Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-11-23
Data publikacji: 2023-11-23

Jakie skutki powoduje przerwanie urlopu rodzicielskiego w trakcie jego trwania

Pracownik - ojciec dziecka złożył wniosek o udzielenie części urlopu macierzyńskiego oraz wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego na cały przysługujący okres. W trakcie trwającego urlopu rodzicielskiego ojciec chciałby przerwać ten urlop na jakiś czas, a następnie ponownie skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Mama dziecka cały czas pracuje i nie zamierza korzystać z urlopu rodzicielskiego. Czy ojciec dziecka ma taką możliwość skoro wystąpił o całość urlopu rodzicielskiego? Czy jest wskazany termin w którym pracownik powinien złożyć wniosek o przerwanie urlopu rodzicielskiego?

Przerwanie urlopu rodzicielskiego jest możliwe w każdym czasie, ale wymaga zgody pracodawcy. W takiej sytuacji niewykorzystany urlop będzie mógł być wykorzystany w terminie późniejszym do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 rok życia.

Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w 5 częściach, nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Pracownik może zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w każdym czasie za zgodą pracodawcy i powrócić do pracy. Nie ma w tym zakresie żadnego przewidzianego przepisami terminu – pracownik może wystąpić z wnioskiem w każdym czasie i od decyzji pracodawcy zależy, czy urlop ulegnie przerwaniu.

Działanie takie nie skutkuje utratą prawa do pozostałego (niewykorzystanego) urlopu. Urlop rodzicielski może być wykorzystany do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.

Pracownicy - rodzice dziecka mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem w wymiarze do:

  • 41 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka,
  • 43 tygodni - w przypadkach urodzenia więcej niż jednego dziecka.

9 tygodni urlopu rodzicielskiego stanowi jego „nieprzenaszalną” część. Prawa tej część nie można przenieść na drugiego z pracowników – rodziców dziecka, zaś niewykorzystane przepada. Jeżeli matka dziecka nie wykorzysta tych 9 tygodni to przepadną – pracownik nie może sam wykorzystać 41 tygodni urlopu.

Marek Rotkiewicz

Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00