Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 22 czerwca 2023 r., sygn. II CSKP 1336/22

Interpretacja art. 15 ust. 1 pkt 4 Ustawy  o zmianie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji powinna odbywać się z uwzględnieniem klauzuli generalnej art. 3 ust. 1-2 tej samej ustawy. Prawidłowo skonstruowane i transparentne rabaty i premie, liczzone od obrotu, są zgodne z prawem, pod warunkiem, że wpływają na cenę sprzedawanych towarów. Warunki realizacji takich rabatów, premii czy bonusów muszą być jednoznaczne i transparentne. W przypadku naruszenia tych zasad, takie opłaty mogą zostać uznane za niedozwolone. Swoboda umów nie chroni formalnych prerogatyw jednostek, lecz wartości składające się na społeczną gospodarkę rynkową, w tym słuszność kontraktową i wartość konkurencji.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Ewa Stefańska (przewodniczący)

‎SSN Aleksander Stępkowski

‎SSN Leszek Bosek (sprawozdawca)

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 22 czerwca 2023 r. w Warszawie,
‎skargi kasacyjnej M. Spółki Akcyjnej w W. 
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie
‎z 22 marca 2021 r., VII AGa 303/20,
‎w sprawie z powództwa E. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością 
‎w W. 
‎przeciwko M. Spółce Akcyjnej w W. 
‎o zapłatę,

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zarządza od pozwanego na rzecz powoda 7500 (siedem tysięcy pięćset 00/100) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Powód podał, że na podstawie umów o współpracy handlowej dostarczał towary do sieci sklepów pozwanego. Pozwany potrącał wraz z cenami za towary opłaty, które stanowiły tzw. opłaty półkowe. Warunkiem podjęcia współpracy była akceptacja tych opłat w zamian za usługi rzekomo świadczone przez pozwanego. Opłaty nie były ekwiwalentem za realne i zamówione przez powoda usługi, stanowiły jedynie warunek kontraktowania.

W dniu 15 marca 2016 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, uwzględniając powództwo w całości.

Pozwany wniósł sprzeciw, zaskarżając nakaz w całości i wnosząc o oddalenie powództwa w całości oraz zasądzenie na jego rzecz kosztów procesu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00