Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-11-28
Data publikacji: 2023-11-28

Sankcje za wystawienie faktury do paragonu bez NIP

Przedsiębiorca nie może wystawić faktury do paragonu, jeśli nie zawiera on NIP nabywcy. Jeżeli mimo braku NIP na paragonie fiskalnym sprzedający wystawi fakturę, naraża się wówczas na sankcje, nawet w wysokości 100 proc. podatku z tej faktury.

Czytaj również: Dodatkowe zobowiązania i sankcje VAT>>>

Od 1 stycznia 2020 r. gdy sprzedaż została zarejestrowana na kasie fiskalnej i potwierdzona paragonem, fakturę wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon ten zawiera NIP. Oznacza to, że już w momencie sprzedaży klient musi określić czy kupuje jako podatnik, czy jako konsument.

Jeżeli nabywca kupuje jako podatnik i chce otrzymać fakturę VAT musi:

  • przy paragonie do kwoty 450 zł brutto (100 euro) - podać swój NIP przed zakończeniem sprzedaży na kasie fiskalnej. Otrzyma wtedy fakturę wystawioną w formie uproszczonej (czyli paragon z NIP), traktowaną jak zwykła faktura,
  • przy paragonie powyżej kwoty 450 zł brutto (100 euro) - podać swój NIP przed zakończeniem sprzedaży na kasie fiskalnej. Na podstawie takiego paragonu z NIP będzie mógł wystąpić do sprzedawcy o wystawienie faktury.
    Jeśli klient nie poda NIP do czasu wystawienia paragonu, uznaje się, że kupuje jako konsument. Może wystąpić o wystawienie faktury, jednak sprzedawca wystawi mu fakturę taką, jak dla konsumentów - bez NIP nabywcy.

Jeśli klient nie poda NIP do czasu wystawienia paragonu, uznaje się, że kupuje jako konsument. Może wystąpić o wystawienie faktury, jednak sprzedawca wystawi mu fakturę taką, jak dla konsumentów - bez NIP nabywcy.

Ważne

Sprzedawca nie może - według obowiązujących regulacji o VAT - wystawić faktury do paragonu, na którym nie ma numeru NIP nabywcy. Jeśli jednak wystawi taki dokument, to zostanie ukarany sankcją. 

W opisanej sytuacji po stronie sprzedawcy powstanie dodatkowe zobowiązanie podatkowe, które wyniesie 100 proc. podatku VAT, który został wykazany na wystawionej fakturze. Sankcją zostanie objęty również nabywca, który uzyskał fakturę do paragonu bez wskazania na nim numeru NIP. Jeśli posłuży się taką fakturą np. do odliczenia podatku, wówczas zostanie on ukarany również sankcją 100 proc. podatku VAT.

Istnieje ryzyko, że faktury z NIP wystawione do paragonów bez tego numeru mogą być również, według Kodeksu karnego skarbowego, uznane za faktury nierzetelne, czyli niezgodne ze stanem faktycznym. Dokumentują bowiem zakupy firmowe, które nie mogą być uznane za takie. Za wadliwe wystawienie faktury sprzedawca podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych, a w przypadku mniejszej wagi – karze grzywny za wykroczenia skarbowe.

Jak wystawiać faktury do paragonów i biletów>>>

Czytaj więcej w INSTRUKCJE VAT 15 praktycznych procedur dla podatników NOWA PUBLIKACJA INFORLEX

Instrukcje VAT

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00