Czy niewykorzystany urlop dodatkowy dla pracownika niepełnosprawnego przepada z końcem roku
Czy dodatkowy urlop wypoczynkowy, o którym mowa w art. 19 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym, niewykorzystany w danym roku kalendarzowym ulega przedawnieniu, czy też może zostać wykorzystany w roku następnym?
Prawo do niewykorzystanego w roku kalendarzowym urlopu dodatkowego nie przestaje przysługiwać z końcem roku.
Pracownik niepełnosprawny o umiarkowany lub znacznym stopniu niepełnosprawności ma prawo do dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego rocznie. Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu pracownik niepełnosprawny nabywa po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia go do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Do urlopu dodatkowego stosujemy odpowiednio zasady udzielania „kodeksowego” urlopu wypoczynkowego. Niewykorzystany urlop dodatkowy w roku kalendarzowym w żadnej mierze nie „przepada” z końcem roku - powinien zostać udzielony do końca września kolejnego roku.
Prawo do urlopu dodatkowego ulega przedawnieniu na takich samych zasadach, jak do urlopu „zwykłego”, czyli po upływie 3 lat.
art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 100)
Marek Rotkiewicz
Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.