczne zlecane przez Klienta, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań programistycznych (oprogramowanie).
Jedynym możliwym sposobom prowadzenia przez Pana działalności opisanej we wniosku jest prowadzenie jej w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do nowych zastosowań.
Charakter twórczy i oryginalność tworzonego przez Pana oprogramowania polega na tym, że są to różnego typu projekty, gdzie nie mógł Pan używać wcześniej stworzonych rozwiązań, tyko musiał je tworzyć na bieżąco pod kątem konkretnych wymagań i zaistniałych problemów. Używał Pan do tego różnych narzędzi i technologii, takich jak… .
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podejmuje Pan działalność, która obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w zakresie oprogramowania, do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów (gier komputerowych), przy czym Pana działalność w powyższym zakresie nie ma charakteru rutynowego (tzn. nie obejmuje rutynowych i okresowe zmian wprowadzanych do oprogramowania). W efekcie tej działalności powstaje nowe oprogramowanie (tj. nowe, nieistniejące wcześniej u Pana jak i u Klienta, fragmenty kodu komputerowego).
Celem tych prac jest stworzenie lub rozwinięcie istniejącego programu komputerowego. Wyniki Pana prac mają ustaloną formę w postaci programu komputerowego (fragmentów kodu komputerowego złożonego ze zbiorów komend napisanych w językach programowania oraz przy zastosowaniu technologii). W ramach prowadzonej działalności dysponował Pan wiedzą z zakresu informatyki, inżynierii oprogramowania oraz tworzenia gier komputerowych. Wiedza ta jest również w ramach prowadzonej działalności wykorzystywana i rozwijana. Tworzone i rozwijane przez Pana rozwiązania odróżniają się od istniejących tym, że są one przeznaczone dla konkretnych projektów i nie mają swoich istniejących odpowiedników.
Efektem prac prowadzonych samodzielnie przez Pana jest program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Celem prac opisanych we wniosku było/jest stworzenie nowego ulepszenie oprogramowania wskazanego we wniosku. W poszczególnych okresach prac dążył Pan do ukończenia projektu, oferując produkt innowacyjny, ale też zgodny z wymaganiami klienta. Podejmowane przez Pana prace rozwojowe zostały/zostaną zakończone pozytywnym wynikiem. Wynikiem było/jest stworzenie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Zatem, powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia wymienionych programów spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.
Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu - takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikające z wniosku i jego uzupełnienia.
W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.
Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a+b) x 1,3
a+b+c+d
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Stosownie do art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych :
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
W myśl art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje,że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję,czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.
Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych :
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Zgodnie z art. 30cb ust. 3 ww. ustawy,
w przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do przedstawionego opisu sprawy, należy wskazać, że:
-tworzy Pan wymienione w opisie programy komputerowe w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;
-wytwarzane przez Pana oprogramowanie, jak również jego nowe funkcjonalności, które mają na celu ulepszenie (rozwinięcie) danego oprogramowania (osobny przedmiot obrotu), stanowią utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i podlegają ochronie na podstawie art. 74 tej ustawy;
-dokonuje Pan odpłatnego przeniesienia wszelkich autorskich praw majątkowych do wytworzonego oprogramowania w zamian za stosowne wynagrodzenie;
-prowadzi Pan na bieżąco od 7 stycznia 2020 r. odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 dalej: „ustawa o PAIPP”).
Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o PAIPP:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
Mając powyższe na uwadze, autorskie prawo do programu komputerowego (Oprogramowanie), wytwarzane samodzielnie przez Pana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programu komputerowego (Oprogramowanie) stanowi dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym może Pan, zastosować stawkę opodatkowania 5% do dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, na podstawie art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągniętego od 7 stycznia 2020 r., tj. od momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 30cb ust. 1-2 tej ustawy. Zatem, przysługuje Panu prawo do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów za lata 2020, 2021, 2022 oraz w latach kolejnych, jeżeli nie zmieni się stan faktyczny i nie ulegną zmianie przepisy prawa podatkowego w tym zakresie.
Przechodząc do kwestii, uznania wskazanych w opisie sprawy kosztów, za koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, tutejszy Organ wyjaśnia, co następuje.
Należy przede wszystkim podkreślić, że wysokość dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:
-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i
-wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem, dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:
-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz
-wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.
Z objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. wynika bowiem, że „Obliczając wysokość dochodu z kwalifikowanego IP, który w dalszej kolejności zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus w celu obliczenia końcowego dochodu podlegającego 5% stawce podatku, niezbędne jest określenie związanych z kwalifikowanym IP przychodów oraz kosztów. Konieczne jest więc wskazanie przez podatnika przychodów osiąganych z danego kwalifikowanego IP oraz alokowanie do tych przychodów funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu. Zatem, dochodem z kwalifikowanego IP jest nadwyżka sumy przychodów osiągnięta z tego kwalifikowanego IP nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z kwalifikowanego IP”.
Przechodząc do Pana wątpliwości dotyczących uznania ponoszonych przez Pana wydatków za koszty konieczne do wyliczenia wskaźnika, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:
-wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
-kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz
-dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.
Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczanyoddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.
Należy zatem przyjąć, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez Niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez Niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem wydatki, które Pan poniósł lub będzie ponosił w następnych latach na: koszty usług księgowych, szkolenia, zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania, konsoli do gier, gry w celach referencyjnych, koszty telekomunikacyjne, koszty samochodowe i koszty składek ubezpieczenia społecznego , przy zachowaniu właściwej proporcji, należy uznać za koszty, o których mowa w lit. a wzoru do obliczenia wskaźnika nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy :
- stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
- zdarzenia przyszłego, które przedstawił Pan i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w .... Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm., dalej jako: „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right